Po sterydach i punkcji

Indywidualny przebieg SM

Moderator: Beata:)

frayer
Posty: 4
Rejestracja: 2012-08-21, 04:43
Lokalizacja: Rybnik

Po sterydach i punkcji

Postautor: frayer » 2012-09-04, 22:06

Witam, mam pytanie, mianowicie czy ktoś z was po sterydach lub po punkcji miewał częste rzuty, bóle kręgosłupa, trudności z oddychaniem, ogólnie silne bóle kości? Czy pogorszył wam się znacznie wzrok, byliście wiecznie osłabieni? Dodam, że punkcja była zrobiona już prawie 2 tygodnie temu, a ostatnia dawka sterydów została przyjęta w sobotę. Lekarze dali 5 podobno największych dawek. Czy jest możliwe że częste rzuty i w/w objawy są spowodowane sterydami?

Jolcia
Posty: 3827
Rejestracja: 2010-03-28, 13:56
Wiek: 63
Lokalizacja: okolice Poznania
Kontaktowanie:

Postautor: Jolcia » 2012-09-05, 09:50

frayer ja po punkcji też źle się czułam ...po miesiącu bylo lepiej :-)

krowa
Posty: 74
Rejestracja: 2011-05-07, 13:51
Lokalizacja: wodzislaw

Postautor: krowa » 2012-09-05, 10:57

Takich objawów nie miałam, ale okropne bóle głowy, które mijały tylko jak sie położyłam na plecach bez poduszki. To trwało jeszcze z dobre 2 miesiące po punkcji... Mdłości, zawroty głowy, stać potrafiłam nie dlużej niż 15 minut. Ale to nie wiem czy z powodu sterydów czy punkcji. Jednym słowem - czułam się potwornie.
Po 2 miesiącach wszystko zaczęło wracać do normy.

mariposa
Posty: 64
Rejestracja: 2012-03-08, 12:58
Lokalizacja: Japonia
Kontaktowanie:

Postautor: mariposa » 2012-09-05, 11:01

bóle głowy są zapewne spowodowane faktem, że po punkcji nie odczekałaś 24 godzin na dosłownie leżąco. Nie wolno wstawać po punkcji przez cały dzień. Mi powiedziano dopiero jak któregoś dnia w szpitalu zemdlałam z powodu stania i tego okropnego bólu głowy. i nagle przypomniałam sobie , że jakąś godzinkę po zabiegu wstała tylko do toalety :)
mój blog o wszystkim

www.odterazwjaponii.blogspot.com
zapraszam ;)

krowa
Posty: 74
Rejestracja: 2011-05-07, 13:51
Lokalizacja: wodzislaw

Postautor: krowa » 2012-09-05, 14:54

Sęk w tym, że leżałam całe 24 h plackie, nawet nie wyszłam do kibelka. A mimo to miałam taką jazdę :(

elka
Posty: 170
Rejestracja: 2010-08-18, 19:15
Lokalizacja: Polska

Postautor: elka » 2012-09-07, 08:37

Ja też zawsze cierpię na zespół popunkcyjny ( miałam już ze cztery punkcje ), niezależnie od tego, czy przeleżę swoje, czy nie. Niektórzy tak niestety mają. Pamiętam, że trzeba po tym dużo pić, żeby było z czego "odbudowywać" to, co zostało ściągnięte - tak mi mówiono.

arronia
Posty: 240
Rejestracja: 2011-06-11, 11:06
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: arronia » 2012-09-09, 12:22

Też leżałam plackiem, też piłam dużo, też miałam zespół popunkcyjny. Brrrr. Przeszło, na pociechę, frayer, dodam. Mdłości minęły, bóle głowy, pleców, osłabienie totalne.

Przy okazji - pewnie uczysz się dopiero choroby i o chorobie? Pewnie trafiłeś na sterydy i punkcję z powodu rzutu? Pewnie z objawami? Musisz sobie zacząć porządkować po trochu, co jest objawem choroby/rzutu, co ewentualnie sterdów, a co gorzej zniesionej punkcji. Po sterydach można mieć fale gorąca, napuchnięcie, zmieniony nastrój. Po punkcji bóle głowy, mdłości. Od rzutu SM - duża dowolność objawów ;)

W każdym razie to, że w ciągu ostatnich 2 tygodni masz różne nieprzyjemne dolegliwości, nie oznacza, że masz jeden za drugim kolejne rzuty SM. O objawach na pewno warto porozmawiać z neurologiem (oczy, bóle). A o chorobie / rzutach / pogorszeniach też warto się więcej dowiedzieć. Chociaż pewnie teraz, jak się tak czujesz, to nie bardzo na to siły i czas...

Szybkiej poprawy życzę!
It doesn't get any easier; you just go faster.

Elwi
Posty: 161
Rejestracja: 2013-02-13, 12:03
Lokalizacja: Krakow

Postautor: Elwi » 2013-02-13, 12:46

Hej! Ja po punkcji i sterydach trzy tygodnie dochodzilam do siebie. Przez dwa tygodnie okropne bole glowy ktorz zmuszaly mnie do przyjmowania pozycji horyzontalnej ;-) (pomimo lezenia plackiem 24 godziny po punkcji), w trzecim tygodniu doszlo dretwienie szyi i karku trwalo okolo 4 dni. Bylam tez bardzo oslabiona. Dzis mija czwarty tydzien i wszystkie objawy ustapily. Jezeli chodzi o bol kosci i pogorszennie wzroku to mysle ze powinienes zapytac twojego lekarza.


Pozdrawiam

Lotka
Posty: 202
Rejestracja: 2012-12-31, 10:55
Lokalizacja: lubelskie

Postautor: Lotka » 2013-02-13, 19:36

Ja po punkcji leżałam na płasko, bez poduszki, jadłam na leżąco, ale wstawałam do kibelka kilka razy, pozwolono mi na to, dopiero potem wyczytałam, ze nie wolno, dziwne, ze mi nikt nie zabronił :) ale co tam, było, minęło. I nie cierpiałam chyba gorzej niż ci, którzy leżeli uczciwie plackiem, widać każdy znosi to inaczej.

dorciak85
Posty: 82
Rejestracja: 2010-12-07, 18:12
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Re: Po sterydach i punkcji

Postautor: dorciak85 » 2013-02-15, 21:54

frayer pisze:Witam, mam pytanie, mianowicie czy ktoś z was po sterydach lub po punkcji miewał częste rzuty, bóle kręgosłupa, trudności z oddychaniem, ogólnie silne bóle kości? Czy pogorszył wam się znacznie wzrok, byliście wiecznie osłabieni? Dodam, że punkcja była zrobiona już prawie 2 tygodnie temu, a ostatnia dawka sterydów została przyjęta w sobotę. Lekarze dali 5 podobno największych dawek. Czy jest możliwe że częste rzuty i w/w objawy są spowodowane sterydami?


Ja za każdym razem po kuracji sterydami umieram, jestem po prostu tak jakby "zatruta" wymiotuję, boli mnie głowa i jestem jakby nie z tej rzeczywistości, czuję się jak po jakiś narkotykach (choć nie wiem, bo nigdy nie brałam narkotyków, ale tak w skrócie mogę to zobrazować) zawsze trochę gorzej mi się oddycha...lecz raczej kości mnie nie bolą,może trochę kręgosłup, wzrok zawsze bynajmniej mi się pogarsza, widzę nie ostro i trochę podwójnie (potem to wraca do normy) generalnie zawsze jestem wyłączona z życia przez ok 1,5 tygodnia + do tego nie mam na nic sił... zazwyczaj leżę w wyrku.

Zupa
Posty: 29
Rejestracja: 2008-07-10, 13:37
Lokalizacja: Gdynia

Postautor: Zupa » 2013-03-03, 19:36

Ja ostatnio nie moglam spać po sterydach, ale dostałam Nasen (na receptę, i jak 'na sen' ;) i przezyłam.
A po samej punkcji...to najprawdopodobniej dostałam drugiego rzutu. Z tym 24h leżeniem to jest popdobno stara szkoła, którą nadal się stosuję, ale właściwie nie działa. Kto ma dostać zespołu popundkcyjnego, to dostanie - najczęściej młodzi ludzie i kobiety:)

agnieszka.moroz
Posty: 10
Rejestracja: 2013-03-24, 22:43
Lokalizacja: MMz

Postautor: agnieszka.moroz » 2013-03-29, 11:22

Witam Was,
ja miałam punkcję 18 dni temu, bóle głowy ustąpiły - ale martwi mnie, jako osobę zdiagnozowaną 7 marca, że ze szpitala wyszłam w całkiem niezłej kondycji ( pominąwszy potworny brak sił) a w domu zaczęło się to po mnie rozłazić jak jakaś ameba:
więc teraz, po dwu tygodniach pobytu w domu coraz gorzej chodzę - a wczoraj po prostu lewa noga o mało mi nie wybuchła :-(
Wielkie gorąco w w stopach, zaczerwienione, bolesne i lewa dość mocno napuchnięta.
Nie mam jeszcze lekarza prowadzącego, bo żaden nie chce się mną zająć dopóki nie dostanę wyników z punkcji. Więc jestem w zawieszeniu.
Jak myślicie, czy rozpadnę się całkiem i zniknę :-(
Teraz w dodatku kręci mi się w głowie - absolutnie protestuję ! :-(

Czy ratowaliście się w takich sytuacjach ( jeśli byliście w podobnej) jakimiś lekami, witaminami, preparatami - nie wiem co ze sobą robić.
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez agnieszka.moroz, łącznie zmieniany 1 raz.

nada
Posty: 207
Rejestracja: 2013-03-07, 17:45
Lokalizacja: lubelskie

Postautor: nada » 2013-03-29, 13:51

Czytam, czytam i współczuję. Po punkcji przeleżałam 28 godzin plackiem. Dostawałam w trakcie tego leżenia sterydy i po wyjściu ze szpitala przez 2 dni czułam się trochę słabo, ale po tygodniu od punkcji czuję, że spokojnie mogłabym przebiec 10km. Ogólnie czuję się rewelacyjnie tylko to chol... lewe oko słabsze.

Pierwszy raz przechodzę to więc niestety nie pomogę.

MALWINA279
Posty: 183
Rejestracja: 2013-03-03, 11:20
Lokalizacja: poznań

Postautor: MALWINA279 » 2013-04-02, 13:23

U mnie punkcja nie wygladala AZ TAK tragicznie.
Prawda jest, ze lezalam caly czas, hmm dwa dni w lozku, poniewaz przy wstawaniu lub chodzeniu strasznie bolala mnie glowa i zle sie czulam.
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez MALWINA279, łącznie zmieniany 1 raz.

Nodrep
Posty: 28
Rejestracja: 2012-11-25, 12:05
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: Nodrep » 2013-04-08, 00:03

Przed punkcja pytałam osoby, które ze mną leżały w szpitalu, a które miały ją wczesniej, jak to zniosły i odpowiedzi były tak różne jak te, które można znaleźć na forum. Zaraz po leżałam na brzuchu przez 3 godziny. Przez dwa dni wystawałam tylko do toalety i dużo pilam. w rezultacie przez dwa tygodnie bolała mnie glowa. Ból ustępował po położeniu się na "płasko". Potem pojawiał się sporadycznie.
Sterydy w kroplówce - totalnie mnie osłabiły, ale po tygodniu rzut minął. Natomiast sterydy w tabletkach pomagały na jeden rzut, ale wywoływały następny.
Beata


Wróć do „Przebieg choroby”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 77 gości