Przeczulica skóry

Jak czujesz się w tym momencie?

Moderator: Beata:)

mika123
Posty: 10
Rejestracja: 2014-03-02, 23:39
Lokalizacja: Gdynia

przeczulica

Postautor: mika123 » 2014-03-12, 22:11

I N E S pisze:Przeczulice, o ile to można tak nazwać mam bardzo długo więc to u mnie raczej nie od SM, od dawna pamiętam że od niektórych materiałów aż mnie trzepie, ciężko znaleźć mi pościel którą mogła bym dotknąć, a rajstopy? brrrr..... horror


Bardzo długo to znaczy ile ? Masz ją cały czas, czy czasem mija ? Jeśli mija to czy sama, czy czymś sie wspomagasz? U mnie pojawiła sie ok. 3 tygodnie temu. Prawy buch i plecy. Do tego uczucie takiej naciągniętej skóry a miejscami jakby zanik czucia. Okropnie wkurzające. Byłam u neuro, sam nie wie czy to rzut czy nie, dostałam skierowanie do szpitala i sama mam zadecydować czy iść na sterydy czy nie. Pierwsze 2 rzuty wraz z diagnozą miałam 10 lat temu i do teraz nic poważniejszego się nie działo. Czasem, mrowienia, czasem noga się sama zginała jak była zmęczona i tak poważniej to dopiero teraz. Wszystko zawsze ustępowało i mam dylemat czy czekać, czy nie ( nie moja, ale też się nie pogarsza) Czy komuś przechodzi samo ? Czy po sterydach przechodzi od razu ? Z góry dziękuję za wskazówki.
Praw­dzi­we życie zaczy­na się wraz z praw­dzi­wym marze­niem. Kto pot­ra­fi marzyć, nie stra­cił nadziei. A nadzieja może wszystko...

agaciszon
Posty: 474
Rejestracja: 2008-11-14, 18:54
Lokalizacja: gdzieś koło Warszawy

Postautor: agaciszon » 2014-03-13, 21:50

Przeczulicę, a potem niedoczulicę i właśnie takie uczucie na skórze brzucha miałam latem zeszłego roku. Przeczekałam i minęło po trzech tygodniach. Jednak myślę, że to był rzut bo podobnie zaczął się mój pierwszy incydent. Niedawno miałam przeczulice na stopie. Tym razem zdecydowałam się na szpital. Pięć flaszek Solu i przechodzi.

mika123
Posty: 10
Rejestracja: 2014-03-02, 23:39
Lokalizacja: Gdynia

Postautor: mika123 » 2014-03-13, 23:10

Dzięki :) a właśnie się zastanawiałam czy to przeczulica, czy niedoczulica ??? :) Nic, raczej mało istotne. Tak czy inaczej jeszcze chwile zaczekam, ważne że jest Solu jest alternatywą. Pozdrawiam
Praw­dzi­we życie zaczy­na się wraz z praw­dzi­wym marze­niem. Kto pot­ra­fi marzyć, nie stra­cił nadziei. A nadzieja może wszystko...

joanka
Posty: 560
Rejestracja: 2012-07-08, 20:55

Postautor: joanka » 2014-03-14, 09:42

część neurologów uważa,że przeczulica to nie jest rzut i trzeba to przeczekać,jeśli nie jest to powiążane z innymi deficytami neurologicznymi
pamiętaj,że sterydy to leki ciężkiego kalibru i mają dużo skutków ubocznych
Badania w dziedzinie medycyny dokonały tak olbrzymiego postępu, że dziś – praktycznie biorąc – nikt już nie jest zdrowy.
Bertrand Russell
SM 1999-2012, LTT dodatnie 2013-bb ?

AlexL4
Posty: 249
Rejestracja: 2013-03-13, 21:40
Lokalizacja: Liverpool

Postautor: AlexL4 » 2014-03-14, 11:50

przeczulice i nadwrazliwosc skory mam od bardzo dlugiego czasu, przeszkadza mi kazdy kawalek ubrania jaki mam na sobie, czesto boli. Nie wiedzialam, ze nawet malowanie sie moze byc bolesne (konkretnie nakladaniu pudru :-| ).

Nie wydaje mi sie, zeby same objawy sensoryczne byly od razu rzutem, one po prostu wystepuja. Takie przynajmniej jest podejscie mojego neuro i pielegniarki. Aczkolwiek takie objawy mozna leczyc objawowo, co tez najprawdopodobniej stanie sie w moim przypadku juz niebawem. Na sama mysl o tym robi mi sie lepiej :-D
But I won't cry for yesterday
There's an ordinary world
Somehow I have to find
And as I try to make my way
To the ordinary world
I will learn to survive

mika123
Posty: 10
Rejestracja: 2014-03-02, 23:39
Lokalizacja: Gdynia

Postautor: mika123 » 2014-03-14, 12:05

AlexL4 pisze: Aczkolwiek takie objawy mozna leczyc objawowo, co tez najprawdopodobniej stanie sie w moim przypadku juz niebawem. Na sama mysl o tym robi mi sie lepiej :-D


A masz wiedzę w jaki sposób ? Trzymam mocno kciuki, żeby szybko Ci pomogło oraz czekam na relację po :)
Praw­dzi­we życie zaczy­na się wraz z praw­dzi­wym marze­niem. Kto pot­ra­fi marzyć, nie stra­cił nadziei. A nadzieja może wszystko...

AlexL4
Posty: 249
Rejestracja: 2013-03-13, 21:40
Lokalizacja: Liverpool

Postautor: AlexL4 » 2014-03-14, 12:28

Z tego co mi wiadomo, w Anglii przepisuja na to Gabapentin i to jest chyba najczesciej stosowany przez chorych na SM lek. Teoretycznie jest on uzywany przy epilepsji, ale w SM bierze sie go na spastycznosc, bol neuropatyczny, mrowienia/prady i nadwrazliwosc skory.

Tyle wiem z internetu (pielegniarka mowiac o leku na te objawy nie podala nazwy), wiecej dowiem sie w ciagu najblizszych kilku tygodni (mam nadzieje, ze nie kilkunastu) i wtedy na pewno dam znac :-)
But I won't cry for yesterday
There's an ordinary world
Somehow I have to find
And as I try to make my way
To the ordinary world
I will learn to survive

agaciszon
Posty: 474
Rejestracja: 2008-11-14, 18:54
Lokalizacja: gdzieś koło Warszawy

Postautor: agaciszon » 2014-03-14, 14:33

joanka pisze:część neurologów uważa,że przeczulica to nie jest rzut

U mnie niestety to był rzut. Miałam do tego mrowienia i osłabienie lewej nogi. Świeża zmiana w MRI. I parę kropek więcej. Ale cztery lata nic się nie działo :)

joanka
Posty: 560
Rejestracja: 2012-07-08, 20:55

Postautor: joanka » 2014-03-14, 22:01

Ale cztery lata nic się nie działo

nooooooooo i z tego należy się bardzo cieszyć :23:
Badania w dziedzinie medycyny dokonały tak olbrzymiego postępu, że dziś – praktycznie biorąc – nikt już nie jest zdrowy.
Bertrand Russell
SM 1999-2012, LTT dodatnie 2013-bb ?

smutna
Posty: 40
Rejestracja: 2014-07-07, 22:16
Lokalizacja: Chorzów
Kontaktowanie:

Postautor: smutna » 2014-07-08, 12:09

hej, mam taki problem... zastanawiam się czy to kolejny rzut czy jestem przewrażliwiona. Mianowicie dwa miesiące temu dostałam zdrętwienia połowy ciała (prawa strona). Umiejscowione to było od klatki piersiowej aż przez całą nogę przód i tył tylko prawa strona tak jakby mnie ktoś przeciął nożem. W szpitalu pomogli dostałam sterydy- Solumedrol 5x250ml i stosunkowo szybko bo w ciągu dwóch tygodni wszystko kompletnie zniknęło. Wróciło czucie i pełna sprawnośc fizyczna nogi (a było nieciekawie). Od wczoraj mam taką jakby przeczulice w okolicy prawego biodra (mały odcinek ciała) nie dokucza aż tak bardzo ale przeszkadza. Kilka dni wcześniej miałam coś podobnego na lewy udzie, ale ustąpiło max po dwóch dniach. No i tak się zastanawiam czy to rzut czy nie rzut? Możecie się wypowiedzieć? I co powinnam dalej zrobić?
smutna

Awatar użytkownika
blanka
Posty: 7000
Rejestracja: 2012-09-07, 17:02
Wiek: 50
Lokalizacja: tarnowskie góry

