Proszę pomóżcie.

Indywidualne początki choroby chorych na SM

Moderator: Beata:)

Lenka3
Posty: 193
Rejestracja: 2009-02-17, 17:16
Lokalizacja: Jaworzno

Postautor: Lenka3 » 2009-10-30, 16:05

Witaj Finko
Bardzo się cieszę , że się odezwałaś :lol: Niestety nie znalazłam lekarza :-( Przeglądałam neurologów na forum , na śląsku nie znalazłam nikogo , myślałam o dr Maciejowskim ale jestem zbyt skomplikowanym przypadkiem wymagającym dużo czasu , a poza tym nigdy nie wróciłabym do tamtego szpitala . Jestem za słaba by pojechać na wizytę do innego województwa , ostatnio miałam chyba rzut choroby :-( :-( Co u Ciebie ? ....jak się czujesz ?
ale chyba dobrze , widzę humorek dopisuje :mrgreen: Cieplutko pozdrawiam i życzę zdrówka .
"Człowiek jest człowiekiem wtedy.......Gdy potrafi wywołać na twarzy drugiego człowieka nawet krótki szczery uśmiech "

synapsa
Posty: 48
Rejestracja: 2009-10-27, 12:24
Lokalizacja: Tychy
Kontaktowanie:

Postautor: synapsa » 2009-10-30, 16:39

Na czym polegał ten rzut choroby?:)
Pozdrawiam

S.
--
www.synapsa.biz

Lenka3
Posty: 193
Rejestracja: 2009-02-17, 17:16
Lokalizacja: Jaworzno

Postautor: Lenka3 » 2009-10-30, 18:05

Witam synapsa

Dziękuję doktorze za zainteresowanie się moim ciężkim przypadkiem.
Nie miałam badania potencjałów wywoławczych . Niestety zaprzestałam dalszej diagnostyki :-(

Badanie ogólne płynu M-R z dnia 21.10.2004r.

PROT (12-60) [mg/dl] u mnie 41
Pleo [/ul] ......... 1/3

Płyn M-R 1
GLU-pmr (40-70) [mg/dl] u mnie 47
IgG-pmr (1.9-4.3) [mg/dl] ......... 4.20
PROT (12-60) [mg/dl] ........... 41

TEST COMBI
AMA []: ....... nie stwierdza się obecności
APCA []: ....... stwierdza wątpliwą obecność
ASMA []: ....... nie stwierdza się obecności
LKM []: ........ nie stwierdza się obecności
TEST COMBI []: wątpliwy

Wynik badania płynu M-R
Stężenie IgG w surowicy mg/dl 763,0 mg/dl ( N : 700-1600)
Stężenie IGg w PMR 3,03 mg/dl ( N : < 3,4 mg/dl)

Stężenie albuminy w surowicy 4550,0 mg/dl ( N : 3500-5200 mg/dl )
Stężenie albuminy w PMR 27,4 mg/dl ( N : < 35 mg/dl )

IgG PMR 3,03
IgG surowica * 1000 = 763,0 * 1000 = 3,97

Albuminy PMR 27,4
Albuminy surowica * 1000 = 450,0 * 1000 = 6,02

Indeks produkcji IgG de novo w OUN :

IgG CSF Albuminy CSF 3,97
IgG surowica : Albuminy surowica = 6,02 = 0,66

Wnioski : Stężenie IgG w PMR w zakresie prawidłowym.
Wskaźnik albuminowy nieznacznie podwyższony
Bariera krew - PMR rozszczelniona
Indeks produkcji IgG de novu w OUN prawidłowy
W badanym PMR stwierdza się obecność pojedynczego prążka oligoklonalnego
w klasie IgG

MR głowy z dnia 29.12.2004

Budowa mózgowia i przestrzeni płynowych prawidłowa . Z istoty białej półkul rejestruje się 29 ognisk silnego sygnału T2 zależnego , które nie wpływają ani na kształt , ani na położenie komór . Ich średnica waha się od 2 do 10 mm. Zmian takich nie ma w pniu mózgu ani spoidle wielkim , natomiast widoczne są w półkulach móżdżku. Pogranicze czaszkowo kręgowe , położenie migdałków móżdżku prawidłowe . Przysadka mózgowa , szyszynka bez zmian . Rdzeń uwidoczniony do tarczki C3-C4 prawidłowy co do kształtu i sygnałów . W porównaniu z badaniem poprzednim widoczna jest zwiększona ilość ognisk . 4 filmy

Od tamtej pory nie miałam badania MR głowy ani nigdy MR kręgosłupa .
O moim samopoczuciu postaram się napisać w osobnym poście .

pozdrawiam Lenka
"Człowiek jest człowiekiem wtedy.......Gdy potrafi wywołać na twarzy drugiego człowieka nawet krótki szczery uśmiech "

synapsa
Posty: 48
Rejestracja: 2009-10-27, 12:24
Lokalizacja: Tychy
Kontaktowanie:

Postautor: synapsa » 2009-10-31, 00:04

Proponuję zrobić badania kontrolne, aktualne, bo mogło się sporo pozmieniać... Ile w tym czasie było rzutów choroby?
Były wogóle?
Pozdrawiam

S.
--
www.synapsa.biz

Lenka3
Posty: 193
Rejestracja: 2009-02-17, 17:16
Lokalizacja: Jaworzno

Postautor: Lenka3 » 2009-10-31, 13:37

Witam ponownie :-)

Popełniłam błąd w poprzednim poście .....nie miałam badania potencjałów wywołanych , a nie wywoławczych :mrgreen:

Przepraszam , że nie napisałam o swoich objawach wczoraj , ale jest ich całe mnóstwo , a Ja nie skupiam się tak na nich i trudno mi , tak od razu opisać.

Objawy mogące sugerować , że miałam rzut choroby :

sztywnienie kończyn dolnych , silny ból głowy , uczucie stanu zapalnego z tyłu głowy ( boję się , że mam np. jakiś obrzęk mózgu) silne zwroty głowy trwające jeden dzień , uczucie kłucia w głowie , piski w uszach , ból pod kolonami , nasilenie : bóli kręgosłupa , zaburzeń widzenia , osłabienia w kończynach górnych , bóli brzucha , bóli serca ( teraz mniejsze czyli miały coś wspólnego z tym atakiem ) pieczenie skóry ciała ( głowy też) , niewielkie drżenia i silne bóle całego ciała , ból gałek ocznych , sztywność i trzaski w szczęce przy jej ruchach ( teraz słabsze) bardzo silne osłabienie .

Objawy trwające kilka dni lub więcej i czekałam i czekam aż same przejdą , ale następnym razem nie wiem jak wytrzymam :-(
Prawdopodobny rzut choroby poprzedzało uczucie lęku i częste oddawanie moczu .

Po ataku zauważyłam pogorszenie koncentracji , pamięci , problemy w pisaniu ( brzydszy charakter pisma .....już tak miałam a potem się poprawiało ) wolniejsze pisanie na komputerze , większy zanik mięśni ( ogólnie zanikam )

Występowanie innych dolegliwości :

światłowstręt , przykurcze palców stóp , zaburzenia apetytu ( napady głodu lub słabe łaknienie) zaburzenia pragnienia (silniejsze przy wzroście cukru) ale najczęściej brak pragnienia ( muszę pamiętać o piciu )
ciągle bóle brzucha, czasami bóle głowy w skroniach , bóle nerek , częste biegunki czasami obstrukcje , suchość skóry , zaburzenia snu ( bezsenność albo senność ) , sinica kończyn dolnych a czasami górnych , często bardzo zimne dłonie i nogi od stóp do kolan , zaburzenia świadomości , możliwa depresja ( zmiany nastroju np. płaczliwość lub pobudzenie ....teraz te objawy dużo słabsze dawniej silne ) czasami pieczenie przy oddawaniu moczu , uczucie zakwaszenia organizmu , bardzo szybkie męczenie się , chyba silna spastyczność , stany podgorączkowe i inne .

