Pozagałkowe zapalenie nerwu wzrokowego

Indywidualny przebieg SM

Moderator: Beata:)

Awatar użytkownika
blanka
Posty: 7000
Rejestracja: 2012-09-07, 17:02
Wiek: 50
Lokalizacja: tarnowskie góry

Postautor: blanka » 2014-09-11, 18:46

motylek pisze: Chyba poszukam jakiegoś okulisty z kliniki.


Cześć Motylku :-) .Szukaj okulisty ,popytaj może znajomi pomogą , zaciemnienie pola widzenia świadczy o zmianie NN wzrokowych .Objawy bólowe ,które opisujesz mogą świadczyć o trwajacym dalej stanie zap.stanie zapalnym ,może ktoś zleci Ci więcej sterydu i to pomoże . Pamietaj ,że czas działa tu na niekorzyść ,więc -okulista jak najszybciej .
Pozdrawiam Cie serdecznie i życzę poprawy .
Blanka

motylek
Posty: 91
Rejestracja: 2013-11-07, 21:54
Lokalizacja: Lublin

Postautor: motylek » 2014-09-11, 21:46

Kochani, to nie takie proste.
Miałam 3 razy badanie potencjałów (w ciągu 1 roku). Wynik ok.
Miałam tomograf tylnego odcinka oka, czy jak to się tam zwie. Wynik ok.
Badanie pola widzenia teź ok. Badanie okulistyczne, dna oka, nw, również w normie.
W maju, kiedy pojawił się ból po wieloletniej przerwie, byłam u okulisty kilka razy. Byłam nawet na dyżurze w klinice okulistycznej. Zostałam tam nawet delikatnie wyśmiana, bo sam ból, bez zaburzeń widzenia widzenia "nic nie znaczy". Kazano mi wtedy odczytać z tablicy litery i ponieważ zrobiłam to bezbłędnie, uznano, że problemu nie ma.
Od tamtej pory nie miałam tylko badania potencjałów, a z racji tego, że wyśmiano mnie w klinice, nie zdecydowałam się płacić z własnej kieszeni za MRI oczodołów.
Zawsze wydawało mi sie, że prawe oko widzi lekko ciemniej, ale dzisiaj miałam przez krótki czas taki problem z lewym okiem, które widziało jakby lekko blady obraz i właśnie ciemniejszy. Teraz już różnicy w kolorach nie widzę. Ponieważ problemy, oomijając te bólowe są dość subtelne, boję się, że znowu nie znajdę zrozumienia u okulisty. Co prawda jedna pani doktor stwierdziła, że należy połączyć problem bólowy ze zmianami demielinizacyjnymi w mózgu i poleciła kontrolowanie i obserwację problemu, to jednak potem żaden lekarz nie uznał mojego problemu (w tym i neurolog).

Dlatego nie wiem co robić, w jakim iść kierunku, do kogo się zgłosić. Bo ból oka trwa już (z przerwami) 4 miesiące.
Jak to jest więc z tym bólem, któremu nie towarzyszy wystarczająco wyraźnie inny problem okulistyczny ?
Miałam w ciągu ostatniego miesiąca jeszcze 2 epizody trwające ok 2h - falowanie obrazu z błyskami świetlnymi w obu oczach jednocześnie. Nie mogłam czytać, chodzić... Ale to trwało zbyt krótko chyba jak na poważny problem związany z demielinizacją, czy nerwem wzrokowym...

Dziękuję i pozdrawiam ciepło.

motylek
Posty: 91
Rejestracja: 2013-11-07, 21:54
Lokalizacja: Lublin

Postautor: motylek » 2014-09-18, 21:15

Byłam u okulisty. Pani doktor powiedziała, że ból oka, jaki mam, oznacza najprawdopodobniej pogorszenie, być może jest pogorszeniem po przebytym kiedyś rzucie.
Na dziś o rzucie raczej mowy nie ma, bo badanie oka nie wykazało uchwytnych zmian.
Dostałam jakieś tabletki i jeśli nie przejdzie, pomyślimy o MRI oczodołów. Na dzień dzisiejszy nie zachodzi konieczność podania sterydów, chociaż w praktyce pani doktor był przypadek, iż zdecydowała sie podać sterydy, kiedy pacjentka skarżyła sie na bardzo silny ból i nie miała szczególnych zaburzeń widzenia.
Zobaczymy. Być może wybiorę się do neurologa, ponieważ mam jeszcze silniejsze niż zwykle mrowienia w nodze, zdarzają mi sie delikatne zawroty głowy i mrowi mi w ustach. Ale nie śpieszę się z tą wizytą, doktor musiałaby mnie raczej przyjąć do szpitala na badania, a tam już w tym roku byłam, więc wcale mi sie tam nie śpieszy. A nie dzieje sie nic tak strasznego, żeby sama neurolog chciała mnie od razu kłaść znowu :). Poczekam jeszcze.

Pozdrawiam Was !

Katee
Posty: 211
Rejestracja: 2014-02-14, 18:46
Lokalizacja: Polska

Postautor: Katee » 2014-09-27, 21:08

Mnie też ostatnio męczy ból oczu. Co jakiś czas, raz lewe jak prawe. Ciężko jest mi ocenić częstotliwość tego bólu, chwilami jest dość uciążliwy, ale nie trwa długo. Nie wiem co to ma być i czy jest związane z powstawaniem nowych zmian demielinizacyjnych. Nie chce mi się łazić po okulistach, nie wiem co oni mogliby tam znaleźć i jak mogliby mi pomóc, miałam już różne badania oczu, które nic nie wykazały. Nie miałam nigdy robionego mri oczodołu, ale czy oczodół nie jest widoczny w mri głowy?

Awatar użytkownika
blanka
Posty: 7000
Rejestracja: 2012-09-07, 17:02
Wiek: 50
Lokalizacja: tarnowskie góry

Postautor: blanka » 2014-09-27, 22:08

Katte- warto wziąć pod uwagę to ,że jesienią zwłaszcza przy tak różnej pogodzie występują duże zmiany natężenia światła .Słońce ,szybki (coraz szybszy )zmrok ,konieczność pracy przy zapalonym świetle w czasie dnia .Mnie zawsze bardzo to daje "po oczach" .Jeżeli dajesz sobie z tym radę ,spokojnie przeczekaj ,powinno minąć .Mnie czasem pomagają zwykłe tabletki p/ból.
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez blanka, łącznie zmieniany 1 raz.
Blanka

motylek
Posty: 91
Rejestracja: 2013-11-07, 21:54
Lokalizacja: Lublin

Postautor: motylek » 2014-09-29, 22:10

Katee pisze: Nie miałam nigdy robionego mri oczodołu, ale czy oczodół nie jest widoczny w mri głowy?


O MRI oczodołu słyszałam pierwszy raz w maju b.r. od młodej okulistki, do której zgłosiłam się w czasie pierwszego długiego od wielu wielu lat bólu oka.
Teraz we wrześniu, kiedy oko znowu zaczęło mi dokuczać zgłosiłam się do okulisty z kliniki - pani doktor ma ogromne doświadczenie z chorobami oka, w tym szczególnie pznw. Potwierdziła, że jest sens wykonania tego badania niezależnie od MRI głowy. Mówiła tylko, że chodzi o takie wykonywane ze specjalną przystawką. Podobno i bez przystawki sie je robi. Jeśli ból nie ustanie i będzie mi dokuczał, skieruje mnie na taki właśnie rezonans. Tak więc jest jakiś sens w takim właśnie MRI.
Z uwagi na fakt, iż sama nie chce płacić za kolejny rezonans, zapisałam się póki co na potencjaly wywołane - może tam wyjdzie mi coś nowego, no i będzie taniej.
Ja póki co mam tylko podejrzenie SM, nie mam diagnozy.

Marzena
Posty: 2
Rejestracja: 2014-10-01, 10:01
Lokalizacja: olsztyn

Postautor: Marzena » 2014-10-01, 10:15

Witam serdecznie!!! Jestem tu nowa ale ja również mam problem z pozagałkowym zapaleniem nerwu wzrokowego.Zaczęło się od okulisty który nic nie znalazł i skierował mnie na badanie Vep wyszło nie prawidłowe, potem skierowanie do neurologa i na rezonans magnetyczny który nic nie wykazał. Neurolog twierdzi ze wszystko ok i mnie odesłał a od dwoch dni drętwieje noga i mam takie ciarki . Okulista też mnie nie leczy ani nikt i sama nie wiem co robić i w ogóle :-/

Awatar użytkownika
blanka
Posty: 7000
Rejestracja: 2012-09-07, 17:02
Wiek: 50
Lokalizacja: tarnowskie góry

Postautor: blanka » 2014-10-01, 10:49

Witaj Marzena- jedyne co przychodzi mi do głowy to zebys wzięła wszstkie badanie ,które masz i skonsultowała sie z innym neurologiem .

Pozdrawiam i zyczę powodzenia .
Blanka

Marzena
Posty: 2
Rejestracja: 2014-10-01, 10:01
Lokalizacja: olsztyn

Postautor: Marzena » 2014-10-01, 11:12

Dodam że rezonans wykazał problem z zatokami czy to mogło być przyczyną tego zapalenia pozagałkowego? Rezonans wykonywałam prywatnie a mam skierowanie i umówiąną wizytę na 20 listopada czy myślicie ze powinnam wykonać ten rezonans jeszcze raz mimo ze miną zaledwie dwa miesiące miedzy rezonansami?

Awatar użytkownika
blanka
Posty: 7000
Rejestracja: 2012-09-07, 17:02
Wiek: 50
Lokalizacja: tarnowskie góry

Postautor: blanka » 2014-10-02, 11:29

Marzena pisze: czy myślicie ze powinnam wykonać ten rezonans jeszcze


O tym na pewno powie Ci lekarz ,tak samo jak i tym czy zap.zatok moze mieć zwiazek z zapaleniem nn wzrok. Najpewniejsze informacje uzyskuje sie u zródła ,wiec zapisz sobie pytania do lek .(czesto coś umyka ) ,nie dawaj sie zbyc i pytaj ;-)

Pozdr.
Blanka

Iza__17
Posty: 36
Rejestracja: 2012-12-17, 22:27
Lokalizacja: Wlkp

Postautor: Iza__17 » 2014-10-30, 22:07

Witam:) w ostatnim czasie mam problem z oczami. Od jakiegoś czasu mój wzrok jest jakby przydymiony, gorzej widzę kolory itd. Chciałabym się dowiedzieć czy jest to już podstawa do podania solu? czy na tym etapie raczej nie podaje się sterydów? :13:

Katee
Posty: 211
Rejestracja: 2014-02-14, 18:46
Lokalizacja: Polska

Postautor: Katee » 2014-10-31, 13:30

Znowu mam masakrę z oczami, boli raz jedno, raz drugie, bardzo słabo widzę, odczuwam światłowstręt, nie mogę pracować przed monitorem, bo to tylko nasila objawy. Ech te gały... :5:

zosia_cz_wa
Posty: 1010
Rejestracja: 2009-07-13, 17:51
Lokalizacja: Częstochowa
Kontaktowanie:

Postautor: zosia_cz_wa » 2014-11-01, 07:55

Witam ! Ja obecnie jestem po szpitalu po solu i po zapaleniu pozagałkowym nerwu wzrokowego.Też nie wiedziałam co mi z tym okiem jest że źle widzę i boli mnie przy poruszaniu gałką .Pierwszy raz miałam taką sytuację .Mój neurolog skierował mnie na oddział i po kroplówkach z solu przeszło to jest rzut i nie leczone takie zapalenie może prowadzić do ślepoty , im szybciej to oczywiście lepiej nie należy bagatelizować . Pozdrawiam !
zosieńka3

Iza__17
Posty: 36
Rejestracja: 2012-12-17, 22:27
Lokalizacja: Wlkp

Postautor: Iza__17 » 2014-11-23, 21:36

Witam wszystkich :) Nawiązując do mojego wyższego postu - jestem po sterydoterapii Solu. Dostałam 5 wlewów po stwierdzeniu rzutu, a konkretnie pozagałkowego zapalenia nerwu wzrokowego. Niestety z moich objawów przeszedł tylko ból oka, obraz jest nadal niewyraźny :( lekarz powiedział, że może z czasem objawy ustąpią lecz nie widzę żadnej poprawy:( czy ktoś z Was miał podobną sytuację?:(

Awatar użytkownika
Beata:)

-#Administrator
Posty: 9398
Rejestracja: 2009-02-09, 14:24
Lokalizacja: Toruń

Postautor: Beata:) » 2014-11-26, 20:38

Iza__17, lekarz miał rację. To musi trochę potrwać. Bywa, że 2-3 miesiące zanim zauważymy poprawę. Solu Medrol nie działa z dnia na dzień.
Iza__17 pisze:Niestety z moich objawów przeszedł tylko ból oka

Tylko? Pojęcie względne, gdyż osobiście cieszyłam się, gdy minął właśnie on - ból.
Cierpliwości, wszystko wróci do normy ;-)
Obrazek


Wróć do „Przebieg choroby”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości