Pozagałkowe zapalenie nerwu wzrokowego

Indywidualny przebieg SM

Moderator: Beata:)

Anna
Posty: 5
Rejestracja: 2008-01-23, 12:56

Pozagałkowe zapalenie nerwu wzrokowego

Postautor: Anna » 2008-01-23, 13:10

Witam wszystkich, we wrzesniu 2007 mialam pozagałkowe zapalenie nerwu wzrokowego.

Poszłam do okulisty, on odesłał mnie do neurologa.
Neurolog wydał diagnoze na pierwszej wizycie, to moze byc SM.
Znam ta chorobe i wiedziałam co to znaczy,
Masakra, myslałam ze nie przestane płakać.
Ale poza okiem nic mi nie bylo, rezonans nic nie wykazał.

Ale poszłam na 4 dni do szpitala - sterydy - solumedrol- x4 kroplówki.
I ciagle zadaje sobie pytanie czy to jedyne wyjscie SM??????

Czy to cholerstwo nie moze byc spowodowane czyms innym???

W ten piatek ide na kolejny rezonans- tak dla siebie zeby sprawdzic czy napewno nic sie nie dzieje, ale poraza mnie to jak lekarze mowia o SM, jakby to byla grypa.
Zupelnie nie licza sie z czlowiekiem.

Ale kazdy mi mowi ze wczesniej czy pozniej to bedzie SM- boska wizja- wsciec sie mozna.
Nie mam pojecia co myslec.... boje sie strasznie

Adria
Posty: 586
Rejestracja: 2007-07-12, 23:28
Lokalizacja: :)

Postautor: Adria » 2008-01-23, 15:10

Witaj Aniu. W większości przypadków pierwszym objawem sm jest właśnie zapalenie
nerwu wzrokowego, co nie znaczy, że po tym stwierdza się chorobę. Skoro rezonas nic nie wykazał, to na dzień dzisiejszy nie masz się czego obawiać. Po co masz niepotrzebnie rozmyślać o tym co może a nie musi być w przyszłości, to są tylko domysły nic nie znaczące.
Każdy dzień jest zaproszeniem do szczęścia...
Obrazek

rob
Posty: 597
Rejestracja: 2007-08-08, 09:50
Lokalizacja: Pomorskie

Postautor: rob » 2008-01-23, 16:04

Aniu napisze jak to wygląda ze strony wiedzy medycznej:
Zapalenie pozagałkowe jest to ostre zapalenie nerwu wzrokowego o nieznanej etiologii. Histologicznie uszkodzenie nerwu wzrokowego polega na jego demielinizacji (utrata osłonki mielinowej). A więc nie znana jest jeszcze przyczyna powodująca pozagałkowe zapalenie nerwu wzrokowego poza SM. Rzadko ma ono charakter izolowany-jest często wczesnym, pierwszym objawem stwardnienia rozsianego. U ponad 60% osób po przebytym zapaleniu pozagałkowym nerwu wzrokowego w ciągu 10 lat rozwija się stwardnienie rozsiane. U 20% pacjentów występują nawroty zapalenia nerwu wzrokowego. Taka jest obecna wiedza.

Jednak nie oznacza to że w twoim przypadku oznacza to SM, 40% to dużo więc nic nie jest przesądzone. Aby badanie MRI było kompletne powinnaś zrobić oprócz badania głowy również badanie odcinka szyjnego kregosłupa ponieważ tam również występują zmiany demienilizacyjne w SM.

Co do SM to trzeba pamiętać że nie jest to choroba śmiertelna a blisko 70% chorych jest samodzielnych a ponad 50% żyje normalnie i pracuje więc głowa do góry nie martw się na zapas, myśl pozytywnie i uprawiaj sporty a na pewno gimnastykę a będzie dobrze :-)

Anna
Posty: 5
Rejestracja: 2008-01-23, 12:56

Postautor: Anna » 2008-01-23, 17:35

Bardzo dziekuje za odpowiedz.

Dostalam nowe skierowanie na rezonans tym razem z kontrastem, ide w ten piatek.
Niestety nie wiem czy na moim skierowaniu jest jakas informacja o odcinku szyjnym.
Mam nadzieje ze nic nie wykaze, choc od ostatniego minelo raptem pare miesiecy.

Jedna rzecz mnie zdziwiła, przegldam fora polskie o SM i te francuskie. We fracncji lludzie pisza pozyytwnie, pracuja, maja rodziny itd. a te polskie obfituja w przykre historie.
Nie wiem czy to dlatego ze mamy gorsza opieke medyczna...moze to kwestia dostepu do Internetu. W kazdym badz razie jestem naprawde przerazona tym wszystkim.

Cokolowek mnie nie zaboli juz mysle ze to oznaka SM. Dzis w pracy bolą mnie plecy i naprawde przeszukałam poł internetu zeby sprawdzic czy to nie jest pierwszy objaw.

Ciesze sie ze jest takie forum i otwarcie mozna napisać co sie czuje.
Mam nadzieje ze statystyki bedą dla mnie łaskawe i bede mogla spokojnie myslec o przyszłości.
Zawsze wszystko odkładałam na ostatnia chwilę- czas to zmienić.

Pozdrawiam i jeszcze raz dziekuje,
Ania

przytulia
Posty: 2780
Rejestracja: 2007-08-16, 13:59
Lokalizacja: wiecie skąd

Postautor: przytulia » 2008-01-23, 17:48

Witaj Aniu!
To jest zupełnie normalne , że boisz się o swoje zdrowie , normalne , że sprawdzasz czy to nie objaw SM.
Wielu z nas tak robi .
Póki co rób badania , ale nie martw się na zapas. Pozdrawiam , Ewa

Wiesia
Posty: 2429
Rejestracja: 2008-05-22, 12:09
Lokalizacja: Chojnice

Postautor: Wiesia » 2008-05-29, 09:39

aniu,u mnie też zaczęlo od zapalenia nerwu wzrokowego,był 2004 rok listopad.Musiały minąć 3 lata,żebym miała rezonans,który potwierdził SM.
Wiesia żyj w zgodzie z sm

ATOS
Posty: 19
Rejestracja: 2008-06-30, 07:11

Postautor: ATOS » 2008-07-01, 09:37

HEY tydzień temu przestałem widzieć na lewe oko wizyta u okulisty nic nie stwierdziła odeslano mnie do neurologa tam odrazu diagnoza poza gałkowe zapalenie nerwu wzrokowego, natychmiast podano mi sterydy rezonans na drugi dzień, opis radiologa-sm.zaczełem szkać czegoś w internecie i znalazłem was wies witam :-D

przytulia
Posty: 2780
Rejestracja: 2007-08-16, 13:59
Lokalizacja: wiecie skąd

Postautor: przytulia » 2008-07-01, 10:55

Witaj. PZNW nie występuje wyłącznie w SM. Niczego nie przesądza- nie martw sie na zapas.
Trzymam kciuki za twoje wyniki i zdrówka.

Wiesia
Posty: 2429
Rejestracja: 2008-05-22, 12:09
Lokalizacja: Chojnice

Postautor: Wiesia » 2008-07-01, 11:42

ATOS witaj,
Wiesia żyj w zgodzie z sm

ATOS
Posty: 19
Rejestracja: 2008-06-30, 07:11

Postautor: ATOS » 2008-07-03, 12:57

Co do moich objawów, PZNW były tydzień temu jednak SM odezwało się rok temu straciłem kordynacje w ręce zdrętwiałe stopy, brak czucia w lewej dłoni przez 5miesięcy, neurolog u którego byłem nic nie widział. Rezonans pokazał duże zmiany w kierunku SM takze chyba sie tym razem nie mylą :-/

przytulia
Posty: 2780
Rejestracja: 2007-08-16, 13:59
Lokalizacja: wiecie skąd

Postautor: przytulia » 2008-07-03, 14:57

Możesz mieć rację. Plaki w RM wskazują na SM. :((
Niektóre z tu obecnych mają po prawie 50 lat - ja więcej i jakoś się trzymamy. Dasz radę tym uciążliwym objawom. Poza tym coraz więcej leków i badań - medycyna idzie na przód. Daje szanse tym młodszym.
A jak twoje plany na wakacje?

ATOS
Posty: 19
Rejestracja: 2008-06-30, 07:11

Postautor: ATOS » 2008-07-03, 15:29

Włsnie jestem od 2tyg na wakacjach na codzień mieszkam w Irlandi więc troche moje plany się posypały, ale jestem wielkim optymistą i nie mam zamiaru przejmować sie SM mało się udzielam na tym forum a śledze je przez cały dzień i nie którzy mają wieksze problemy i są pełni optymizmu i właśnie tak trzymać :lol:

przytulia
Posty: 2780
Rejestracja: 2007-08-16, 13:59
Lokalizacja: wiecie skąd

Postautor: przytulia » 2008-07-03, 17:29

Ot, dobre podejście :-)
Wypoczywaj, nie rezygnuj z niczego na co masz ochotę i co jest dla ciebie osiągalne. W Irlandii też są lekarze. A poza tym leczyć się można i z doskoku.
Pozdrówka

Awatar użytkownika
haniutek
Posty: 1429
Rejestracja: 2008-04-07, 08:43
Lokalizacja: spod dachu nieba

Postautor: haniutek » 2008-07-04, 03:56

Witaj Atos. Przyjemnego wypoczynku oraz zachowania optymizmu pomimo wszystkiego co się się dzieje.
<center> <i>"Idź dalej niezłomnie,(...)Nic nie jest stracone, skończone też nie "</i> </center>

ATOS
Posty: 19
Rejestracja: 2008-06-30, 07:11

Postautor: ATOS » 2008-07-04, 09:03

Dziekuje Wam te forum zdaje egzamin na 5+ :lol:


Wróć do „Przebieg choroby”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 28 gości