Pomocy

Indywidualne początki choroby chorych na SM

Moderator: Beata:)

marchean
Posty: 4
Rejestracja: 2015-09-17, 09:04
Wiek: 40

Pomocy

Postautor: marchean » 2015-09-17, 09:46

Witam. Od 3 miesięcy mam zamglone, przyciemnione i rozmazane pole widzenia w prawym oku. Ostatnimi czasy wzrok się pogorszył. Od czerwca okulista (nfz) diagnoza - nic panu nie jest, powodzenia. Później tk (nfz), neurolog, mr głowy (nfz), neurolog i neurochirurg ponieważ rm po podaniu kontrastu wykazał niewielkiego naczyniaka. Myślałem, że wszystko jasne i to juz koniec chodzenia od lekarza do lekarza ale nie. Neurochirurg (z tytułem dr n. med.) obejrzał zdjęcia mr pod kątem zapalenia nerwu wzrokowego/stwardnienia rozsianego bo w/g niego naczyniak nie ma nic wspólnego z zaburzeniami widzenia i jest to u mnie wariant anatomiczny, zupełnie niegroźny. Niczego niepokojącego nie zauważył i zalecił ponowną wizytę u okulisty z podejrzeniem rozwarstwienia siatkówki. Powtórzone badania w klinice okulistycznej i nic. Zalecony ponowny mr tym razem samych oczodołów pod kątem zmian w nerwie wzrokowym. Chcę iść prywatnie bo już nie mam siły czekać kolejne 3-4 miesiące. Czy jest sens wydawać tyle pieniędzy na rezonans skoro mr głowy nic nie pokazało? Proszę doradźcie.

Awatar użytkownika
zosiasamosia
Posty: 5081
Rejestracja: 2011-07-26, 12:28
Lokalizacja: Całkiem fajna ;)

Pomocy

Postautor: zosiasamosia » 2015-09-17, 10:01

marchean pisze:Source of the post Czy jest sens wydawać tyle pieniędzy na rezonans skoro mr głowy nic nie pokazało? Proszę doradźcie.

Marchean :) , na początek - zwolnij trochę, czytając info powyżej, ma się wrażenie, że gdzieś biegniesz :wink:
Według mnie masz wokół siebie cały sztab lekarzy, oraz niezły pakiet badań i konsultacji. Ja poczekałabym te 3-4 miesiące, a pieniądze wydałabym na coś przyjemniejszego :yes:
Rozumiem Twój niepokój, ale z perspektywy czasu powiedziałbym każdemu - nie wydawać pochopnie swoich ciężko zarobionych pieniędzy. Takie jest moje zdanie, decyzja jest Twoja.
.........jest coś, co Nas łączy....... :wink:

marchean
Posty: 4
Rejestracja: 2015-09-17, 09:04
Wiek: 40

Pomocy

Postautor: marchean » 2015-09-17, 10:41

Dzięki za odp. Streściłem to, co się działo od poczatku czerwca do wczoraj:) Zależy mi na czasie bo mam taki zawód, że muszę być całkowicie sprawny i głównie chodzi mi o to czy faktycznie mr oczodołów będzie dokładniejszy i rzeczywiście cos pokaże skoro rm głowy nic nie wykazał. Swoją drogą czy z pozagałkowym zapaleniem nerwu mogę sobie pozwolić na tak długie czekanie? Nie wiem, nie znam się;)

Awatar użytkownika
zosiasamosia
Posty: 5081
Rejestracja: 2011-07-26, 12:28
Lokalizacja: Całkiem fajna ;)

Pomocy

Postautor: zosiasamosia » 2015-09-17, 11:58

marchean pisze:Source of the post Swoją drogą czy z pozagałkowym zapaleniem nerwu mogę sobie pozwolić na tak długie czekanie?
W przypadku Pozagałkowego Zapalenia Nerwu Wzrokowego ( w skrócie PZNW ), na pewno nie, ale takiej diagnozy nie postawił Ci żaden lekarz. Gdyby tak było, tzn. gdyby były przypuszczenia, że to PZNW, lekarz prawdopodobnie zaleciłby natychmiastową kurację sterydami. W tym przypadku nie ma mowy o czekaniu. Według tego co piszesz, Twoje zaburzenia wzroku nie wyglądają na gwałtowne, skoro nie piszesz nic o bólu gałki ocznej, to mniemam też, że Cię nie boli. Ten proces u Ciebie jest jakby długotrwały, nie przebiega gwałtownie jak to najczęściej bywa w przypadku PZNW.
marchean pisze:Source of the post czy faktycznie mr oczodołów będzie dokładniejszy i rzeczywiście cos pokaże
MRI oczodołów będzie tak samo dokładny jak MRI głowy, a czy nakieruje na przyczynę choroby, tego nie wiemy. Być może lekarze szukają sprawcy w samej gałce ocznej, bo poza gałką nic nie ma, o czym już wiesz. Trzeba pamiętać, że zapalenie nerwu wzrokowego może przebiegać również pod postacią zapalenia wewnątrzgałkowego, ale diagnostyką muszą już zająć się prowadzący Cię lekarze, gdyż ja owym nie jestem :wink:
.........jest coś, co Nas łączy....... :wink:

marchean
Posty: 4
Rejestracja: 2015-09-17, 09:04
Wiek: 40

Pomocy

Postautor: marchean » 2015-09-17, 16:54

Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Z gałką w/g badań okulistycznych jest wszystko ok. Bolała mnie na chwilę przed pojawieniem zaburzeń widzenia ale wtedy myślałem, że to zatoki i tu zapomniałem napisać o wizycie u laryngologa ponieważ mam tez zapalenie sitowia po lewej stronie. Zobaczę co pani laryngolog powie na ten temat bo z tego, co się orientuję, może to być przyczyna mojego problemu. Wkleję jeszcze foto zaleceń bo mam teraz kartę przed nosem.
Załączniki
WP_20150917_001.jpg

Monik@
Posty: 2
Rejestracja: 2015-09-06, 22:13
Wiek: 42

Pomocy

Postautor: Monik@ » 2015-09-24, 22:51

Marchean widze,ze u Ciebie wyglada to prawie tak samo jak u mnie. Z tym wyjatkiem,ze mi mri oczodolow zrobili juz 2 razy i... nic. W oczach nadal mam zmiany doszlo do obrzeku tarczy, wiec fajnie nie jest. Zostal laryngolog :) Powiem tak.. Ja na poczatku tez chcialam wszystko na juz ale po roku "leczenia" czyt. diagnostyki jestem juz zmeczona. Okulista przypisal mi sterydy, dosc duza dawke i.. Sytuacja sie powtorzyla po czasie. Bez obaw jesli to SM to nie ucieknie. Wazne by nie myslec bo stres przyspiesza chorobe. Powodzenia!!

marchean
Posty: 4
Rejestracja: 2015-09-17, 09:04
Wiek: 40

Pomocy

Postautor: marchean » 2015-09-28, 13:24

Monik@ pisze:Source of the post Marchean widze,ze u Ciebie wyglada to prawie tak samo jak u mnie. Z tym wyjatkiem,ze mi mri oczodolow zrobili juz 2 razy i... nic. W oczach nadal mam zmiany doszlo do obrzeku tarczy, wiec fajnie nie jest. Zostal laryngolog :) Powiem tak.. Ja na poczatku tez chcialam wszystko na juz ale po roku "leczenia" czyt. diagnostyki jestem juz zmeczona. Okulista przypisal mi sterydy, dosc duza dawke i.. Sytuacja sie powtorzyla po czasie. Bez obaw jesli to SM to nie ucieknie. Wazne by nie myslec bo stres przyspiesza chorobe. Powodzenia!!

Ja już po laryngologu i dalej nic. Idę znów do neurologa. Powiem, że chce sterydy. Muszę widzieć dobrze od zaraz bo taka mam pracę. Palcie licho to sm - będzie to będzie i będę pracować dopóki starczy sił ale najpierw muszę odzyskać wzrok. Masz jakies inne objawy oprócz zaburzeń wzroku? Bo u mnie nic.

Monik@
Posty: 2
Rejestracja: 2015-09-06, 22:13
Wiek: 42

Pomocy

Postautor: Monik@ » 2015-09-29, 19:41

Marchean jesli chodzi o moje inne objawy to... Mam oslabiona sile miesniowa, fascykulacje. Mrowki na nogach, rekach i brzuchu. Neurologicznie objaw Babinskiego ( tylko prawa noga - co podobno dziwne). Poza tym oczywiscie wzrok. U mnie laryngolog takze nie znalazl przyczyny zmian w oczach. Od roku okulista probuje skorygowac wzrok. Po sterydach dobral mi szkla, ale jak pisalam sytuacja z pogorszeniem widzenia powtorzyla sie z obrzekiem tarczy. Wiec tak jaj widzialam super tak teraz bez szkiel jestem slepa jak kret (fajny futrzak :wink: ) i zdarza sie podwojne widzenie. Moj neurolog napisal mi CIS i czeka na kolejny rzut. A ja po ostatnim spotkaniu powiedzialam do niego : Do zobaczenia za 5 lat :biggrin: A co pozytywne myslenie he he.
Bedzie dobrze zobaczysz. Pozdrawiam


Wróć do „Początki choroby”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 26 gości