Pozagałkowe zapalenie nerwu wzrokowego

Indywidualny przebieg SM

Moderator: Beata:)

Iza__17
Posty: 36
Rejestracja: 2012-12-17, 22:27
Lokalizacja: Wlkp

Postautor: Iza__17 » 2014-11-27, 18:48

Mam nadzieję ;) dla mnie ból był do zniesienia, gorszą sprawą jest jednak to pogorszenie wzroku ;)

MichałC
Posty: 17
Rejestracja: 2014-12-19, 20:23
Lokalizacja: Śląskie

Postautor: MichałC » 2014-12-31, 14:34

Ile u Was mniej więcej czasu wracał wzrok do normalności? chodzi mi o pole widzenia, bo u mnie już miesiąc i poprawa jest bardzo mała w polu widzenia. Ostrość wróciła ale pole nie specjalnie i trochę mnie to martwi. Nie wiem ile czasu potrzeba by pole wróciło do normy, pierwszy raz w życiu mam zapalenie nerwu wzrokowego, po kilku dniach od wystąpienia mroczka miałem podane sterydy (dexaven, solu x3 i przez 3 tygodnie metypred). Upośledzone było i jest jedynie pole widzenia. Nie wiem czy mam się martwić i szukać porady u lekarzy czy cierpliwie czekać. Niby czytałem że poprawa z reguły występuje od 2 tygodni do 3 miesięcy czasem więcej. Proszę o jakieś porady.

no i oczywiście zdrówka życzę na nowy rok :)
Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
blanka
Posty: 7000
Rejestracja: 2012-09-07, 17:02
Wiek: 50
Lokalizacja: tarnowskie góry

Postautor: blanka » 2015-01-01, 18:43

Michał-u mnie poprawa zwykle trwa ok. 3-m-cy .Jeżeli nic się nie pogarsza ,daj sobie czasu i oszczędzaj oczy .
Blanka

aga81
Posty: 25
Rejestracja: 2014-09-24, 22:04
Lokalizacja: uk

Zapalenie Nerwu Wzrokowego.

Postautor: aga81 » 2015-02-01, 18:55

Po zapaleniu nerwu wzrokowego, widzenie może również zmieniać się zarówno w ciągu dnia, (być inne rano niż wieczorem) jak i z dnia na dzień. Chorzy mogą doświadczać napięcia w oku lub zanikania widzenia. Upał lub ćwiczenia fizyczne mogą przejściowo pogorszyć widzenie - jest to powszechne pośród chorych na SM i określane jako zjawisko Uhthoffa. Leczenie zapalenia nerwu wzrokowego

Okazjonalnie w leczeniu zapalenia nerwu wzrokowego stosuje się sterydy. Próby kliniczne wykazały, że sterydy mogą przyśpieszyć odzyskanie widzenia, ale nie mają one wpływu na jakość widzenia odzyskanego przez daną osobę w długim okresie.

Decyzja czy zastosować sterydy czy nie, powinna być podjęta przez lekarza i osobę z SM. W typowym przypadku zapalenia nerwu wzrokowego, rozsądna jest postawa "poczekać i zobaczyć". Niektórzy ludzie pragną szybszego odzyskania widzenia, szczególnie kiedy jedno i drugie oko jest dotknięte. Sterydy mogą być podawane w tabletkach lub jako kroplówka.

Jeżeli wyzdrowienie z zapalenia nerwu wzrokowego nie jest pełne, nie ma aktualnie terapii, która mogłaby to zmienić. Na słabe widzenie spowodowane zapaleniem nerwu wzrokowego nie pomagają okulary ani ćwiczenia oczu. Przeprowadzono próbę z dożylnym lekiem -immunoglobuliną (IVIg), ponieważ podejrzewano, że pomoże ona w odbudowie mieliny i poprawi widzenie, ale próba była nieudana. Problemy ruchu oka

W SM uszkodzenia mogą zniszczyć nerwy, które regulują ruch oka. U niektórych ludzi może to doprowadzić do braku koordynacji między jednym a drugim okiem. Podobnie jak z innymi problemami SM, trudności mogą być nieznaczne lub wyraźne.

Chorzy na SM mogą na przykład doświadczać problemów przy szybkim poruszaniu oczami w jedną i drugą stronę lub wtedy, kiedy próbują podążać wzrokiem za poruszającym się przedmiotem. Niektórzy mogą doświadczać mimowolnego ruchu oka.

Do bardziej powszechnych problemów związanych z ruchem oka w SM zaliczają się diplopia i oczopląs.
Diplopia (podwójne widzenie)

Jeżeli oczy nie poruszają się razem perfekcyjnie, ludzie mogą uskarżać się na diplopię, czyli na podwójne widzenie (kiedy ukazują się dwa obrazy tego samego przedmiotu). U niektórych ludzi może to być pierwszy objaw SM. Inni mogą doświadczać diplopii mając SM już od jakiegoś czasu. Niekiedy mogą temu towarzyszyć mdłości, zawroty głowy i brak koordynacji.

Dwa przedmioty mogą ukazać się jeden obok drugiego, albo jeden na drugim, a czasami jeden z obrazów będzie przechylony. Podwójne widzenie może wystąpić przy patrzeniu się do przodu lub kiedy patrzy się w różnych kierunkach.

Widzenie po diplopii zwykle powraca do normalnego stanu samoistnie w okresie kilku tygodni. Podobnie, jak przy zapaleniu nerwu wzrokowego, w przyśpieszeniu wyzdrowienia mogą pomóc sterydy.
Oczopląs

Oczopląs polega na powtarzającym się w jedną i drugą stronę bezwiednym ruchu oczu. Może wystąpić w różnych stanach, w tym w SM. Ruchy oczu mogą być gwałtowne lub delikatne, w obie strony, rotacyjne lub w górę i w dół.

W SM ludzie mający oczopląs generalnie nie są tego świadomi. Jest to coś, co lekarze badają, kiedy testują ruchy oczu.

Okazjonalnie osoba z SM doświadczy "oscylopsji" (uczucia, że świat rusza się z chwilą gdy oczy poruszają się w jedną i w drugą stronę). Może to spowodować poważne trudności w widzeniu.

Widzenie może zmieniać się zależnie od pory dnia lub okoliczności. Na przykład niektóre osoby stwierdzają, że ich widzenie może pogorszyć się kiedy są zestresowane, zmęczone lub znajdują się w nieznanym otoczeniu.

Czasami ludziom z oscylopsją może być pomocne leczenie takimi lekami jak gabapentin, baclofen, czy clonazepan. Generalnie jednak leki zazwyczaj nie są bardzo skuteczne w leczeniu oczopląsu. Zapalenie nerwu wzrokowego występuje w dwóch postaciach- zapalenie wewnątrzgałkowe i pozagałkowe.
- Zapalenie wewnątrzgałkowe nerwu wzrokowego ma charakter ostry i może być spowodowane bezpośrednio przez czynniki zakaźne ogólne lub miejscowe. Zdarza się częściej u dzieci w przebiegu chorób zakaźnych, zwłaszcza wirusowych (odra, świnka, ospa wietrzna, mononukleoza zakaźna). Częstym czynnikiem są stany zapalne migdałków, zatok przynosowych, zapalne ogniska okołozębowe.
- Zapalenie pozagałkowe jest to ostre zapalenie nerwu wzrokowego o nieznanej etiologii. Histologicznie uszkodzenie nerwu wzrokowego polega na jego demielinizacji (utrata osłonki mielinowej.Leczenie zapalenia wewnątrzgałkowego nerwu wzrokowego powinno być przyczynowe (leczenie ognisk zapalnych). Leczenie objawowe polega na stosowaniu leków sterydowych, najczęściej w iniekcjach okołogałkowych. Leczenie zapalenia pozagałkowego podejmuje się przy znacznym spadku ostrości wzroku, a także przy mniejszym nasileniu zapalenia nerwu wzrokowego, ale w przypadkach z procesem demielinizacyjnym (potwierdzonym za pomocą rezonansu magnetycznego) zaleca się podawanie dużych dawek sterydów (Solu-Medrol)
Podejrzenie sm.

Awatar użytkownika
Beata:)

-#Administrator
Posty: 9398
Rejestracja: 2009-02-09, 14:24
Lokalizacja: Toruń

Postautor: Beata:) » 2015-02-01, 20:14

aga81, ostatnio Twoje posty to wklejane informacje z internetu.
W takich przypadkach zawsze podajemy źródło !
Obrazek

amnezja
Posty: 108
Rejestracja: 2014-09-16, 18:28
Lokalizacja: nie pamiętam

Postautor: amnezja » 2015-02-01, 20:33

Beata ma rację - tez już o tym pisałam...
"Łagodząc ból drugiego człowieka zapominamy o własnym".
(A. Lincoln)

aga81
Posty: 25
Rejestracja: 2014-09-24, 22:04
Lokalizacja: uk

Postautor: aga81 » 2015-02-01, 22:58

witam bardzo przepraszam,ze nie wkleilam linki.
Podejrzenie sm.

Awatar użytkownika
Sinuhe
Posty: 224
Rejestracja: 2014-10-27, 13:34
Wiek: 47
Lokalizacja: Tychy
Kontaktowanie:

Postautor: Sinuhe » 2015-02-04, 15:11

12 lat temu widziałem podwójnie przez 3 tygodnie.
Okulista, neurolog...

