Pozagałkowe zapalenie nerwu wzrokowego

Indywidualny przebieg SM

Moderator: Beata:)

nati_1978
Posty: 2484
Rejestracja: 2009-03-12, 19:59
Lokalizacja: Chorzów

Postautor: nati_1978 » 2011-08-24, 12:49

Dziękuję:*
Nadzieja umiera ostatnia ...

David
Posty: 6732
Rejestracja: 2009-07-16, 19:29
Lokalizacja: Śląsk :-)

Postautor: David » 2011-08-24, 16:38

Nati Trzymaj się :588: wierzę że wszystko skończy się po Twojej myśli :-)

Aśka
Posty: 1192
Rejestracja: 2009-12-03, 15:06
Lokalizacja: stąd

Postautor: Aśka » 2011-08-24, 18:11

Nati, również trzymam kciuki,aby wszystko było dobrze :-)

Awatar użytkownika
zosiasamosia
Posty: 5081
Rejestracja: 2011-07-26, 12:28
Lokalizacja: Całkiem fajna ;)

Postautor: zosiasamosia » 2011-09-16, 10:02

hej! czy ktoś mógłby mi napisać jak na czym polega badanie potencjałów wywoływanych ?
A tak w ogóle to wybieram się do okulisty, bo od jakiegoś czasu oczy mnie pieką i czasem bolą, mam wrażenie, że są bardzo suche, muszę przyznać, że mocno przesadziłam z komputerem, ale gdyby nie towarzyszące SM pewnie tak szybko do lekarza bym nie goniła.
Chciałam więc przy okazji zapytać (oczywiście nadmienię, że mam SM), czy lekarz rutynowo zbada mi dno oka? i czy na te potencjały to trzeba mieć skierowanie?, czy na wizycie okulista może wykonać takie badanie od razu?, czy moje objawy mogą sugerować początki zapalenia nerwu wzrokowego ?
.........jest coś, co Nas łączy....... :wink:

Awatar użytkownika
Beata:)

-#Administrator
Posty: 9398
Rejestracja: 2009-02-09, 14:24
Lokalizacja: Toruń

Postautor: Beata:) » 2011-09-16, 10:25

zosiasamosia pisze:czy ktoś mógłby mi napisać jak na czym polega badanie potencjałów wywoływanych ?

Persefona pisze:
anula78 pisze:Jak wygląda badanie wzrokowych potencjałów wywołanych?? czy są jakieś przeciwskazania??


Podłączają takie małe elektrody w okolice potyliczne głowy. Lekko kłuje zakładanie, ale bez obaw. Potem się siedzi w określnonej odległości od ekranu na którym jest wyświetlana szachownica i jeden punkt w który się wpatruje. Raz jedno oko, potem drugie oko. Chyba przez jakiś czas też oba. To trwa około 20 minud bodajże.

Zasadniczych przeciwskazań nie ma, ale przy dużej wadzie wzroku i oczopląsie może być trudno zrobić to badanie. Poza tym u osób chorych na padaczkę, może być wywołany napad.


Może też :arrow: ten temat da Ci parę odpowiedzi.Tam właśnie znalazłam podany wyżej cytat.
Skierowanie jest wymagane, a objawy? Twoje raczej nie sugerują PZNW, ale lepiej jak to sprawdzi specjalista.
Pozdrawiam serdecznie :-)
Obrazek

Awatar użytkownika
zosiasamosia
Posty: 5081
Rejestracja: 2011-07-26, 12:28
Lokalizacja: Całkiem fajna ;)

Postautor: zosiasamosia » 2011-09-16, 11:05

dzięki, temat przeczytałam i już wiem, że potencjały to nie tak od ręki..........
czy w takim razie dno oka jest badaniem wiarygodnym co do PZNW ?
.........jest coś, co Nas łączy....... :wink:

madlen1985
Posty: 389
Rejestracja: 2011-07-28, 11:26
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: madlen1985 » 2011-09-18, 19:06

U mnie badnie tych całych potencjałów wyglądało mniejwięcej tak: pare elektrod na głowie, siadłam blisko monitora i gapiłam się na jakies plamki miałam to badanie zrobione w szpitalu po sterydach i po przebytym oczopląsie było bezbolesne i wyszło ok. :->

królik dośw.
Posty: 115
Rejestracja: 2011-08-30, 07:55
Lokalizacja: z klatki

Postautor: królik dośw. » 2011-09-19, 13:34

zosiasamosia pisze:czy w takim razie dno oka jest badaniem wiarygodnym co do PZNW ?


