Zabiegi chirurgiczne

Indywidualny przebieg SM

Moderator: Beata:)

gosia86
Posty: 25
Rejestracja: 2012-06-03, 12:09
Lokalizacja: Rzeszów

Postautor: gosia86 » 2013-07-06, 14:42

Witam,a ja mam pytanie czy znieczulenie u dentysty to może zaszkodzić przy naszej chorobie? Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Jukka
Posty: 2012
Rejestracja: 2012-12-15, 22:17
Lokalizacja: z miasta
Kontaktowanie:

Postautor: Jukka » 2013-07-06, 14:56

Nie wiem i nie zastanawiam się. Po tym jak dawno dawno temu robili mi kanał bez znieczulenia straciłam kontakt ze stomatologami leczącymi z NFZu i po każdym przeglądzie zębów jak przechodzimy do leczenia proszę o znieczulenie. I wierz mi, jak będziesz musiała usunąć zęba to też się nie będziesz zastanawiać, czy przypadkiem znieczulenie Ci nie zaszkodzi. Taki niewyrwany zepsuty ząb zaszkodzi Ci z pewnością. W każdym razie mój dentysta od usuwania ósemek i leczenia kanałowego innych zębów wiedział, że mam SM i nigdy nie odmówił mi znieczulenia ani nawet zwiększenia dawki, jeśli widziałam, że znieczulenie nie działa. A to chyba dobry fachowiec był, bo cała poczekalnia była wyłożona rozmaitymi dyplomami i takimi tam...

Awatar użytkownika
zosiasamosia
Posty: 5081
Rejestracja: 2011-07-26, 12:28
Lokalizacja: Całkiem fajna ;)

Postautor: zosiasamosia » 2013-07-06, 15:04

gosia86 pisze:czy znieczulenie u dentysty to może zaszkodzić przy naszej chorobie
Nie tak dawno byłam znieczulana kilka dni z rzędu i nie miało to jakiegokolwiek wpływu na moje SM-owe dolegliwości.
Znieczulenie u dentysty jest znieczuleniem bezpiecznym.
.........jest coś, co Nas łączy....... :wink:

sk
Posty: 167
Rejestracja: 2013-04-05, 15:20
Lokalizacja: Rybnik

Postautor: sk » 2013-07-06, 19:19

Ja miałam miesiąc temu usuwane dwie ósemki (z tygodniową przerwą), każdą ze znieczuleniem i nic się z tego nie wykluło. :mrgreen:

Dentysta zaznajomiony z moją sytuacją i zapytany, czy to na pewno bezpieczne, powiedział, że tak. :-)

Awatar użytkownika
haniutek
Posty: 1429
Rejestracja: 2008-04-07, 08:43
Lokalizacja: spod dachu nieba

Postautor: haniutek » 2013-07-07, 10:14

Gosiu86, przychylę się do odpowiedzi poprzedników. Wielokrotnie miałam podawane znieczulenie miejscowe i nie zauważyłam negatywnego wpływu na przebieg SM . Uważam, że stres i ból są większym wrogiem w naszej sytuacji. Osobiście wybieram komfortowy proces leczenia zębów i ufam swojemu stomatologowi, bo przekonał mnie, że nie zawsze takie znieczulenie jest potrzebne a zarazem mam zapewnienie o podaniu, jak tylko zgłoszę taką potrzebę.
<center> <i>"Idź dalej niezłomnie,(...)Nic nie jest stracone, skończone też nie "</i> </center>

Awatar użytkownika
ŚpiącaKrólowa
Posty: 496
Rejestracja: 2009-04-18, 18:04
Lokalizacja: Nibylandia

Postautor: ŚpiącaKrólowa » 2013-07-07, 10:55

ja miałam raz w życiu znieczulenie w dentysty, ale nawet się nie zastanawialam nad tym czy to może zaszkodzić, wydawało mi się że to jest raczej normalne, zresztą dentysta też nie mówił że są jakieś przeciwwskazania, miałam je rok temu i nic się po nim nie działo, teraz miesiac temu miałam operacje i narkoze i anestezjolog i prof który mnie operował też nic nie mówili że są jakieś przeciwwskazania co do podawania znieczulenia.
w ludziach denerwuje mnie tandeta emocjonalna .

Awatar użytkownika
zosiako
Posty: 4565
Rejestracja: 2013-04-15, 12:39
Lokalizacja: Stąd

Postautor: zosiako » 2013-07-07, 22:03

znieczulenie u dentysty - u mnie standard, po 1 porodzie naturalnym - rzut, drugi poród ze względu na zalecenie lekarza, cesarka w znieczuleniu ogólnym,
potem jeszcze 3 operacje też w znieczuleniu ogólnym, moim zdaniem należy poinformować lekarza o SM i to on powinien zdecydować o zastosowaniu lub nie znieczulenia, oraz o jego rodzaju, tak samo jak należy powiedzieć o wszystkich przyjmowanych lekach oraz ewentualnych alergiach
Denerwować się to mścić się na własnym zdrowiu za głupotę innych. Ernest Hemingway

Awatar użytkownika
haniutek
Posty: 1429
Rejestracja: 2008-04-07, 08:43
Lokalizacja: spod dachu nieba

Postautor: haniutek » 2013-07-08, 09:09

zosiako pisze:moim zdaniem należy poinformować lekarza o SM, (...) należy powiedzieć o wszystkich przyjmowanych lekach oraz ewentualnych alergiach


Zgadzam się z Tobą, to są istotne i ważne informacje dla służb medycznych i naszego bezpieczeństwa.
<center> <i>"Idź dalej niezłomnie,(...)Nic nie jest stracone, skończone też nie "</i> </center>

Adam1976
Posty: 20
Rejestracja: 2012-11-11, 18:44
Lokalizacja: Katowice

Znieczulenie w kręgosłup a SM

Postautor: Adam1976 » 2013-07-17, 13:21

Choruję na SM około 16-lat przez 15-lat nawet o tym nie wiedziałem , jak pamiętam zawsze miałem jakieś dziwne mrowienia , drętwienia ale wszystko po jakimś czasie przechodziło , dlatego nigdy się tym nie przejmowałem . W 2012 r złamałem piętę (kość się rozsypała) musiałem mieć operację zespolenia kości . Znieczulono mnie w kręgosłup i od tego momentu na 100% zacząłem przygodę z SM .
Wcześniej też miałem różne kontuzje i nigdy nie kończyły się w szpitalu na neurologii a po znieczuleniu w kręgosłup pojawił się problem z nogami.
Może to zwykły zbieg okoliczności choroba u każdego przebiega inaczej ale w moim przypadku nawet neurolodzy powiedzieli , że gdyby nie doszło do znieczulenia w kręgosłup to najprawdopodobniej przez następne 20-lat nie wiedział , że choruje na SM.
Najwięcej zmian demielinizacyjnych mam właśnie w kręgosłupie w głowie prawie nic.
Niedawno miałem kolejną operacje wyciągnięcia śrub i płytek z pięty , nie pozwoliłem znieczulić się w kręgosłup była pełna narkoza i ZERO PROBLEMU.
Niech nikt nie sugeruje się moją wypowiedzią a opinie neurologów na temat znieczulenia były różne .
Z tego co się dowiedziałem na całym świecie u chorych na SM nie jest zalecane znieczulenie w kręgosłup.
Decyzję o sposobie znieczulenia podjąłem intuicyjnie .

honung
Posty: 61
Rejestracja: 2013-05-04, 05:43
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: honung » 2013-07-17, 17:29

Adamie,myślę, że to nie znieczulenie miało wpływ, ale ogólnie zabieg operacyjny, który dla organizmu jest ogromnym stresem (nie w znaczeniu naszego zdenerwowania zabiegiem, ale przecież podczas operacji dochodzi do dużego urazu tkanek i organizm na to reaguje). Jeżeli chodzi o znieczulenie to według obecnej wiedzy nie ma ono samo w sobie wpływu na SM, a spotykane czasem zalecenie unikania znieczuleń tzw. przewodowych ( w tym tzw w kręgosłup) wynika przede wszystkim z chęci uniknięcia z jednej strony niefajnych dla pacjenta wrażeń ( przestać czuć jakąś kończynę ze świadomością że ma się SM jest pewnie niefajnym doświadczeniem) a z drugiej chęcią uniknięcia obaw pacjenta i niekoniecznie uzasadnionych zarzutów o pogorszenie stanu neurologicznego po znieczuleniu.

Adam1976
Posty: 20
Rejestracja: 2012-11-11, 18:44
Lokalizacja: Katowice

Postautor: Adam1976 » 2013-07-18, 12:37

Oczywiście może to zwykły zbieg okoliczności ale wiem jedno wcześniej miałem inne urazy ( upadek z kilku metrów na głowę itd.) do póki nie miałem znieczulenia w kręgosłup to było ok.
Niedawno miałem operację z pełną narkozą i też było ok.
W wywiadzie z anestezjologiem usłyszałem „ Nikt nie udowodnił , że znieczulenie w kręgosłup może zaszkodzić ale też nikt nie udowodnił , że nie zaszkodzi ale w przypadku SM nie jest zalecane . W większości krajów jest przyjęte jeżeli osoba chora na SM nie zgodzi się na takie znieczulenie a w brew woli zrobi się to jeżeli po wszystkim wystąpi rzut ma prawo ubiegać się o odszkodowanie” to były jego słowa.

ana1212
Posty: 405
Rejestracja: 2013-05-21, 14:18
Lokalizacja: K-ów

Postautor: ana1212 » 2013-10-08, 23:06

Ja po porodzie z zzo x2 i podpajeczynowkowym do cc i pozniej znow przez cala noc zzo w pompie dozujacej mam moje problemy... Jestem pewna, ze mialo to wplyw na to co sie teraz ze mna dzieje.


Wróć do „Przebieg choroby”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 301 gości