Baza ośrodków przyjazna chorym na SM.

Indywidualna rehabilitacja chorego na SM

Moderator: Beata:)

Marika
Posty: 137
Rejestracja: 2013-03-24, 19:34
Lokalizacja: Mazowsze

Postautor: Marika » 2013-05-15, 21:52

Dzisiaj otrzymałam skierowanie do 22 Wojskowego Szpitala Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjnego w Ciechocinku. Wiem, że jest tam basen i kriokomora - czy może ktoś z Was był w tym szpitalu? jakie zabiegi są Waszym zdaniem najlepsze?

elka
Posty: 170
Rejestracja: 2010-08-18, 19:15
Lokalizacja: Polska

Postautor: elka » 2013-05-16, 08:08

Ja jeżdżę do Ciechocinka do Domu Zdrojowego. Skoro tam, gdzie będziesz jest basen, to napewno dostaniesz ćwiczenia grupowe w basenie. Ja nie korzystałam nigdy z kriokomory, ale w sm to podobno świetnie się sprawdza. Do tego poproś o ćwiczenia indywidualne z fizjoterapeutą, jeśli jest to weź masaż podwodny ręczny, kąpiel perełkową ( albo całe ciało, albo same kończyny )... W taki sposób podałam ci mój standardowy zespół zabiegów uzdrowiskowych. Ale przede wszystkim odpocznij, zrelaksuj się, nawiąż miłe znajomości...

Marika
Posty: 137
Rejestracja: 2013-03-24, 19:34
Lokalizacja: Mazowsze

Postautor: Marika » 2013-05-16, 23:32

Elu - bardzo dziękuję za wskazówki - poproszę lekarza o wypisanie zabiegów , o których piszesz :-)

Marika
Posty: 137
Rejestracja: 2013-03-24, 19:34
Lokalizacja: Mazowsze

Postautor: Marika » 2013-06-12, 10:52

To już jutro - jutro wyjeżdżam do Ciechocinka na 28 dni. Czytając wspisy forumowiczów i słuchając podpowiedzi koleżanek chorych na sm wiem, że po pierwsze wskazany jest basen,dalej - indywidualne zajęcia z fizjoterapeutą, polecano mi też kąpiel ozonową( nie wiem czy tak dokładnie nazywa się ten zabieg) i zastanawiam się nad krikomorą-w ostatnich dniach zakończyłam serię 10 "wejść: i... nie wiedzę żadnej poprawy - zdam się na lekarz ale " podpowiem " mu, że chcialabym np:kąpiel perełkową.
Po powrocie króciutko opiszę swoje wrażenia z pobytu - nie mam laptopa więc zamilknę na 4 tygodnie. Pozdrawiam Was i życzę dużo, dużo słoneczka na najbliższe tygodnie

nada
Posty: 207
Rejestracja: 2013-03-07, 17:45
Lokalizacja: lubelskie

Postautor: nada » 2013-07-16, 10:38

Dzisiaj odbieram skierowanie poszpitalne do sanatorium od rodzinnej i udam się z nim w tym tygodniu do nfz. Słyszałam, ze własnie w nfz można zasugerować termin i ośrodek. Stąd kilka pytań do Was - mających już w tej kwestii jakieś doświadczenie:

1) Czy przy poszpitalnym skierowaniu dopłacam coś do pobytu, wyżywienia, zabiegów?
2) Jak ustalacie termin? Pracuję zawodowo i w grę wchodzą 3 terminy w roku.
3) Jestem z lubelskiego - jakie ośrodki polecacie? (myślę, że w promieniu 300km byłoby rozsądnie)
4) Możecie podać dokładną listę zabiegów jakie mieliście podczas pobytu? Kto zleca te zabiegi? Lekarz z sanatorium?

p.s. przeczytałam cały wątek, ale jest bardzo nieczytelny jak dla mnie. Nie wiem, które ośrodki są na nfz, które są polecane, a które nie. Może warto zrobić jakiś podział np. nfz vs. prywatne, polecane vs. niepolecane lub dodać mapkę choćby z google z oznacznikami poszczególnych ośrodków.

Awatar użytkownika
Beata:)

-#Administrator
Posty: 9398
Rejestracja: 2009-02-09, 14:24
Lokalizacja: Toruń

Postautor: Beata:) » 2013-07-16, 11:47

nada pisze:Słyszałam, ze własnie w nfz można zasugerować termin i ośrodek.

Nie jest tak do końca, gdyż każde schorzenie/dolegliwość ma swoje ośrodki, a i termin zależy tylko i wyłącznie od NFZ. Można oczywiście próbować negocjować jedno i drugie, ale to też z listy tzw. dostępnych dla danego NFZ. Można również nie zgodzić się na podany termin i zostanie zaproponowany kolejny. O szczegóły można dopytać u źródła.
nada pisze:Czy przy poszpitalnym skierowaniu dopłacam coś do pobytu, wyżywienia, zabiegów?

Nie dopłacamy za pobyt i wyżywienie. Możemy sobie również wybrać rodzaj diety, o ile nie mamy innej współistniejącej choroby, np. cukrzyca. W grę wchodzi tylko tzw. opłata klimatyczna, jeśli w danym ośrodku obowiązuje. Są placówki, które dysponują pokojami jedno lub dwuosobowymi, o podwyższonym standardzie i wówczas, jeśli się uda, możemy za dopłatą wybrać właśnie takie.
Zabiegi również są bezpłatne[o ile dobrze pamiętam 5 dziennie] i te wybiera lekarz, który przyjmuje nas w sanatorium. Oczywiście warto coś sugerować. Ja prosiłam o jak najwięcej związanych z wodą. Dostajemy grafik, który nas obowiązuje przez cały pobyt. Jeśli chcemy jakieś dodatkowe, takie z poza przysługującej listy, musimy za nie zapłacić. Cennik i wykaz oczywiście otrzymamy.
nada pisze:Możecie podać dokładną listę zabiegów jakie mieliście podczas pobytu?

ćwiczenia na mechanoterapii/manualne
Masaż podwodny
Kąpiel perełkowa
Basen solankowy
Kąpiel ozonowa
Kriokomora [w tym wypadku była za dopłatą]

Nie dokupowałam żadnych innych, gdyż te w pełni zapełniały mój dzień. Na więcej i tak nie miałabym już siły.
nada pisze:Jestem z lubelskiego - jakie ośrodki polecacie? (myślę, że w promieniu 300km byłoby rozsądnie)

Tutaj- mam nadzieję, odpowiedzą osoby z podanego rejonu.
Pozdrawiam.

nada
Posty: 207
Rejestracja: 2013-03-07, 17:45
Lokalizacja: lubelskie

Postautor: nada » 2013-07-16, 13:17

Dziękuję serdecznie za wyczerpujące informacje Beato :))

Właśnie wróciłam ze skierowaniem od rodzinnego, czytam, a tam zaznaczony jest kwadracik "Uzdrowiskowe leczenie szpitalne" tylko, że mimo iż dołączyłam wszystkie karty informacyjne ze szpitala, w tym 11 dniowy pobyt w marcu w szpitalu (rzut+solu medrol) to na skierowaniu mam w wywiadzie napisany tylko pobyt w szpitalu 05.05-0.07 ;/ hmmm czy to ma jakieś znaczenie? Bo nie wiem czy szybko jeszcze dzisiaj nie interweniować u niej.

Awatar użytkownika
Beata:)

-#Administrator
Posty: 9398
Rejestracja: 2009-02-09, 14:24
Lokalizacja: Toruń

Postautor: Beata:) » 2013-07-16, 13:42

nada pisze:05.05-0.07 ;/

Nie za bardzo rozumiem, o jaką datę tu chodzi i czy tu też chodziło o rzut?
Na skierowaniu powinien być wpisany ostatni pobyt w szpitalu i jeśli to właśnie jest ostatni, to powinno być OK. Jeśli jednak masz wątpliwości, proponowałabym zrobić korektę.
Obrazek

nada
Posty: 207
Rejestracja: 2013-03-07, 17:45
Lokalizacja: lubelskie

Postautor: nada » 2013-07-16, 13:49

Możliwe, że chaotycznie napisałam... już tłumaczę.

- W marcu 2013 leżałam 11 dni w szpitalu - rzut + sterydy, punkcja i wszelkie inne badania.
- W lipcu 2013 byłam tylko 2 dni w szpitalu by powtórzyli mi boreliozę, zrobili wit b12, d3 i inne. Nie miałam tu rzutu.

Byłam pewna, że lekarka rodzinna wypisze mi skierowanie poszpitalne z pobytu marcowego, a tu niespodzianka - mam wpisane tylko te dwa dni w lipcu.

Czy mogą moje skierowanie odrzucić? Czy lekarka może to poprawić czy zobowiązana jest do wpisania ostatniej daty pobytu w szpitalu nawet jeśli był tak krótki jak w moim przypadku?

Awatar użytkownika
Beata:)

-#Administrator
Posty: 9398
Rejestracja: 2009-02-09, 14:24
Lokalizacja: Toruń

Postautor: Beata:) » 2013-07-16, 14:00

Hm... wiesz co, nie wiem, ale w tym wypadku chyba lepiej by wyglądał ten z marca. Może jednak też nie mieć to żadnego znaczenia. Naprawdę nie wiem, co Ci doradzić.
W epikryzie z lipca masz wpisany ten pobyt z marca i jego powód?
Obrazek

nada
Posty: 207
Rejestracja: 2013-03-07, 17:45
Lokalizacja: lubelskie

Postautor: nada » 2013-07-16, 14:06

No własnie w lipcowej karcie nic nie ma o marcowym pobycie w szpitalu. Jest tylko wspomniane, że miałam dwukrownie PZNW w 2008 i 2013 i tyle. Nie wiem, co robić. :-/

p.s. pierwszy raz ubiegam się o sanatorium i chciałabym bezboleśnie przejść ten cały proces papierkologii.

Awatar użytkownika
Beata:)

-#Administrator
Posty: 9398
Rejestracja: 2009-02-09, 14:24
Lokalizacja: Toruń

Postautor: Beata:) » 2013-07-16, 14:15

A w rozpoznaniu na karcie i na skierowaniu do sanatorium masz wpisane Sm?

Ja jednak na Twoim miejscu dopytałabym lekarza, choć naprawdę może nie ma to znaczenia. Tak na wszelki wypadek chyba warto jednak to dopracować, dopytać, bo NFZ rządzi się własnymi prawami ;-)
Obrazek

nada
Posty: 207
Rejestracja: 2013-03-07, 17:45
Lokalizacja: lubelskie

Postautor: nada » 2013-07-16, 14:26

Dzięki Beata za szybkie odpowiedzi - wiele mi pomogłaś. Postanowiłam zadzwonić do nfz'tu i pani twierdzi, że nie ważne iż jest na skierowaniu wpisany tylko ostatni dwudniowy pobyt w szpitalu. Prosiła by dołączyć kartę informacyjną z marca, jeśli dotyczy tej samej jednostki chorobowej.

Co do rozpoznania to ja nie mam czarno na białym, że mam sm. Wszyscy lekarze tak twierdzą, wszystkie wyniki na to wskazują, ale moja pani prof. wpisze mi diagnoze dopiero po trzecim rezonansie - czyli w październiku 2013 (o ile wpisze) ;)

Na kartach informacyjnych w rozpoznaniu mam wszędzie wpisane: Obserwacja w kierunku procesu demielizacyjnego.

p.s. od 2008 mam objawy, w 2013 punkcja, potencjały, MRI wskazują na zmiany demielizacyjne, ale z diagnozą się nie spieszą :-| dobrze, niedobrze? kto wie?

Awatar użytkownika
Beata:)

-#Administrator
Posty: 9398
Rejestracja: 2009-02-09, 14:24
Lokalizacja: Toruń

Postautor: Beata:) » 2013-07-16, 14:37

nada pisze:Postanowiłam zadzwonić do nfz'tu i pani twierdzi, że nie ważne iż jest na skierowaniu wpisany tylko ostatni dwudniowy pobyt w szpitalu. Prosiła by dołączyć kartę informacyjną z marca, jeśli dotyczy tej samej jednostki chorobowej.

O, to jest bardzo ważna informacja i daje szansę na pozytywne rozpatrzenie, czego Ci z całego serca życzę.
Jak wrócisz, a jechać warto, mam nadzieję, że wpiszesz tu kolejny adres ośrodka, który jest dla nas przyjazny, czyli dostosowany do naszych potrzeb ;-)

Pozdrawiam :-)
Obrazek

nada
Posty: 207
Rejestracja: 2013-03-07, 17:45
Lokalizacja: lubelskie

Postautor: nada » 2013-07-16, 14:50

Oby oby :) Dziekuję za pomoc i pozytywne fluidy :-)


Wróć do „Rehabilitacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 23 gości