Cóż - zakończyło się tomografem, po którym wszyscy byli zadowoleni, że to nie guz mózgu.

Wybieram się do okulisty na kompletny przegląd, bo coś szwankuje. Cholera wie, czy to TO tym razem, czy po prostu wiek. Miałem drobne bóle gałek, lewym widzę mniej wyraźnie, akomodacja mi zwolniła, zmierzchowo i przy sztucznym oświetleniu też marniej, jakoś więcej mrugam i mam wrażenie zmęczenia oczu.

W każdym razie z kontekstu "nikt nic nie wie" przechodzę do kontekstu "to może być efekt SM".
Damian

MichałC
Posty: 17
Rejestracja: 2014-12-19, 20:23
Lokalizacja: Śląskie

Postautor: MichałC » 2015-02-04, 22:20

2 miesiące mijają i nadal pole widzenia ograniczone ale jest poprawa - plama się zmniejszyła trochę, w dzień już mniej mi "śnieży" w tym oku, wieczorem gdybym nie zamknął zdrowego oka praktycznie mógłbym zapomnieć o problemie. Czekam dalej, dam znać za miesiąc :)

kita
Posty: 2
Rejestracja: 2015-10-07, 11:35

Pozagałkowe zapalenie nerwu wzrokowego

Postautor: kita » 2015-10-07, 11:52

Cześć!
Właśnie się zarejestrowałam, ale od paru dni przeglądam forum i jestem pod wrażeniem :)
U mnie na razie zdiagnozowane PZNW, podejrzenie SM, oczywiście cały czas liczę na to, że na podejrzeniu się skończy, bądź będę w szcześliwych 20-40%, u których jest to pierwszy i ostatni objaw...
Jedno, co mnie niepokoi, to że lekarze już zarzucili wszelkie alternatywne diagnozy, wydaje mi się za wcześnie.
Było to tak:

- 5 lipca (prezent na 26. urodziny!) zauważyłam drobne plamki na prawym oku, ale że przebywałam dużo na słońcu w tym i poprzednich dniach oraz pływałam w jeziorze bez okularków, zignorowałam przez pierwsze 2 dni
- na trzeci dzień plamki się powiększały, udałam się do okulisty, który zdiagnozował zapalenie oka (do dziś nie wiem, gdzie i jakim cudem coś widział i gdzie - w rogówce? spojówce? ewidentnie odbębnił mnie i przypisał krople)
- czwartego dnia nastąpiło spore pogorszenie widzenia, po kontakcie z tym innym okulistą dostałam skierowanie na SOR, w nocy przyjęto mnie na oddział neurologiczny
- piątego dnia rozpoczęłam 5-dniową kurację sterydową, podczas której widzenie pogorszyło się, aż do całkowitej prawostronnej ślepoty
- w MRI wyszły mi 2 zmiany demielinizacyjne 4 i 9mm, w ciele modzelowatym i istocie białej, reszta obrazu prawidłowa: podejrzenie SM, choć lekarka nieudolnie próbuje pocieszać, że takie zmiany mogłam mieć od urodzenia...
- w PMR wyszły prążki, idę 16.10.2015 na kolejny rezonans
- odruchy neurologiczne w normie, żadnych innych objawów teraz ani wcześniej nie obserwuję
- potencjałów nie miałam, Elisa i WB na borelię wyszły ujemne

Do domu dostałam jeszcze metypred w dawkach malejących, podczas brania brak poprawy. Ból gałki ocznej przy poruszaniu utrzymywał się do drugiej połowy sierpnia, pod koniec sierpnia oko powoli zaczęło się przecierać. Wieczorem przy zamkniętym oku różnym dźwiękom otoczenia towarzyszą błyski, choć mam wrażnie, że już mniejsze i z mniejszą częstotliwością. W tym momencie widzę ledwo co, bardzo nieostre kontury otoczenia, wszystko w odcieniach szarości, lepiej przy sztucznym świetle w pomieszczeniu, niż na świetle słonecznym. Mijają właśnie 3 miesiące od pojawienia sie pierwszych objawów.

Wiem, że PZNW jest najczęstszym pierwszym objawem SM, prążki i 2 zmiany w MRI również na to wskazują, niemniej niepokoi mnie tak ostre i długo utrzymujące się PZNW (mimo mojej zdaje mi się szybkiej reakcji), słaba poprawa widzenia po 3 miesiącach, z tego co czytałam (i czytam również na forum), nie jest to typowe.

Nie wiem, czy liczę na jakieś odpowiedzi od Was, miałam chyba ochotę się podzielić z ludzmi o podobnych przeżyciach :) Ale jeśli ktoś ma jakieś pomysły na alternatywne badania i diagnozy, co jeszcze mogę sprawdzić, piszcie ;)


Wróć do „Przebieg choroby”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości