Objawy - początki

Indywidualne początki choroby chorych na SM

Moderator: Beata:)

Me_Lilo
Posty: 532
Rejestracja: 2009-04-21, 10:29
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Me_Lilo » 2010-02-07, 21:33

Tymbarkowna - nieżle:/
Ja nie mam postawionej diagnozy, ale od wielu lat jestem leczona na nerwice lękową, która objawia się somatycznie: bujanie jak na statku czy lekkie zawroty głowy i napady leku;/ Mówia, że te zawroty nie wyglądaja na Sm-owe...więc wierze:PJa raczej wymęczyłam swojego neurologa o skierowanie na rezonans, bo stwierdziłam sobie po czytaniu w necie, że mam SM;/No i tak sie potoczyło..bo w rezonansie wyszły 2 nieswoiste zmiany w istocie biaej, potem szpital z punkcją, potencjały wzrokowe..punkcja czysta, ale wyszły prązki:/ Nie mam andal diagnozy..mówią, że to nie do końca wygląda na Sm..więc mam sobie żyć spokojnie i się tylko badań co pół roku:)
Fakt że szybko się męczę..ale nie mam ruchu..czasami gorzej oś odczuwam itp..ale narazie staram sie olewać:) Narazie mam zamiar zaciążyć:)
"Nabywając koty, nabywasz gratis wierne serduszka"

tymbarkowna
Posty: 32
Rejestracja: 2010-02-05, 14:51
Lokalizacja: wrocław

Postautor: tymbarkowna » 2010-02-07, 23:04

Me_Lilo - u mnie na początku wahali się pomiędzy boreliozą a sm. Punkcja potwierdziła "niby" sm. Koniecznie idź na rezonans. Jeśli lekarz będzie przekierowywał Cię na inne tak na prawdę nieistotne badania nalegaj na rezonans. Powtórzę coś co powiedziałam Pani na ostrym dyżurze neurolog., która 2 godz. czekała na rejestrację: " Jak nie da rady łagodnie to z buta trzeba!" Powodzenia:)
"strasznie nie lubię obierać ziemniaków"

Me_Lilo
Posty: 532
Rejestracja: 2009-04-21, 10:29
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Me_Lilo » 2010-02-08, 00:29

Tymbarkowa - ja miałam rezonanse co pól roku:) zarówno głowy jak i kręgosłupa, miałam tez punkcję, potencjały i inne takie:) Buziaki
"Nabywając koty, nabywasz gratis wierne serduszka"

Amber
Posty: 35
Rejestracja: 2010-02-12, 01:00
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: Amber » 2010-02-12, 01:18

Witam Was serdecznie,

to mój pierwszy post na Waszym forum.... nie wiem, co robić...

Odebrałam dzisiaj wyniki rezonansu kręgosłupa. W opisie, oprócz zmian zwyrodnieniowych, jakiś ucisk na worek oponowy, mam napisane cos takiego:

" W przedniej części rdzenia kręgowego, na poziomie górnej części trzonu Th8 uwidoczniło się ognisko hiperintensywne w obrazach T2-zależnych średnicy 0,4 cm. Powoduje dyskretne uwypuklenie rdzenia ku przodowi. Obraz MR nie jest jednoznaczny, w pierwszej kolejności nasuwa się podejrzenie zmiany demielinizacyjnej"

z tego, co znalazłam w necie, to pasuje do sm... Nie wiem do jakiego lekarza z tym isc, najpierw pójdę do rodzinnego, ale co dalej? Czy ona gdzies mnie pokieruje? Gdzie powinna mnie skierowac? Do neurologa chyba, ale czy gdzies jeszcze?

Tydzień temu byłam u neurologa, stwierdził on m.in nieprawidłowe odruchy w lewej nodze po badaniu tym młoteczkiem - nie wiem jak to się fachowo nazywa, w każdym razie ten odruch jest "kłapiący". Czy to tez może sugerować sm?

Mam jeszcze następujące objawy:
1. Parę lat temu zauważyłam, że mam jakby zdrętwiałe dwa palce u jednej stopy - inaczej je czuję, tak jakby się można było uszczypnąć i ledow by się to czuło.

2. Od dwóch lat mam jakby zdrętwiały kawałek na górze uda, tak jakby z boku pośladka na biodrze.

3. Od 6 lat choruję na depresję. z uwagi na zaburzenia nastroju jestem od października diagnozowana w kierunku dwubiegunowego afektywnego zaburzenia.

4. Zawroty głowy, pijany chód, wpadanie na futryny, na przedmioty

5. Problemy z pamięcią, koncentracją - wszystko musze zapisywać.

6. Czasem problemy ze znalezieniem odpowiedniego slowa na okreslenie pewnego przedmiotu.

7. Czasem plamki przed oczami, ale to bardzo rzadko.

8. Od wielu lat bóle kręgosłupa - od paru miesięcy straszne bóle + okropne napięcie mięśni przy całym kręgosłupie - zwłaszcza lędźwiowo-krzyżowym i karku.

9. Zaparcia, problemy z jelitami (co traktowałam jako zespół jelita drazliwego).

10. Czasem drętwienie i mrowienie w lewej ręce, w udach, w stopach.

11. Codzienny ból nóg.

12. Trzęsą mi się ręce - czasem bardziej, czasem mniej

13. Często mam wrażenie, ze trzęsie mi się kark i głowa (strasznie głupie wrażenie)

14. Czasem uczucie zdrętwienia i mrowienia połowy twarzy - takie jakby pieczenie.

15. Często trudno mi utrzymać telefon podczas rozmowy - szybko drętwieje mi ręka. Jak pracuję myszką komputerową, to tez mi się trzęsie ta ręka i tak jakby drętwieje trochę - muszę ją opierac.

16. Wzięcie do reki kubka, butelki z wodą, garnka, czajnika, patelni wiąże się z bólem ręki i bólem kręgosłupa.

17. Niemal codzienne bóle głowy, coraz częściej uczucie takiego trzesienia się czegoś w głowie.

18. Bardzo często ruszam nogami – tak jakby zespół niespokojnych nóg, Nie tylko stopami, ale leżąc w łóżku musze ruszać całymi nogami.

Wiem, że jestem nowa tutaj, ale bardzo proszę Was o jakąs odpowiedź. Czy te objawy mogą sugerować sm?

Czy ten opis rezonansu świadczy o sm?

Jakie badania mogę sobie zrobić by to ewentualnie wykluczyć? Czy z jakiegoś badania krwi można coś wywnioskować na temat tego, czy ma się czy nie ma sm?

będę wdzięczna za wszelkie odpowiedzi i sugestie.[/i]

Awatar użytkownika
renia1286
Posty: 14352
Rejestracja: 2009-06-20, 09:28
Wiek: 59
Lokalizacja: Warmia

Postautor: renia1286 » 2010-02-12, 08:03

Czesc Amber ,tylko neurolog mógłby tu cos konkretniej odpowiedzieć ,sporo objawów pasuje do sm ,ale sama wiesz ze jest dużo innych chorób dających takie same objawy ,zeby stwierdzić sm ,potrzebne jest MRI głowy ,punkcja ,wiele razy to tez nie daje pewności czy to sm znajdż dobrego neurologa i głowa do góry ,rodzinny będzie wiedział gdzie cie skierowac :-) ,pozdrawiam
Nie potrzebuję skrzydeł by latać, potrzebuję ludzi, dzięki którym nie upadnę.

Ania W.
Posty: 6335
Rejestracja: 2009-07-11, 17:19
Lokalizacja: Głogów /dolnośląskie

Postautor: Ania W. » 2010-02-12, 09:39

Amber Renia ma rację, koniecznie musisz pójść do neurologa i opowiedzieć o tych wszystkich objawach, które opisałaś.
Widzę, że jesteś z Wrocławia, a tam jest świetna specjalistka od sm dr Ewa Gruszka. Przyjmuje w Creatorze na Lotniczej.

Może warto zdiagnozować się w kierunku boreliozy. Często objawy są mylone z objawami sm. Ale trzeba wykonać szereg badań. Na początek badanie Western Blot. Musisz jednak porozmawiać na początek z lekarzem rodzinnym. Powinien Cię pokierować do specjalistów.

Amber
Posty: 35
Rejestracja: 2010-02-12, 01:00
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: Amber » 2010-02-12, 10:19

Renia, Ania W - dziękuję za odpowiedzi. Ja właśnie dotąd nie łączyłam tych wszystkich objawów w jedną chorobę, raczej byłam przekonana, że mam po prostu depresję+ zespół jelita wrażliwego, a braki pamięci, zawroty, trzęsące się ręce, pijany chód są wynikiem brania leków antydepresyjnych i na chad. A teraz to już nie wiem... bo ten brak czucia w palcach stóp, na udzie, mrowienie to nie wiem czemu przypisać.
Dzisiejsza noc cała przepłakana.

Ania W. pisze:Amber Renia ma rację, koniecznie musisz pójść do neurologa i opowiedzieć o tych wszystkich objawach, które opisałaś.
Widzę, że jesteś z Wrocławia, a tam jest świetna specjalistka od sm dr Ewa Gruszka. Przyjmuje w Creatorze na Lotniczej.

Może warto zdiagnozować się w kierunku boreliozy. Często objawy są mylone z objawami sm. Ale trzeba wykonać szereg badań. Na początek badanie Western Blot. Musisz jednak porozmawiać na początek z lekarzem rodzinnym. Powinien Cię pokierować do specjalistów.


Dziękuję za namiar na dr Gruszkę :) zaraz tam zadzwonię i spróbuję się zarejestrować.

Co do boleriozy, to ona jest chyba od kleszcza, a ja nigdy go nie miałam.

dziękuję Wam :)

Awatar użytkownika
renia1286
Posty: 14352
Rejestracja: 2009-06-20, 09:28
Wiek: 59
Lokalizacja: Warmia

Postautor: renia1286 » 2010-02-12, 10:29

Amber ,żeby mieć bolerioze mie musisz widzieć na sobie kleszcza ,poza tym nie tylko kleszcz przenosi to dziadostwo.Nie denerwuj sie ,spokojnie po kolei ,nie pozwól nerwom dokładać objawów bo pogubisz się.Dobry lekarz to połowa sukcesu :-)
Nie potrzebuję skrzydeł by latać, potrzebuję ludzi, dzięki którym nie upadnę.

Sylwiątko
Posty: 2281
Rejestracja: 2008-09-28, 15:37
Lokalizacja: lubuskie
Kontaktowanie:

Postautor: Sylwiątko » 2010-02-12, 10:30

Nie musisz pamiętać kleszcza,a badanie warto zrobić. Dobry internista, będzie wiedział co z Tobą zrobić.
I tylko taką mnie ścieżką poprowadź.........

Me_Lilo
Posty: 532
Rejestracja: 2009-04-21, 10:29
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Me_Lilo » 2010-02-12, 10:35

Amber - spokojnie. Miałam podobnie i tez x lat leczyłam się na nerwicę lękową.
Podejrzewam, ze sporo Twoich objawów jest czysto nerwicowych - mam tak samo:)
Natomiast cześć z nich jest rzeczywiście zastanawiających i niepokojących:/ Narazie na spokojnie idź do neurologa, zrób rezonans głowy + najlepiej punkcję i potencjały wzrokowe.
Poza tym przypilnuj, aby z płynu z punkcji pobrali także na badania na neuroboreliozę!
A najważniejsze nie dawaj się!
Przeżywam to samo..nie mam diagnozy, mam masę drętwień, trzęsące ręce, ciągle robię coś z nogami, drętwienie twrayz i inne takie..trochę mniej odczuwałam po lekach na nerwicę:) teraz odstawiam i czuję mocniej:/Chcemy zajść w ciążę;p
W kręgosłupie też mam ucisk na rdzeń kręgowy i worek oponowy - ale ponoć nie daje to objawów jakie mamy:/ Natomiast sprawdzałabym tą zmianę demielinizacyjną w kręgosłupie!
Zrób wszystkie badania...może coś się wyjaśni! Grunt to się nie załamywać:)
Buziak
"Nabywając koty, nabywasz gratis wierne serduszka"

Amber
Posty: 35
Rejestracja: 2010-02-12, 01:00
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: Amber » 2010-02-12, 11:13

Dziękuję Wam wszystkim.

Rejestracja do dr Gruszki możliwa dopiero w poniedziałek. W necie napisane jest, ze trzeba miec skierowanie. Może lekarz rodzinny mi wypisze.

Rozmawiałam juz telefonicznie z moim lekarzem rodzinnym - powiedziała,m że konieczna jest dalsza diagnostyka tego kręgosłupa (rezonans lub tomograf), dalszych odcinków. Zarejestrowała mnie na wtorek do siebie, żeby podjąc jakieś decyzje. Niestety od tego roku rodzinny nie może wystawić skierowania na MRI.

Poza tym:
1. Zarejestrowałam sie na potencjały wywołane wzrokowe (płatne) na 27.02.
2. Zarejestrowałam się na płatne badanie rezonansem na 22.02: głowa, kręgosłup szyjny + lędźwiowy.
3. Zrobię sobie badanie krwi w kierunku boleriozy (moze dziś się jeszcze uda).

mam tylko pytanie: rezonas zrobić z kontrastem czy bez? Jaka jest różnica w kontekście diagnostyki?

Sylwiątko
Posty: 2281
Rejestracja: 2008-09-28, 15:37
Lokalizacja: lubuskie
Kontaktowanie:

Postautor: Sylwiątko » 2010-02-12, 11:25

O podaniu kontrastu decydują w trakcie badania-chyba,tak było u mnie.
I tylko taką mnie ścieżką poprowadź.........

Awatar użytkownika
renia1286
Posty: 14352
Rejestracja: 2009-06-20, 09:28
Wiek: 59
Lokalizacja: Warmia

Postautor: renia1286 » 2010-02-12, 11:45

Amber ,neurolog napewno skieruje cie na mri głowy a na temat badań na bolerioze poczytaj sobie ,tu na tym forum jest taki dział dowiesz sie co i jak :-) trzymam kciuki ,napewno będzie dobrze
Nie potrzebuję skrzydeł by latać, potrzebuję ludzi, dzięki którym nie upadnę.

Ania W.
Posty: 6335
Rejestracja: 2009-07-11, 17:19
Lokalizacja: Głogów /dolnośląskie

Postautor: Ania W. » 2010-02-12, 12:29

Amber kontrast pomoże w dokładnej diagnostyce. Za jego pomocą bada się m.in ogniska zapaleń.

Jak będziesz rejestrować się do dr Gruszki to powiedz, że to pierwsza wizyta, nie masz jeszcze diagnozy i bardzo Ci zależy. Wiem, że do dr są kolejki nawet na pół roku. A jak Cię pani w rejestracji spławi to i tak przyjedź do Creatora, dr przyjmie.

Powodzenia. :-)

Amber
Posty: 35
Rejestracja: 2010-02-12, 01:00
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: Amber » 2010-02-12, 23:13

Dziękuję Wam bardzo.

Nie udało mi się zrobić dziś badania krwi na bolerioze, zrobię je jutro lub w poniedziałek.

Postaram się nie nakręcać, bo niczemu to dobremu nie słuzy, a tylko osłabia strasznie i przeraża.


Wróć do „Początki choroby”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 103 gości