Pamięć

Indywidualny przebieg SM

Moderator: Beata:)

aura
Posty: 1185
Rejestracja: 2008-01-11, 05:35
Lokalizacja: Koszalinskie
Kontaktowanie:

Pamięć

Postautor: aura » 2008-01-11, 06:56

Moje problemy z pamięcią to tragedia
Nie wiem czy to z powodu SM ale wczesniej nie miałam takich problemow.
Pierwszy przypadek gdy nie byłam(?) chora na SM to moje wyjscie z pracy dotarcie do przyjaciołki i początek wizyty tzn kawa ciastko ...... i pustka .Od tej chwili film mi się urwał.
Tzn wiem że dojechałam autobusem do dworca (mieszkałam w Trojmieście) Na dworcu w Gdańsk Wrzeszcz patrzę na rozkład jazdy oooooo ucieszyłam się ze za dwadzieścia minut będzie pociąg do Sopotu dalekobiezny będę szybciej w domku. W/g rozkładu miał być o 19,20
czekam czekam i nic.Wkurzona poszłam się awanturować z biedną kasjerką i patrze na duzy zegar a tu 19,40 a nie zapowiadają żadnego opoznienia i mowię co i jak a pani wystraszona patrzy na mnie i mowi ALEż PROSZę PANI JES 00,40 a nie 19,40 !!!! a ja na to :oops:

Tzn nie wiem czy to pamięć czy zanik kontaktu z rzeczywistością bo teraz mam to coraz częściej no i gdy rozmawiam to często znikają mi z głowy nazwy wyrazow jak np rozmawiam i pan się pyta jak podłączyłam np modem w ktore ...... no i ja się zastanawiam jak się nazywa ten otwor w kompie , albo rozmawiam z kims i mam problem ze znalezieniem prostych okreslen POP PROSTU TRAGEDIA
moze to coś innego ? coś się przyplatało do tego SM ?
Czy takie braki świadomosci i nagła pustka w głowie to normalne objawy?
Głównym źródłem cierpienia są wspomnienia. - Sigmund Frend

przytulia
Posty: 2780
Rejestracja: 2007-08-16, 13:59
Lokalizacja: wiecie skąd

Postautor: przytulia » 2008-01-11, 11:47

Ja też. Już o tym wspominałam- wylatują mi z głowy nazwy, czasem nazwiska lub nawet czasowniki zastępuję podobnie brzmiącymi. Koszmar. Wychodzę na głąba. Jak wiecie mam podejrzenie SM , moje objawy nie są ksiązkowe i lekarze nie dają sobie z tym rady.
Nie mam plak w mózgu , a wy???

wojtaszek
Posty: 30
Rejestracja: 2008-01-03, 00:07
Lokalizacja: trojmiasto

Postautor: wojtaszek » 2008-01-11, 14:08

Ja mam podobnie tez wylatuja mi z glowy proste slowa i sie zacinam (jak to denerwuje :/)U mnie SM sie zaczelo od jąkania, takiego zacinania i zachwian rownowagi i wlasnie po sterydach jakanie zniknelo ale takie zacinanie i zapominanie prostych slow troche zostalo. Nie mogłem tego sobie wytlumaczyc o co chodzi? ale widze ze wy tez macie podobne problemy :|

Arturo
Posty: 158
Rejestracja: 2007-07-22, 14:23
Lokalizacja: Mielec
Kontaktowanie:

Postautor: Arturo » 2008-01-11, 14:36

Przy problemach z koncentracja w SM stosuje sie rozne leki. Najlepiej powiedziec chyba o tym neurologowi, a jeszcze lepiej psychiatrze. Z dostepnych bez recepty specyfikow mozna probowac wyciagow z Ginkobiloby, jesli to nie pomaga lekarz moze przepisac jakis lek nootropowy (piracetam: Nootropil, Memotropil, Piracetam itp.) ktory polepsza ukrwienie mozgu. Ostatnio tez czytalem ze pomocne w problemach z koncentracja i pamiecia moga okazac sie leki ktorymi leczy sie demencje u chorych na Alzheimera, czyli inhibitory zwrotnego wychwytu acetylocholiny.

Mi sie rok temu wydawalo tez ze mam problemy z pamiecia, ale na szczescie tylko mi sie wydawalo!

aura
Posty: 1185
Rejestracja: 2008-01-11, 05:35
Lokalizacja: Koszalinskie
Kontaktowanie:

Postautor: aura » 2008-01-11, 14:55

To dziwne bo jak ja mówię o tym lekarzowi to twierdzi ze to nie ma nic wspolnego z SM a tu tyle podobnych objawów musze to wyjaśnić z lekarzem
Głównym źródłem cierpienia są wspomnienia. - Sigmund Frend

Awatar użytkownika
Myszona
Posty: 1494
Rejestracja: 2007-10-17, 18:17
Lokalizacja: Łódż

Postautor: Myszona » 2008-01-11, 16:25

Tez mam mproblemy z koncentracją, biorę Memotropil.Wprawdzie mojam przyjaciółka jest zdrowa :JAK RYDZ' ale też bardzo zapomina, nieraz ja ze swoim SM SZYBCIEJ "ZAJARZę" NIZ ONA.Nie wiem czy to cos da, ale ja częst mćwiczę swój mózg, celowo wyszukuję ha sła, ktore muszę przypominać, może to pomoże w utrzymaniu sprawności umysłowej.Ewo, ja też mam niespecyficzne zmiany esemowe, to chyba taki rodzaj choróbska. :-P
"Nie zawsze jest miło...ale ja się nie poddaję!"

Awatar użytkownika
krzyn
Posty: 1742
Rejestracja: 2007-06-23, 21:14
Kontaktowanie:

Postautor: krzyn » 2008-01-11, 16:33

Memotropil, to jeden z pierwszych leków ,który przepisał mi neurolog o SM wtedy jeszcze nic a nic nie wiedziałem. Nadal mam go ,że tak powiem w jadłospisie ha ha. Mi też pamięć płatała figle pamiętam ,że też czasami cos mi umknęło z pamięci i koniec . Najgorsze właśnie były tzw. duperele ulatywały z głowy ,że aż wstyd. Największe nasilenie „niepamięci „ było na samym początku zachorowania , przyjmowany regularnie memotropil zgodnie z tym co mówił lekarz naprawił pamięć.

lina
Posty: 327
Rejestracja: 2007-08-30, 23:14
Lokalizacja: a gdzietam
Kontaktowanie:

Postautor: lina » 2008-01-11, 16:49

..hm ja tam nie wiem czy coś zapominam.. zauważyłam, że czesem pomyli mi sie jakieś hasło do logowania ;P. Myśle, że czasem brakuje mi wyrazów ale to od tego, że za duzo myśle (depresja). Zawsze byłam cicha i mało sie udzielałam. W szkole odpowiadałam krótko i na temat. Nigdy nie umiałam pisać poprawnie wypracowań. Polski dla mnie był najgorszym przedmiotem.
Jakoś wydaje mi sie, ze jest ok z pamięcią. Może poprostu diagnoza sm i myśli powodują ze człowiek jest troche taki...

Czasem sobie nie wkręcajcie za bardzo. Nie można wszystkich objawów porównywać z innymi osobami. Każdy jest inny i każdy może mieć mniejsze lub większe problemiki z pamięcią ale z różnych powodów.
eh :]

Arturo
Posty: 158
Rejestracja: 2007-07-22, 14:23
Lokalizacja: Mielec
Kontaktowanie:

Postautor: Arturo » 2008-01-12, 11:12

No wlansie, czasem takie problemy z koncentracja czy pamiecia wynikaja poprostu z depresji. Boimy sie o pamiec, bo ciezko jednoznacznie zweryfikowac czy wszystko z nia ok. Czasem sie zdazy cos zapomniec, wtedy zastanawiamy sie czy to przez SM i czy pamiec juz mi sie pogarsza. To sprawia ze sie bardziej przejmujemy i mamy klopoty z pamiecia. I kolo sie zamyka;p

Adria
Posty: 586
Rejestracja: 2007-07-12, 23:28
Lokalizacja: :)

Postautor: Adria » 2008-01-23, 15:21

Myszona pisze:Nie wiem czy to cos da, ale ja częst mćwiczę swój mózg, celowo wyszukuję ha sła, ktore muszę przypominać, może to pomoże w utrzymaniu sprawności umysłowej.


W tym celu najlepsze są krzyżówki :mrgreen: Musowo musimy ćwiczyć umysł.
Każdy dzień jest zaproszeniem do szczęścia...
Obrazek

aura
Posty: 1185
Rejestracja: 2008-01-11, 05:35
Lokalizacja: Koszalinskie
Kontaktowanie:

Postautor: aura » 2008-01-24, 15:47

A ja może wreszcie zajmę się nauką angielskiego tak dla poprawienia pamięci bo 10 lat się uczyłam i klapa.Tzn myślę że się uczyłam :oops: Krzyzowki to super sprawa tylko że te hasła się powtarzają .....i to zaczyna nudzić .

Czy MEMOTROPIL mozna brać razem z ENCORTONEM czy lepiej poczekać na zakonczenie kuracji i dopiero wtedy włączyć memotropil?
Głównym źródłem cierpienia są wspomnienia. - Sigmund Frend

Awatar użytkownika
Myszona
Posty: 1494
Rejestracja: 2007-10-17, 18:17
Lokalizacja: Łódż

Postautor: Myszona » 2008-01-24, 15:54

Fakt, jeśli cho9dzi o krzyżówki, to hasła sie bardzo często owtarzają, aczkoleiwk ja rozwiązuję, bo cZasem na 'zadawanie" pracy dla umysłu brakuje mi pomysłu :lol: :!:
"Nie zawsze jest miło...ale ja się nie poddaję!"

izu81
Posty: 388
Rejestracja: 2007-11-12, 11:54
Lokalizacja: wawa
Kontaktowanie:

Postautor: izu81 » 2008-03-12, 08:01

Co do zapominania, hmm tez mam z tym ostatnio problemy jak równiez z koncentracją. Siedzę w pracy, ktoś cos do mnie mówi, patrzę, przytakuję a za 5 min nie pamiętam o co chodziło, jakie pismo i o czym mam napisać. Czuję się strasznie, jakby trzeba było do mnie mówić powoli i DUŻYMI LITERAMI. Aż mi się chce czasem płakać bo patrzą na mnie jak na jakąś dziwną. Staram się robić wszystko co mam do zrobienia ale czasami mam takie chwilowe wyłączenie z rzeczywistości.
Czas ucieka, wiecznośc czeka...

Beta
Posty: 36
Rejestracja: 2008-02-25, 16:11

Postautor: Beta » 2008-03-12, 08:25

Calkowicie zgadzam sie z Arturo. Boimy sie o nasz stan umyslowy, nikt nie chce zyc jak roslina i to powoduje, ze strach zaczyna nami rzadzic. Klopoty z pamiecia i koncentracja zwalamy na SM ale to wcale nie musi byc jedyny powod. Coraz czesciej slyszy sie lub czyta o mlodziezy, ktora nie potrafi sie skupic, uczyc. Mysle, ze ten problem dotyczy wszystkich, nie tylko chorych na SM. Nerwice, depresje, syndrom przewleklego zmeczenia, itd. - to wszystko choroby wspolczesnosci. Wiec nie przejmujmy sie tak bardzo naszymi dolegliwosciami, nie odstajemy za bardzo od reszty. Jezeli sie troche rozejrzycie i poobserwujecie to przyznacie mi racje. Pa

Awatar użytkownika
krzyn
Posty: 1742
Rejestracja: 2007-06-23, 21:14
Kontaktowanie:

Postautor: krzyn » 2008-03-12, 11:15

Arturo ,trochę spłycił temat . Pewnie celowo chcąc nas uspokoić. Przesadne wiązanie wszystkiego z SM , jest z pewnością niewłaściwe i tu jest moja pełna zgoda. . Ja nie jestem znawcą choroby ,a jedynie jej ofiarą. Gdzieś kiedyś przeczytałem ,że pierwszymi objawami SM nie koniecznie musi być, np. zapalenie pozagałkowe ,ale właśnie niewinnie wyglądające zaburzenia psychiczne np. drobne zapominanie ,splatanie itp. Osobiście strasznie mnie frustruje irytuje ,gdy coś jakaś drobnostka uleci mi z pamięci, lub nazwisko dobrze znanej mi osoby.


Wróć do „Przebieg choroby”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 79 gości