Programy leczenia Sm.

Indywidualne leczenie chorego na SM

Moderator: Beata:)

amnezja
Posty: 108
Rejestracja: 2014-09-16, 18:28
Lokalizacja: nie pamiętam

Postautor: amnezja » 2014-10-20, 17:52

shiver pisze:Cześć i czołem! :)

Poszukuję informacji o programach terapeutycznych w Bielsku-Białej i okolicach, gdzie możliwe jest refundowane leczenie Avonexem. W planie przenosiny, nie wiem czy wykonalne i realne, na razie odbijamy się od ściany (w szpitalu wojewódzkim w BB).


wysłałam Ci wiadomość na pw :-)
"Łagodząc ból drugiego człowieka zapominamy o własnym".
(A. Lincoln)

klaudia
Posty: 32
Rejestracja: 2014-12-28, 11:10
Lokalizacja: skierniewice

Postautor: klaudia » 2014-12-28, 11:29

Witaj Monika16
Ja też mam propozycję wzięcia udziału w programie w Warszawie. Możesz mi napisać, jakie leki ci zaproponowali? I kiedy zaczynałabyś leczenie?
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez klaudia, łącznie zmieniany 1 raz.

żaklin
Posty: 3
Rejestracja: 2015-01-24, 14:28
Lokalizacja: Gdansk
Kontaktowanie:

Postautor: żaklin » 2015-01-25, 18:19

Ja miałam testować RP 1063 a niestety wylosowalam abonentów miałam nadzieję że po tylu pochlebne opiniach na temat nowego leku się złapie na tabletki ponoć lepsze bo mniejsze efekty uboczne niż gylenia :-(

młodyM
Posty: 109
Rejestracja: 2014-10-27, 20:28

Programy leczenia Sm.

Postautor: młodyM » 2015-10-03, 17:04

Heeej ;)

Mam pytanko... Czy wiecie gdzie mogę znaleźć jakiś wykaz miejsc gdzie aktualnie jest prowadzony "nabór" do programu? A kiedyś coś tego typu widziałem.
Z tego co się dowiedziałem to w Krakowie jest nowy program, lecz niestety dzieli mnie odległość -
Jestem z Warszawy.

Po ostatnim rzucie byłem poinformowany że na jesieni br. będą do mnie dzwonić bo ma się rozpocząć program w moim mieście... Niestety jakiś czas temu dowiedziałem się że go odwołali...
Innym aspektem jest to że....
Zapisy do dr. Zakrz. (na Banacha) u której byłem na kontroli po 1 rzucie(tak, już miałem kolejne) i miałem zgłaszać się po kolejnych to okres czekania min. roku...

amnezja
Posty: 108
Rejestracja: 2014-09-16, 18:28
Lokalizacja: nie pamiętam

Programy leczenia Sm.

Postautor: amnezja » 2015-10-05, 15:29

https://tacyjakja.pl/osrodki-leczenia-i-i-ii-linii-sm

Nie wiem niestety czy jest aktualny - wiem że nabór jest w Katowicach w dwóch ośrodkach leczenie w ramach NFZ i programy lekowe (wchodzą co najmniej dwa programy).
pisz na priv - podam Ci namiary na oba ośrodki i jeszcze kilka innych...
"Łagodząc ból drugiego człowieka zapominamy o własnym".
(A. Lincoln)

młodyM
Posty: 109
Rejestracja: 2014-10-27, 20:28

Programy leczenia Sm.

Postautor: młodyM » 2015-10-29, 20:02

amnezja pisze:https://tacyjakja.pl/osrodki-leczenia-i-i-ii-linii-sm

Nie wiem niestety czy jest aktualny - wiem że nabór jest w Katowicach w dwóch ośrodkach leczenie w ramach NFZ i programy lekowe (wchodzą co najmniej dwa programy).
pisz na priv - podam Ci namiary na oba ośrodki i jeszcze kilka innych...


Udało mi się dostać do programu w Warszawie. Pod koniec roku zaczynam ;)

Awatar użytkownika
Uszak
Posty: 75
Rejestracja: 2016-02-23, 22:17
Wiek: 48
Lokalizacja: Zielona Góra

Programy leczenia Sm.

Postautor: Uszak » 2016-02-25, 17:01

Wie ktoś może jak programy wyglądają w lubuskim? Według tej mapy : https://tacyjakja.pl/osrodki-leczenia-i-i-ii-linii-sm nie ma żadnych... hmmm
Obrazek
Czasem siła to nie ten wielki buchający ogień, który wszyscy widzą. Czasem to maleńka iskierka, która szepcze: "Jeszcze trochę, dasz radę".

osz
Posty: 38
Rejestracja: 2016-02-08, 13:21

Programy leczenia Sm.

Postautor: osz » 2016-03-23, 12:11

Cześć.
Jestem na początku drogi, jeszcze przed jakimkolwiek leczeniem i mam pytanie.. być może dla Was banalne :)
Dostępne są interferony, które nazywane są lekami pierwszego rzutu oraz betaferony, które są lekami drugiego rzutu.
Czy Avonex i Rebif przyznawane są tylko osobom po pierwszym (jednym) rzucie? Czy po drugim i trzecim nie będę miała już szans dostać się do programu leczenia?

Andrew
Posty: 73
Rejestracja: 2015-09-01, 12:45

Programy leczenia Sm.

Postautor: Andrew » 2016-03-23, 23:47

Powyżej widzę spore pomieszanie pojęć :)

Wszystkie rodzaje interferonów (ściślej: interferonów beta), w tym lek o nazwie Betaferon, zalicza się typowo do leków pierwszego rzutu.
Ten „rzut” nie ma nic wspólnego z klinicznym rzutem (zaostrzeniem) choroby.
Dlatego chyba lepiej używać kalki z angielskiego „pierwsza/druga linia”, żeby uniknąć podobnych nieporozumień.

Dokładne zasady kwalifikacji do NFZ-owych programów leczenia SM lekami pierwszej i drugiej linii najlepiej posprawdzać sobie bezpośrednio w dokumentach Ministerstwa Zdrowia. Można je znaleźć tutaj: http://www.mz.gov.pl/leki/refundacja/programy-lekowe.

O ile nic się ostatnio nie zmieniło, to w Polsce do refundowanych przez NFZ leków pierwszej linii zaliczamy: interferony (np. Avonex, Rebif, Betaferon) i octan glatirameru (Copaxone), a do drugiej linii: natalizumab (Tysabri) oraz fingolimod (Gilenya).

Dodam jeszcze tylko, że stosowana powszechnie (w Polsce i nie tylko) zasada leczenia SM najpierw słabszymi lekami pierwszej linii, a dopiero później ewentualnie mocniejszymi lekami drugiej linii, jest na świecie krytykowana przez rosnącą liczbę naukowców, lekarzy i pacjentów, którzy coraz częściej preferują zastosowanie najmocniejszych leków jak najszybciej po diagnozie.
To pozwala uzyskać znacznie lepszą statystycznie skuteczność leczenia, tyle że przy większym koszcie początkowym i przy większym ryzyku wystąpienia efektów ubocznych u pacjenta.


Wróć do „Leczenie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 121 gości