Postautor: blanka » 2014-07-08, 13:41

Hej .
Mnie bardzo często dopada takie własnie odczucie ,wędrujące po ciele w różne miejsca .Przechodzi samo i stosunkowo szybko kilka ,kilkanascie godzin .Sadzę ,że skoro u Ciebie trwa to krótko ,obszar jest niewielki i nie dokucza aż tak bardzo ,poczekaj -myslę ,że przejdzie .Jeśli dołącza sie inne niepokojace objawy ,wtedy pomyśl o neuro .
Pozd.
Blanka

smutna
Posty: 40
Rejestracja: 2014-07-07, 22:16
Lokalizacja: Chorzów
Kontaktowanie:

Postautor: smutna » 2014-07-08, 23:13

Dziękuję blanko za odpowiedź, uspokoiłaś mnie nieco. A ta przeczulica na biodrze jakby nieco ustąpiła więc spróbuję być dobrej myśli. Pozdrawiam ciepło.
smutna

Awatar użytkownika
zosiako
Posty: 4565
Rejestracja: 2013-04-15, 12:39
Lokalizacja: Stąd

Postautor: zosiako » 2014-11-27, 19:03

nie wiem co robić :13: gdzieś od połowy września (jakoś tak) miałam przeczulicę, doprowadzała mnie do białej, sinej czy też innej wścieklicy, potem przeszło na problemy z nogami, seria sterydów i przeszło, tyle że z przeczulicy na kompletny brak czucia skóry na nodze prawej, nawet jak się mocno poparzyłam to nie bolało, teraz mam wrażenie, że brak czucia w na nodze "rozszerza się" na coraz większy obszar. skończyłam leczenie sterydami zgodnie z zaleceniem lekarza, wzięłam zastrzyki witaminowe, teraz mam neurovit i standardowo baclofen, ale coraz bardziej się boję i nie wiem co robić.

macie jakieś pomysły :13:
Denerwować się to mścić się na własnym zdrowiu za głupotę innych. Ernest Hemingway

Awatar użytkownika
blanka
Posty: 7000
Rejestracja: 2012-09-07, 17:02
Wiek: 50
Lokalizacja: tarnowskie góry

Postautor: blanka » 2014-11-27, 21:31

Zosiako- :588: jak Ci pomóc to nie wiem .Napiszę Ci tak -pierwszy duży rzut ,taki konkretnie wredny miał u mnie przebieg min. z niedoczulicą ,fragmentarycznym zupełnym brakiem czucia temp. ,dotyku .Obszar ciała tym zajęty miałam po lewej stronie od linii środkowej ciała od stopy (całej) do obojczyka .Inne objawy wycofały sie z czasem (oczywiście sterydy),natomiast TO utrzymywało się długo (ok.3 m-cy?) .Byłam kontrolowana przez neuro ,brałam Cocarboksylaza+ B 12 domięśniowo (bodajże 2 serie) .Któregoś dnia obudziłam sie i TEGO poprostu nie było ,nie wiem ile czasu minęło zanim się spostrzegłam ,ale przeszło całkowicie .Nie wiem czy miało na to wpływ przedłużone działanie Encortonu ,czy pozostałe leki ale zniknęło całkiem .Teraz miewam zaburzenia czucia temp. ale na małych obszarach ciała (głównie powierzchnia mieśnia czterogłowego uda) ,ale trwa to krótko i mija samoistnie .Nie wiem jak teraz jesteś kontrolowana przez neuro ,ale skoro TO sie pogarsza i jest na tyle niebezpieczne ,że sie poparzyłaś musisz sie skonsultować z neurologiem .Nie wiem czy moje słowa cos Ci pomogły ,ale życzę Ci żeby Tobie przeszło tak jak mnie kiedyś .
Blanka

Awatar użytkownika
zosiako
Posty: 4565
Rejestracja: 2013-04-15, 12:39
Lokalizacja: Stąd

Postautor: zosiako » 2014-11-28, 19:20

Blaniu :588: dzięki za odpowiedź, chyba muszę poczekać do 19 stycznia, bo wtedy idę na badania. albo przejdzie albo nie :13: oby się dalej nie rozlazło :-|
Denerwować się to mścić się na własnym zdrowiu za głupotę innych. Ernest Hemingway


Wróć do „Obecne samopoczucie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 23 gości