Proszę o poradę - zapalenie nerwu wzrokowego

Indywidualne początki choroby chorych na SM

Moderator: Beata:)

pchelka86
Posty: 2
Rejestracja: 2010-04-20, 19:56
Lokalizacja: Grodzisk Maz

Proszę o poradę - zapalenie nerwu wzrokowego

Postautor: pchelka86 » 2010-04-20, 20:02

Witam,

na wstępie napiszę, że nie pisałam nigdy na forum i nie wiem jakie prawa tu rządzą, ale chciałam jak najszybciej prosić o jakieś wsparcie.

Mam od tygodnia nagłe pogorszenie ostrości widzenia i bóle przy ruchach gałką oczną. Okulista stwierdził początek pozagałkowego zapalenia nerwu wzrokowego. Dzisiaj doszły jeszcze zaburzenia równowagi, uczucie, że chodznik jest za wąski i drętwienie rąk. Czy to jest normalne? Czy to czymś grozi? Jak powinno wyglądać leczenie? Mi lekarz na ostrym dyżurze powiedzial, że mam czekac do pogorszenia i wtedy się włącza leczenie sterydowe. Trochę mnie dziwi, że trzeba czekać na pogorszenie.
Doszły mnie też informacje, że to moze byc objaw SM, to prawda? A jeśli nie SM to co?

Będę ogromnie wdzięczna za każdą podpowiedź.

Ania
Ostatnio zmieniony 2011-11-07, 10:28 przez pchelka86, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
a_g_n_e_s
Posty: 3010
Rejestracja: 2007-07-09, 20:36
Wiek: 51
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: a_g_n_e_s » 2010-04-20, 20:37

pchelka86, temat PZNW był już poruszany na Forum- poszukaj cierpliwie. To wcale nie musi być początek SM, ale tutaj nikt nie postawi Ci diagnozy i jeśli czujesz się gorzej powinnaś zgłosić się do Izby Przyjęć. Sterydy nie są pozbawione efektów ubocznych, więc myślę, że warto zaufać lekarzom. Trzymaj się, pozdrawiam
"Wszystkie bitwy naszego życia czegoś nas uczą, nawet te, które przegraliśmy" Paulo Coelho

Sylwiątko
Posty: 2281
Rejestracja: 2008-09-28, 15:37
Lokalizacja: lubuskie
Kontaktowanie:

Postautor: Sylwiątko » 2010-04-20, 22:10

Pchelka,smaruj do lekarza, na izbę przyjęć,ostry dyżur, czy co tam masz pod reką.
A swoją drogą, okulista stwierdził początek PZNW i co? Przecież im szybciej zacznie sie to leczyć tym mniejsze ubytki później. W przyszłości nie korzystaj raczej z porad tego doktora.
I tylko taką mnie ścieżką poprowadź.........

Iwona36
Posty: 102
Rejestracja: 2009-12-03, 11:19
Lokalizacja: ŁODŹ

Postautor: Iwona36 » 2010-04-21, 08:50

Zgadzam się z Sylwiątkiem szybko do lekarza !!! Ja sobie sama zbagatelizowałam PZNW i na dzień dzisiejszy pozostało mi takie uszkodzenie że widzenie mam tylko centralne.Lekarz mnie tak zjechał jak poszłam na izbę przyjęć że szkoda gadać .Powinni jak najszybciej podać ci sol-medrol i powinno być dobrze. Do lekarza szybciutko!!
iwona.

Awatar użytkownika
krzyn
Posty: 1742
Rejestracja: 2007-06-23, 21:14
Kontaktowanie:

Postautor: krzyn » 2010-04-21, 19:25

Pozagałkowe jednostronne zapalenie nerwu wzrokowego najczęsciej jest w pełni przemijającym, po specjalistycznym leczeniu okulistycznym, schorzeniem nie powodującym trwałych następstw w funkcjonowaniu mózgu.

