Avonex

Indywidualne leczenie chorego na SM

Moderator: Beata:)

Katee
Posty: 211
Rejestracja: 2014-02-14, 18:46
Lokalizacja: Polska

Postautor: Katee » 2014-11-02, 15:24

Byłam. Pytałam ostatnio o to odciąganie tłoczka i zarówno pielęgniarka jak i lekarz powiedziały, że nie ma takiej potrzeby.

amnezja
Posty: 108
Rejestracja: 2014-09-16, 18:28
Lokalizacja: nie pamiętam

Postautor: amnezja » 2014-11-02, 17:53

Katee,
to dziwne... teoretycznie nic się nie powinno stać ponieważ Avonex nie jest ani zawiesiną ani lekiem oleistym więc potencjalne podanie do naczynia nie powinno niczego spowodować - natomiast z praktyki wiem, że tak nie jest - ja nie podałabym leku jeżeli w tłoku będzie krew.
"Łagodząc ból drugiego człowieka zapominamy o własnym".
(A. Lincoln)

Katee
Posty: 211
Rejestracja: 2014-02-14, 18:46
Lokalizacja: Polska

Postautor: Katee » 2014-11-02, 19:31

Hmm... Ja chyba zostanę przy swojej "technice" i mam nadzieję, że nie zrobię sobie krzywdy.

amnezja
Posty: 108
Rejestracja: 2014-09-16, 18:28
Lokalizacja: nie pamiętam

Postautor: amnezja » 2014-11-02, 19:39

oczywiście masz do tego prawo - ja natomiast jako pielęgniarka się z tym nie zgadzam... i szkoląc moich pacjentów zwracam im na to szczególną uwagę - dla mnie to błąd w sztuce...
"Łagodząc ból drugiego człowieka zapominamy o własnym".
(A. Lincoln)

dawidero
Posty: 10
Rejestracja: 2014-05-02, 19:19
Lokalizacja: stąd

Postautor: dawidero » 2014-11-07, 21:27

amnezja pisze:oczywiście masz do tego prawo - ja natomiast jako pielęgniarka się z tym nie zgadzam... i szkoląc moich pacjentów zwracam im na to szczególną uwagę - dla mnie to błąd w sztuce...


Ale przecież przy penach nie ma możliwości sprawdzenia czy się dobrze trafiło, to chyba nie zezwoliliby na to gdyby przypadkowe wejście w żyłę okazało się szkodliwe?

Katee
Posty: 211
Rejestracja: 2014-02-14, 18:46
Lokalizacja: Polska

Postautor: Katee » 2014-11-07, 22:41

Mam wrażenie, że w tym przypadku jest jak z tym leżeniem 24h po punkcji, nikt nie wie po co i dlaczego, ale trzeba i już, bo tak się robi od x czasu i tak jest dobrze.

amnezja
Posty: 108
Rejestracja: 2014-09-16, 18:28
Lokalizacja: nie pamiętam

Postautor: amnezja » 2014-11-08, 18:48

i tu masz rację - w penach się nie da natomiast w strzykawkach jak najbardziej tak...
moja interpretacja nie wynika z tego, ze tak jest i nie wiadomo po co - nie powtarzam bezmyślnie czegoś czego nie rozumiem bo tak nie jest - za nim napisałam odpowiedź przeglądnęłam najnowsze publikacje jeszcze raz ( bo na studiach miałam to na 1 roku a pracuję już - dzieścia...) - czy czasem coś się nie zmieniło - i zasady podawania są takie jak były.
Suma sumarum - są rzeczy (tak jak przepisy),które nie podlegają dyskusji - i tyle w temacie.
"Łagodząc ból drugiego człowieka zapominamy o własnym".
(A. Lincoln)

irenkar
Posty: 61
Rejestracja: 2014-01-04, 11:31
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: irenkar » 2014-11-08, 19:21

amnezja pisze:teoretycznie nic się nie powinno stać ponieważ Avonex nie jest ani zawiesiną ani lekiem oleistym więc potencjalne podanie do naczynia nie powinno niczego spowodować - natomiast z praktyki wiem, że tak nie jest


W takim razie jakie są skutki podania Avonexu w niewłaściwy sposób?
Amnezja jak wiesz z praktyki, to powiedz jakie to skutki :D
Zaciekawił mnie ten wątek, a jak można zapytać zawodowca, to liczę na profesjonalną odpowiedź :14:
„Nie wyruszył od razu. Wiedział z doświadczenia, jak ważne jest umieć odkładać to, za czym się tęskni.”

amnezja
Posty: 108
Rejestracja: 2014-09-16, 18:28
Lokalizacja: nie pamiętam

Postautor: amnezja » 2014-11-08, 20:27

proszę uprzejmie:

1.POWIKŁANIA SPECYFICZNE:
- podanie leku za płytko do tkanki podskórnej - utrudnione wchłaniania, jałowy naciek lub martwica,
- podanie leku do naczynia krwionośnego - zespół Higne' - zator w naczyń w mózgu i w płucach, zaburzenia widzenia, tachykardia, utrata przytomności, wzrost ciśnienia, kaszel,sinica,
- podanie leku do naczynia tętniczego - zespól Nicolau - jest to konsekwencja zatoru tętnicy prowadząca do martwicy tkanek,występuje silny ból wzdłuż tętnicy do której podano lek, ochłodzenie bladość kończyny w przypadku zatoru tętnicy krezkowej - krwawe stolce, krwiomocz,uszkodzenie poprzeczne rdzenia kręgowego, rokowanie niepomyślne.
- uszkodzenie nerwu kulszowego, ramiennego,

2.POWIKŁANIA NIESPECYFICZNE:
- wprowadzenie zakażenia (brudne ręce, nieodkażone miejsce wkłucia, zainfekowany sprzęt),
-złamanie igły,

Źródło: "Wstrzyknięcia domięśniowe" -Podręcznik dla studiów medycznych - A.Dzirba - Wydawnictwo Lekarskie PZWL,Warszawa 2010,
"Wstrzyknięcia śródskórne, podskórne, domięśniowe, dożylne", W.Ciechaniewicz Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011.
"Łagodząc ból drugiego człowieka zapominamy o własnym".
(A. Lincoln)

amnezja
Posty: 108
Rejestracja: 2014-09-16, 18:28
Lokalizacja: nie pamiętam

Postautor: amnezja » 2014-11-08, 20:29

dzięki za temat - miałam okazję odkurzyć wiadomośći :23:
"Łagodząc ból drugiego człowieka zapominamy o własnym".
(A. Lincoln)

amnezja
Posty: 108
Rejestracja: 2014-09-16, 18:28
Lokalizacja: nie pamiętam

Postautor: amnezja » 2014-11-08, 20:29

dzięki za temat - miałam okazję odkurzyć wiadomośći :23:
"Łagodząc ból drugiego człowieka zapominamy o własnym".
(A. Lincoln)

irenkar
Posty: 61
Rejestracja: 2014-01-04, 11:31
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: irenkar » 2014-11-08, 21:38

dzięki, super info :!:
„Nie wyruszył od razu. Wiedział z doświadczenia, jak ważne jest umieć odkładać to, za czym się tęskni.”

Pawel23
Posty: 169
Rejestracja: 2010-04-04, 10:36
Wiek: 36
Lokalizacja: Podlaskie

Postautor: Pawel23 » 2014-11-09, 17:25

Na 100% będziesz wiedziała, że trafiłaś "w żyłę" jak już to zrobisz :D Widocznie prawdopodobieństwo jest tak małe, że przy penach nikt nawet nie raczył wspomnieć o takiej możliwości, bo wątpię aby wystawiano nas na "rosyjską ruletkę" jeśli chodzi o podawanie :P

Na początku penów robiłem sobie w tyłek, ale na forum ktoś pisał, że to nie poprawnie i przestawiłem się na uda - robienie tego w uda dla mnie to spory problem - jakoś dziwne mam opory zastrzyków w nogi, ktoś mi zasugerował, żebym wbijał w pośladek ale w samą górę od zewnątrz. Może barki ?

Katee
Posty: 211
Rejestracja: 2014-02-14, 18:46
Lokalizacja: Polska

Postautor: Katee » 2014-11-09, 17:58

amnezja pisze:proszę uprzejmie:

1.POWIKŁANIA SPECYFICZNE:
- podanie leku za płytko do tkanki podskórnej - utrudnione wchłaniania, jałowy naciek lub martwica,
- podanie leku do naczynia krwionośnego - zespół Higne' - zator w naczyń w mózgu i w płucach, zaburzenia widzenia, tachykardia, utrata przytomności, wzrost ciśnienia, kaszel,sinica,
- podanie leku do naczynia tętniczego - zespól Nicolau - jest to konsekwencja zatoru tętnicy prowadząca do martwicy tkanek,występuje silny ból wzdłuż tętnicy do której podano lek, ochłodzenie bladość kończyny w przypadku zatoru tętnicy krezkowej - krwawe stolce, krwiomocz,uszkodzenie poprzeczne rdzenia kręgowego, rokowanie niepomyślne.
- uszkodzenie nerwu kulszowego, ramiennego,

2.POWIKŁANIA NIESPECYFICZNE:
- wprowadzenie zakażenia (brudne ręce, nieodkażone miejsce wkłucia, zainfekowany sprzęt),
-złamanie igły,

Źródło: "Wstrzyknięcia domięśniowe" -Podręcznik dla studiów medycznych - A.Dzirba - Wydawnictwo Lekarskie PZWL,Warszawa 2010,
"Wstrzyknięcia śródskórne, podskórne, domięśniowe, dożylne", W.Ciechaniewicz Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011.

O kurczę, czyli wygląda na to, że wpuszczone do obiegu peny mogą powodować groźne dla życia i zdrowia konsekwencje. Czy nikt tego nie kontroluje?

amnezja
Posty: 108
Rejestracja: 2014-09-16, 18:28
Lokalizacja: nie pamiętam

Postautor: amnezja » 2014-11-09, 18:15

katee
nie dramatyzujmy... trzeba się tylko ściśle stosować do zaleceń - wybierać prawidłowo miejsce wkłucia - przy penach jest tak że igła jest króciutka dlatego lepiej wbijać tam gdzie jest mniej tłuszczyku inna sprawa jest jak dajesz sobie zastrzyki jak my to mówimy z "ręki" to trzeba sprawdzać...
Ja pracuję 25 lat w zawodzie z tego ponad 10 na anestezjologii i intensywnej terapii nie zdarzyło mi się powikłanie po zastrzyku domięśniowym... natomiast po dożylnym tak ale to już inna opowieść.
"Łagodząc ból drugiego człowieka zapominamy o własnym".
(A. Lincoln)


Wróć do „Leczenie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 133 gości