Drętwienie nogi

Indywidualny przebieg SM

Moderator: Beata:)

Katee
Posty: 211
Rejestracja: 2014-02-14, 18:46
Lokalizacja: Polska

Drętwienie nogi

Postautor: Katee » 2014-03-24, 10:59

Witam! :)
Chciałabym abyście pomogli mi zrozumieć kwestię drętwienia :) Ostatnio kilkakrotnie, w nocy, zdarzyło mi się obudzić ze zdrętwiałą nogą co mijało po rozruszaniu (na pewno wiecie o co chodzi, każdemu zdrowemu się to zdarza). Nie wiem jaki był tego powód- nie leżałam na nodze. Neurolog powiedział mi kiedyś, że tego typu drętwienia (które przechodzą po rozruszaniu) nie są związane z układem nerwowym. Nie wiem teraz, czy mam to uznać za objaw SM i zignorować czy jednak poszukać przyczyny, bo może to jakiś problem z krążeniem. Nie chcę z powodu SM bagatelizować wszelkich dolegliwości.
Co o tym myślicie?

AlexL4
Posty: 249
Rejestracja: 2013-03-13, 21:40
Lokalizacja: Liverpool

Postautor: AlexL4 » 2014-03-24, 11:41

witaj Katee,

powiem Ci, ze ja juz nie pamietam nocy zeby cos mi nie zdretwialo. Nogi, rece, a ostatnio dlonie wraz z z malym palcem i czasem serdecznym (juz gdzies o tym pisalam) :shock: Jakis czas temu obudzilam sie i nie czulam reki od palcow do barku i zeby przewrocic sie na drugi bok musialam przeciagnac ta reke druga :-P Moze i to nie jest zwiazane z CNS, ale ja wiem jedno - kiedys tak nie bylo... Teraz kiedy leze 5 min i podpieram glowe reka, dlon od razu mi dretwieje. Szczerze mowiac juz sie do tego przyzwyczailam.

pozdrawiam :-)
But I won't cry for yesterday
There's an ordinary world
Somehow I have to find
And as I try to make my way
To the ordinary world
I will learn to survive

Katee
Posty: 211
Rejestracja: 2014-02-14, 18:46
Lokalizacja: Polska

Postautor: Katee » 2014-03-24, 11:49

No właśnie ja mam to samo! Mówiłam o tym lekarzowi ale on nie widzi związku, mimo, że podkreślałam, że wcześniej tego nie było :D
Z newsów- dzisiaj zasłabłam pod prysznicem, wcześniej zachciało mi się tak pić, że miałam ochotę zlizać wodę z kabiny, może mam cukrzycę :shock:

AlexL4
Posty: 249
Rejestracja: 2013-03-13, 21:40
Lokalizacja: Liverpool

Postautor: AlexL4 » 2014-03-24, 11:55

ojej mam nadzieje, ze juz wszystko w porzadku :-)

ja w sumie pytalam tylko jedna pania neurolog o te nocne dretwienia i delikatnie mowiac, autorytetem ona byla dla mnie zadnym. Niedlugo bede miec najprawdopodobniej wizyte u swojego obecnego neurologa i zobaczymy co on mi powie na ten temat. Kolejne pytanie do mojej dlugiej listy objawowow/watpliwosci :-D
But I won't cry for yesterday
There's an ordinary world
Somehow I have to find
And as I try to make my way
To the ordinary world
I will learn to survive

Awatar użytkownika
Jukka
Posty: 2012
Rejestracja: 2012-12-15, 22:17
Lokalizacja: z miasta
Kontaktowanie:

Postautor: Jukka » 2014-03-24, 13:04

Nocnych drętwień nie mam. Czasami drętwieją mi stopy, czasami ręce. I czasami drętwienie stóp kwalifikowane jest jako rzut - ostatni mój pobyt w szpitalu był właśnie z tego powodu. Natomiast drętwienie rąk i czasami drętwienie nóg jest z powodu problemów z krążeniem. No i z powodu drętwienia dłoni też leżałam w szpitalu. Ale to drętwienie, zanim mi jeszcze podano solu medrol przekształciło się w utratę władzy nad dłonią. Na drętwienie dłoni na ogół pomaga mi magnez. Jeśli nie pomaga to to już jest rzut. Przynajmniej zdaniem neuro.

AlexL4
Posty: 249
Rejestracja: 2013-03-13, 21:40
Lokalizacja: Liverpool

Postautor: AlexL4 » 2014-03-24, 13:41

Jukka czy to dretwienie o ktorym mowisz, tak jak pisala Katee, przechodzi po 'rozruszaniu' czy jest ciagle?

Magnez biore od ponad roku, ale jakos efektow w postaci ustapienia objawow neurologicznych nie widze... jedyny plus, to ze przy magnezie nie pamietam kiedy ostatni raz bolala mnie glowa.
But I won't cry for yesterday
There's an ordinary world
Somehow I have to find
And as I try to make my way
To the ordinary world
I will learn to survive

Katee
Posty: 211
Rejestracja: 2014-02-14, 18:46
Lokalizacja: Polska

Postautor: Katee » 2014-03-24, 15:30

Jukka, Nawet przez myśl mi nie przeszło, żeby z czymś takim iść do szpitala. Chyba mówimy o różnych rodzajach drętwienia. Wystarczy, że rozruszam trochę nogę i zdrętwienie przechodzi. Tak jak pyta AlexL4, - Twoje drętwienie jest ciągłe i ustępuje dopiero po wzięciu sterydów?

Awatar użytkownika
Jukka
Posty: 2012
Rejestracja: 2012-12-15, 22:17
Lokalizacja: z miasta
Kontaktowanie:

Postautor: Jukka » 2014-03-24, 15:31

Niektóre drętwienia przechodzą po rozruszaniu - te pewnie są od problemów z krążeniem. Czasem po prostu źle usiądę czy źle ułożę rękę - to trzeba rozruszać. Jak drętwieją palce u rąk - to albo magnez pomaga, albo drętwienie postępuje - od opuszka wzdłuż palców... no i tak było właśnie aż do utraty władzy nad dłonią - i to był właśnie rzut. Stopy jak mi drętwieją to też - albo po jakimś czasie mija - czyli po prostu nogi przypominają o dawnym rzucie, albo nie mija i wówczas dostaję od neuro wsparcie farmakologiczne. Nie zawsze w postaci sterydu. Drętwienie stóp nie uniemożliwia mi chodzenia, a właściwie to jak chodzę, to jest odczuwalne trochę mniej. Tylko boję się, że mogłabym wówczas skręcić nogę i tego nie zauważyć, bo mam czucie osłabione. No i zanim mnie zdiagnozowano to takie drętwienie stopy miałam leczone zastrzykami z kokarboksylazy. Pomogło.

Edycja
Gdy zaczynałam pisać, nie widziałam postu tuż nad moim. Mnie też nie przyszło do głowy, żeby z czymś takim iść do szpitala i byłam w szoku jak mi neuro wypisał skierowanie. Od razu konkretnie na terapię solu medrolem. W szpitalu też dziwnie na mnie patrzyli, ale widać nawet przyjmującym mnie lekarzom nie przyszło do głowy polemizować ze skierowaniem. Ale ja tygodniami chodziłam z tym drętwieniem - po jakichś 2 tygodniach od kiedy się zaczęło zadzwoniłam się zarejestrować... kolejne 2 tygodnie czekałam na wizytę.

AlexL4
Posty: 249
Rejestracja: 2013-03-13, 21:40
Lokalizacja: Liverpool

Postautor: AlexL4 » 2014-03-24, 17:02

W takim razie, mam inne pytanie (je tez chce zadac nauro, ale jak sie dzis dowiedzialam, musze poczekac do 12 kwietnia) - przez ostatnie szesc zim (tydzien/dwa w trakcie ferii zimowych) jezdzilam na snowboardzie. Prawa noga byla ta 'przewodzaca', czyli zawsze z przodu i ciezar ciala oparty na niej. Przez ostatnie cztery zimy (nie mowie lata, bo trudno tu mowic o latach) moim glownym problemem bylo to, ze po jakis 30 min jazdy dretwiala mi wlasnie ta prawa noga od kolana w dol. Z tym, ze to bylo dretwienie takie, ze kompletnie tej nogi nie czulam i jechalam na slowo honoru, przewracajac sie czesciej, latwo tracac kontrole nad deska etc. Nie pomagaly proby rozruszania czy poruszania palcami. Dopiero kiedy konczylam jazde po ok. godzinie wszystko wracalo do normy, ale nastepnego dnia bylo to samo. Probowalam z roznymi skarpetkami, zawiazywaniem butow na rozne sposoby, nic nie pomoglo. Ostatni raz jezdzilam w styczniu 2013, krotko przed diagnoza, i sytuacja sie powtorzyla. To dretwienie bylo na tyle uciazliwe, ze serdecznie odechciewalo mi sie jezdzic na desce i zaczelam rozwazac powrot na narty, chociaz snowboard uwielbiam :-(

I teraz najwazniejsze - czy to moglo byc spowodowane SM? Dodam, ze prawa noga wydaje mi sie troche slabsza od lewej i np. kiedy siedzac na krzesle probuje przyciagnac palce do kolan (tak jak sie robi, zeby sprawdzic czy stopa opada), prawa jest znacznie nizej i wydaje sie bardziej 'sztywna' niz lewa.
But I won't cry for yesterday
There's an ordinary world
Somehow I have to find
And as I try to make my way
To the ordinary world
I will learn to survive

Katee
Posty: 211
Rejestracja: 2014-02-14, 18:46
Lokalizacja: Polska

Postautor: Katee » 2014-03-25, 08:31

Ja z kolei jeżdżę na nartach i drętwiała mi często lewa noga. Myślałam, że to od buta... Lewa noga drętwieje mi także w czasie ćwiczeń na orbitreku. Za dużo tego, żeby to był przypadek.
Wydaje mi się, że obie powinnyśmy zainteresować się sprawami krążeniowymi. Miałaś w tym kierunku robione jakieś badania?

Awatar użytkownika
sylseb
Posty: 1412
Rejestracja: 2012-02-16, 13:27
Wiek: 54
Lokalizacja: Łódź

Postautor: sylseb » 2014-03-25, 09:39

Alex i Katee, podejrzewam, że drętwienia, które macie podczas wyczynów sportowych pewnie są związane z SM. Mam coś podobnego, kiedy nurkuję. W wodzie jest super, ani bardziej zmęczona nie jestem niż kiedyś, ani żadnych innych objawów nie zauważam, ale po wyjściu mam kłopoty z chodzeniem (moja ulubiona lewa noga, czyli ta, z którą mam problem od początku kariery mojego SM). Ale tak jak u Was - po jakimś czasem przechodzi.
Pozdrawiam
SylwiU

AlexL4
Posty: 249
Rejestracja: 2013-03-13, 21:40
Lokalizacja: Liverpool

Postautor: AlexL4 » 2014-03-25, 10:00

Katee nie mialam zadnych badan na krazenie, poniewaz ogolnie nie mam z tym problemu, jedyne co sie powtarzalo to ta sytuacja przy jezdzie na desce.

Syleb wlasnie tak podejrzewam, przy wysilku noga moze sie buntowac. W sumie zapomnialam dodac, ze przy bieganiu tez po jakims czasie prawa noga zaczyna szwankowac i musze uwazac, zeby dobrze stawiac stope i sobie jej nie zlamac :-/
But I won't cry for yesterday
There's an ordinary world
Somehow I have to find
And as I try to make my way
To the ordinary world
I will learn to survive

Awatar użytkownika
Jukka
Posty: 2012
Rejestracja: 2012-12-15, 22:17
Lokalizacja: z miasta
Kontaktowanie:

Postautor: Jukka » 2014-03-25, 12:22

To może coś takiego, jak u mnie z oczami - jak się przemęczę (nawet jeśli sama nie czuję się przemęczona) to czuję ból z tyłu gałek ocznych - a moje SM zaczęło się od oczu. U Was to ta słabsza noga. U siebie o tyle podejrzewam powiązania z krążeniem, że mam wrażenie (z problemami krążeniowymi do lekarza nie chodzę, ale wiem, że je mam), że najpierw miałam zapalenie żył a potem rzut.
Jeśli zaś chodzi o rozmowę z neuro o drętwieniach to z moim było tak, że jak powiedziałam, że mi ręce drętwieją, to zapytał, czy to mija. Na moje "tak" odpowiedział: "a, to dobrze". I na tym się wątek drętwień, które mijają skończył. Ale napiszcie, co Wam powie neuro - wszak wiadomo, że na ten sam temat można od różnych neurologów różne rzeczy usłyszeć. Zresztą, nawet może się okazać, że u Was to jednak nie konicznie to samo co u mnie, choć odczuwamy podobnie :13:

Awatar użytkownika
nemezja
Posty: 1207
Rejestracja: 2014-02-26, 16:07
Lokalizacja: Polska

Re: Drętwienie nogi

Postautor: nemezja » 2014-03-25, 12:53

Katee pisze: Ostatnio kilkakrotnie, w nocy, zdarzyło mi się obudzić ze zdrętwiałą nogą co mijało po rozruszaniu (na pewno wiecie o co chodzi, każdemu zdrowemu się to zdarza). Nie wiem jaki był tego powód- nie leżałam na nodze

Miałam i mam czasami to samo, pomaga mi Alanerv (ciut za drogi i mało tabl. w opakowaniu) lub ostatnio lekarka przypisała Neurovit też dobry. Poruszanie, rozcieranie również pomaga, ale w nocy gdy śpisz to trudno chyba , że drętwienie wybudzi. Oczywiście trzeba około tygodnia przyjmowania aby poczuć zmianę.
Dopóki żyjesz nie ma takiej rzeczy na którą by było za późno.
Obrazek
Uśmiechnij się :)
Będzie dobrze!


Wróć do „Przebieg choroby”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 322 gości