Zespół niespokojnych nóg

Indywidualny przebieg SM

Moderator: Beata:)

mikunia
Posty: 35
Rejestracja: 2011-12-12, 14:54
Lokalizacja: skarżysko

Postautor: mikunia » 2012-11-15, 15:59

Z niespokojnymi nogami mam na razie spokój, one wracają falami i odchodzą, nie wiem co ma na to wpływ , nie jestem w stanie zaobserwować. Zostało tylko chyba słabnięcie w rękach i nogach, po przejściu kilku metrów i wykonaniu dłuższej czynności niż ok minuta. Uciążliwe.

Słuchajcie a co jeśli te zmiany w mózgu po podaniu kontrastu nie wzmacniają się, czy to plus, znaczy, że jest oki?

Leolin
Posty: 95
Rejestracja: 2012-07-30, 11:09
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Leolin » 2012-11-15, 16:40

Wzmacniają się tylko aktywne SM-owe zmiany - niestety :( nieaktywne się nie wzmacniają, więc jak się nie wzmacniają to nigdy tak naprawdę nie wiadomo czy to naczyniowe czy demielinizacyjne :(
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez Leolin, łącznie zmieniany 1 raz.

tomakin
Posty: 316
Rejestracja: 2008-12-08, 09:18
Lokalizacja: jelenia góra
Kontaktowanie:

Postautor: tomakin » 2012-11-15, 17:06

Na zespół niespokojnych nóg, oprócz tych samych czynników co przy stwardnieniu (zmiany demielinizacyjne etc ) mają potężny wpływ elektrolity. Uzupełnienie magnezu i potasu potrafi zdziałać cuda. W zasadzie wystarczy sobie odpowiednio mocno magnez wypłukać, żeby ta przypadłość się pojawiła.
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez tomakin, łącznie zmieniany 1 raz.

Pola1
Posty: 22
Rejestracja: 2012-11-08, 20:07
Lokalizacja: Polska

Postautor: Pola1 » 2012-11-15, 17:57

Mikunia- zmiany wzmacniają się jeżeli aktualnie masz rzut (jeżeli to jest sm oczywiście). A to, że podano kontrast oznacza, że w Twoim mózgu są jakieś zmiany, ale niekoniecznie demielinizacyjne.

mikunia
Posty: 35
Rejestracja: 2011-12-12, 14:54
Lokalizacja: skarżysko

Postautor: mikunia » 2012-11-15, 18:33

Tomakin, to co pisze ma sens, ja mam problemy z nerkami od kilku lat, przez co i z elektrolitami, bo bywa, że przesadzę z lekami i je wypłuczę. Nie biorę non stop, więc może tłumaczyłoby to moją przypadłość, czyli niespokojne nogi.

Pola1, a jeśli nie demielizacyjne, co za słowo:), to jak napisała Leolin naczyniowe, a czym one się różnią i w ogóle..ciemna jestem w tej materii :-D

Leolin
Posty: 95
Rejestracja: 2012-07-30, 11:09
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Leolin » 2012-11-15, 18:42

naczyniowe to nie sm, ale chyba bardzo trudno je tak naprawde odróżnić i nigdy nie ma 100% pewnośći- podobno te naczyniowe świeca nieco inaczej niż demilizacyjne, ale to jakie jest to świcenie lezyw opini ogladajacego- takze tak jak napisałam duże ryzyko błędu....:(

tomakin
Posty: 316
Rejestracja: 2008-12-08, 09:18
Lokalizacja: jelenia góra
Kontaktowanie:

Postautor: tomakin » 2012-11-15, 18:59

Jeśli masz problemy z nerkami, to możesz mieć bardzo niski poziom potasu czy magnezu, ale pamiętaj, że w tym wypadku suplementacja może być wręcz groźna dla zdrowia i życia - w ciężkich przypadkach niewydolności nerek organizm nie jest w stanie wydalać nadmiaru elektrolitów z krwi, co może doprowadzić do groźnego dla życia nadmiaru. Ale to dotyczy w sumie tylko osób z naprawdę mocno zniszczonymi nerkami.

Pola1
Posty: 22
Rejestracja: 2012-11-08, 20:07
Lokalizacja: Polska

Postautor: Pola1 » 2012-11-15, 19:05

Zmiany naczyniowe w ogóle nie powinny "świecić", zmiana albo wzmacnia się po podaniu kontrastu, albo nie.
Diagnoza sm to zmiany demielinizacyjne w odpowiednich miejscach mózgu, czyli spełniające kryteria Mcdonalda plus odpowiedni obraz kliniczny pacjenta. Często radiolog, jeżeli zmiany są w nietypowych miejscach pisze; zmiany demielinizacyjne do zróżnicowania z naczyniowymi, decyduje przebieg choroby itd. Generalnie jeżeli nie masz wysokiego ciśnienia, wysokiego poziomu cholesterolu i cukru we krwi to zmiany naczyniowe są wykluczone.
Migreny również powodują takie zmiany w mózgu.
http://www.radiologyassistant.nl/en/p4556dea65db62 to jest link do strony która opisuje różnice między zmianami sm, naczyniowymi i powstałymi z powodu innych chorób. Polecam:)

Leolin
Posty: 95
Rejestracja: 2012-07-30, 11:09
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Leolin » 2012-11-15, 19:16

Świecą się w przenośni - obie zmiany i naczyniowe i demielinizacyjne to białe punkty, tylko ta biel jest inna ponoć....

Mi opisali na razie jako naczyniowe...na razie....mam w nietypowych miejscach dla Sm, ale to jak czytam początki chorób innych osób o niczym nie świadczy, bo często lekarze się mylą....co prawda ja mam migreny z aurą....
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez Leolin, łącznie zmieniany 1 raz.

tomakin
Posty: 316
Rejestracja: 2008-12-08, 09:18
Lokalizacja: jelenia góra
Kontaktowanie:

Postautor: tomakin » 2012-11-15, 19:45

Migreny nic nie powodują. Wspólny czynnik powoduje zarówno te zmiany jak i migreny, a raczej zespół czynników. Jak już jesteśmy przy magnezie, o tym że może być nawet jedyną przyczyną zespołu niespokojnych nóg już pisałem, parę słów o SM:

http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1 ... F86.d03t03

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7572 ... t=Abstract

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7939 ... t=Abstract

Jak widać, chorzy na SM mają o wiele niższy poziom magnezu, a co do zmian w układzie krążenia - na podstawie stężenia magnezu w wodzie pitnej można przewidywać liczbę zgonów z powodu chorób krążenia w danym regionie.

A migreny są na tyle ściśle powiązane z niedoborem magnezu, że

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8792038

kilkanaście tygodni suplementacji wystarczyło, aby zmniejszyć ilość ataków migreny o niemal połowę.

Leolin
Posty: 95
Rejestracja: 2012-07-30, 11:09
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Leolin » 2012-11-15, 20:04

Tomakin czyli, że migreny nie powodują zmian naczyniopochodnych w mózgu?
To co je powoduje? Niedobory magnezu powodują zmiany naczyniopochodne? Czy uważasz, że to nie zmiany naczyniopochodne, a zawsze demielinizacyjne czyli, że to zawsze Sm?

Czyli niski magnez to może być wyznacznikiem Sm?

Pogubiłam się.....

Ja magnez biorę i biorę od lat, a i tak mam tężyczkę, migreny ( raz na pół roku ) i teraz te zmiany w mózgu....

Ps. Może zajrzysz na swoje forum zdrowiej vegie :)
Czekam tam na odpowiedź od Ciebie i czekam :)
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez Leolin, łącznie zmieniany 2 razy.

Pola1
Posty: 22
Rejestracja: 2012-11-08, 20:07
Lokalizacja: Polska

Postautor: Pola1 » 2012-11-15, 20:14

Leonin, Ty się wykończysz! Od migren jak najbardziej można mieć takie zmiany, moja ciotka jest tego przykładem, nie miała żadnych innych objawów, tylko bóle głowy ,dlatego skierowano ją na rezonans. To było już dawno temu, a ona ma się świetnie.
Leonin, bierzesz antydepresanty ? Nie piszę tego złośliwie.

Leolin
Posty: 95
Rejestracja: 2012-07-30, 11:09
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Leolin » 2012-11-15, 20:18

Nie biorę, ale powinnam bez dwóch zdań - też się boję ich brać...nerwicę mam na pewno :( Tylko pytanie czy poza nią też. Ten artykuł o zmianach rzeczywiście fajny tylko dla mnie za trudny...ale wywnioskowałam z niego, że dla sprawnego radiologa odróżnienie tych zmian nie powinno być problemem....ale się mylą :(

Jak ja miałam tylko migreny to nic z tym nie zrobiłam - nawet do neurologa nie poszłam :( Poszłam bo mam 24 godzinne mrowienia i problemy ze wzrokiem :(

A skąd opisująca osoba wie, jakie pacjent ma objawy? Te zmiany się ponoć różnią....ja się już pogubiłam naprawdę :(
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez Leolin, łącznie zmieniany 2 razy.

tomakin
Posty: 316
Rejestracja: 2008-12-08, 09:18
Lokalizacja: jelenia góra
Kontaktowanie:

Postautor: tomakin » 2012-11-15, 20:37

Leolin pisze:Tomakin czyli ,że migreny nie powodują zmian naczynipochodnych w mózgu?
to co je powoduje? Niedobory magnezu powodują zmainy naczyniopochodne? Czy uważasz,ze to nie zmainy naczynipochodne, a zawsze demielizacyjne czyli,że to zawsze sm?


Może inaczej - migrena to (najprawdopodobniej, bo nikt do końca nie jest pewien) skutek pewnej zmiany w układzie krążenia w mózgu. Kurczą się te naczynia, potem rozszerzają i jest psikus. Następuje poważne upośledzenie krążenia - i owszem, może ono wywołać zmiany w strukturze samego mózgu, rozpoznawalne potem na badaniu. Ale to nie jest tak, że migrena cokolwiek wywołała. Migrena jest jedynie OBJAWEM pewnych zmian.

Co je powoduje? Mogę wymienić przynajmniej kilkanaście czynników dietetycznych, bo w tym właśnie się specjalizuję. Owszem, niedobór magnezu może je wywołać. Może je wywołać niedobór koenzymu Q10, może je wywołać niedobór miedzi czy cynku, brak witaminy D, brak kwasów z grupy omega (zarówno omega 3, jak i aktywnej formy omega 6), może je wywołać brak potasu... można tak naprawdę długo wymieniać. Faktem jest, że migreny można bardzo ładnie opanować uzupełniając kluczowe niedobory pokarmowe.

Czyli niski magnez to moze być wyznacznik sm?

pogubiłam się.....


Nie, jest czynnikiem ryzyka. Jak masz niski magnez, możesz sobie wywołać SM, podobnie jak można wywołać SM paleniem papierosów, niezdrową dietą, unikaniem słońca i wieloma innymi czynnikami.

ja magnez biore i biorę od lat, a i tak mam tezyczkę, migreny( raz na pół roku) i teraz te zmiany w mózgu....

ps. moze zajrzysz na swoje forum zdrowiej vegie:)
czekam tam na odpowiedż od Ciebie i czekam:)


A, Ty jesteś tą od tężyczki? Heh, jak to można na siebie trafić :)

Jak pisałem na zdrowieju, Twój podstawowy problem to magnez. Albo z jakiegoś powodu nie jesteś w stanie go przyswajać, albo go z jakiegoś powodu tracisz. Nie jestem w stanie powiedzieć, z jakiego, być może byłbym w stanie widząc pełną dokumentację medyczną (wszystkie wyniki badań), mogąc spokojnie w cztery oczy porozmawiać a nie przez internet i mogąc wykonać jakieś podstawowe badania - ale to jest nierealne, zresztą dobry lekarz miałby o wiele, wiele większą szansę na ustalenie przyczyny niż ja. Poszukaj takiego lekarza. To nie jest normalne, że pomimo ciągłej suplementacji magnezu masz krytycznie niski poziom. W końcu rozchorujesz się na skutek niedoborów. Od niskiego poziomu magnezu można dostać naprawdę ciężkich, niekiedy śmiertelnych schorzeń.

Pola1
Posty: 22
Rejestracja: 2012-11-08, 20:07
Lokalizacja: Polska

Postautor: Pola1 » 2012-11-15, 20:41

Zacznij od antydepresantów, absolutnie się nie bój, znajdź tylko dobrego psychiatrę. W Twoim przypadku takie leki mogą sprawić, że poczujesz dużą różnicę.
A to co Ci dolega poza nerwicą dowiesz się z czasem. Każdy z nas się dowie, mam nadzieję :)


Wróć do „Przebieg choroby”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 130 gości