Praca w Angli a leczenie w Polsce

Indywidualne leczenie chorego na SM

Moderator: Beata:)

Rubis
Posty: 1
Rejestracja: 2012-03-04, 18:16
Lokalizacja: Rybnik

Praca w Angli a leczenie w Polsce

Postautor: Rubis » 2012-03-04, 18:32

Witam. Pracuję w Wielkiej Brytanii i jestem ubezpieczony w NHS a moja żona wraz z córką zostały w Polsce. U córki kilka tygodni temu zdiagnozowano SM i czeka na sfinansowanie leczenia interferonem. Jednak jak to bywa z NFZ nie wiadomo jak długo będzie czekać i dlatego mam pytanie, czy córka może mieszkając w Polsce zostać objęta leczeniem SM przez Brytyjski system ubezpieczeń społecznych na który płacę składki i mieć refundowane leki wg. zasad NHSu?

Sylwia_1985
Posty: 29
Rejestracja: 2012-02-19, 17:11
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Sylwia_1985 » 2012-03-05, 22:06

Coś takiego znalazłam na stronie :
http://www.poloniauk.com/pl/lekarz-radz ... -w-uk.html

"Ubezpieczenie rodziny pozostawionej w Polsce? Zgodnie z przepisami Wspólnoty Europejskiej, członkowie naszej rodziny jeśli pracujemy i jesteśmy ubezpieczeni w UK, mieszkający w innym państwie, maja prawo do opieki zdrowotnej w państwie zamieszkania na koszt UK. Dokumentem, który potwierdza to uprawnienie, jest formularz E 109. Instytucją wlasciwą do jego wydania jest: HM Revenue & Customs, Centre for Non-Residents (Newcastle), Longbenton, Newcastle Upon Tyne, NE98 1ZZ, United Kingdom,

Podanie do HMRC z prośba o formularz E109 powinno zawierać:- dane ubezpieczonego w UK:- pełne imię i nazwisko; - nazwisko panieńskie (jeżeli dotyczy); - adres zamieszkania w UK; - datę urodzenia; - numer ubezpieczenia (NIN);- obywatelstwo; - datę rozpoczęcia pracy w UK, i jeżeli jest to praca sezonowa, datę spodziewanego zakończenia pracy,- kopie ostatniego odcinka plac (payslip) ,- dane każdego członka rodziny na utrzymaniu ubezpieczonego: - pełne imię i nazwisko; - nazwisko panieńskie (jeżeli dotyczy); - adres zamieszkania w państwie wspólnoty europejskiej; - datę urodzenia;

Po otrzymaniu E 109, w Polsce, należy niezwłocznie przedstawić go w Oddziale Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia właściwym ze względu na miejsce zamieszkania członków rodziny w celu zarejestrowania. Po rejestracji zostanie wydane poświadczenie - dokument w języku polskim, który należy okazywać przy korzystaniu z opieki zdrowotnej w Polsce. Osoby zarejestrowane na formularzu E 109 są uprawnione do pełnej opieki zdrowotnej w Polsce na takich samych zasadach, jak osoby ubezpieczone w Narodowym Funduszu Zdrowia. Z opieki tej można korzystać w placówkach, które podpisały umowy z NFZ."

Artykuł jest jednak z 2009 r. i nie wiem czy jest aktualny.
Pozdrawiam
Sylwia:)

agatellka
Posty: 53
Rejestracja: 2012-02-29, 14:19
Lokalizacja: Kraków

Postautor: agatellka » 2012-03-06, 08:09

ja czekałam 2,5 miesiąca na interferon


Wróć do „Leczenie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 384 gości