kuracja sterydami

Indywidualne leczenie chorego na SM

Moderator: Beata:)

zgredek
Posty: 1438
Rejestracja: 2008-08-13, 14:20
Lokalizacja: Łódzkie
Kontaktowanie:

Postautor: zgredek » 2009-03-13, 19:40

hmm ja też taki mądry byłem i wychodząc ze szpitala prosto do pracy pojechałem,ale kiepski byłem i szybciutko się zmyłem.
Bob budowniczy zawsze da rade.

danielsonn
Posty: 82
Rejestracja: 2009-01-29, 10:16
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: danielsonn » 2009-06-27, 19:40

czy ktos z Was sie orientuje ile kosztuje solumedrol w aptece ?? 5 dawek + sol fizjologiczna??

pchla
Posty: 803
Rejestracja: 2008-07-28, 21:44
Kontaktowanie:

Postautor: pchla » 2009-06-27, 20:35

Lekarka mowila mi ostatnio ze jak sie zdecyduje na solu i chce ambulatoryjnie (mam slaby rzucik od miesiaca :evil: ) to wychodzi niecale pln500 za 5wlewow. Gdzies mi ta cena dzwoni..... W ktorym szpitalu w wwa tez masz mozliwosc ambulatoryjnego solu?

_

rob
Posty: 597
Rejestracja: 2007-08-08, 09:50
Lokalizacja: Pomorskie

Postautor: rob » 2009-06-27, 21:32

Słuchajcie Solu-Medrol 1g bez refundacji kosztuje 83.85 zł x 5 = 419,25 zł ale jest dostępny na receptę i podlega refundacji wtedy kosztuje 25.16 zł x 5 = 125,80. Roztwór soli fizjologicznej czyli 0,9% roztwór chlorku sodu będzie kosztował około 20 zł (5x500ml). Gdy się coś dzieję idę natychmiast do lekarza po badaniach i konieczności zastosowania sterydów, gdy jest to rzut, nawet tzw. słaby choć nie ma czegoś takiego rzut to rzut, wypisuje mi receptę na Solu-Medrol kupuję go idę do ambulatorium przy szpitalu lub przychodni i tyle. Czas jest tu bardzo ważny im szybciej tym lepiej więc pchla nie czekaj i ta lekarka mówi ewidentnie nieprawdę.
Ostatnio zmieniony 2009-06-27, 23:53 przez rob, łącznie zmieniany 5 razy.

pchla
Posty: 803
Rejestracja: 2008-07-28, 21:44
Kontaktowanie:

Postautor: pchla » 2009-06-27, 21:51

wrrrrr- a to moja lekarka mnie wprowadzila w blad :evil: :evil: :evil: . Ona mowila mi ze na recepte te 90pln. A moze chciala mnie odstraszyc- ale z drugiej strony sama zaproponowala solu ambulatoryjnie. Jutro ma dyzur w Instytucie Neurologii i mam podjechac dac sie zbadac i juz ja ja uswiadomie :-D

_

Awatar użytkownika
a_g_n_e_s
Posty: 3010
Rejestracja: 2007-07-09, 20:36
Wiek: 52
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: a_g_n_e_s » 2009-06-27, 21:54

pchla pisze:wrrrrr- a to moja lekarka mnie wprowadzila w blad :evil: :evil: :evil: . Ona mowila mi ze na recepte te 90pln. A moze chciala mnie odstraszyc- ale z drugiej strony sama zaproponowala solu ambulatoryjnie. Jutro ma dyzur w Instytucie Neurologii i mam podjechac dac sie zbadac i juz ja uswiadomie :-D

_


Trzymaj się Pchełko i daj znać co dalej. A tak swoją drogą to jakiś wysyp rzutów teraz... :-(
Pozdrawiam
"Wszystkie bitwy naszego życia czegoś nas uczą, nawet te, które przegraliśmy" Paulo Coelho

Awatar użytkownika
haniutek
Posty: 1429
Rejestracja: 2008-04-07, 08:43
Lokalizacja: spod dachu nieba

Postautor: haniutek » 2009-06-27, 21:56

rob pisze:Fizjologiczny roztwór soli (Aqua pro Injectione)
Ważne sprostowanie fizjologiczna sól to 0,9 % Natrium Chloratum.
<center> <i>"Idź dalej niezłomnie,(...)Nic nie jest stracone, skończone też nie "</i> </center>

rob
Posty: 597
Rejestracja: 2007-08-08, 09:50
Lokalizacja: Pomorskie

Postautor: rob » 2009-06-27, 22:31

Mój błąd, już poprawione :-).

pchla
Posty: 803
Rejestracja: 2008-07-28, 21:44
Kontaktowanie:

Postautor: pchla » 2009-06-27, 22:39

Aga, dzieki :lol:

Rob, dla mnie to nadal niezrozumiale kiedy jest rzut. Ok, poszla mi "siodemka" (to uslyszalam od mojej neurolog jak zobaczyla mnie z wygieta prawa strona twarzy miesiac temu, siodemka to 7 nerw twarzowy) jak rowniez mam dretwienie calej prawej strony. W przeciagu ostatniego miesiaca trzy razy mnie wyginalo- ale przestawalo byc widoczne max po 2dniach. Znajomi zgodnie stwierdzili, ze od teraz wszedzie moge wchodzic na "krzywy ryj" :-P

Przestawalo byc widoczne- ale dretwienie pozostawalo. Poza tym sila miesniowa OK. Odruchy nienajgorsze. I czucie tez jest. Sciaga mnie ta prawa strona, ale..... smigam calkiem niezle, od 2 miesiecy nie potrzebuje lekow na spastyke. Z duma stwierdzam ze nawet ostatnio podbieglam do tramwaju :!: :!: :!: (jeszcze niedawno bylo to niemozliwe- po tym jak pierwszy raz podbieglam az lezki mi polecialy ze szczescia :lol: ).

Badalo mnie 2 lekarzy- i to specow od SM w Instytucie Neurologii i obydwoje sa zdania ze to rzut ale mozna zaczekac ze sterydami- i jest duze prawdopodobienstwo ze nie beda potrzebne. Podstawowe badania zrobione dwukrotnie- bezobjawowa infekcja wykluczona.

Najgorsze jest to ze..... mam prawo wyboru- jakbym sie zdecydowala mam "wpasc" w kazdej chwili i dadza mi "dzialke". I badz tu czlowieku madry :roll: :?:

_

rob
Posty: 597
Rejestracja: 2007-08-08, 09:50
Lokalizacja: Pomorskie

Postautor: rob » 2009-06-27, 23:19

pchla sprawa nie jest taka łatwa sam zgłębiałem ją dość długo ale po przeczytaniu wielu stron, rozmowach z kilkoma lekarzami specjalizującymi się w SM i wielu chorymi mam jako taki obraz :-). Jak pójdzie „siódemka” oraz przy tym występuje drętwienie jednaj strony ciała to jest to klasyczny objaw rzutu u chorego na SM i neurolog powinien zareagować na to podaniem Solu-Medrolu. Warunkiem tutaj jest ostatnie otrzymanie sterydu 12 miesięcy temu i brak przeciwwskazań do podania sterydu gdy jest inaczej konieczne jest bardzo dokładne zapoznanie się z historią chorego. Wtedy otrzymujemy za lub przeciw w konkretnym przypadku, sterydy można podawać w różnej konfiguracji, czasami jest to jednak niemożliwe. Ważne żeby nie pozostawić nie zgaszonego rzutu bo straty mogą być poważne, tlący się rzut spowoduje nie odwracalne zmiany a więc i upośledzenie chorego na pewno to tylko kwestia czasu u jednego za 6 miesięcy u innego za 6 lat. Sprawdzić to można (i należy) robiąc MRI z podaniem kontrastu najczęściej po podaniu sterydu, aktywne ognisko lub ogniska świadczą o trwającym rzucie. Ogólna zasada jest taka że jeżeli nie ma przeciwwskazań podawane są sterydy najszybciej jak to możliwe, oczywiście tylko Solu-Medrol.

pchla
Posty: 803
Rejestracja: 2008-07-28, 21:44
Kontaktowanie:

Postautor: pchla » 2009-06-27, 23:35

rob pisze:Warunkiem tutaj jest ostatnie otrzymanie sterydu 12 miesięcy temu i brak przeciwwskazań do podania sterydu gdy jest inaczej konieczne jest bardzo dokładne zapoznanie się z historią chorego.


Znaczy sie 12miesiecy przerwy w solu? W sierpniu'08 jedna rundka solu, w styczniu'09 druga. Tak wiec.... czesto ostatnio. No i poza uczuciem napiecia, zdretwienia nic se nie dzieje. Dretwienie pojawia sie i znika. Poza tym czuje sie fantastycznie. Moglabym kopac rowy. Wlasnie dlatego wydaje mi sie to dziwne.

A moze zrobic MRI przed sterdami (hmm tylko jak skierowanie uzyskac :2: )

Rob, dzieki wielkie. W ramach rekonwalescencji pojde sie polozc. Rano zobaczymy co dzionek przyniesie- moze sloneczko........

Wlasnie.... czy te objawy nie mogly sie nasilac przy tej wariujacej pogodzie od miesiaca? Bo ja zdecydowanie nasilenie objawow mam przy kazdym nowym froncie atmosferycznym - i w sumie "siodemka" mi wtedy ujawnia sie na twarzy tez :?:

hihi- bede dorabiac pobierajac oplaty za prognozy meterologiczne- udaje mi sie to ostatnio wspaniale :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
_

pchla
Posty: 803
Rejestracja: 2008-07-28, 21:44
Kontaktowanie:

Postautor: pchla » 2009-06-28, 07:34

pchla pisze:Rano zobaczymy co dzionek przyniesie- moze sloneczko........
no i mamy piekne sloneczko z rana, pierwszy taki ladny poranek od....... :-D

rob pisze:Ważne żeby nie pozostawić nie zgaszonego rzutu bo straty mogą być poważne, tlący się rzut spowoduje nie odwracalne zmiany
- oj to zdanko mi drazy mysli, to ze rzucik sie tli to pewnik.

rob
Posty: 597
Rejestracja: 2007-08-08, 09:50
Lokalizacja: Pomorskie

Postautor: rob » 2009-06-28, 10:36

pchla doświadczenie mówi czyli przykłady pokazują że zostawienie takiego stanu samego sobie niezbyt dobrze się kończy, więc weź sprawy w swoje ręce i nie czekaj bo czas działa na twoją niekorzyść. Gdy rzuty są częste, 3–4 razy w roku podaje się sterydy w mniejszej dawce i krótszym czasie. Wiele zależy od ciężkości objawów rzutu. Najczęściej 3 razy w dawce 1000 mg lub gdy objawy są słabe 500 mg (ale nie mniej). Więc porozmawiaj z lekarką ale zdecydowanie, zadziałaj to w końcu twoje zdrowie i to jedyne jakie masz.

Awatar użytkownika
haniutek
Posty: 1429
Rejestracja: 2008-04-07, 08:43
Lokalizacja: spod dachu nieba

Postautor: haniutek » 2009-06-28, 11:57

rob pisze:nie czekaj bo czas działa na twoją niekorzyść
nie jest inaczej, jak chcesz świadectwa chętnie służę na PW- jako jedna z tych osób, które uważały że pojawienie się na Solu kilka dni, tygodni później nic nie zmieni.
rob pisze:Wiele zależy od ciężkości objawów rzutu.

I nie jest inaczej, każdy pacjent powinien być traktowany indywidualnie. W okresie 7 miesięcy otrzymałam 3 pulsy sterydowe, ostatnie 2 w odstępie miesiąca i 2 dni. W związku z poprawiającym się stanem neurologicznym pomiędzy kolejnymi kroplówkami oraz w miarę dobrej tolerancji leku, zwiększono łączną dawkę ostatniego pulsu do 6 g.
Ostatnio zmieniony 2009-06-28, 16:34 przez haniutek, łącznie zmieniany 1 raz.
<center> <i>"Idź dalej niezłomnie,(...)Nic nie jest stracone, skończone też nie "</i> </center>

danielsonn
Posty: 82
Rejestracja: 2009-01-29, 10:16
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: danielsonn » 2009-06-28, 12:52

dzieki za info, ja lecze sie na soboeskiego u Ordynator odzialu rehabilitacji neurologicznej -Dr Ledzion, jest w programie Bg00012 ale wlasnie ostatnio na twarzy zaczynam miec uczucie jakbym mial jakies paprochy na skorze, wlosy a takowych fizycznie nie mam wiec cos sie dzieje, mialem badanie krwi i neuro powiedziala ze poczekajmy pare dni i a potem zobaczymy co dalej czy sterydy czy nie, ostatnie mialem w lutym'09 a wczesniej prednisolone w 2006 w maju na wyspach ale wtedy nie wiedzialem ze mam SM bo sie z nimi nie dogadalem wiec prawie 3 lata w blogiej nieswiadomosci zylem ze jestem zdrowy jak rydz bo po tych sterydach bylem jak nowka sztuka. A wracajac do tematu to wlasnie na SObieskiego neuro mi powiedziala ze 5 dni w szpitalu a jak nie chce to ambulatoryjnie dda mi recepte i kupie solu i mi dadza......


Wróć do „Leczenie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 94 gości