Rehabilitacja

Indywidualna rehabilitacja chorego na SM

Moderator: Beata:)

helena1957
Posty: 7
Rejestracja: 2011-10-13, 14:33
Lokalizacja: radom

Postautor: helena1957 » 2012-01-15, 19:20

witam, wstąpił we mnie optymizm, widzę światełko w tunelu dla mojej siostry. A zaczęło się od tego, że poprzez pcpr w którym staramy się otrzymać dofinansowanie do podnośnika transportowego http://ortcare.pl/pages/transportowe/rp850p.html i skontaktowałam się z przedstawicielem firmy ortcare w celu uzgodnienia szczegółów zakupu tego podnośnika. Przyjechał bardzo miły pan, który pomógł w skompletowaniu dokumentów do wniosku. Nie mogłam poradzić sobie z tymi wszystkimi dokumentami, a on to wszystko załatwił za mnie.
Co najważniejsze opowiedział nam o takim sprzęcie do rehabilitacji jak PIONIZATOR, o czym nigdy wcześniej nie słyszałam. Jest to urządzenie pomocne w rehabilitacji i dofinansowane przez NFZ i pcpr, więc nie wyjmując grosza z własnej kieszeni można korzystać z dobrodziejstw tego sprzętu. Jest to rehabilitacja dla osób mających problem z utrzymaniem równowagi, juz słabo albo wcale nie chodzących i z pewnością pomoże poprawić sprawność fizyczną i psychiczną. Pokaże wam to cudo, może ktoś sie wypowie, czy korzysta z takiej formy rehabilitacji domowej. http://ortcare.pl/pages/pionizatory/pionizator11.html

kolekcjonerka
Posty: 449
Rejestracja: 2013-08-12, 14:17
Lokalizacja: Śląsk
Kontaktowanie:

Postautor: kolekcjonerka » 2013-09-02, 14:41

Proszę o wytłumaczenie jak krowie na rowie jak się zabrać za rehabilitację? Chodzi mi przede wszystkim o to co nam/mi przysługuje? Tak ogólnie wyczytałam tutaj http://www.ptsr.org.pl/pl/?poz=Top/B/C Ale nigdy nie korzystałam i nie ogarniam. Mam skierowanie od neurologa do poradni rehabilitacji (diagnoza: osłabienie kończyn dolnych). Czyli idę z tym papierkiem tam gdzie mi wygodniej i lekarz rehabilitant przepisuje mi jakieś konkretne zabiegi i czy coś więcej niż 10 sztuk? Chciałabym sobie pomóc na większą skalę.
„Nie trzeba odwagi, kiedy i tak nie ma wyboru.”

Luka
Posty: 96
Rejestracja: 2009-10-19, 23:22
Lokalizacja: B.S.T.O.K

Postautor: Luka » 2013-09-03, 07:46

Proponuje nie szukać, rehabilitacji w służbie zdrowia, bo to wszystko co wypisują to pic na wodę fotomontaż: podłączą ci jakaś diatermie :lol: , albo prądy DD aby poczuć mrowienie :lol: , dadzą jakąś kąpiel perełkową aby sobie kończyny pomoczyć :lol: i najlepszy UGUL :lol:. ŚCIEMA :!: . Lepiej zainwestować pieniążki fakt, ze wyjdzie drożej ale na pewno bardziej pomoże taki PNF, NDT Bobath dla dorosłych, jest 10000 razy bardziej efektywny niż jakieś pierdoły proponowane przez NFZ.
...

elka
Posty: 170
Rejestracja: 2010-08-18, 19:15
Lokalizacja: Polska

Postautor: elka » 2013-09-03, 10:36

Jeśli chodzi o nasze uprawnienia do rehabilitacji, to najlepszym źródłem wiedzy są strony internetowe Narodowego Funduszu Zdrowia ( https://zip.nfz.gov.pl/ap-portal/ ), z których czerpiemy następującą wiedzę :
Jeżeli wymagasz rehabilitacji lub zabiegów fizjoterapeutycznych po przebyciu choroby możesz skorzystać ze świadczeń rehabilitacji leczniczej:

 w warunkach ambulatoryjnych,
 w warunkach domowych,
 w ośrodku lub oddziale dziennym,
 w warunkach stacjonarnych.
Skierowanie do poradni rehabilitacji lub na zabiegi fizjoterapeutyczne może Ci wystawić każdy lekarz ubezpieczenia zdrowotnego.

Ważne! Pamiętaj, że skierowanie na zabiegi straci ważność, jeżeli nie zostanie zarejestrowane w przychodni rehabilitacyjnej w terminie 30 (trzydziestu) dni od daty wystawienia.

Jeżeli ze względu na brak możliwości samodzielnego poruszania się, nie możesz dotrzeć do placówki rehabilitacji ambulatoryjnej, możesz skorzystać z rehabilitacji leczniczej w warunkach domowych. O konieczności skorzystania z tej formy rehabilitacji leczniczej decyduje lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, a informacja o wskazaniach do rehabilitacji domowej musi być zawarta na wystawionym skierowaniu.
Termin domowej lekarskiej porady rehabilitacyjnej, wizyty fizjoterapeutycznej lub zabiegów w domu ustalisz po otrzymaniu skierowania w gabinecie lub zakładzie rehabilitacyjnym, który ma podpisaną umowę z NFZ.
Ważne! Każda poradnia, zakład lub przychodnia rehabilitacji, która ma podpisaną umowę na świadczenia ambulatoryjne ma obowiązek udzielania świadczeń w warunkach domowych (jeżeli istnieje taka konieczność).
Pacjentowi przysługuje rehabilitacja do 80 (osiemdziesięciu) dni zabiegowych w warunkach domowych w roku kalendarzowym, w trakcie których może być wykonywanych do pięciu zabiegów dziennie.
Jeżeli Twój stan zdrowia nie pozwala na rehabilitację w warunkach ambulatoryjnych, ale nie wymagasz całodobowego nadzoru medycznego możesz skorzystać z zabiegów rehabilitacji leczniczej w ośrodku lub oddziale dziennym. Są to zabiegi obejmujące kompleksową fizjoterapię narządu ruchu, szczególnie ze wskazań ortopedycznych (po urazach, przebytych operacjach lub przewlekle chorych), a także wskazań neurologicznych, reumatologicznych, kardiologicznych, onkologicznych i pulmonologicznych.
Na ten rodzaj rehabilitacji kierują (w zależności od typu rehabilitacji, wieku pacjenta i jego schorzenia) lekarze POZ lub lekarze specjaliści z oddziałów szpitalnych lub poradni specjalistycznych.

Rehabilitacja w ośrodku lub oddziale dziennym trwa od 3 (trzech) do 6 (sześciu) tygodni, w czasie których wykonywanych jest średnio 5 (pięć) zabiegów dziennie.
Gdy ze względu na kontynuację leczenia wymagasz kompleksowych czynności rehabilitacyjnych oraz całodobowej opieki medycznej możesz skorzystać z rehabilitacji leczniczej w warunkach stacjonarnych.

W ramach tego rodzaju w zależności do schorzenia realizowane są m.in. zabiegi:
 stacjonarnej rehabilitacji ogólnoustrojowej;
 stacjonarnej rehabilitacji neurologicznej;
Skierowania na leczenie stacjonarne wystawiane są przez lekarzy specjalistów z oddziałów szpitalnych i poradni specjalistycznych.

 Czas trwania rehabilitacji ogólnoustrojowej wynosi od 3 (trzech) do 6 (sześciu) tygodni.
 Czas trwania rehabilitacji neurologicznej zależy od rodzaju prowadzonej rehabilitacji neurologicznej i wynosi od 6 (sześciu) do 16 (szesnastu) tygodni.

To powyższe gwoli usestymatyzowania wiedzy o naszych uprawnieniach.
Niemniej jednak Luka ma rację, że może warto zainwestować w dobrą rehabilitację. Najlepiej byłoby wybrać placówkę, która zrobi standard zabiegów w ramach kontraktu z NFZ, a resztę ( jeśli będzie potrzeba ) odpłatnie.
Początkująca kolekcjonerko, poczytaj informacje w internecie o najbliższych tobie placówkach rehabilitacyjnych i dopytaj, czy mają kontrakt z NFZ i jak długie mają kolejki.
Ostatnio zmieniony 2013-09-03, 14:43 przez elka, łącznie zmieniany 1 raz.

kolekcjonerka
Posty: 449
Rejestracja: 2013-08-12, 14:17
Lokalizacja: Śląsk
Kontaktowanie:

Postautor: kolekcjonerka » 2013-09-04, 11:53

Dziękuję :)
„Nie trzeba odwagi, kiedy i tak nie ma wyboru.”

orzel1985
Posty: 52
Rejestracja: 2013-06-28, 19:20
Lokalizacja: Łódź
Kontaktowanie:

Postautor: orzel1985 » 2013-09-06, 12:23

hej, mam taki problem.
Co mam zrobić jak chodzę na rehabilitacje a nie daje rady?
jak z niej wyjde to jestem nie do życia, tak czy tak jestem nie do życia ale po niej jakos bardziej...

Luka
Posty: 96
Rejestracja: 2009-10-19, 23:22
Lokalizacja: B.S.T.O.K

Postautor: Luka » 2013-09-06, 12:40

Rozumiem ze ćwiczysz z fizjoterapeutą i on tak cię meczy ;-) , jeżeli tak to poproś aby ci zmienił ćwiczenia, skrócił czas wykonywania ćwiczeń bądź robił dłuższe przerwy bo po prostu wychodzisz wyczerpany.
...

AlicjaXYZ
Posty: 262
Rejestracja: 2012-12-27, 22:03
Lokalizacja: Kalisz

Postautor: AlicjaXYZ » 2013-09-06, 13:38

orzel1985 pisze:Co mam zrobić jak chodzę na rehabilitacje a nie daje rady?

to, co powiedział Luka, bo faktycznie jest to problem i ja sama tak miałam po każdym wysiłku rehabilitacyjnym. Niestety nasza reh. nie dostosowuje się do pacjenta, tylko nakłada standardy na każdego. I ja po każdej na solu znowu w szpitalu lądowałam.
A i jak się spotykałam też z jedną rehabilitantką, to po każdych ćwiczeniach, kazała mi się przejść, by sprawdzić jak to lepiej chodzę, tyle tylko, że ja na to siły nie miałam i chodziłam jak łamaga. Ona się dziwiła...

Aśka
Posty: 1192
Rejestracja: 2009-12-03, 15:06
Lokalizacja: stąd

Postautor: Aśka » 2013-09-06, 14:58

AlicjaXYZ pisze:Niestety nasza reh. nie dostosowuje się do pacjenta, tylko nakłada standardy na każdego.


niestety to prawda :-( Każdy chory powinien mieć rehab.dostosowaną do swoich potrzeb,sił,możliwości,a jest jak jest :-/

Ola92
Posty: 95
Rejestracja: 2013-09-05, 17:47
Lokalizacja: Rzeszów
Kontaktowanie:

Postautor: Ola92 » 2013-09-06, 15:12

A polecacie jakieś szczególne ćwiczenia do wykonywania samemu? Aktualnie nic mi nie jest, ale zastanawiam się czy nie zacząć stosować jakiejś "rehabilitacji" w domu. Na razie staram się pływać...
Chodzi mi o to, że są jakies książki/poradniki, czy lepiej żebym poradziła się rehabilitanta i poprosiła o jakieś wskazówki?
Bo chyba z jednej strony nie ma co czekać aż coś się stanie i pod kątem danej niesprawności się rehabilitować...A z drugiej strony nie wiem od czego zacząć...

Jeżeli coś podobnego było to przepraszam, wątki są strasznie rozległe...

Aśka
Posty: 1192
Rejestracja: 2009-12-03, 15:06
Lokalizacja: stąd

Postautor: Aśka » 2013-09-06, 15:14

Ola92, ja w domu jeżdżę na rowerku stacjonarnym oraz wykonuję ćwiczenia rozciągające.

Ola92
Posty: 95
Rejestracja: 2013-09-05, 17:47
Lokalizacja: Rzeszów
Kontaktowanie:

Postautor: Ola92 » 2013-09-06, 15:19

No to ja pływanie i rolki...(i tęksnie za czasami kiedy 3 razy w tyg ternowałam karate i 3-4 chodziłam na basen zrobić sobie ot tak 1,5 km...teraz forma nie ta)

A czy ktoś z was bawi się w Powerball? To jest takie coś: http://pl.wikipedia.org/wiki/Powerball

Mi bardzo pomogło po rzucie, kiedy drętwiały mi po 2 palce każdej dłoni...Codziennie kręciłam sobie po 3-4 minutki i poza tym, że przedramię mnie bolało :P to wydaje mi się że moje drętwienia bardzo szybko ustąpiły.

sterre
Posty: 62
Rejestracja: 2013-06-09, 23:42
Lokalizacja: z piekła
Kontaktowanie:

Postautor: sterre » 2013-09-06, 16:09

Ola92 pisze:
A czy ktoś z was bawi się w Powerball? To jest takie coś: http://pl.wikipedia.org/wiki/Powerball



Ja to mam. Genialne i bardzo pomaga :)

orzel1985
Posty: 52
Rejestracja: 2013-06-28, 19:20
Lokalizacja: Łódź
Kontaktowanie:

Postautor: orzel1985 » 2013-09-06, 16:12

na rolkach trzeba mieć choć troche równowagi, ja proponuje ćwiczenia izomeryczne

Ola92
Posty: 95
Rejestracja: 2013-09-05, 17:47
Lokalizacja: Rzeszów
Kontaktowanie:

Postautor: Ola92 » 2013-09-06, 16:15

Jak na razie nie mam żadnych problemów z równowagą więc jeżdżę sobie :)
Nadal próbuję zdobyć cokolwiek typowo pod SM...


Wróć do „Rehabilitacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 84 gości