Wzrost wagi ciała a sm ?

Jak czujesz się w tym momencie?

Moderator: Beata:)

Awatar użytkownika
zosiako
Posty: 4565
Rejestracja: 2013-04-15, 12:39
Lokalizacja: Stąd

Wzrost wagi ciała a sm ?

Postautor: zosiako » 2013-07-20, 22:43

jak zapewne kilka osób wie, na obecnym etapie mam zdiagnozowane sm ( chociaż 1szy rzut miałam w 2001 roku) i podejrzenie boleriozy. Ostatni rzut miałam w maju b.r. PZNW = solu +metypred.
od zawsze miałam problemy z wagą , ale generalnie pilnując sie w standardowy sposób, czyli ograniczając węglowoadany, systematycznie ruszając się ( no w wmiarę) utrzymywałam ją na poziomie, który był dla mnie i mojego samopoczucia do zaakcpetowania.

obecnie, mam wrażenie, że wszystko, ale dosłownie wszystko, zamienia się w dodatkowy tłuszczyk, czy to może mieć jakikolwiek związek z sm , że jestem świeżo po rzucie? po sterydach?

1. nie odpowiadam sama sobie
2. nie stac mnie na wymianę szafy ciuchów

czy możecie pomóc /podpowiedzieć coś / zasugerować oprócz porad w stylu MŻ, MT i WR ??
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez zosiako, łącznie zmieniany 1 raz.
Denerwować się to mścić się na własnym zdrowiu za głupotę innych. Ernest Hemingway

kuczuś
Posty: 344
Rejestracja: 2013-06-09, 19:24
Lokalizacja: Łódzkie

Postautor: kuczuś » 2013-07-20, 23:21

Powiem szczerze, że sama się nad tym zastanawiam. Ja w kwietniu po ostatnim rzucie + solu-medrol przytyłam 4 kg i nie mogę tego zgubić w ogóle. Dopiero jak bardzo lekko jadłam i ćwiczyłam to udało mi się trochę zgubić. Co z tego, jak zjadłam lody i wszystko znów wróciło.

To pewnie po sterydach, po sterydach się cholernie tyje i ma się problemy z zatrzymywaniem wody w organizmie.

Myślę, że to powinno minąć po jakimś czasie, jak organizm trochę się uspokoi po rzucie i po dawce leków. a później wszystko wróci do normy. Czyli tak jak wcześniej się odżywiałaś, żeby utrzymać się w zadowalającej formie.

Ja zawsze bardzo intensywnie ćwiczyłam, więc jadłam co chciałam i nie miałam jakichś większych problemów z tyciem (to, że waga trochę za duża to oczywiste, ale nie tyłam) a teraz to jest jakaś tragedia. :-/

Awatar użytkownika
Jukka
Posty: 2012
Rejestracja: 2012-12-15, 22:17
Lokalizacja: z miasta
Kontaktowanie:

Postautor: Jukka » 2013-07-20, 23:52

No, ja z nadwagą mam problem od zawsze. Nie wydaje mi się, żebym tyła po sterydach, tyję po słodyczach, od których jestem uzależniona. Po sterydach wzrost Twojej wagi może być częściowo spowodowany zatrzymywaniem wody w organizmie czyli następnym razem do sterydów proś - jeśli nie dają, mi do doustnych dawali - o coś odwadniającego. No i do minimum ogranicz sól.
No i jak miałaś doustne sterydy, to może być po sterydach. Mój neuro kiedyś mi mówił, że nie jest entuzjastą doustnych sterydów, bo: "nie pomogą tak, jak solumedrol a jeszcze pani po nich przytyje". Nie wiem, czy w myślach dodał "co w pani przypadku byłoby szczególnie niekorzystne", ale nie on pierwszy mi mówił, że po sterydach się tyje. Tylko inni mi te doustne po tych dożylnych zapisywali. No i chyba Cię Zosiako zmartwię - po sterydach jest podobno trudno schudnąć. Podobnie jak po hormonach. Czyli jednak mimo wszystko powinnaś zaostrzyć dietę. No i jak nie masz nic moczopędnego to kawa. Czarna, gorzka. Piwo też mocno moczopędne, jednak jakby niekoniecznie wskazane przy próbach zrzucenia wagi.

