Sm a uszkodzenie rdzenia kręgowego

Indywidualny przebieg SM

Moderator: Beata:)

kate92
Posty: 1
Rejestracja: 2014-04-01, 13:58
Lokalizacja: lublin

Sm a uszkodzenie rdzenia kręgowego

Postautor: kate92 » 2014-04-01, 14:08

Kochani, mam do Was pytanie.. :-)

Znam osobę, która cierpi na MS, ma orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, i zastanawiam się jak wiele wspólnego ma stwardnienie rozsiane (jako choroba której towarzyszą problemy ruchowe) z uszkodzeniem rdzenia kręgowego...Tylko od razu mówię, nie chodzi mi o objaśnienie, że Stwardnienie Rozsiane jest wieloogniskowym uszkodzeniem OUN, a w drugim przypadku mamy do czynienia z uszkodzeniem rdzenia w jednym z odcinków... Chodzi mi raczej o zależności między tymi chorobami :( Jedno może być przyczyną drugiego, czy mogą występować wspólnie? A może diagnoza jednego wyklucza to drugie?

Z tego co podczytuję to SM łączy się z predylekcją do odcinka szyjnego rdzenia kręgowego, ale dopiero zaczęłam się interesować rehabilitacją i moja wiedza jest jeszcze znikoma na te tematy - powoli wgłębiam się w temat... Pomóżcie :-)
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez kate92, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Wopa
Posty: 627
Rejestracja: 2011-01-09, 11:10
Wiek: 66
Lokalizacja: Rzeszów
Kontaktowanie:

Postautor: Wopa » 2014-05-16, 23:10

Za mało danych aby cokolwiek stwierdzić. Z reguły są to odrębne jednostki chorobowe...chyba że SM jest już na tyle długie że uszkodziły nerwy odpowiadajace np za rdzeń kregowy. Ale tego nie da się stwiedzić bez specjalisycznych badań. Wiem to bo spotkałem taki przypadek w czasie pobytu w szpitalu.
Dzień dzisiejszy, jutro należeć bedzie już do przeszłości, a jutra nie wolno nam zmarnować

elka
Posty: 170
Rejestracja: 2010-08-18, 19:15
Lokalizacja: Polska

Postautor: elka » 2014-05-21, 13:26

Moje sm, które ostatecznie okazało się zespołem devica, od początku polegało na demielinizacji odcinka szyjnego rdzenia kręgowego.
Ale Katee zdaje się pytać o mechaniczne uszkodzenie rdzenia...

Awatar użytkownika
jaszmurka
Posty: 2747
Rejestracja: 2010-01-19, 22:09
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Postautor: jaszmurka » 2014-05-21, 17:47

Ja mam uszkodzenie rdzenia a nie mam sm :14:
Żyj! - powiedziała nadzieja.. - Bez Ciebie nie mogę - odparło cicho życie..


Wróć do „Przebieg choroby”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 84 gości