CZY TO MOŻE BYC TO??

Indywidualne początki choroby chorych na SM

Moderator: Beata:)

morela
Posty: 51
Rejestracja: 2009-02-10, 13:39
Lokalizacja: Kalisz
Kontaktowanie:

Postautor: morela » 2009-03-06, 15:56

albo po prostu idz do innego neurologa, ja zanim trafilam na odpowiedniego (choc teraz i tak chodze do dwoch) minelo troche czasu. Wiec glowa do gory :-) nie ma sie co martwic, trzeba zyc dalej i wierzyc w to ze objawy szybko mina. pozdrawiam

Lukasz23
Posty: 3
Rejestracja: 2009-03-14, 13:55
Lokalizacja: Anglia

Postautor: Lukasz23 » 2009-03-14, 14:19

Witam wszystkich czy moze ktos mi pomoc ? Odkad siegam pamiecia odczuwalem cos jakby skurcze miesni nazwalbym to raczej "pykaniem' ponad to od jakis 6 lat wzrok mi sie pogorszyl mimo ze nigdy nie bylem u okulisty zauwazylem rowniez cos co nazwalbym jakby mimowolnym poruszaniem sie dolnej powieki lewego oka podczac zamykania i otwierania oka zdarza sie to dosc czest wiec nigdy sie tym nie przejmowalem, no i do tego mrowienie dosc czeste w karku szczegolnie przy dluzszym siedzeniu. Tlumaczylem sobie to wszystko trybem zycia, duzy wysilek fizyczny, czeste przesiadywanie przed komputerem, do czasu kiedy natrafilem na artykul o SM w internecie teraz jestem przerazony czy moga to byc objawy SM ?! Ewentualnie jakie badania powinienem wykonac.

Nalezaloby jeszcze wymienic ze nie pamietam abym czul jakies nagle oslabienie nog czy rak, nie mialem rowniez problemow z proszuaniem sie czy jakis innych nietypowych objawow, chyba ze teraz ale to raczej moja psychika szaleje

Z gory dziekuje za odpowiedz
Ostatnio zmieniony 2009-03-14, 14:25 przez Lukasz23, łącznie zmieniany 1 raz.

Izoldka
Posty: 148
Rejestracja: 2008-12-13, 11:35
Lokalizacja: Dublin

Postautor: Izoldka » 2009-03-14, 14:25

Biegusiem do neurologa , Rezonans magnetyczny I cała masa innych badań powinny dać Ci odpowiedź, choć nie koniecznie. Tak to już jest, postawienie diagnozy 100% SM nie należy do prostych. To może być zupełnie inna choroba, więc na razie nie myśl że to SM, bo nie warto na zapas się stresować . pozdrawiam i trzymam kciuki.

Awatar użytkownika
Beata:)

-#Administrator
Posty: 9398
Rejestracja: 2009-02-09, 14:24
Lokalizacja: Toruń

Postautor: Beata:) » 2009-03-14, 14:25

Hej,przede wszystkim powinieneś iść do lekarza,najlepiej neurologa.On zleci wówczas komplet badań m.in punkcję czy rezonans magnetyczny.Już po badaniu odruchów będzie wiedział,czy to jest choroba neurologiczna.Może to być zupełnie coś innego,więc trzeba zacząć od początku ,czyli lekarz i dokładny wywiad.
Pozdrawiam
Obrazek

Lukasz23
Posty: 3
Rejestracja: 2009-03-14, 13:55
Lokalizacja: Anglia

Postautor: Lukasz23 » 2009-03-14, 14:31

U neurologa bylem przy okazji badan okresowy, stukanie mloteczkiem i tego typu sprawy, mialem rowniez bardzo dokladne badania przy okazji kursu na prawo jazdy kat. C (psychotesty +badania ) zastanawiam sie czy nie jest to poprostu moj wymysl ale mimo wszystko chcialbym sie przebadac. Z tego co czytalem to nie ma jakis dokladnych objawow SM ale czy moje dolegliwosci to moze byc poczatek choroby ??

Dzieki za szzybka odp. :)

Awatar użytkownika
Beata:)

-#Administrator
Posty: 9398
Rejestracja: 2009-02-09, 14:24
Lokalizacja: Toruń

Postautor: Beata:) » 2009-03-14, 14:40

Na to pytanie nikt Ci tutaj nie odpowie na 100%,każdy ma początki choroby inne.Jeżeli bardzo chcesz wiedzieć,czy to sm to musisz przejść specjalistycznie badania.Sm jest trudne do zdiagnozowania.Czasami trwa to latami.Weź skierowanie od neurologa i powiedz mu o swoich obawach.
Obrazek

Sylwiątko
Posty: 2281
Rejestracja: 2008-09-28, 15:37
Lokalizacja: lubuskie
Kontaktowanie:

Postautor: Sylwiątko » 2009-03-15, 17:41

Bez histerii i do neurologa marsz!!!
I tylko taką mnie ścieżką poprowadź.........

Awatar użytkownika
Beata:)

-#Administrator
Posty: 9398
Rejestracja: 2009-02-09, 14:24
Lokalizacja: Toruń

Postautor: Beata:) » 2009-03-15, 18:04

A ja chciałam być delikatniejsza,ale dokładnie to co Sylwiątko, miałam na myśli :urban:
Obrazek

maria_xx
Posty: 776
Rejestracja: 2008-02-21, 14:46
Lokalizacja: Gdańsk

Postautor: maria_xx » 2009-03-15, 19:28

Piszesz, ze byłeś u neurologa, który niczego niepokojącego u Ciebie nie znalazł. Na Twoim miejscu odpusciłabym sobie myślenie o SM, natomiast poszłabym do okulisty (trzeba zareagowac na pogarszanie się wzroku) oraz pomyślała o gimnastyce korekcyjnej, jeśli kark daje znać o sobie. Pozdrawiam.

Lukasz23
Posty: 3
Rejestracja: 2009-03-14, 13:55
Lokalizacja: Anglia

Postautor: Lukasz23 » 2009-03-17, 19:22

Z tym neurologiem to musze troszke poczekac bo jestem za granica a wolalbym jednak porozmawiac z polskim lekarzem. Nurtuje mnie jeszcze jedno pytanie czy jest mozliwe zeby przeoczyc objawy SM w przeszlosci ? Chodzi mi o to czy wszelkigo rodzaju oslabienie sily nog czy inne odczucia specyficzne dla tej choroby sa na tyle intensywne ze wyraznie daja sie zauwazyc ? Dziekuje za odpowiedzi troszke mnie uspokajaja :-)

Awatar użytkownika
Beata:)

-#Administrator
Posty: 9398
Rejestracja: 2009-02-09, 14:24
Lokalizacja: Toruń

Postautor: Beata:) » 2009-03-17, 20:38

Z sm można żyć kilkanaście lat,nie wiedząc,że to ta choroba.Bardzo często objawy są prozaiczne.Zmęczenie,ból,osłabienie itp.Zwyczajnie można to przeoczyć,bo zdrowym też się to zdarza.Może też być tak,że właśnie jesteś zdrowy a myślisz ,że to sm,bo Twoja wiedza o objawach Cię martwi i uwrażliwia.
Więc trzeba zachować dystans i zdrowy rozsądek.Tylko badania mogą potwierdzić lub zaprzeczyć diagnozie.
Więc głowa do góry,bo mam przeczucie ,że góry będziesz przenosił:)) ;-)
Obrazek

Beata2121
Posty: 42
Rejestracja: 2009-03-05, 16:08
Lokalizacja: Kraków
Kontaktowanie:

Postautor: Beata2121 » 2009-03-22, 17:20

Hmmmm otrzymalam wyniki :-D tyle ze nie potrafie nic z tego zrozumiec moze ktos sie na tym zna i chociaz po czesci moze mi to przetlumaczyc ? wydaje mi sie ze jak nie ma zmian w pniu mozgu i mozdzku to jest ok zrobilam sobie rowniez badania na borelioze tyle ze wyniki bede miala dopiero w czwartek ;) :] chwilami nadal czuje prady w nogach po wysilku , strasznie to irytujace <mur> nie podali mi zadnych lekow :] w prawdzie objawow juz nie mam boje sie tylko ze to powroci :] :-/
Wynik:
Badanie MR mózgowia wykonano w sekwencjach SE, FSE, FLAIR, DWI, obrazach T1 , T2 i PD-zależnych, trzech płaszczyznach. Podano środek kontrastujący.
W przykomorowej istocie białek lewej półkuli mózgu widoczne są co najmniej trzy ogniska o podwyższonym sygnale w obrazach T2, PD i sekwencji FLAIR.
Ognisko przy trzonie komory bocznej leży na granicy ciała modzelowatego. Największe z ognisk położone przy rogu czołowym komory bocznej ma wielkość 6mm, rozmyte obrysy zewnętrzne, jest widoczne w obrazach dyfuzyjnych, ulega wzmocnieniu kontrastowemu-ognisko świeże.
Nie widać zmian ogniskowych w móżdżku, pniu mózgu i rdzeniu przedłużonym.
Przestrzenie płynowe mózgowia są prawidłowe.


Wn: Trzy drobne ogniska w lewej półkuli mózgu /jedno na granicy ciała modzelowatego/ nie mają jednoznacznego charakteru, do badania kontrolnego.

anusia
Posty: 433
Rejestracja: 2008-08-05, 15:18
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: anusia » 2009-03-26, 14:52

Poczekasz jeszcze na diagnoze. Będąc w październiku w szpitalu miałam obchód z panią profesor i przypadkiem dowiedziałam się że aby potwierdzić Sm musi być co najmniej 9 zmian. Oby nie Sm życze Ci tego z całego serca i nie tylko Tobie :mrgreen: ;-)
WIOSNA, NOWE ŻYCIE :))))

Beata2121
Posty: 42
Rejestracja: 2009-03-05, 16:08
Lokalizacja: Kraków
Kontaktowanie:

Postautor: Beata2121 » 2009-03-26, 19:21

Dzieki za odpowiedz :] mam nadzieje ze to nie to dzis dostalam wyniki na borelioze nie mialam boreliozy ani nie mam tak powiedzial lekarz , chociaz dodal ze w niektorych przypadkach ciezko wykryc borelioze i nie zawsze wyniki sa autentyczne :-/ troche sie boje w prawdzie objawy przeszly..... ale nadal cos tam odczuwam moze to na tle nerwowym :] uhm.... poki nie ma diagnocy nie bede o tym myslalam ;) pozdrawiam :-x
Pomyślała ... będę księżniczką , a tu będzie stał mój zamek ... a w nim będę mieć swojego księcia , tymczasem książę okazał się .. kłamcą...

Awatar użytkownika
a_g_n_e_s
Posty: 3010
Rejestracja: 2007-07-09, 20:36
Wiek: 51
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: a_g_n_e_s » 2009-03-26, 20:08

Kryteria rozpoznania SM to nie tylko ilość zmian, ale również- a nawet chyba przede wszystkim- ich lokalizacja. Nie ma co stresować się "na zapas", pozdrawiam:)
"Wszystkie bitwy naszego życia czegoś nas uczą, nawet te, które przegraliśmy" Paulo Coelho


Wróć do „Początki choroby”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 241 gości