Iwona333
Posty: 981
Rejestracja: 2010-05-04, 19:17
Lokalizacja: Wielkopolska

Postautor: Iwona333 » 2013-07-22, 09:31

Jak ostatnio byłam w szpitalu chyba ze 3 lata temu :-P to lekarz sam powiedział, że powinnam mieć dawkę zejściową po Solu czyli jakiś Metypred do domu czy cuś. Jednakże kiedy wychodząc o niego spytałam zostałam wyzwana że i tak mam nadwagę :-/ Potwierdzając teorię, czasem po miesięcznej kuracji Encortonem potrafiłam przytyć 10 kg, a zrzucałam to chyba z rok :shock: Teraz po porodzie, kiedy miałam rzut z powodu infekcji, kiedy ją wyleczyłam a rzut zaczął się wycofywać, też nie dostałam sterydów z powodu nadwagi :-x

nada
Posty: 207
Rejestracja: 2013-03-07, 17:45
Lokalizacja: lubelskie

Postautor: nada » 2013-07-22, 10:09

O kurcze, nie podejrzewałam, że waga może tak skakać. Miałam 5 dni solu w szpitalu i 2 tygodnie metypred w domu i powiem, że nie przytyłam ani kg. Później dopiero dowiedziałam się, żeby nie jeść słonych rzeczy i unikać słodyczy przez ten czas.

Czyli jak ze wszystkim, co organizm to inna reakcja.

AlexL4
Posty: 249
Rejestracja: 2013-03-13, 21:40
Lokalizacja: Liverpool

Postautor: AlexL4 » 2013-07-22, 12:25

u mnie sterydy przyniosły wręcz odwrotny skutek - na solu przez 5 dni i metypredzie przez kolejnych 25 cały czas miałam mdłości, poza krótkimi momentami dużego głodu, kiedy dawało się cokolwiek zjeść. efekt: - 2.5kg. od dwóch miesięcy staram się złapać jakiś dodatkowy kilogram i ciężko to idzie...
But I won't cry for yesterday
There's an ordinary world
Somehow I have to find
And as I try to make my way
To the ordinary world
I will learn to survive

borysoela
Posty: 47
Rejestracja: 2012-08-21, 10:00
Lokalizacja: warszawa

Postautor: borysoela » 2013-07-22, 13:39

Dziękuję że ktoś też napisał o utracie wagi. Byłam pewna że utrata wagi to coś nienormalnego. Wszyscy tyją po sterydach i to jest reguła. Tak twierdzą medycy.
Dojdziesz do swojej wagi nie martw się.
Ja po utracie ponad 10 kg musiałam wykonać szereg dodatkowych badań. schudłam po sterydach 5 o po interferonie następne 5 i dalej jazda w dół.
Teraz zatrzymałam się i wcinam ciastka aby przytyć.
Jak widzisz i tak źle i tak niedobrze.
Trzymaj się życzę sukcesów a będą tylko trzeba czasu

Awatar użytkownika
Jukka
Posty: 2012
Rejestracja: 2012-12-15, 22:17
Lokalizacja: z miasta
Kontaktowanie:

Postautor: Jukka » 2013-07-22, 15:01

Iwona333 pisze: to lekarz sam powiedział, że powinnam mieć dawkę zejściową po Solu czyli jakiś Metypred do domu czy cuś. Jednakże kiedy wychodząc o niego spytałam zostałam wyzwana że i tak mam nadwagę :-/

To ja tego lekarza nie rozumiem. To niby jak: szczupłej osobie to dawka schodząca sterydu pomoże, a osobie z nadwagą to już zaszkodzi? Czy wzrost wagi jest bardziej niebezpieczny niż niepodanie sterydu???
Dotychczas spotykałam się z dwiema szkołami: albo się daje doustne sterydy po solu medrolu albo nie - bo uważa się, że to zbędne.
We Wroc. uprzedzali mnie, że mogę po tym przytyć, ale dawali. Tutaj, jak pierwszy raz wychodziłam ze szpitala i coś zająknęłam na temat, że zazwyczaj dostawałam jeszcze dawkę schodzącą neuro uciął krótko: tutaj nie mamy takiej praktyki. O tuczących właściwościach sterydów dowiedziałam się, jak zapytałam, czy tutaj rzut koniecznie oznacza podanie solu medrolu, bo moje żyły moje niekoniecznie dobrze do znoszą. No to powiedział, że doustne mają słabsze działanie a w dodatku tuczą, dlatego nie jest ich zwolennikiem.
Ale sytuacji, w której dwoje SMów wychodzi po mniej więcej takim samym rzucie ze szpitala i lekarz mówi: pan jeszcze dostanie dawkę schodzącą sterydu, a pani nie - bo pani i tak jest za gruba to jakoś sobie nie wyobrażam. To już chyba bardziej wypadałoby, jeśli się wierzy w niezbędność dawki schodzącej powiedzieć: ale niech pani mocniej pilnuje diety, WYKLUCZY na czas brania sterydów cukier i w miarę możliwości sól. No, ale ja jestem tylko pacjentem i to w dodatku z dziurawym mózgiem, więc racji lekarzy mogę nie pojmować :13:

Awatar użytkownika
malina :/
Posty: 2026
Rejestracja: 2009-05-23, 22:49
Wiek: 38
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Postautor: malina :/ » 2013-10-03, 23:08

ehh ja też po ostatnim szpitalu znowu waga w górę... denerwuje mnie to, jest mi mega przykro z tego powodu ale nie potrafię spaść... tyje się super extra szybko, a chudnieeeeee ehhh 15 kg w dół i byłoby super ale jak to zrobić ;/
...bo trzeba się śmiać, wariata grać, szczęśliwym być i z życia drwić...

Awatar użytkownika
renia1286
Posty: 14352
Rejestracja: 2009-06-20, 09:28
Wiek: 59
Lokalizacja: Warmia

Postautor: renia1286 » 2013-10-04, 10:07

borysoela pisze:Dziękuję że ktoś też napisał o utracie wagi.

Nie ma za co :-) Ja też straciłam sporo na wadze a sterydów mało dostaję, bo na mnie nie działają tak jak powinny. :13:
Nie potrzebuję skrzydeł by latać, potrzebuję ludzi, dzięki którym nie upadnę.

nelka66
Posty: 229
Rejestracja: 2013-02-14, 09:07
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: nelka66 » 2013-10-04, 13:14

Cześć,

po pierwszych sterydach solu + Encorton przytyłam tak, że nie mogłam na siebie patrzeć :roll: Długo wracałam do normy...

po ostatnich jakie brałam - Metypred - schudłam jakieś 3kg. Potem wróciłam do wagi z której jestem zadowolona, ale istotne dla mnie jest to,że nieprzytycie jest możliwe ;-)

Zrobiłam to tak: ZERO SOLI 3 dni przed i tydzień po sterydach

ZERO - czyli naprawdę ani źdźbełka :10: Niczego nie soliłam, nie jadłam potraw, w których składzie jest sól (dania gotowe, wędlina, chleb, kupne ciasta i inne). Czytałam skład wszystkiego co chciałam zjeść. Chleb i coś do chleba, obiady - gotowałam sama bez soli :-P Po pewnym czasie okazuje się, że jest to całkiem smaczne :599: A po powrocie do normalnej diety - wszystko jest zdecydowanie przesolone :-P

Nie wiem, czy jest to reguła, która zawsze skutkuje - oby tak było.

Pozdrawiam wszystkich :607:
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez nelka66, łącznie zmieniany 1 raz.

Ola92
Posty: 95
Rejestracja: 2013-09-05, 17:47
Lokalizacja: Rzeszów
Kontaktowanie:

Postautor: Ola92 » 2013-10-04, 16:43

Ja po solu i tabletkach też "przytyłam" mimo, że prawie nic nie chciałam jeśc. Ale to była widocznie tylko woda bo tydzień pod odstawieniu już było mnie jakieś 3 kg mniej niż przed solu.
Potem przytyłam bo zażerałam stres na studiach. Początkowo myślałam że no tabletki antykoncepcyjne czy coś...Ale w moim przypadku nie ma się co wykręcać. Czekolado miłości moja...

joanka
Posty: 560
Rejestracja: 2012-07-08, 20:55

Postautor: joanka » 2013-10-04, 20:13

Ola92 pisze:Czekolado miłości moja...

kogoś/coś kochać trzeba ;-) - a jak ktoś mądry (niestety nie pamiętam kto) powiedział-wszystko co w życiu dobre jest -niezdrowe,niemoralne,tuczące :-D
Badania w dziedzinie medycyny dokonały tak olbrzymiego postępu, że dziś – praktycznie biorąc – nikt już nie jest zdrowy.
Bertrand Russell
SM 1999-2012, LTT dodatnie 2013-bb ?


Wróć do „Obecne samopoczucie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 128 gości