Małe dawki sterydów - szkodliwe?

Indywidualne leczenie chorego na SM

Moderator: Beata:)

Aśka
Posty: 1192
Rejestracja: 2009-12-03, 15:06
Lokalizacja: stąd

Małe dawki sterydów - szkodliwe?

Postautor: Aśka » 2011-05-07, 21:44

Nieraz czytałam (np.w książce dr Joanny Woyciechowskiej),że małe dawki sterdydów podawane w czasie rzutu sm, mogą pogorszyć stan zdrowia chorego,pogłębić chorobę :-( Z drugiej strony, przecież lekarze bardzo często zapisują taką kurację,zamiast 5 dni dożylnego solu w szpitalu, zalecają przez kilka tygodni łykanie np.Metypredu lub Encortonu,z dawek większych na coraz mniejsze(np.od 32 mg,poprzez 16,8 po 4 mg) Jak to więc właściwie jest,sterydy w małych ilościch brane np.przez 3 - 4 tygodnie naprawdę tak szkodzą? Nie zawsze jest możliwość aby położyć się na 5 dni na oddział, więc często w czasie rzutu neurolodzy zapisują dosustne branie sterydów,sama nieraz przechodzilam taką kurację,nic zlego się raczej nie dzialo....więc skąd opinia,że sterydy w małych dawkach szkodzą?Podzielcie się, proszę Waszymi spostrzeżeniami,doświadczeniami w tej kwestii.Czy u Was sterydy w malych dawkach,brane doustnie przez kilka tygodni zaszkodziły czy wręcz przeciwnie,postawiły na nogi w czasie rzutu,pogorszenia?

Pozdrawiam :-)

David
Posty: 6732
Rejestracja: 2009-07-16, 19:29
Lokalizacja: Śląsk :-)

Postautor: David » 2011-05-07, 23:45

mi kiedyś jeden lekarz tak powiedział: sterydy doustne mogą rzutu do końca nie wyleczyć a jak przyjdzie kolejny to będzie z większą siłą

kiedyś też nie chciałem kłaść się w szpitalu tylko chciałem sterydy w tabletkach, tak było parę razy bo to nowa praca i nie wypadało brać chorobowego na okresie próbnym. Po świętach dostałem takiego rzutu (straciłem czucie po prawej lub lewej stronie części ciała, była taka bezwładna) chociaż miałem już sylwestra zaplanowane w Czechach to musiałem wybrać szpital :-/ Dostawałem rzut co miesiąc i lekarz powiedział że to wszystko przez sterydy w tabletkach, bo zamiast iść do szpitala i wyleczyć go to wolałem tylko podleczyć zamiast wyleczyć rzut.
Może tak miałem bo była za mała dawka w tabletkach i za krótko brałem lub to co lekarz powiedział. Wiadomo jest tylko tyle że lek na każdego inaczej działa.

Awatar użytkownika
cortez
Posty: 1090
Rejestracja: 2010-10-02, 23:40
Lokalizacja: Legnica
Kontaktowanie:

Postautor: cortez » 2011-05-08, 00:03

David pisze:Wiadomo jest tylko tyle że lek na każdego inaczej działa.


Dokładnie. Mi encorton w domu 5 razy pomógł, a po solu 1 raz mam dosyć. Dexawen na początku w szpitalu, i 2,5 roku spokoju miałem. Wszystko jest względne.
To możliwość spełnienia marzeń sprawia, że życie jest tak fascynujące.
— Paulo Coelho

dorman
Posty: 58
Rejestracja: 2010-12-27, 14:56
Lokalizacja: podkarpacie

Postautor: dorman » 2011-05-08, 08:27

Ja dawno temu brałam encorton i dobrze się po nim czułam,natomiast po solumedrolu czuję się tragicznie.Nie raz było tak że po szpitalu za 2 dni wracałam tam z powrotem na następne wlewy i myślałam że już po mnie.Teraz mówię doktorce że nie chcę iść do szpitala na wlewy i mnie nie kieruje.Chyba coś w tym jest że każdy reaguje inaczej na każdy lek.
agnieszka

Awatar użytkownika
Beata:)

-#Administrator
Posty: 9398
Rejestracja: 2009-02-09, 14:24
Lokalizacja: Toruń

Postautor: Beata:) » 2011-05-08, 09:18

Aśka pisze: Jak to więc właściwie jest,sterydy w małych ilościch brane np.przez 3 - 4 tygodnie naprawdę tak szkodzą?

Nie zauważyłam u siebie pogorszenia. Dużo pewnie zależy od rodzaju SM, jaki nas dopada :-/
Ja z kolei słyszałam opinie, że Solu powinien być podawany właśnie przez 5 dni i nie częściej niż raz na rok, natomiast w tabletkach
David pisze: sterydy doustne mogą rzutu do końca nie wyleczyć a jak przyjdzie kolejny to będzie z większą siłą

..o właśnie. Miałam takie same informacje. Podczas rzutu zawsze dostaję Solu, a potem czasem encorton i takie tam inne różne wspomagacze. Nigdy natomiast nie miałam przepisanego Metypredu.Nie mam pojęcia od czego to wszystko zależy. Czytając forum zauważyłam, że co szpital, to inne zasady.
Aśka pisze:Czy u Was sterydy w malych dawkach,brane doustnie przez kilka tygodni zaszkodziły czy wręcz przeciwnie,postawiły na nogi w czasie rzutu,pogorszenia?

Nigdy nie brałam samych tabletek w trakcie rzutu, więc trudno mi powiedzieć, czy to Solu mnie stawia na nogi, czy to, co łykam potem.
Obrazek

Annegret
Posty: 1800
Rejestracja: 2010-03-05, 16:47
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie
Kontaktowanie:

Postautor: Annegret » 2011-05-08, 11:28

Ja podczas silnego rzutu ląduję w szpitalu (choć czasami udaje mi się tego uniknąć :-P ). Tam mam podawany Solu Medrol przez 5 dni. Po zakończeniu kuracji mam jeszcze Metypred przez dwa tygodnie w zmniejszającej się dawce. Ot, tak mniej więcej to przebiega. W ubiegłym roku miałam dwa rzuty: po pierwszym z początku roku trafiłam do szpitala. Przy drugim na jesieni nie chciałam znowu wylądować na oddziale- skończyło się Metypredem. W tym roku jest trochę gorzej, bo przy pierwszym w lutym trafiłam do szpitala na Solu, a w kwietniu znowu eSeMek zawariował, ale skończyło się na kolejnej porcji Metypredu bez wizytacji szpitala. A to dopiero maj :-? No, ale jeszcze chodzę (co prawda w biegach nie mam szans wystąpić, a na szpilki ino sobie popatrzę), chociaż sugerowano mi już furkę- zatem jakoś tam działa :-D
Encortonu brać nie mogę- mój organizm go nie znosi.


Wróć do „Leczenie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 127 gości