Mam wrażenie, że to zależy od tego, kto to dno oka bada. Ja miałem, na początku swojej "kariery" przypadek, że lekarz z przychodni rejonowej nic nie zauważył, a dwie godziny później, w szpitalu, okulistka złapała się za głowę i natychmiast kazała podać zastrzyki. Też pozagałkowe. Wieczorem wyglądałem, jakbym zadarł z barem pełnym kibiców. Jednak najważniejsze, że zaczynałem widzieć to wyraźniej. :)

Łukasz
Posty: 3317
Rejestracja: 2010-04-06, 16:27
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:

Postautor: Łukasz » 2011-09-19, 16:59

zosiasamosia pisze:czy w takim razie dno oka jest badaniem wiarygodnym co do PZNW ?

Na pewno pomocne przy diagnozowaniu PZNW będzie również komputerowe pole widzenia. Przy moim pierwszym PZNW dopiero po tym badaniu okulista miał 100% pewności, że to jest to.
"Siła człowieka nie polega na tym, że nigdy nie upada ale na tym, że potrafi się podnosić."

artur68
Posty: 1302
Rejestracja: 2009-11-10, 21:52
Lokalizacja: Lubuskie
Kontaktowanie:

Postautor: artur68 » 2011-09-19, 17:02

Dokładnie tak jak pisze Lukasz.
Czas jest bezwzględnym rzeźbiarzem ludzi.

Odisseas Elitis

magdzia_g
Posty: 4
Rejestracja: 2011-08-30, 14:50
Lokalizacja: warszawa

Postautor: magdzia_g » 2011-09-20, 08:39

ja w połowie sierpnia br miałam pznw w lewym oku. bezbolesne, zamglony, prześwietlony wzrok, ciemniejsze lub wyblakłe postrzeganie barw, nadwrażliwość na światło. na dyżurze okulistycznym nie podano mi żadnych leków tylko dali mi skierowanie do neurologa oraz na pole widzenia.
pole wyszło z ubytkiem w częsci centralnej, neurolog dał skierowanie na mri - bez zmian ogniskowych.
po tygodniu z tymi wynikami wróciłam do szpitala i dali Depamedrol po oko w zastrzyku, mówiąc, że tak naprawdę to pznw się nie leczy. Co mnie dziwi jak teraz czytam posty, że czas jest bardzo ważny w przypdku pznw.
niestety wzrok nie wrócił do normy i nawet pogorszył się, bo ostatnio miałam zapalenie zatok. pewnie od tego. teraz okulista dał mi na 11 dni Encorton doustnie. Nie wiem czy wzrok wróci do normy. Mam silne bóle głowy w skroniach i bolą mnie oczodoły. zaczyna mnie kuć prawe oko :-(
Aha dodam, że miałam robione potencjał i wyszły w normie dla obu oczu mimo, że w lewym tak jak pisałam nadal mam zmiany i nie widzę dobrze. sama nie wiem jak to jest.
wiem, że są przypadki, że MRI jest czyste a mimo to po pznw występuje SM.
Dostałam od neurologa skierowanie do szpitala aby zrobili mi punkcję, ale nie chcą mnie przyjąć. Mówią, żebym przyszła jak mój stan będzie ciężki bo oni diagnostyki nie prowadzą. A niestety prywatnie chyba w Wawie nigdzie nie zrobię punkcji.
Boję się jak nie wiem co. Cały czas mam widmo SM, a jestem jeszcze na etapie, że choroba ta przeraża mnie okrutnie.
Po encortonie bardzo słabo się czuję co potęguje pesymistyczne nastawienie.

pozdrawiam wszystkich

moskit30
Posty: 178
Rejestracja: 2012-01-02, 09:19
Lokalizacja: Wadowice
Kontaktowanie:

Postautor: moskit30 » 2012-01-03, 21:10

To moe ja napisze o PZNW poniewa jestem "swieza" w temacie :-)
moje PZNW zaczelo sie od gorszego widzenia dodam ze mam duza wade wzroku (-7.5)
myslalam ze wlasnie przez ta wade gorzej widze pozniej zaczelo bolec mnie oko przy patrezniu na boki strasznie bolala mnie skron chodzilam tak 4dni zanim poszlam do okulisty a tam powiedzieli mi ze to jest drugi rzut choroby i mam jechac do neurologa i wiecie co tutaj zeczely sie jaja.Neurolog powiedziala ze oni tego nie lecza i ze mam jechac na okulistyke wiec pojechalam do Witkowic a tam kazali mi jechac spowrotem do neurologa wiec pojechalam a P.Rog powtorzyla ze oni nie podadza mi sterydow bo ja mam zapalenie w obu oczach i mam isc na okulistyke,wiec poszlam na Kopernika a tam bardzo mily Pan dokto powiedzial ze od razu mnie przyjmnie na odzial i przez 5 dni bedzie mi podawal sterydy )mialam PZNW w prawym oku) i nie ukrywal ze czas w tej sytuacjji jest bardzo wazny.
Po 3 wlewie wzok mi powrocil do normy(mialam czarne plamy) ale ostrosc widzenia sie pogorszyla.Zamowilam nowe okulary z moca szkiel -9.0 i -9.5.
Ciesze sie ze od razu poszlam na odzial bo nie wiadomo jak by sie to skonczylo...
Tegorocza wigile spedzilam z doktorkami :cry:
Moskit30

grzesiek-92
Posty: 4
Rejestracja: 2010-04-23, 08:48
Lokalizacja: podkarpacie

zapalenie nerwu wzrokowego

Postautor: grzesiek-92 » 2012-01-29, 02:26

Witam,

miałem pozagałkowe zapalenie nerwu wzorowego oka l i wielokrotne oka p. oraz wielokrotnie robiony MR głowy, potencjały, kręgosłupa i punkcję lędźwiową . Byłem hospitalizowany również w CZD i tam w MR głowy były pewne zmiany ale mój były neurolog stwierdził że te zmiany nie są "znaczące" . Po pewnym czasie w MR nic nie było :) . Po skończeniu 18 lat zacząłem jeździć do Pana Stelmasiaka i on u mnie stwierdził CIS . Leki jakie aktualnie biorę to Nilogrin Amantix i Parmolan. I moje pytanie jest takie czy takie leczenie wystarczy ??
dodam ze do 18 roku życia dostawałem comiesięczną dawkę immunoglobulin 60g

nie miałem robionego MR głowy od dłuższego czasu i nie mam pojęcia czy to badanie powinno być powtarzane na własną rękę??

poruszę o poradę

Student bez wiary
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez grzesiek-92, łącznie zmieniany 1 raz.

magdzia_g
Posty: 4
Rejestracja: 2011-08-30, 14:50
Lokalizacja: warszawa

Postautor: magdzia_g » 2012-02-01, 12:28

Witam Was,
chciałabym się dopytać o jedną rzecz, może ktoś z Was wie. W sierpniu miałam PZNW, sterydy, lekka poprawa. MRI czyste, plyn mózgowo-rdzeniowy czysty bez prażków. Odetchnełam. Ale... w szpitalu okulistycznym zrobiono mi badanie potencjałów i wyszło, że czas latencji jest wydłużony o 30% i to świadczy o SM. Okulista robiący badanie dodał, że badanie potencjałów jest bardziej czułe niż MRI i wcześniej wykrywa demielinizację niż rezonans. On nie ma wątpliwości, że w moim przypadku to SM. Kwestia czasu aż przejdzie w pełnoobjawowe.
Co o tym śadzicie.? Myślała, że każde PZNW daje gorsze potencjały, bo jest skutkiem uszkodzenia osłonki. Ale on powiedział, że gdybym miała mniejszy ubytek to byłaby szansa, a teraz nie ma. Wizytę u neurologa mam dopiero za miesiąć stąd pytanie.
Bardzo dziękuję za odpiowiedź.

pozdrawiam wszystkich.
m

mamuska4
Posty: 16
Rejestracja: 2012-02-29, 08:43
Lokalizacja: Rybnik

Postautor: mamuska4 » 2012-05-09, 20:11

A ja mam pytanie - czy PZNW zawsze ma te same objawy? czy sam ból przy poruszaniu gałką oka też oznacza rzut? Córka ma już 4 dzień takie dolegliwości ale w skali 1-10 mówi że na 3 i to własnie bez pogorszenia ostrości widzenia. Ma tez drętwienie w nodze ale nie nasila się a dzisiaj mówiła że nawet trochę mniej drętwiała choć po jeździe rowerem drętwienie w obu noga się pojawiło. nie mam pojęcia czy i jak reagować - czy panikować że to rzut i jechać ( w naszym przypadku 1,5 godziny niestety do szpitala) czy uznać, ze to typowe pogorszenie objawów, jakie kiedyś już miała? Proszę, poradźcie...


Wróć do „Przebieg choroby”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości