Copaxone czy Tecfidera?

Indywidualne leczenie chorego na SM

Moderator: Beata:)

AlexL4
Posty: 249
Rejestracja: 2013-03-13, 21:40
Lokalizacja: Liverpool

Copaxone czy Tecfidera?

Postautor: AlexL4 » 2014-10-21, 12:30

Przed takim wlasnie dylematem zostalam postawiona wczoraj przez mojego neuro. Osobiscie sklaniam sie bardziej w strone Copaxone, glownie dlatego ze dimethyl fumerate to nowy lek.

Co o tym myslicie?
But I won't cry for yesterday
There's an ordinary world
Somehow I have to find
And as I try to make my way
To the ordinary world
I will learn to survive

kuczuś
Posty: 344
Rejestracja: 2013-06-09, 19:24
Lokalizacja: Łódzkie

Postautor: kuczuś » 2014-10-21, 14:02

Neurolog coś sugerował? Bo dziwne, że po prostu dał Ci wybór :D

AlexL4
Posty: 249
Rejestracja: 2013-03-13, 21:40
Lokalizacja: Liverpool

Postautor: AlexL4 » 2014-10-21, 17:36

Mieszkam w Anglii, wiec troche inaczej to tutaj dziala i z racji tego to sa leki tej samej linii mam mozliwosc wyboru.

Podkreslil wygode zwiazana z Tecfidera, ale zaznaczajac ze sa przy tym konkretne skutki uboczne i ze ten lek nie jest jeszcze powrzechnie uzywany.
But I won't cry for yesterday
There's an ordinary world
Somehow I have to find
And as I try to make my way
To the ordinary world
I will learn to survive

beata80
Posty: 47
Rejestracja: 2012-01-13, 19:34
Lokalizacja: Europa

Postautor: beata80 » 2014-10-21, 20:11

AlexL4 pisze:Przed takim wlasnie dylematem zostalam postawiona wczoraj przez mojego neuro. Osobiscie sklaniam sie bardziej w strone Copaxone, glownie dlatego ze dimethyl fumerate to nowy lek.

Co o tym myslicie?

Hej, ja bralam tecfidera przez ok. 3 miesiace i wydawalo mi sie, ze jest ok. i moj organizm zle nie reaguje jednak moj neuro stwierdzil inaczej i przeszlam na copaxone. Na dzien dzisiejszy nie zaluje, ze tak sie stalo. U mnie jedynym skutkiem cop jest krotkotrwala reakcje skory, a przy tecfidera jednak troche sie tego nazbieralo np. skurcze i bol zoladka, czasem uczucie goraca, mdlosci, problemy z miesiaczka, bole glowy, jadlam tez wiecej niz zwykle, wiec waga szla w gore. Wiadomo tecfidera to tabletki, ktore sa wygodniejsze niz codzienne zastrzyki. kazdy reaguje inaczej i sa osoby, ktore sa zadowolone z tec - takze na forum. A czy przejscie na copaxone bylo dobre przekonam sie dopiero za jakis czas. Podjecie decyzji o leczeniu jest trudne mysle, ze neuro powinien Tobie podpowiedziec co byloby dla Ciebie lepsze. Trzymam kcuki i pozdrawiam

zosia_cz_wa
Posty: 1010
Rejestracja: 2009-07-13, 17:51
Lokalizacja: Częstochowa
Kontaktowanie:

Postautor: zosia_cz_wa » 2014-10-21, 21:44

witam :-) ja dziś dostałam propozycję leczenia Avoneksem i zdecydowałam się bo cóż jest coraz gorzej ,w tm roku miałam cztery rzuty a ten ostatni to zapalenie pozagałkowe nerwu wzrokowego jeszcze trochę oko musi wrócić do siebie ,ale jest lepiej. ciekawa jestem jak działa ten lek jakie ma uboczne skutki ,może ktoś go brał i mi podpowie ,proszę :-)
zosieńka3

AlexL4
Posty: 249
Rejestracja: 2013-03-13, 21:40
Lokalizacja: Liverpool

Postautor: AlexL4 » 2014-10-21, 22:58

dziekuje za odpowiedz Beata. Wlasnie te skutki uboczne mnie troche odtraszaja, glownie dlatego ze bedac na studiach mam dosc nieregularny tryb zycia,a problemy z zoladkiem moga uziemic. Do tego, z tego co wyczytalam (popraw mnie jesli sie myle), Tecfidera jest brana dwa razy dziennie. Dla mnie t o tyle trudne, ze jednego dnia wstaje na zajecia na 9, a drugiego spie do 13, bo musialam zarwac noc.

Mam dostac informacje dotyczace obu lekow, a potem za kilka tygodni wizyta u pielegniarki SMowej, wiec licze, ze ona jeszcze doradzi cos na podstawie doswiadczen innych pacjentow, bo tutaj wlasnie pielegniarki sa od sluchania skarg i zazalen. Zobaczymy.

Zosia Avonexu nigdy nie bralam, ale mam pare nieprzyjemnych doswiadczen z Betaferonem... objawy grypopodobne zatrzymywaly mnie w lozku co drugi dzien. Slyszalam jednak, ze przy przy Avoneksie jest lepiej, bo to tylko raz na tydzien etc. Szczerze mowiac, sama mialam nadzieje, ze jedna z moich opcji bedzie Avonex, ale neuro powiedzial, ze po moich szalenstwach w wynikach krwi na Betaferonie, moge juz zapomniec o interferonach :-(
But I won't cry for yesterday
There's an ordinary world
Somehow I have to find
And as I try to make my way
To the ordinary world
I will learn to survive

zosia_cz_wa
Posty: 1010
Rejestracja: 2009-07-13, 17:51
Lokalizacja: Częstochowa
Kontaktowanie:

Postautor: zosia_cz_wa » 2014-10-22, 08:43

AlexL 4 dziękuję za odpowiedź też tak słyszałam o tych grypopodobnych objawach ,zobaczymy może dam radę , 31 października zaczynam zastrzyki ,trochę się boję tych złych objawów ale może będę lepiej chodziła i będę silniejsza (no nie wiem czy mi to pomoże czy tylko sponiewiera) :-/
zosieńka3

agatellka
Posty: 53
Rejestracja: 2012-02-29, 14:19
Lokalizacja: Kraków

Postautor: agatellka » 2014-10-22, 10:03

W marcu miałam podobny dylemat Copaxone czy Tecfidera. Przez 2 lata brałam extavie- niestety przestałam bo za duzo skutków ubocznych i grypopodobnych objawów.
Wybralam copaxon- ktory biore zaraz po przebudzeniu, brak grypodobnych objawów.. narazie jestem zadowolona :-)

beata80
Posty: 47
Rejestracja: 2012-01-13, 19:34
Lokalizacja: Europa

Postautor: beata80 » 2014-10-22, 11:05

AlexL4, tak jak pisalas tecfidera bierze sie dwa razy dziennie podczas jedzenia zeby zmniejszyc skutki uboczne. I chyba cos w tym jest, bo jak nie chcialo mi sie jesc i do tabletki zjadlam tylko banana to skutki zoladkowe sie nasilaly. Mnie dodatkowo wykanczala dwutygodniowa miesiaczka i coraz krotsze przerwy miedzy jedna a druga. Jednak wiadomo, ze kazdy reaguje inaczej. Dobra pielegniarka majaca doswiadczenie moze pomoc doradzic. Zycze Tobie podjecia jak najlepszej decyzji

zosia_cz_wa, avonex byl moim pierwszym lekiem. Na poczatku faktycznie skutki grypowe byly dosc intensywne, ale bylam przygotowana - zanim dostalam pierwsz zastrzyk przewertowalam forum do tego ibuprom, i nie bylo az tak zle, tym bardziej, ze to tylko raz w tygodniu. Dzien po musialam miec dla siebie zeby odpoczac. Po kilku miesiacach bralam ibuprom juz tylko przed zastrzykiem i skutki prawie zniknely. Niestety po 15 miesiacach dostalam rzut po nim po miesiacu kolejny, wiec avonex poszedl w odstawke. W trakcie brania mialam podwyzszone proby watrobowe na ktore pomagal mi ostropoest. Trzymam kciuki zeby avonex Tobie sluzyl, a skutki byly niewielkie, duzo zdrowia
pozdrawiam

kate
Posty: 19
Rejestracja: 2011-10-13, 20:57
Lokalizacja: wielka brytania

Postautor: kate » 2015-02-17, 16:20

Moje leczenie zaczęło się od Copaxone i po 3 latach lekarz zdecydował o zmianie na Tecfidera. Wszyscy uważali , że to dobry pomysł, ale mój organizm niestety jest innego zdania , bo mam okropne skutki uboczne. czerwienienie skory twarzy z pieczeniem , czerwona wysypka na całym ciele i po dwóch tygodniach doszły okropne bóle żołądka. Pielęgniarka twierdzi ,że muszę wytrzymać miesiąc,bo po miesiącu skutki uboczne miną. W poniedziałek idę na badanie kontrolne krwi i spotkanie z pielęgniarką. Nie jestem jeszcze pewna, ale Tecfidera to nie jest chyba lek dla mnie. Skutki uboczne Copaxone to kropla w morzu w porównaniu z Tecfidera i chyba wolę zastrzyki, które może nie są przyjemne, ale to lepsze niż codzienna niewiedza co się będzie ze mną działo. Dużo zdrowia dla Wszystkich. Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony 2015-02-24, 09:39 przez kate, łącznie zmieniany 1 raz.
kasia

AlexL4
Posty: 249
Rejestracja: 2013-03-13, 21:40
Lokalizacja: Liverpool

Postautor: AlexL4 » 2015-03-05, 13:53

Kate czemu mialas zmieniony lek, jesli mozna spytac?

Piewsze opakowanie dostalam wczoraj, teraz czekam na wizyte pielegniarki, ktora pokaze mi jak robic zastrzyki (chociaz po betaferonie jakies pojecie o tym mam) :-D
But I won't cry for yesterday
There's an ordinary world
Somehow I have to find
And as I try to make my way
To the ordinary world
I will learn to survive

kate
Posty: 19
Rejestracja: 2011-10-13, 20:57
Lokalizacja: wielka brytania

Postautor: kate » 2015-03-09, 12:33

lekarz uwaza ,ze tabletki sa skuteczniejsze. ja jestem szczupla i robienie zastrzykow to klopot bo przydaloby sie troche tluszczyku. nic straonego bo moze wroce do zastrzykow po wizycie w przyszlym tygodniu. niestety tabletki nie chca sie zgrac z moim organiznem i skutki uboczne nie chca ustapic calkowicie . ja zastrzyki mialam 3 lata i bylam zadowolona. zycze powodzenia.
kasia


Wróć do „Leczenie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 106 gości