Pozagałkowe zapalenie nerwu wzrokowego

Indywidualny przebieg SM

Moderator: Beata:)

Iwona36
Posty: 102
Rejestracja: 2009-12-03, 11:19
Lokalizacja: ŁODŹ

Postautor: Iwona36 » 2012-05-11, 10:51

Ja osobiście pojechała bym do lekarza. Wiem z doświadczenia że przy PZNW szybko nie podany steryd pozostawia nie odwracalne zmiany ,które ja odczówam do dziś :-/ A sam ból gałki w moim przypadku też był PZNW stwierdzony po wykonaniu badania pola widzenia.
iwona.

mamuska4
Posty: 16
Rejestracja: 2012-02-29, 08:43
Lokalizacja: Rybnik

Postautor: mamuska4 » 2012-05-11, 14:06

Własnie wróciłyśmy od lekarza - pani okulistka powiedziała, że jeśli ten ból nie ustąpi przez weekend to wtedy jechać. Neurolog dziecięca nawet nie wysłuchała zbyt uważnie tylko od razu "wygoniła" do szpitala - bo ona nie jest w stanie powiedzieć, czy te objawy to pozostałość po poprzednich rzutach czy coś nowego - wrrrr, nawet nie wysłuchała do końca - mam mieszane uczucia i chyba zbierzemy się jeszcze dzisiaj na oddział - tylko czy przez sobotę i niedziele cokolwiek zrobią, jakieś badania...? ech...

Iwona36
Posty: 102
Rejestracja: 2009-12-03, 11:19
Lokalizacja: ŁODŹ

Postautor: Iwona36 » 2012-05-11, 18:55

Napewno w tym szpitalu musi byc odział okulistyczny bo sam neurolog nie stwierdzi PZNW ,ale napewno warto jechac bo neurolog zbada i sam zadecyduje czy podać sterydy.Głowa do góry powodzenia ;-)
iwona.

Awatar użytkownika
ania.m
Posty: 816
Rejestracja: 2007-06-30, 19:38
Lokalizacja: K-ce

Postautor: ania.m » 2012-05-11, 22:01

Mamuska, poszukaj dobrego okulisty/okulistki [mnie udało się znaleźć takową dopiero za trzecim podejściem], bo to wcale nie musi być PZNW. Wiem to z własnego doświadczenia.
Odczuwałam ból przy poruszaniu gałką oczną. Przy kierowaniu wzroku w lewą stronę, pojawiało się podwójne widzenie. "Specjaliści" z kliniki okulistycznej w Katowicach stwierdzili, że to PZNW [zły wynik z pola widzenia i info o sm "pomogło" im podjąć decyzję :/] i zalecili skontaktowanie się z neuro i podanie solu.
Nie zrobiłam tego, tylko poszłam do okulistki w zwyczajnej przychodni. Pani dr pobadała i nie stwierdziła potrzeby podania sterydów. Jednak przez 4-5 tygodni [do czasu całkowitego ustąpienia bólu] byłam pod jej kontrolą. W trakcie obserwacji potwierdziło się to, co pani dr od początku podejrzewała - że to nie PZNW, tylko naciągnięty mięsień w oku. Stąd ból i podwójne widzenie przy kierowaniu wzroku w bok.
I w ten oto sposób uniknęłam sterydów :D

Ps. Oczywiście u neuro też się zameldujcie ;)
**Nunca Diga Nunca**
http://aktiv-med.pl :good:

Awatar użytkownika
zosiasamosia
Posty: 5081
Rejestracja: 2011-07-26, 12:28
Lokalizacja: Całkiem fajna ;)

Postautor: zosiasamosia » 2012-05-14, 11:25

Hej!, mam kilka pytań odnośnie PZNW, może ktoś mi odpowie?
1- czy zapalenie przychodzi nagle czy może powoli daje dyskretnie ostrzeżenia?
2- czy gałki oczne zawsze bolą czy też nie?
3- czy zazwyczaj jest to jedno oko czy obydwa?
no i powiem tak, ostatnio przeszkadza mi ostre światło, potem jak wejdę do ciemniejszego pomieszczenia to hmm......nawet nie wiem jak to opisać "coś przed oczami się kreci", potem przechodzi, coś mnie "gryzie" pod powieką, po jakimś czasie przechodzi, czasem lekka mgiełka przesłoni, potrę oko to przejdzie...........czasem dłużej mam spokój a czasem powtórzy się kilka razy............co o tym myślicie? :566:
.........jest coś, co Nas łączy....... :wink:

keyara
Posty: 692
Rejestracja: 2009-11-03, 10:06
Lokalizacja: Radlin

Postautor: keyara » 2012-05-14, 11:47

zosiasamosia,

Moze to też indywidualne ,ale u mnie zaczęlo się nagle ,ale stopniowo narastalo.Nie mogłam dostać się do żadnego okulisty przechodziłam ponad miesiąc z PZNW.
Raziło mnie światło,wieczorem widzialam dużo gorzej,jedynie oko nie bolalo - tylko pocierałam oko ,bo miałam wrażenie jakiegoś paprocha pod powieką.
A ,że jestem uparta to cały czas prowadzilam auto -tyle ,że w ciemnych okularach.
"...nie piję wody ,bo rybki się w niej piep..ą..." ;-)

"Każdy problem ma rozwiązanie, jeśli rozwiązanie nie istnieje, nie istnieje też problem" Obrazek

Awatar użytkownika
zosiasamosia
Posty: 5081
Rejestracja: 2011-07-26, 12:28
Lokalizacja: Całkiem fajna ;)

Postautor: zosiasamosia » 2012-07-31, 12:21

wszystkie objawy wymienione w poście powyżej mam nadal, do tego w jednym oku wraz z ruchem gałki ocznej przesuwa mi się taki męt :?: paproch :?: dymek :?: nitka :?: tak mniej więcej mogę to opisać, kto miał - zapewne wie o czym piszę............no da się z tym żyć, ale byłoby lepiej bez :roll: ...........
...........czy to może byc zwiastun PZNW :?: , czy może niekoniecznie :?: czy jest szansa że to minie czy nie ma się co łudzić :?:
.........jest coś, co Nas łączy....... :wink:

Iwona333
Posty: 981
Rejestracja: 2010-05-04, 19:17
Lokalizacja: Wielkopolska

Postautor: Iwona333 » 2012-07-31, 15:28

zosiasamosia, ja przerabiam PZNW tyle tylko,że straciłam całkowite widzenie w moim lepszym lewym oku.Przebłyski że tak napiszę zaczęłam mieć po ok.4 tyg.Zaczęło się poprawiać bez sterydów z racji mojej ciąży.Okulista kazał sie pojawić za 3 miesiące ale stwierdził,że poprawa idzie książkowo.Miesiąc temu miałam polepszenie 40%.
Nie miałam raczej żadnego zwiastuna, w niedzielę zaczęłam gorzej widzieć na to oko,a w poniedziałek nie widziałam już nic-nawet ręki przed nosem.Oko bolało,bo też okulista powiedział,że PZNW było u mnie bardzo silne.
Kiedyś kojarzę,że mialam taką nitkę przed okiem ale znikła po jakimś czasie.

Awatar użytkownika
zosiasamosia
Posty: 5081
Rejestracja: 2011-07-26, 12:28
Lokalizacja: Całkiem fajna ;)

Postautor: zosiasamosia » 2012-08-01, 10:21

Iwona333 pisze:Kiedyś kojarzę,że mialam taką nitkę przed okiem ale znikła po jakimś czasie.

no u mnie się już trzyma ponad 2 miesiące :-/ i teraz albo zniknie albo pojawi się pełnoobjawowe PZNW, kto wie :13: :-/
dzięki Iwona333
:-)
.........jest coś, co Nas łączy....... :wink:

Lena
Posty: 52
Rejestracja: 2013-04-17, 06:12
Lokalizacja: Białystok

Postautor: Lena » 2013-04-25, 14:11

Witajcie,

czytam o zapaleniu i może wrzucę coś ze swej historii, bo dziś wydaje mi się śmieszna. Wróciło do mnie wspomnienie...

Kiedy miałam 19 lat zaniewidziłam na jedno oko. Miałam przejaskrawione barwy np niebieski kolor w połączeniu z białym był tak jaskrawy, że nie mogłam na nie patrzeć.
Zresztą do dziś mi się to zdarza, przy zmęczeniu, upałach, po gorącej kąpieli.

Oprócz tego - widziałam nitki skaczące w oku białe na ciemnym tle i czarne gdy np patrzyłam na jasne niebo. Też różne dziwne kształty - tak je opisywałam - niebieskie kwiatki, żółte gwiazdki i samej mi wtedy wydawało się to poprostu śmieszne.

Zgłosiłam się do okulisty po jakiś 2 tyg i dostałam na dzień dobry przyjęcie na dzienny pobyt w szp. Przebadali mnie na wsz strony, aż wykonano rezonans.
I teraz najciekawsze: w opisie było o ogniskach demielinizacyjnych, a że miałam lat 19 przeraziłam się i poszłam do pani dr opisującej wynik. Ona stwierdziła, że to nie SM, wykreśliła mi czarnymi krzyżykami na badaniu diagnozę po czym orzekła, że napisała to tak na wyrost i bardzo mnie przeprasza. Mnie to rzecz jasna ucieszyło:) i olałam sprawę do następnego rzutu (który zresztą też nie był rozpoznany jako rzut SM)

Dopiero teraz gdy czytam Wasze posty widzę, że miałam szczęście w kwestii widzenia. Wzrok praktycznie sam wrócił do normy. Szkoda tylko, że wyrzuciłam MRI z wykreśleniem, bo dziś uśmiecham się gdy to wspomnę.

sk
Posty: 167
Rejestracja: 2013-04-05, 15:20
Lokalizacja: Rybnik

Postautor: sk » 2013-04-25, 18:02

Czy ktoś jest w stanie mi napisać, czy ból towarzyszący PZNW jest ostry, czy ledwo wyczuwalny? Trochę boli mnie oko przy ruchu gałki w lewo i nie wiem, czy to można z tym wiązać.

nada
Posty: 207
Rejestracja: 2013-03-07, 17:45
Lokalizacja: lubelskie

Postautor: nada » 2013-04-25, 20:44

U mnie w marcu zaczęło się od lekko obolałej gałki ocznej. Głównie ból pojawiał się przy dotykaniu zamkniętej powieki lub właśnie gdy patrzyłam pod sporym kontem w lewo. Przez 2 tygodnie bagatelizowałam problem bo myślałam, że może mnie owiało... jednak nie :-/

sk
Posty: 167
Rejestracja: 2013-04-05, 15:20
Lokalizacja: Rybnik

Postautor: sk » 2013-04-25, 20:48

nada pisze:U mnie w marcu zaczęło się od lekko obolałej gałki ocznej. Głównie ból pojawiał się przy dotykaniu zamkniętej powieki lub właśnie gdy patrzyłam pod sporym kontem w lewo. Przez 2 tygodnie bagatelizowałam problem bo myślałam, że może mnie owiało... jednak nie :-/


A później zaczęłaś gorzej widzieć, tak?

Iwona333
Posty: 981
Rejestracja: 2010-05-04, 19:17
Lokalizacja: Wielkopolska

Postautor: Iwona333 » 2013-04-25, 22:18

sk, mnie przy pierwszym PZNW oko bolało dość ostro ale też zaniewidzenie było całkowite, nawet neurolog kazała Panadol brać. Przy drugim PZNW bólu chyba nawet nie czułam ale też rzut był w wiele słabszy.

nada
Posty: 207
Rejestracja: 2013-03-07, 17:45
Lokalizacja: lubelskie

Postautor: nada » 2013-04-26, 21:08

Tak, później oko zaszło lekką mgłą. Widziałam wszystko, ale trochę słabiej.


Wróć do „Przebieg choroby”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 114 gości