Istotnie zdarza się czasem, że tego typu incydent jest zapowiedzią SM. Aby nie zaniedbać czujności diagnostycznej w tym względzie wskazane byłoby po ustąpieniu obecnych zaburzeń wzrokowych wykonać na przestrzeni tego roku kontrolne badanie MR głowy, badanie wzrokowych potencjałów wywołanych (VEP - Visual Evoked Potentials), a przy ewentualnych dalszych wątpliwościach diagnostycznych ocenić dodatkowo obecność prążków oligoklonalnych w płynie mózgowo-rdzeniowym.

Istnieje minimalne ryzyko, którego świadomość niech nie budzi pesymistycznych obaw, a jedynie stanowi dopełnienie ścisłości informacji, mianowicie: łagodne tło nowotworowe torbieli szyszynki (nie związanej z prawdopodobnie zapaleniem pozagałkowym prawego nerwu II) nakazuje uwzględnienie marginalnie prawdopodobnej możliwości progresji choroby nowotworowej. Przypadkowe, jak rozumiem, znalezisko tej torbieli wymaga corocznej kontroli badaniem MR. Z doświadczenia wiadomo, że torbiele tego typu zazwyczaj przez wiele lat nie powiększają się, a nazywanie ich łagodnymi nowotworami przez neuropatologów wynika z wciąż dyskutowanej i przeobrażanej klasyfikacji zmian utkania poszczególnych struktur mózgowia. Nie ma to nic wspólnego ze stwierdzaniem obecności raka w mózgu, którego na pewno nie ma.

Wcześniejsze przebyte choroby i doświadczane dolegliwości są niezwykle istotne w tym przypadku, ale wymagają dyskusyjnego omówienia w gabinecie neurologicznym.

dr n.med. Sławomir Graff
specjalista neurolog

ze strony http://www.ilekarze.pl

pchelka86
Posty: 2
Rejestracja: 2010-04-20, 19:56
Lokalizacja: Grodzisk Maz

Postautor: pchelka86 » 2010-04-21, 19:35

Dziękuję za wszystkie wypowiedzi. Wróciłam właśnie od okulisty i jutro kładę się na oddział neurologiczny bo wzrok się znacznie pogorszył.

martyna
Posty: 2661
Rejestracja: 2010-03-04, 14:33
Lokalizacja: Białystok
Kontaktowanie:

Postautor: martyna » 2010-04-21, 20:52

Pchełeczko, to dobrze że kładziesz się na oddział...zadbają tam o Ciebie, zdiagnozują i wszystko będzie dobrze :-)
Trzymaj się cieplutko.Pozdrawiam :-)

Awatar użytkownika
Beata:)

-#Administrator
Posty: 9398
Rejestracja: 2009-02-09, 14:24
Lokalizacja: Toruń

Postautor: Beata:) » 2010-04-22, 08:19

Pchełko- dobrze, że tak szybko zareagowałaś, bo z tym żartów nie ma. Wiem, co piszę ;-) Trzymaj się tam i wracaj poprawiona :-)
Obrazek

o
Posty: 259
Rejestracja: 2009-12-15, 10:40
Lokalizacja: nigdzie

Postautor: o » 2010-04-23, 20:16

mam wynik z potencjałów wzrokowych, jest po niemiecku, ale wartości może się ktoś zorientuje.
Latenz, pewnie latencje lewe oko 133,5, prawe 127, 5 diff 6 amplituda lewe /17,2, prawe /8, 23 diff 52 % co to może znaczyć? pozdrowienia :shock:
ooooo

Agoosia35
Posty: 3
Rejestracja: 2010-06-01, 15:14
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:

Postautor: Agoosia35 » 2010-06-01, 15:30

chciałam tylko dodać od siebie u mnie zaczęło się od oślepnięcia na jedno oko, z dnia na dzień, na oddziale okulistycznym stwierdzono PZNW i wysłano na rezonans, który potwierdził SM> Innych objawów do dzisiaj nie miałam...


Wróć do „Początki choroby”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 157 gości