Rehabilitacja po rzucie

Indywidualna rehabilitacja chorego na SM

Moderator: Beata:)

beta13
Posty: 131
Rejestracja: 2012-08-05, 21:58
Lokalizacja: Kraków

Rehabilitacja po rzucie

Postautor: beta13 » 2013-04-16, 22:56

Nie wiem czy wszyscy o tym wiedzą, ale ja nie wiedziałam.. Po rzucie i pobycie w szpitalu NALEŻY się pobyt w szpitalu na oddziale rehabilitacyjnym. Trzeba się zgłosić do 12 dni po rzucie/solu i MUSZĄ przyjąć już i już... Żaden lekarz mi tego nigdy nie powiedział....

nada
Posty: 207
Rejestracja: 2013-03-07, 17:45
Lokalizacja: lubelskie

Postautor: nada » 2013-04-16, 23:04

Pierwsze od Ciebie słyszę. U mnie mija właśnie 16 dzień :-/

beta13
Posty: 131
Rejestracja: 2012-08-05, 21:58
Lokalizacja: Kraków

Postautor: beta13 » 2013-04-16, 23:11

No ja się dowiedziałam w szpitalu że tak jest .. Wcale nie od lekarza :-?

nelka66
Posty: 229
Rejestracja: 2013-02-14, 09:07
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: nelka66 » 2013-04-17, 09:49

Ciekawe dlaczego nie udzielają takiej informacji :5: Jestem chora ładnych parę lat, na przymusowych "wakacjach" w szpitalu też się bywało, a o tym pierwszy raz słyszę ;-)

Awatar użytkownika
Jukka
Posty: 2012
Rejestracja: 2012-12-15, 22:17
Lokalizacja: z miasta
Kontaktowanie:

Postautor: Jukka » 2013-04-17, 11:52

Hmmm, będę musiała zapytać o to swojego neuro ;-) Do tej pory też o niczym taki nie słyszałam

zagoplanka
Posty: 55
Rejestracja: 2013-04-17, 15:18
Lokalizacja: kruszwica

Postautor: zagoplanka » 2013-04-30, 11:36

Wszyscy wiemy jak ważna jest rehabilitacja w sm. Po pobycie w szpitalu jeśli lekarz sam nie skieruje pacjenta na oddział rehabilitacyjny albo sanatorium (za tym też trzeba czekać nawet kilka miesięcy) chory jest zostawiony sam sobie. Dobrze jest, jeśli mamy w sobie dużo samozaparcia żeby systematycznie ćwiczyć. Motywacja do ćwiczeń nie zawsze należy do naszych mocnych stron. W warunkach domowych to nie to samo co w wyspecjalizowanych ośrodkach. Fajnie by było mieć kogoś kto by nas wpierał i ćwiczył razem z nami.
zagoplanka

Piotrek Medic
Posty: 35
Rejestracja: 2013-04-21, 16:10
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: Piotrek Medic » 2013-04-30, 23:59

zagoplanka, masz 100% rację - rehabilitacja jest bardzo ważna. Ostatnio nawet są wytyczne, że bardziej niż rehabilitacja ambulatoryjna ważna jest rehabilitacja w domu chorego. Ja zawsze swoim pacjentom z SM powtarzam, że rehabilitacja w ich przypadku, w warunkach domowych to tak naprawdę rehabilitacja całej rodziny. Chory musi nauczyć maksymalnej samodzielności w otaczających go warunkach, a rodzina umiejętnie pomagać ( raczej wspierać). Co ważniejsze- nie ważne jest czy pacjent ćwiczy, ważniejszym staje się pytanie JAK ćWICZY. Mnie samego na studiach uczyli ,,zasad rehabilitacji w SM", które z najnowszą wiedzą z zakresu neurologii nie do końca są zgodne i prawdziwe. Panują pewne mity dotyczące rehabilitacji SM-owca, przypisując taką plakietkę chorym. Bardzo ważne jest zrozumienie chorego, jego potrzeb oraz celów jakie on sam stawia przed sobą. Od fizjoterapeuty powinno się wymagać z kolei zrozumienia tego wszystkiego i umiejętnego dopasowania planu terapii do tego wszystkiego. Ja zawsze swoim pacjentom mówię - jeżeli zadajesz mi mnóstwo pytań, dociekasz to nie powód do wstydu, zakłopotania, to znaczy że zaczynasz angażować się w terapię". I do tego zachęcam wszystkich - rozmawiajcie z Waszymi fizjoterapeutami.