Boję się , że objawy które mam są powodem też innych chorób np :

- niewydolność wątroby ( w 2006r. dość wysoki ALAT I ASPAT , w 2007r. w maju pojawienie się zwiększonej ilości bilirubiny w moczu , potem urobilinogenu + , w 2008r. w czerwcu też pojawienie się bilirubiny w moczu , słaba morfologia , obawa marskości wątroby )

- niewydolna trzustka ( wysoka lipaza , podwyższona amylaza ) , nie zdiagnozowana i nie leczona cukrzyca ( opis w temacie " cukrzyca a sterydy...." ) , albo neuropatia cukrzycowa

- niewydolność nerek ( ciągle podwyższone leukocyty w moczu , dużo bakterii , 2 razy było zwiększone białko w moczu , w 2007r. podwyższony mocznik , podwyższony potas w ubiegłym roku , często obniżona kreatynina lub na granicy - czyli odwrotnie nie tak jak przy niewydolności nerek , podobno od zaniku mięśni , mam też 2 torbielki w nerkach

- inne choroby autoimmunologiczne : np. jakieś kolagenozy , w 2006r. dg. zespół jelita drażliwego , od dawna dg. zespół suchego oka (mam też krótkowzroczność )

- choroba nowotworowa : spadanie białka całk.( wiem , że w innych chorobach ) , mam niewielki polip pęcherzyka żółciowego

Od października 2007r. do stycznia 2009r. spadek wagi 10kg
W ubiegłym roku w maju prawdopodobnie mogłam mieć zapalenie nerwu pozagałkowego .

Tak zdaję sobie sprawę , że od ostatniego badania w MR pewnie dużo się zmieniło .

Pozdrawiam Lenka
"Człowiek jest człowiekiem wtedy.......Gdy potrafi wywołać na twarzy drugiego człowieka nawet krótki szczery uśmiech "

Halina
Posty: 2372
Rejestracja: 2009-01-06, 11:51
Lokalizacja: śląskie
Kontaktowanie:

Postautor: Halina » 2009-10-31, 13:57

A wlaściwie czemu odpuściłaś leczenie u gastrologa i diagnozowanie do końca wątroby?

Lenka3
Posty: 193
Rejestracja: 2009-02-17, 17:16
Lokalizacja: Jaworzno

Postautor: Lenka3 » 2009-10-31, 14:53

Jeszcze raz Ja :-)

Dotyczy postu wysłanego..... Dzisiaj 13:37

Ważne : niewielkie zaburzenia mowy i połykania , czasami zaburzenia równowagi ,
w styczniu 2008r. niewielki spadek hormonów tarczycy T3 i T4 , TSH prawidłowe
"Człowiek jest człowiekiem wtedy.......Gdy potrafi wywołać na twarzy drugiego człowieka nawet krótki szczery uśmiech "

Awatar użytkownika
renia1286
Posty: 14352
Rejestracja: 2009-06-20, 09:28
Wiek: 59
Lokalizacja: Warmia

Postautor: renia1286 » 2009-10-31, 15:02

Lenko moja córka była leczona na tarczyce ,jedno jest pewne ,nerwy szalały jej niesamowicie ,nie mozna było przy niej nawet rozmawiac o chorobach ,bo zaraz miała ich objawy i płacz ,wyniki tez miała złe na izbie przyjec wynikami byli zszokowani i zdziwieni ze dotarła o własnych siłach .Trzymam kciuki ,tylko nie panikuj to bardzo zły doradca :-)
Nie potrzebuję skrzydeł by latać, potrzebuję ludzi, dzięki którym nie upadnę.

Lenka3
Posty: 193
Rejestracja: 2009-02-17, 17:16
Lokalizacja: Jaworzno

Postautor: Lenka3 » 2009-10-31, 15:03

Witaj Halinko :-)

Nigdy nie leczyłam się u gastrologa , byłam raz w 2006r. ale zignorował moje dolegliwości , nigdy nie byłam diagnozowana w kierunku chorób wątroby i na żadnym oddziale szpitalnym , na których leżałam nie zwracano na to uwagi , mimo moich dolegliwości i złych wyników badań :-(
"Człowiek jest człowiekiem wtedy.......Gdy potrafi wywołać na twarzy drugiego człowieka nawet krótki szczery uśmiech "

Persefona
Posty: 432
Rejestracja: 2008-09-25, 20:46
Lokalizacja: Zabrze

Postautor: Persefona » 2009-10-31, 15:17

Lenka a u rematologa specjalizującego się w chorobach układowych byłaś?

