Zimne nogi i stopy w SM

Indywidualny przebieg SM

Moderator: Beata:)

ewa
Posty: 553
Rejestracja: 2008-10-28, 20:41
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: ewa » 2008-12-08, 20:05

Ja też miewam zimne nogi. Ale w takim zakresie jak chyba każdy. Moją przypadłością związaną z SM jest niestety „palenie stóp”, co jest koszmarem. Bywają takie dni że podeszwy stóp palą mnie tak jakbym chodziła po rozżarzonych węglach. Czasami jest to wręcz nie do wytrzymania. Ni pomaga wtedy chodzenie na boso, moczenie stóp w zimnej wodzie itp. Najgorsze jest to, że w rzeczywistości one są zimne, tylko podeszwy palą niemiłosiernie. Jak byłam w szpitalu (a był to styczeń) to groziłam lekarzom, że jak na to coś nie wymyślą to pójdę boso chodzić po śniegu. Wiem, że to mało rozsądne, bo można nabawić się najmniej przeziębienia, a nawet zapalenia nerek. Ale cóż trzeba sobie jakoś radzić. Teraz też czasami stopy mnie palą, ale dużo, dużo mniej. Pomaga chodzenie boso po zimnej podłodze, czy trzymanie chwilę w zimnej wodzie. To tyle. Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Calhir
Posty: 440
Rejestracja: 2008-06-10, 10:10
Lokalizacja: Mazowsze

Postautor: Calhir » 2008-12-12, 18:03

Ja ze stopami także mam problem podobny do ewy, tylko nie aż tak mocno mnie pieką. Ale metoda z chłodzeniem nóg w misce była swego czasu ostro wykorzystywana ;-) - zawsze przynosiło ulgę.

lina
Posty: 327
Rejestracja: 2007-08-30, 23:14
Lokalizacja: a gdzietam
Kontaktowanie:

Postautor: lina » 2008-12-13, 02:08

jak mnie piekła prawa stopa to w nocy trzymałam ją w ręcach i pieczenie trochę ustępowało. Była bardzo zimna więc wolałam ją trzymać pomimo, że 'piecze'.
Czasem się zdaża, że wystawiam prawą nogę poza prześcieradło ale za chcwilę chowam bo zimno mi :]
Chłodzenie chyba dałoby odwrotny skutek na dłuższą metę.
Słyszałam, że u ludzi chorych na kolagenozy mogą być takie objawy jak zimne stopy i dłonie. Wtedy trzeba nosić ciepłe skarpety i nie palić papierochów bo to ma związek z krażeniem itp.

Wczoraj wieczorem zdrętwiały mi końce palców w prawej dłoni a jak pocierałam i ściskałam to kolor skóry zostawał żółty zamiast wrócić do różowego. Tak się dzieje czasem jak troszeczkę zmarznę.

martoni
Posty: 142
Rejestracja: 2008-10-18, 13:07
Lokalizacja: polska

Postautor: martoni » 2008-12-13, 08:31

jeżeli chodzi o kolagenozy i o ręce poczytaj o zespole Raynauda,
"Jedna lub wiele części ciała doświadcza intensywnych skurczów naczyń, którym towarzyszą bladość i często sinienie. Takie zjawisko poprzedza zwykle faza hiperemii (przekrwienie części organizmu lub narządu) i rumień. Dotknięte zespołem części ciała to miejsca szczególnie wrażliwe na urazy spowodowane zimnem / odmrożeniami. [...]
Takie zmiany są odwracalne, ale muszą być odróżnione od przyczyn nieodwracalnych niedokrwistości takich, jak: vasculitis (zapalenie naczyń) czy thrombosis (zakrzepica). "
...

pchla
Posty: 803
Rejestracja: 2008-07-28, 21:44
Kontaktowanie:

Postautor: pchla » 2008-12-14, 11:36

co do pieczenia, podpalania nog polecam masc konska, ale ta chlodzaca a nie rozgrzewajaca. Dziala. Masci konskiej jest kilka rodzajow- trzeba w aptece zapytac o sklad przed kupnem.

caay
Posty: 59
Rejestracja: 2008-11-23, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: caay » 2008-12-14, 23:31

Kurcze, pieczenie stóp też miewam :/
Niedługo się dowiem, że wszystkie idiotyczne objawy to jakieś podskoki SM.

szylkretowa
Posty: 1425
Rejestracja: 2008-10-17, 12:04
Lokalizacja: wlkp

Postautor: szylkretowa » 2008-12-25, 20:01

jak sobie poradzic z tymi nogami zimnymi:( dotykam je i sa w miare normalne a czuje chłod okropny :-/ denerwuje mnie to.sa dni kiedy tego nie ma, ale niestety sa tez i te dni kiedy mam kriokomore w stopach :7:

Agnieszka
Posty: 67
Rejestracja: 2008-02-28, 11:39

Postautor: Agnieszka » 2008-12-26, 10:26

szylkretowa pisze:jak sobie poradzic z tymi nogami zimnymi:(

tez bym chciala znalezc jakis cud lek na to :-/ Najgorzej jest wieczorem, przykrywam sie dwoma koldrami, na girach grube welniane skarpety, a ja telepie sie z zimna. Nie wiem jak Wy, ale od tych "zimnych nozek" ;-) ja cala marzne! To jakby rozregulowana wewnetrzna klima :-/ :lol:

szylkretowa
Posty: 1425
Rejestracja: 2008-10-17, 12:04
Lokalizacja: wlkp

Postautor: szylkretowa » 2008-12-26, 11:45

ja sobie ostatnio kupilam wlasnie góralskie pododbno cieple skarpety :-| i d..
cieple sa a czuje chłod :evil: faktycznie jakas rozregulowana klima w organizmie :mrgreen:

Iffonka
Posty: 2251
Rejestracja: 2008-06-30, 09:39
Lokalizacja: Ozimek
Kontaktowanie:

Postautor: Iffonka » 2008-12-29, 08:39

Polecam takie cieplusie bamboszki góralskie. Wyglądem przypominaj walonki, tzn. całe są z baranka i tylko sama podeszwa jest skórkowa, są takie mięciusie, trochę śmiesznie wyglądają jak wielka futrzasta skarpeta, ale ciepełko zapewnione, mamy obydwoje takie kapciuchy, każdy kto raz takie założy doceni je.

Kupić je można praktycznie tylko na targowiskach (ew. na Krupówkach w Zakopcu).

Iffonka
Posty: 2251
Rejestracja: 2008-06-30, 09:39
Lokalizacja: Ozimek
Kontaktowanie:

Postautor: Iffonka » 2010-05-10, 13:58

Trochę odświeżę temat, bo Delfinowi dzieją się dziwne rzeczy ze stopami, do niedawna miał cały czas zimne stopy, jak to większość, ale od czasu gdy okazało się, że ostatnie dolegliwości spowodowane są kręgosłupem i rozpoczęła się rehabilitacja, sprawy wyglądają nieco inaczej otóż: często jedna noga jest lodowata, druga ciepła, a czasami nawet gorąca, różnice w temperaturze nawet WIDAć, jedna stopa śliczna i różowa, druga prawie sina, a najdziwniejsze jest to, że w nocy temperatura nóg wyrównuje się :shock: I raczej nie jest to spowodowane pozycją horyzontalną, bo w ciągu dnia też dużo leżakuje (może to rodzaj podłoża ? ) Sami nie wiemy co o tym myśleć, może by wybrać się do naczyniowca, ale chwilowo nie ma kiedy.

lucja8112
Posty: 1953
Rejestracja: 2010-04-14, 19:58
Lokalizacja: podkarpackie
Kontaktowanie:

Postautor: lucja8112 » 2010-05-10, 16:10

ja tez mam zimne a raczej lodowate stopy ale to tak bardziej zimą i w chłodne dni a latem to mam ciepłe.Kiedyś lek.powiedzial mi że dlatego mam zimne stopy bo mam słabe krążenie(troche to pokręcone,to tak jak bym zimą miala złe krążenie a latem dobre :615: ) i przepisał mi jakieś świństwo które wcale nie pomogło :-(

nati_1978
Posty: 2484
Rejestracja: 2009-03-12, 19:59
Lokalizacja: Chorzów

Postautor: nati_1978 » 2010-05-10, 16:33

Iffonko ja też ostatnio zauważyłam ,że jedną nogę - od kolana w dół mam zimną a drugą normalną ciepła.Czasem też mam tak,że uda mnie palą a od kolan w dół czuję lód.Nie wiem od czego to zależy-zauważyłam to tak od miesiąca.
Nadzieja umiera ostatnia ...

Iffonka
Posty: 2251
Rejestracja: 2008-06-30, 09:39
Lokalizacja: Ozimek
Kontaktowanie:

Postautor: Iffonka » 2010-05-11, 11:32

Dziwne, prawda? zapomniałam napisać, że te różne temperatury są tylko poniżej kostek :shock: to dopiero zagwozdka.

Łukasz
Posty: 3317
Rejestracja: 2010-04-06, 16:27
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:

Postautor: Łukasz » 2010-05-11, 17:10

Ja najczęściej mam zimne dłonie a stopy rzadziej. Chyba trzeba będzie zrobić to badanie tych tętnic szyjnych bo może to jest przyczyna. Jak są zwężone i to czasami słyszałem że nawet o 70% to krążenie jest gorsze.
"Siła człowieka nie polega na tym, że nigdy nie upada ale na tym, że potrafi się podnosić."


Wróć do „Przebieg choroby”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 304 gości