Moje pytania do Was, cz. I

Indywidualne początki choroby chorych na SM

Moderator: Beata:)

mikołajkowa
Posty: 44
Rejestracja: 2011-04-30, 23:12
Lokalizacja: warszawa

Moje pytania do Was, cz. I

Postautor: mikołajkowa » 2011-05-04, 14:01

To czego nie doczytałam :
1. Skąd wiecie czy już jechać do szpitala, czy sterydy są konieczne, czy musi nastąpić coś co uniemożliwia codzienne funkcjonowanie?
2. Zimne nogi, brak czucia w brzuchu, ból kręgosłupa, osłabiona ‘z drewna’ noga- czy takie są dolegliwości w czasie rzutu , czy mogą zostać na dłużej i raczej się przyzwyczajać?
3. Jeśli zmiany nie ulegają wzmocnieniu po podaniu kontrastu to znaczy że co? Że są stare czy np. sprzed 2 tygodni?
Mam nadzieję, że po wizycie w szpitalu będę bardziej zorientowana i nie będę tu przynudzać!
pozdrawiam
Agata (Mikołajkowa)

Awatar użytkownika
Beata:)

-#Administrator
Posty: 9398
Rejestracja: 2009-02-09, 14:24
Lokalizacja: Toruń

Postautor: Beata:) » 2011-05-04, 18:43

Skąd wiecie czy już jechać do szpitala, czy sterydy są konieczne, czy musi nastąpić coś co uniemożliwia codzienne funkcjonowanie?

To jest pytanie, na które najczęściej odpowiedź daje niestety praktyka. Poznajemy z czasem swój organizm i staramy się go "odgadnąć". Często wychodzi nam to lepiej niż lekarzom.Sterydy natomiast są niejako obligatoryjnie podawane w szpitalu (Solu Medrol), a potem różne inne np.Encorton. O cienkiej granicy między rzutem a pogorszeniem samopoczucia można poczytać tutaj :arrow: http://stwardnieniesmrozsiane.ok1.pl/vi ... php?t=1309
mikołajkowa pisze:Zimne nogi, brak czucia w brzuchu, ból kręgosłupa, osłabiona ‘z drewna’ noga- czy takie są dolegliwości w czasie rzutu , czy mogą zostać na dłużej i raczej się przyzwyczajać?

Takie objawy są raczej constans. Oczywiście piszę w swoim imieniu.
mikołajkowa pisze:Jeśli zmiany nie ulegają wzmocnieniu po podaniu kontrastu to znaczy że co? Że są stare czy np. sprzed 2 tygodni?

O tym z kolei troszkę tutaj :arrow: http://stwardnieniesmrozsiane.ok1.pl/vi ... php?t=2491
Kontrast ma na celu pokazanie nowych zmian. Może to oznaczać, że te, które nie ulegają wzmocnieniu są nieaktywne, starsze.

Po wizycie w szpitalu może być jeszcze większy mętlik w głowie ;-) Tym się jednak nie przejmuj, damy radę ;-)
Pozdrawiam i trzymaj się :-)
Obrazek

Awatar użytkownika
renia1286
Posty: 14352
Rejestracja: 2009-06-20, 09:28
Wiek: 59
Lokalizacja: Warmia

Postautor: renia1286 » 2011-05-04, 18:57

mikołajkowa pisze:Zimne nogi, brak czucia w brzuchu, ból kręgosłupa, osłabiona ‘z drewna’ noga- czy takie są dolegliwości w czasie rzutu , czy mogą zostać na dłużej i raczej się przyzwyczajać?

ja te dolegliwości mam ciągle, nie mam rzutów więc.... ;-)
Tak jak pisze tuja, obserwuj swój organizm i w razie nasilenia objawów albo gdy dojdą nowe zgłaszaj się do neurologa, bo tylko on jest władny rozpoznać rzut choroby.
Na przynudzanie mamy limit nie ograniczony :-D pozdrawiam cieplutko :-)
Nie potrzebuję skrzydeł by latać, potrzebuję ludzi, dzięki którym nie upadnę.

mikołajkowa
Posty: 44
Rejestracja: 2011-04-30, 23:12
Lokalizacja: warszawa

Postautor: mikołajkowa » 2011-05-05, 12:05

Dzięki dziewczyny! :-)

Annegret
Posty: 1800
Rejestracja: 2010-03-05, 16:47
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie
Kontaktowanie:

Re: Moje pytania do Was, cz. I

Postautor: Annegret » 2011-05-05, 12:16

mikołajkowa pisze:Skąd wiecie czy już jechać do szpitala, czy sterydy są konieczne, czy musi nastąpić coś co uniemożliwia codzienne funkcjonowanie?


Ja nigdy nie wiem i zawsze mam nadzieję, że się wyślizgam od szpitala. No cóż, jestem mistrzem targowania się w tej kwestii.

mikołajkowa pisze:Zimne nogi, brak czucia w brzuchu, ból kręgosłupa, osłabiona ‘z drewna’ noga- czy takie są dolegliwości w czasie rzutu , czy mogą zostać na dłużej i raczej się przyzwyczajać?


U mnie to już norma, albo po prostu nieustający dodatek do żywota.

keyara
Posty: 692
Rejestracja: 2009-11-03, 10:06
Lokalizacja: Radlin

Re: Moje pytania do Was, cz. I

Postautor: keyara » 2011-05-05, 12:34

mikołajkowa pisze:To czego nie doczytałam :

2. Zimne nogi, brak czucia w brzuchu, ból kręgosłupa, osłabiona ‘z drewna’ noga- czy takie są dolegliwości w czasie rzutu , czy mogą zostać na dłużej i raczej się przyzwyczajać?
Agata (Mikołajkowa)


Na początku mijało ,a teraz to tylko stały dodatek do choroby - raz bardziej ,raz mniej upierdliwy

Rzutów nie mogę do dziś rozpoznać ,kiedy co i jak - dopiero jeśli powłóczę nogami przy przejściu 5 metrów to się poddaję i idę do lekarza.Bronię się przed sterydami jak mogę ... Dlatego nie polecam tej samej drogi ;-)

Sama z czasem trochę oswoisz SM i będziesz wiedziała co robić ,a jak nie to to forum i wszyscy na nim :6: Ci pomogą.
"...nie piję wody ,bo rybki się w niej piep..ą..." ;-)

"Każdy problem ma rozwiązanie, jeśli rozwiązanie nie istnieje, nie istnieje też problem" Obrazek


Wróć do „Początki choroby”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 310 gości