Awatar użytkownika
renia1286
Posty: 14352
Rejestracja: 2009-06-20, 09:28
Wiek: 59
Lokalizacja: Warmia

Postautor: renia1286 » 2009-10-31, 16:12

Persefono napisz prosze , jakie to choroby moze wykryc taki lekarz ? :-)
Nie potrzebuję skrzydeł by latać, potrzebuję ludzi, dzięki którym nie upadnę.

marcjanna
Posty: 41
Rejestracja: 2009-10-24, 11:06
Lokalizacja: Wielkopolska

Postautor: marcjanna » 2009-10-31, 16:12

Lenko, mam sporo objawów podobnych do Ciebie, od wakacji mam nieustający stan zapalny dróg moczowych - bakterie i leukocyty, ale białka w moczu nie było, wałeczków też nie. Lekarze odsyłają mnie do psychologa. Ja w wakacje pamiętam, że na mojej ręce pojawił się rumień, ale go wtedy zignorowałam i chyba mam już odpwoiedź...Boję się, że jest to jakaś choroba autoimmunologiczna (toczeń czy co...?:(), ale dokładnie pamiętam rumień (zresztą potem kleszcza też miałam :-/ ). Może to jednak jakaś borelioza czy inne cholerstwo?
Mi testy raz wychodzą wątpliwe, raz negatywne, ale ta czerwona plama to potwierdzenie w 100%, więc w sumie nie muszę się już badać.
http://zpieprzykiem.blox.pl - o zmaganiach z samą sobą

Lenka3
Posty: 193
Rejestracja: 2009-02-17, 17:16
Lokalizacja: Jaworzno

Postautor: Lenka3 » 2009-10-31, 17:38

Witaj marcjanno :-)

Czytałam Twoje posty , zauważyłam niektóre podobne objawy , tylko , że Ja nie przypominam sobie ugryzienia kleszcza i nie miałam rumienia . U mnie objawy pojawiły się od momentu związania się z człowiekiem chorym na SM i zaczęłam ciężko chorować , objawy trwały 3mies. za nim trafiłam do kliniki Katowice - Ligota . Chciałam o tym napisać w temacie "Atypowi...." ale obawiam się , że wywołało by to " burze z piorunami " Chyba , że można zarazić się boreliozą albo koinfekcjami , bo chlamydiami to wiem , że tak. Pozdrawiam cieplutko , trzymaj się marcjanno , więcej cierpliwości jesteś młodziutka wszystko przed Tobą , pamiętaj że brak diagnozy to dramat ale zła diagnoza to tragedia .
Powodzenia Lenka
"Człowiek jest człowiekiem wtedy.......Gdy potrafi wywołać na twarzy drugiego człowieka nawet krótki szczery uśmiech "

Persefona
Posty: 432
Rejestracja: 2008-09-25, 20:46
Lokalizacja: Zabrze

Postautor: Persefona » 2009-10-31, 18:04

renia1286 pisze:Persefono napisz prosze , jakie to choroby moze wykryc taki lekarz ? :-)


Poczytaj tutaj o kolagenozach:
http://resmedica.pl/archiwum/reumatyzm.html

część tych chorób w przypadku atakowania ośrodkowego układu nerwowego daje podobne objawy jak SM. Nawet bywają podobne zmiany w MRI.

Lenka3
Posty: 193
Rejestracja: 2009-02-17, 17:16
Lokalizacja: Jaworzno

Postautor: Lenka3 » 2009-10-31, 19:00

Witaj raz jeszcze Persefono :-)

O jej ! ! straszne to wszystko co przeczytałam :-( :-(

Miałam badanie chyba na toczeń w klinice : LE []: ujemne 22.10.2004r
W ubiegłym roku badanie RF 7,28 IU/ml
"Człowiek jest człowiekiem wtedy.......Gdy potrafi wywołać na twarzy drugiego człowieka nawet krótki szczery uśmiech "


Wróć do „Początki choroby”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 95 gości