Borne Sulinowo

Indywidualna rehabilitacja chorego na SM

Moderator: Beata:)

kati
Posty: 347
Rejestracja: 2008-02-26, 13:21
Lokalizacja: Szczecin
Kontaktowanie:

Borne Sulinowo

Postautor: kati » 2008-06-09, 14:23

Jeśli ktoś tam był lub może coś powiedzieć na ten temat, to bardzo proszę. Dziś tam dzwoniłam i terminy obecnie na październik. Chciałabym tam pojechać, ale...
"Wszystko ma swój czas, każda sprawa pod niebem ma swoją porę".

Wiesia
Posty: 2429
Rejestracja: 2008-05-22, 12:09
Lokalizacja: Chojnice

Postautor: Wiesia » 2008-06-10, 06:05

Też myślałam o tym ośrodku,tym bardziej,ze to blisko mnie.Szukałam w necie i coś tam wyczytałam.zapytam dzisiaj na rehabilitacji,może ktoś coś więcej wie.Przychodzi tam Pani ze stowarzyszenia chorych na SM.kolejny temat do rozmowy.Dam znać,ale dopiero po południu
Wiesia żyj w zgodzie z sm

maria_xx
Posty: 776
Rejestracja: 2008-02-21, 14:46
Lokalizacja: Gdańsk

Postautor: maria_xx » 2008-06-10, 11:26

Borne Sulinowo to jeden z trzech ośrodków w Polsce wyspecjalizowanych w rehabilitacji chorych na SM. Wcześniej był KOMiR w Dąbku, a ostatnio otworzono jeszcze jeden ośrodek gdzieś w centrum Polski (chyba). Borne jest bardzo dobrze wyposazone (m.in. pełna kriokomora), spełnia wszelkie standardy europejskie. Warunki socjalno-bytowe bdb (dość nowy osrodek), o ile ktoś akceptuje brak pokojów 1-os. Opłata za turnus składa się z 2 części - rehabilitacyjną (refundowane przez NFZ, jesli ma się odpowiednie skierowanie) i hotelową (można dostać dofinansowanie z PCPR przy odpowiednio niskich dochodach). Tak przynajmniej do niedawna to wyglądało. Czytałam w internecie opinie wielu b. zadowolonych osób, ostatnio chwaliła znajoma która tam własnie przebywa. Okres oczekiwania jest przyzwoity (liczony w tygodniach).
Dąbek można miec zrefundowany całkowiecie przez NFZ, ale okres oczekiwania to lata. Byłam w zeszłym roku (prywatnie). Budowa kriokomory i doposażenie w najnowoczesniejszy sprzęt rehabilitacyjny były w najblizszych planach. Już w zeszłym roku widac było duże zaawansowanie prac budowlanych.
Pozdrawiam.

maria_xx
Posty: 776
Rejestracja: 2008-02-21, 14:46
Lokalizacja: Gdańsk

Postautor: maria_xx » 2008-06-10, 11:30

Rzuciłam okiem na post Kati - wiec i tam sie pogorszylo długością kolejki, ale sadze, ze wiaże się to sezonem wakacyjno - urlopowym. Ale czekanie do października - to i tak niezbyt długo.

kati
Posty: 347
Rejestracja: 2008-02-26, 13:21
Lokalizacja: Szczecin
Kontaktowanie:

Postautor: kati » 2008-06-10, 12:30

Dziękuję za inf. nt Dąbka. Nie wiedziałam, że można na NFZ.
"Wszystko ma swój czas, każda sprawa pod niebem ma swoją porę".

maria_xx
Posty: 776
Rejestracja: 2008-02-21, 14:46
Lokalizacja: Gdańsk

Postautor: maria_xx » 2008-06-10, 12:42

Kati, jesli zainteresował Cię Dąbek, wejdź na ich stronę i pobierz odpowiednie formularze. Jest troche załawiania - jak ze wszystkim, zresztą. Bez papierków ani rusz.

Wiesia
Posty: 2429
Rejestracja: 2008-05-22, 12:09
Lokalizacja: Chojnice

Postautor: Wiesia » 2008-06-10, 16:19

byłam na rehabilitacji,ale Pani ,która coś mogłaby powiedzieć o Bornem Sulinowie nie było,może jutro.Też chciałabym z pierwszej ręki wiadomość,bo ta miejscowość jest niedaleko mnie.
Wiesia żyj w zgodzie z sm

ircek
Posty: 537
Rejestracja: 2008-06-23, 14:21
Lokalizacja: Północ
Kontaktowanie:

Postautor: ircek » 2008-08-10, 23:49

kati pisze:Dziękuję za inf. nt Dąbka. Nie wiedziałam, że można na NFZ.


kati- Dabek nie jest refundowany z NFZ to jest dom opieki spolecznej i dziala jako taki dom wiec pobierane sa tam oplaty jak w DPS czyli 70% dochodu na miesiac, wiec oplata jest taka ze im sie ma wiekszy dochod wiecej sie placi. wszelkie formalnosci zalatwiasz u siebie w osrdoku pomocy spolecznej w gminie, jesli potrzebujesz informacji zluze pomoca :)

Ja w dabku bylem juz 6 razy i pod wzgledem rehabilitacji chyba nie ma nic lepszego w tej chwili jest tez hipoterapia, obecnie juz otwieraja drugie skrzydlo wiec czas oczekiwania powinen sie skrócić, dotychczas bylo to okolo 1,5 roku dla stalych i okolo roku dla nowych co pierwszy raz jada, zakupili tez duzo nowego sprzetu i bedzie tez kriokomora. Bardzo polecam tam rehabilitacje, najgorsze to czas oczekiwania.

To jest ich strona http://www.dabek.of.pl/

O bornem słyszalem, jest dosc dobrze bylo tam kilku moich znajomych, jednak finansowo jest duzo drozszy od dabka chyba ze ktos ma bardzo duzy dochod, wtedy moze byc taniej, niewiem jakie sa teraz kryteria wczesniej bylo tak , ze 1800 placilo NFZ i tyle samo trzeba bylo samemu przy wyzszym dochodzie nie ma dofinansowania z PCR
"You`ll Never Walk Alone"
Idąc przez wichry i burze,
Wysoko trzymaj głowę,
I nie obawiaj się ciemności,
Po burzy zawsze świeci słońce.

maria_xx
Posty: 776
Rejestracja: 2008-02-21, 14:46
Lokalizacja: Gdańsk

Postautor: maria_xx » 2008-08-11, 09:46

Przepraszam za dezinformację - sama byłam prywatnie i widać nie do końca orientowałam sie, jak płacą inni.
Rzeczywiście - baza rehabilitacyjna jest bardzo bogata, ale ja nie wspominam najlepiej tych 3 tyg. , zapamiętałam głównie zmęczenie, które po powrocie nie zostało zrekompensowane zwyżką formy. Na pewno miejsce jest idealnie przystosowane do potrzeb ON pod względem architektonicznym (z wyjatkiem masywnych drzwi do sanitariatów), i przyjmuja tam takze osoby niezdolne do samoobsługi. Inne 'minusy' - to irytowała mnie bardzo narzucana odgórnie i na siłę 'rodzinna atmosfera', która sprowadzała się do 'tykania' wszystkich przez wszystkich.
Miejsce to ma także wielu gorących sympatyków (powiedziałabym, że większość) i spotkałam się z opiniami, że dzięki odbywanej tam rehabilitacji udawalo się o parę lat przedłużyc okres aktywności zawodowej, lub w miarę normalnego funkcjonowania.
Pozdrawiam i życzę owocnego rehabilitowania się.

kati
Posty: 347
Rejestracja: 2008-02-26, 13:21
Lokalizacja: Szczecin
Kontaktowanie:

Postautor: kati » 2008-08-11, 13:55

Bardzo dziękuję za informacje ircek i Mario. Jestem w trakcie starania się o Dąbek. Zobaczymy co z tego wyniknie.
"Wszystko ma swój czas, każda sprawa pod niebem ma swoją porę".

ircek
Posty: 537
Rejestracja: 2008-06-23, 14:21
Lokalizacja: Północ
Kontaktowanie:

Postautor: ircek » 2008-08-11, 13:58

Mario- Baza rehabilitacyjna dopiero teraz bedzie bogata wczesniej za dobrze z tym nie bylo mowiac o sprzecie, mi chodzilo o rehabilitacje ruchowa dostosowana do SMu, i wydaje mi sie ze skoro czulas sie mocno zmeczona to poprostu za duzo cwiczylas trzeba dobierac intensywnosc cwiczen do wlasnych mozliwosci, tam nikt nikogo na sile nie kaze chodzic na wszystkie cwiczenia, jesli nie czuje sie silny w danej chwili nie ide. Ja zawsze po powrocie na poczatku czuje sie znacznie oslabiony pozniej jednak odczuwa sie efekty reh ja jezdze zawsze na 6 tygodni, kazda rehabilitacja nam pomaga , ale nie jestesmy np po zlamaniu nogi gdzie po 3 tygodniach widac znaczaca poprawe, u nas wazne jest aby nie postepowalo dalej i to juz jest sukces, znacznej poprawy nie zagwarantuje nam zadna rehabilitacja, dlatego wiekszosc osrodkow rehab nie che przyjmowac SMowcow z braku widocznej poprawy sprawnosci, i to wielki ich blad.

jednym minusem dla osob ktore jeszcze nie moga sobie poradzic z psychika i patrzeniem na ciezkie stany jest wlasnie to , ze tam takie osoby sie widuje, przyjmuja tam wszystkie przypadki od lekkich po bardzo ciezkie, ja nie mialem z tym problemu od samego,poczatku wiec jest mi latwiej ,ale sa osoby ktore jednak ciezko znosza takie widoki, wiec przed wyjazdem trzeba przemyslec czy da sie rade z tym przetrwac

Kolejnym minusem jest odleglosc od miasta, jednak troche to dokucza, ale za to super miejsce do wypoczynku w ciszy.

Jesli chodzi o ta atmosfere rodzinna to wydaje mi sie ze to dobra sprawa, taka atmosfera sprawia ze czujemy sie w jednosci, a w dabku nikt nikomu na sile nie wmawia aby mowic sobie na Ty! jesli ktos sobie nie zyczy aby na Ty mowic wtedy sie do takiej osoby zwracamy na per pan(i) , wedłog mnie trzeba sie trzymac razem i czuc sie jak w rodzinie, choc moze nie wszystkim taka forma odpowiiada

ja przynajmniej od perwszego wyjazdu zawsze szybko skladam dokumenty na nastepny turnus i zawsze milo go wspominam, pod wzgledem rehabilitacji jak i milo spedzonego czasu. ale to moja opinia kazdy ma prawo do swojej oceny.

Pozdrawiam
"You`ll Never Walk Alone"
Idąc przez wichry i burze,
Wysoko trzymaj głowę,
I nie obawiaj się ciemności,
Po burzy zawsze świeci słońce.

Acroprincess
Posty: 487
Rejestracja: 2008-06-01, 13:01
Lokalizacja: Frankfurt am main

Postautor: Acroprincess » 2008-08-11, 18:28

a oto oficjalna strona na niej znajdziecie wszystko!!wychowalam sie w Bornem Sulinowie,to naprawde cudowne miejsce moja mama byla na turnusie pare tygodni temu jest zadowolona zarowno z programu jak i zyczliwosci personelu,poznala duzo ciekawych ludzi,wiec jesli moge cos dodac to polecam goraco;-))
www.centrumsm.eu wejdzcie na te strone tam znajdziecie wszystkie odpowiedzi na wasze pytania:-) :-)
Hardware
Ta część komputera, którą można kopnąć kiedy software przestanie funkcjonowac.

Wiesia
Posty: 2429
Rejestracja: 2008-05-22, 12:09
Lokalizacja: Chojnice

Postautor: Wiesia » 2008-08-12, 09:16

dziękuje za wiadomość.To jest niedaleko mnie.Jeśli przyznają mi grupę,będę się starała o turnus w Bornem Sulinowie.Boję sie tylko,ze jak zajrzę na stronę,to stwierdzę,że nie będzie mnie stać.Pozdrawiam
Wiesia żyj w zgodzie z sm

Acroprincess
Posty: 487
Rejestracja: 2008-06-01, 13:01
Lokalizacja: Frankfurt am main

Postautor: Acroprincess » 2008-08-12, 16:07

Z tego co wiem to jest ten turnus refundowany calkowicie,musisz sie zwrucic z podaniem do Pefromu,i wtedy nic nie bedziesz musiala doplacic;-))moja mama tak zrobila:-)))powodzenia! :-D
Hardware
Ta część komputera, którą można kopnąć kiedy software przestanie funkcjonowac.

Wiesia
Posty: 2429
Rejestracja: 2008-05-22, 12:09
Lokalizacja: Chojnice

Postautor: Wiesia » 2008-08-12, 17:06

Bardzo dziękuję za informację,ale chyba najpierw przyznanie grupy?Mam komisję 25 sierpnia.
Wiesia żyj w zgodzie z sm


Wróć do „Rehabilitacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 25 gości