Pozdrawiam i super, że temat został odświeżony.

zagoplanka
Posty: 55
Rejestracja: 2013-04-17, 15:18
Lokalizacja: kruszwica

Postautor: zagoplanka » 2013-05-07, 12:07

Właśnie wróciłam z zabiegów rehabilitacyjnych do domu. Mam szczęście, bo pracownia fizjoterapii w moim miasteczku jest całkiem blisko mojego miejsca zamieszkania, dosłownie niecały kwadrans spacerkiem. Pani masażystka wymasowała mi kręgosłup, potem gimnastyka kończyn dolnych na podwieszkach, obowiązkowo stymulacja pęcherza i masaż pneumatyczny kończyn dolnych. W domu wieczorem rowerek stacjonarny chociaż przez kwadrans a w między czasie terapia ręki czyli mycie naczyń, pranie, prasowanie a wszystko po to ,żeby jak najdłużej być sprawną i nie musieć korzystać z niczyjej pomocy. Ciekawa jestem z jakich wy zabiegów korzystacie.
zagoplanka

Awatar użytkownika
Jukka
Posty: 2012
Rejestracja: 2012-12-15, 22:17
Lokalizacja: z miasta
Kontaktowanie:

Postautor: Jukka » 2013-05-07, 12:22

No ja na przykład z żadnych. Swojego czasu, odpłatnie, przychodził do mnie masażysta, ale to głównie z powodu bólu kręgosłupa. Poza tym terapia rąk zupełnie jak Twoja, spacery z dziećmi z czego jedno noszone w chuście. I jakoś żyję. Z akcentem na JAKOŚ ;-)
A i jeszcze rehabilitacja oczu przy lekturze niniejszego forum i książek. To przy okazji rehabilitacja psychiczna, mająca na celu ochronę przed deprechą

nada
Posty: 207
Rejestracja: 2013-03-07, 17:45
Lokalizacja: lubelskie

Postautor: nada » 2013-07-13, 14:12

A ja dzisiaj dowiedziałam się, że do 6 miesięcy po pobycie w szpitalu można pójść do lekarza rodzinnego po skierowanie do sanatorium. Podobno takie poszpitalne skierowania szybciej rozpatrują. Jakie sanatoria polecacie? Zależy mi na kriokomorze, basenie i na doświadczonym personelu w zakresie sm.

Awatar użytkownika
Beata:)

-#Administrator
Posty: 9398
Rejestracja: 2009-02-09, 14:24
Lokalizacja: Toruń

Postautor: Beata:) » 2013-07-13, 14:26

Nada, po rzucie skierowanie do sanatorium można dostać razem z wypisem ze szpitala. Czas oczekiwania wynosi wówczas 2-3 miesiące, albo jeszcze szybciej. Jeśli chodzi o szczegóły polecanych ośrodków, zajrzyj np. >> tutaj <<
Pozdrawiam :-)

nada
Posty: 207
Rejestracja: 2013-03-07, 17:45
Lokalizacja: lubelskie

Postautor: nada » 2013-07-14, 10:43

Dzięki Beata, czytałam tamten wątek, ale nie jest tam jasno nigdzie napisane, które z tych polecanych ośrodków są na nfz, a które nie.

Awatar użytkownika
Beata:)

-#Administrator
Posty: 9398
Rejestracja: 2009-02-09, 14:24
Lokalizacja: Toruń

Postautor: Beata:) » 2013-07-14, 11:06

nada pisze:ale nie jest tam jasno nigdzie napisane

A może po prostu wystarczy tam właśnie dopytać, skoro nie znalazłaś odpowiedzi ? ;-) . Kolejny temat do którego warto zajrzeć znajduje się >> tutaj <<.
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
haniutek
Posty: 1429
Rejestracja: 2008-04-07, 08:43
Lokalizacja: spod dachu nieba

Postautor: haniutek » 2013-07-14, 12:18

nada pisze:Jakie sanatoria polecacie?


Nado, możesz poprosić lekarza, który będzie wystawiał skierowanie o wpisanie konkretnego ośrodka, ale to nie jest wiążące dla lekarza w Oddziale Wojewódzkim NFZ, który będzie sprawę rozpatrywał . Informacje szczegółowe, dotyczące wykazu ośrodków z jakimi jest podpisany kontrakt, prawdopodobnie uzyskasz w Oddziale NFZ do którego należysz. Może od tego warto rozpocząć poszukiwania.


Pozdrawiam :)

P.S.Małopolski Oddział NFZ ma bardzo fajną stronkę dla pacjentów z SM :arrow: Świadczenia Medyczne dostępne dla chorych na SM
<center> <i>"Idź dalej niezłomnie,(...)Nic nie jest stracone, skończone też nie "</i> </center>


Wróć do „Rehabilitacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 78 gości