Celiakia

Indywidualne początki choroby chorych na SM

Moderator: Beata:)

JUSTA
Posty: 38
Rejestracja: 2010-11-24, 08:56
Lokalizacja: Wlochy

Celiakia

Postautor: JUSTA » 2011-09-01, 15:59

Niestety poki co moje testy na borelke wychodza negatywnie. Mimo to jestem przekonana, iz SM ma podloze wirusowe, bakteryjne lub alergiczne. Moje dziwne objawy bardzo wzmogly sie w ciazy i po porodzie. Oprocz PZNW zaczely mnie rownoczesnie nekac dziwne alergie, problemy jelitowe. Surfujac po zagranicznych stronach wpadlam na temat celiakii. Od tygodnia nie jem produktow zawierajacych gluten i czuje sie lepiej - dolegliwosci gastryczne sie uspokoily, minely mi bole nog, rak.
Z tego co wyczytalam, nietolerancja glutenu moze rowniez imitowac SM, powodowac ataksje, neuropatie. Na RM widoczne sa zmiany takie same jak w SM.
Wielu ludzi zdiagnozowanych z SM po odstawieniu glutenu czuje sie znacznie lepiej.
Nadmieniam, ze celiakia moze miec wiele postaci (rowniez ukryta). Co o tym myslicie ?

Awatar użytkownika
Beata:)

-#Administrator
Posty: 9398
Rejestracja: 2009-02-09, 14:24
Lokalizacja: Toruń

Postautor: Beata:) » 2011-09-01, 20:03

JUSTA pisze:Od tygodnia nie jem produktow zawierajacych gluten


Od jakieś czasu właśnie gluten nie daje mi spokoju. Pewna dobra dusza namąciła mi w głowie na ten temat i zaczęłam się bacznie przyglądać różnym sprawom. Nie będę się wypowiadać na temat etiologii SM i póki co drążę temat oraz staram się zrozumieć pewne sprawy (czyt. zmieniłam jadłospis)
Obrazek

kria
Posty: 176
Rejestracja: 2010-08-02, 09:49
Lokalizacja: woj. śląskie

Postautor: kria » 2011-09-02, 13:50

Bardzo ciekawe - a jakie macie objawy, które pasują do cieliakii??

JUSTA
Posty: 38
Rejestracja: 2010-11-24, 08:56
Lokalizacja: Wlochy

Postautor: JUSTA » 2011-09-05, 14:53

W moim przypadku mnostwo problemow pojawilo sie w ciazy, co jest typowe dla celiakii - ujawnia sie w ciazy. Byly to glownie problemy skorne, dziwna alergia.
Po porodzie dolaczyly problemy jelitowe. Straszne gazy i czeste biegunki.
Z niewyjasnionych przyczyn stracilam pierwsza ciaze co rowniez zdarza sie przy tej chorobie, miewam bez przyczyny nieregularne menstruacje. Miewam bole miesniowe.
No i czuje sie zdecydowanie lepiej jak nie jem produktow z glutenem.

Awatar użytkownika
Beata:)

-#Administrator
Posty: 9398
Rejestracja: 2009-02-09, 14:24
Lokalizacja: Toruń

Postautor: Beata:) » 2011-09-05, 15:50

kria pisze:a jakie macie objawy, które pasują do cieliakii??

Ja z kolei nie szukam w sobie objawów( których i tak nie mam) pasujących do celiakii, ani do innej choroby, bo pewnie znalazłabym jeszcze raka :-D Dla mnie najważniejsze jest moje samopoczucie, a nie nazwa choroby. Dlatego też zwróciłam uwagę na dietę bezglutenową, która większości kojarzy się z celiakią, a wcale nie musi :-)
Reasumując- nie mam żadnych problemów jelitowych itp. Chcę zwyczajnie oczyścić trochę swój organizm i sprawdzić swoją silną wolę ;-)
Obrazek

Andrzej_wawa
Posty: 177
Rejestracja: 2010-04-27, 16:57
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Andrzej_wawa » 2011-09-07, 12:06

Także dołączam do grupy osób podejrzewających gluten o związek z SM.
Wcześniej, jeszcze długo przed diagnozą, zauważyłem, że pieczywo, makarony i w ogóle produkty zawierające gluten powodują u mnie problemy żołądkowe, ociężałość, w ogóle gorsze samopoczucie.
Kilka miesięcy po diagnozie postanowiłem unikać glutenu i czuję się lepiej.
Co jakiś czas zdarza mi się zjeść jakieś ciasteczko, czy nawet bułkę, ale z zasady tych produktów unikam.
Jest z tym trochę zachodu, bo produkty bezglutenowe ze sklepów dla dietetyków nie są zbyt smaczne i raczej ich nie jem, ale ratuję się ryżem :)
Andrzej

arronia
Posty: 240
Rejestracja: 2011-06-11, 11:06
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: arronia » 2011-12-13, 13:39

Czuję się lepiej po odstawieniu glutenu (i mleka, i papryki) - ale ja zrobiłam badania i wiem, na co mam nietolerancję. Wydaje mi się, że lepiej najpierw zbadać, potem odstawiać (zwłaszcza że jak się nie jadło od dłuższego czasu danej rzeczy, to przeciwciał nie będzie, a nietolerancja może albo być, albo nie).

Nie wierzę, żeby odstawienie glutenu miało mnie wyleczyć z SM, ale wychodzę z założenia: trzeba być możliwie zdrowym, żeby na nie chorować :)

Po zmianie diety poprawiło mi się najwyraźniej wchłanianie - więc to jest zdecydowany plus, że organizm dostaje więcej tego, co mu potrzeba. A komfort też lepszy, bo dopiero patrząc wstecz widzę, że mi jednak ten brzuch często dokuczał...

Nefthy
Posty: 8
Rejestracja: 2012-04-12, 17:28
Lokalizacja: Gdynia

Postautor: Nefthy » 2012-04-23, 22:42

odświeżam trochę temat, gdzie i za ile można wykonać testy na nietolerancje pokarmowa? Znalazłam jakiś food detective, ale to jest strasznie drogie (350 zł), nie dostanie się na to skierowania?


Wróć do „Początki choroby”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 33 gości