Sm a rozpoznanie po latach

Indywidualny przebieg SM

Moderator: Beata:)

mada55
Posty: 2
Rejestracja: 2014-07-28, 13:21
Lokalizacja: Częstochowa

Sm a rozpoznanie po latach

Postautor: mada55 » 2014-07-28, 13:42

Witam
Trafiłam na forum troche po omacku. Jestem 55letnią kobietą, która do tej pory raczej leczyła się na nerwice (mam 2 niepełnosprawnych synów).
Ostry ból głowy, zaburzenia równowagi zmusiły mnie do zrobienia TK, potem do rozszerzenia diagnostyki, tj MRI
Oto wynik:

Obustronnie w centrum semiovale, okołokomorowo, w obu płatach czołowych i ciemieniowych oraz w mniejszym stopniu w ciele modzelowatym widoczne są liczne, rozsiane różnej wielkości zmiany o podwyższonym sygnale w obrazach T2 i FLAIR ogniskowe. Zmiany o podobnym charakterze ale z tendencja do zlewania się w większe obszary widoczne są również wzdłuż ścian komór bocznych (zwłaszcza w okolicy rogów potylicznych). Wokół opisanych zmian nie stwierdza się cech okołoogniskowego obrzęku. Nie stwierdza się również cech patOlogicznego wzmocnienia po dożylnym podaniu środka kontrastowego.

Opisane zmiany przemawiają za ich demielinizacyjnym charakterem.

Poza tym intesywność sygnałów z istoty szarej i białej prawidłowa.

Układ komorowy nadnamiotowy symetryczny, nieprzemieszony, nieznacznie poszerzony

Zaznaczone cechy korowo-podkorowej, nadnamiotowej atrofii tkani mózgowia

Struktury tylno jamowe oraz komora IV prawidłowe.

Szerokość przestrzeni podpajęczynówkowej w normie

Wnioski: obraz zmian przemawia za ogniskami demielinizacyjnymi w przebiegu SM w fazie nieaktywnej.


Obecnie czekam na przyjęcie do szpitala 7.X w celu dalszej diagnozy.
Bardzo się denerwuję i nie wiem czy z tego powodu mam kłucia w różnych miejscach, drętwienia nogi i skurcze łydek po dłuższym chodzeniu.
Czy możliwe byłoby, że te zmiany są już zmianami od lat? Czy
jest szansa, że to łagodna postać Sm??
Przepraszam za moją mała wiedzę ale jestem już bardzo zmęczona chorobami w domu.
Pozdrawiam - mada
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez mada55, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
zosiasamosia
Posty: 5081
Rejestracja: 2011-07-26, 12:28
Lokalizacja: Całkiem fajna ;)

Postautor: zosiasamosia » 2014-07-28, 14:21

mada55 pisze:Czy mozliwe byłoby, że te zmiany są już zmianami od lat?
Tak, to raczej pewne, że te zmiany są od lat, przemawia za tym fakt, że zaobserwowano jak sama piszesz...
mada55 pisze: Zmiany z tendencja do zlewania się w większe obszary
Na początku zmiany są małe, a ich powiększanie się jest procesem długotrwałym, więc wydaje się, że ten proces może trwać u Ciebie 10, a może nawet 20 lat i więcej.
mada55 pisze:jest szansa, że to łagodna postać sm??
Póki co nie masz jeszcze diagnozy, ale jeśli nawet okaże się, że to SM to przebieg choroby w Twoim przypadku jest bardzo, ale to bardzo łagodny.
mada55 pisze:bardzo się denerwuję i nie wiem czy z tego powodu mam kłucia w różnych mijescach, drętwienia nogi i skurcze łydek po dłuższym chodzeniu
Takie objawy miewają ludzie zupełnie zdrowi i bywają one oznaką stersu, przemęczenia czy braku witamin i minerałów.

Bądź dobrej myśli, będzie dobrze :-)
.........jest coś, co Nas łączy....... :wink:

mada55
Posty: 2
Rejestracja: 2014-07-28, 13:21
Lokalizacja: Częstochowa

Postautor: mada55 » 2014-07-28, 15:35

Dziękuję z całego serca za szybką i konkretną odpowiedź.
Przechodzę "lekki" szok a nie chcę by to jakoś zaważyło na zdrowiu moich synów. Ostatnie wydarzenia- silne przeżycia pewnie w jakiś sposób przyczyniły sie do objawów?

Pozbieram się pewnie jak zwykle:)
mada


Wróć do „Przebieg choroby”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 97 gości