Ile możecie przejść metrów?

Indywidualne początki choroby chorych na SM

Moderator: Beata:)

Theodor
Posty: 10
Rejestracja: 2009-05-05, 07:30
Lokalizacja: USA

Postautor: Theodor » 2009-05-07, 05:17

I ja doloze swojego grosika do rozmowy .
Otrzymalam diagnoze we wrzesniu 2008 , ale prawdopodobnie mam Sm przynajmniej 17 lat .
Jak tylko moge sie zwlec z lozka to zaraz dreptam do Fitness . Obecnie bardzo bola mnie nogi od kolan w dol i po ok 15 min chodzenia na PRECOR mam zdretwiale stopy . Wciaz jednak pamietam slowa mojego neurologa " don' use it , you loose it ",
niestety w jezyku polskim nie rymuje sie ale oznacza mniej wiecej ze jesli nie uzywasz w tym przypadku miesni to je stracisz .
Tak wiec spedzam na tej maszynie ok 40 min , przechodzac ok 2.3 milii co jest ok 3.7 km.
Potem robie inne cwiczenia po czym wracam jeszcze na PRECOR na ok jedna mile .
Czesto rozpoczynam dzien od 3-4 km na rowerze .
Nogi bardzo mnie bola , stosuje chlodne kapiele i jak trzeba to biore srodki przeciwbolowe ( mam zmiany SM w kregoslupie piersiowym i szyjnym )
Kazdy jednak musi sluchac swojego organizmu i poznac swoje mozliwosci i limity .
Nie ma dwoch jednakowych przypadkow SM , sa jedynie podobne .

pchla
Posty: 803
Rejestracja: 2008-07-28, 21:44
Kontaktowanie:

Postautor: pchla » 2009-05-07, 09:36

Vanda pisze:Wciaz jednak pamietam slowa mojego neurologa " don' use it , you loose it ", niestety w jezyku polskim nie rymuje sie ale oznacza mniej wiecej ze jesli nie uzywasz w tym przypadku miesni to je stracisz .


Podpisuje sie pod tym. Odkad kupilam orbitrek i codziennie rano cwicze- jak nie jestem w formie to chociaz 300metrow ale codziennie, moje samopoczucie i kondycja wzrosly ponad norme. Ostatnio coraz rzadziej musze brac leki na spastyke- sekret tkwi w rozciaganiu miesni po cwiczeniach :lol:

Wiem ze ciezko sie zmobilizowac, ale warto :-D :-D :-D

_

Me_Lilo
Posty: 532
Rejestracja: 2009-04-21, 10:29
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Me_Lilo » 2009-05-07, 10:13

Kurcze..może czas też zakupić jakiś przyrząd do ćwiczeń ..poza stepperem;/
Staram się ćwiczyć co drugi dzień..ale jestem w stanie zrobic tylko ok 200 machnięć nogami ...a potem zmęczona na maxa;/
"Nabywając koty, nabywasz gratis wierne serduszka"

promyczek
Posty: 119
Rejestracja: 2008-03-26, 19:50
Lokalizacja: Radom

Postautor: promyczek » 2009-05-07, 13:18

Mi to się dobrze maszeruje do sąsiadki na kawe z rana ;-) jest to około 100 metrów no i idę niestety z kulą :!: ALE IDę :-D
Renata

Rem
Posty: 1629
Rejestracja: 2008-08-05, 11:21
Lokalizacja: PL

Postautor: Rem » 2009-05-07, 13:32

pchla pisze:Wiem ze ciezko sie zmobilizowac, ale warto :-D :-D :-D


Oj, warto. Wiem coś na ten temat.
Teraz jestem w stanie przejść (oczywiście z kulami) ok. 500 metrów co kiedyś było nie do pomyślenia.
:509:

anusia
Posty: 433
Rejestracja: 2008-08-05, 15:18
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: anusia » 2009-05-07, 13:41

Warto, mobilizacja do wszystkiego. No niestety ale ta choroba zmusza do tego aby stać sie egoistą i trzeba robić wszystko aby Nas nie położyła. W czasie rzutu ciężko jest mi przejść 200 metrów , ale teraz :D zasówam jak motorek i czasami zapominam o tym że powinnam jednak odpocząć. Ale to nie tylko SM, pogoda ,ciśnienie to wszystko ma znaczenie . Wcześniej tego nie było teraz już jest :D . Ryzyko wiekowe :D :-D :-D :-D
WIOSNA, NOWE ŻYCIE :))))

Casey
Posty: 1050
Rejestracja: 2008-08-29, 21:56
Lokalizacja: tutejsza

Postautor: Casey » 2009-05-09, 21:50

A ja zasuwam z tymi moimi kijkami jak nigdy! Nauczyłam się już chodzić, bo przez dwa tygodnie kaleczyłam ten sport - po prostu nie umiałam! Ale poszukałam w necie, są filmiki i rady jak powinno się chodzić z Nordic Walking I pojęłam to w końcu!!! Słuchajcie to jest super!!! Owszem męczę się, ale te kijki to jest taki "balkonik", którego trzyma się w rękach i trzeba się odepchnąć od ziemi. Coś fantastycznego! Teraz codziennie wieczorkiem wychodzę z mężem na spacerek i idę sama szybkim krokiem około 1 kilometra. Wcześniej to było nie do pomyślenia dla mnie. Pod rączkę wolnym krokiem, też chodziliśmy. Ale teraz to ja siebie sama podziwiam - Struś Pędziwiatr :10:
Podobno jak się idzie z tymi kijkami to nacisk na kolana zmniejsza się o 5 kg na każdą nogę. No i dlatego ja tak szyko idę :lol:
Co nas nie zabije to nas wzmocni
------------------------------------------
Ale i tak najbardziej nam do twarzy z uśmiechem!

rakoll
Posty: 16
Rejestracja: 2009-01-06, 02:42
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: rakoll » 2009-05-10, 13:31

wy mnie nieco zdołowaliście a ja was pewnie trochę wkurzę

otóż ja mogę pójść czy pobiec gdzie chcę i na przykład za chwilę idziemy z chłopakami pokopać w piłkę
diagnozę mam od dwóch lat, a symptomy choroby pewnie 3-4 lata.
Leczę się copaxone (codziennyy zastrzyk).
Nie wiem czy to zasługa leku czy jak, ale mam się zupełnie dobrze.
Wprawdzie, jak widzę, jestem zmęczony szybciej niż inni, więc wtedy siadam i odpoczywam. Ale nie ma mowy o jakichś drętwieniach czy mrówkach, po prostu odpoczywam i dalej. Ktoś tu napisał o bolących piszczelach przy szybkim marszu. Mam coś takiego odkąd pamiętam i to chyba nie ma nic wspólnego z SM.

zadaję sobie pytanie, czy ci z was którzy chorują od roku czy dwoch lat i już mają problem z przejściem kilkuset metrów, mają jakąś wyjątkowo trudną postać choroby, czy to ja jestem wyjątkowy? oczywiście żaden ze mnie kozak i zakładam nieodmiennie, że kiedyś wsiądę na wózek, a przynajmniej będzie problem z chodzeniem, ale na litość boską nie w ciągu pierwszych lat choroby! a może przeginam z własnymi możliwościami i kopanie piłki może tylko przyspieszyć pogorszenie?
Zanim cokolwiek zepsujesz zastanów się dlaczego nie działa

Awatar użytkownika
a_g_n_e_s
Posty: 3010
Rejestracja: 2007-07-09, 20:36
Wiek: 51
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: a_g_n_e_s » 2009-05-10, 14:11

rakoll, nie wiem dlaczego Twoja dobra kondycja miałaby kogokolwiek wkurzać, z zazdrości? Każdy choruje inaczej, choroba jest nieprzewidywalna, więc z długim "stażem" można biegać, ale są i tacy, u których szybko pojawiają się problemy z poruszaniem. Aktywność fizyczna jest jak najbardziej wskazana, a skoro wiesz, kiedy musisz odpocząć nic Ci nie grozi. Tekst o wózku jest moim zdaniem nie na miejscu (nowozdiagnozowani, inni chorzy).
Pozdrawiam
"Wszystkie bitwy naszego życia czegoś nas uczą, nawet te, które przegraliśmy" Paulo Coelho

pablo.photo
Posty: 260
Rejestracja: 2008-12-13, 00:40
Lokalizacja: Szczecin
Kontaktowanie:

Postautor: pablo.photo » 2009-05-10, 14:15

Rokoll Ja tez moge sobie spokojnie uprawiac sport. Chodze na fitness, Nordic Walking, taniec. Takze sport jak najbardziej w SM potrzebny.
Niestety choroba zmusza nas do zaprzestania wiekszego wysilku. Ale nie sadze by ow wysilek przyspieszyl rozwoj choroby.Oczywiscie nie nadmierny wysilek ;). I np. Ja nie zakladam ze "kiedys" siade na wozek.... Trzeba miec jasne mysli :)

Musisz ocenic na ile sie meczysz wykonujac jaies cwiczenia, graja w pilke itp. Sam zauwazysz do jakiego stopnia powinienes ograniczyc wysilek fizyczny.
To jest, Mój Świat, Moje Życie, Mój Czas
(P. Moreń)

kovi29
Posty: 349
Rejestracja: 2009-05-09, 19:15
Lokalizacja: Żnin
Kontaktowanie:

Postautor: kovi29 » 2009-05-10, 15:56

...u mnie to różnie jest...czasami "prawie" biegnę...a nieraz przyjdzie taka chwila że nogi lewej nie mogę unieść...ale nie można poddać się czarnym myślą :-) !


Wróć do „Początki choroby”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 87 gości