Ból.

Jak czujesz się w tym momencie?

Moderator: Beata:)

jaszczurka
Posty: 588
Rejestracja: 2009-01-25, 00:37
Lokalizacja: chwilowo ok.Rabki

Postautor: jaszczurka » 2013-03-08, 22:31

No własnie :?: Konia z rzędem temu ,kto to odgadnie.Póki co,trzeba cierpieć i łykać głodne kawałki doktorów o przewrażliwieniu,hipochondrii, w łagodniejszych przypadkach o podłożu psychicznym i ogólnie o tym,ze jak się nie ma przykurczów to sm nie boli..."no co mi tu pani opowiada?zdrowa noga panią boli? obie zdrowe nogi bolą?ale tu nic nie ma -nie ma prawa boleć! a jak pani twierdzi,że jednak boli to... no cóż...może warto porozmawiać z psychiatrą,bo ja tu nic nie pomogę,nie jestem od leczenia *takich* bóli" -to spojrzenie przy tym bezcenne :-P .I człowiek idzie do tego psychiatry bo a nóż-widelec,który oczywiście nie znajduje w psychice przyczyn problemu i odsyła z powrotem do neuro,ewentualnie do reumatologa czy innego jeszcze speca, który znowu patrzy na ciebie jak na wariata i koło się zamyka.Lądujesz z antydepresantami,które owszem,łagodzą odczuwany ból,ale raczej na zasadzie maskowania poprzez sztuczne poprawianie nastroju a nie naprawiania czy celowania w rzeczywista przyczynę.Słowem,jak nie staniesz-zawsze doopa z tyłu.

Elwi
Posty: 161
Rejestracja: 2013-02-13, 12:03
Lokalizacja: Krakow

Postautor: Elwi » 2013-03-08, 23:55

To i mnie dopadlo :shock: :shock: od kilku dni pobolewaja mnie rece,nogi,plecy i glowa. Uczucie jakby bolala kosc... . Czy wiece czym moga byc spowodowane takie bole? :roll: Nie jest to jakis straszny bol ale mimo wszystko cos ewidentnie jest na raeczy. Jaszczurka zeby uwierzyli ze boli musialabys przyjsc chyba z urwana noga....

Marika
Posty: 137
Rejestracja: 2013-03-24, 19:34
Lokalizacja: Mazowsze

Postautor: Marika » 2013-04-18, 20:09

i ja się poskarżę - bardzo bolą mnie dzisiaj nogi. :-( Cała moja choroba związana jest z nieustającym bólem nóg - raz jest słabszy, raz mocniejszy ale nigdy nie pozwala o sobie zapomnieć :-( . By spać biorę apap , właściwie co kilka godzin biorę apap by zmniejszyć ból i jakoś funkcjonować. Jak napisała Elwi nie jest to straszny ból ale na tyle uciążliwy by uprzykrzyć każdą chwilę. Nogi bolą gdy chodzę, gdy siedzę, gdy leżę - non stop :-(
Czy ktoś z Was ma podobne objawy, jak sobie z tym radzić?

renia7474
Posty: 347
Rejestracja: 2013-01-30, 00:54
Lokalizacja: szwajcaria

Postautor: renia7474 » 2013-04-18, 20:21

Mnie czesto bola nogi, nawet jak nie mialam diagnozy to strasznie mi dokuczaly - nie wiem czy ma to zwiazek z SM. Kiedys myslalam, ze to sprawy reumatyczne albo powiazane z moja praca - jestem kucharzem i niestety 12 godzin na nogach. Mi pomaga moczenie nog w letniej wodzie z sola gruboziarnista, potem mam specjalny masazer na stopy, masuje ok 15 min, smaruje Voltarenem i spie z nogami u gory - mi pomaga bardzo. :-)
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez renia7474, łącznie zmieniany 1 raz.

krysia69
Posty: 62
Rejestracja: 2008-12-18, 09:02
Lokalizacja: Szczecin
Kontaktowanie:

Postautor: krysia69 » 2013-05-01, 23:10

Od miesiąca mam zdrętwiałą połowę ciała. Jak idę to drętwieje jeszcze bardziej aż do takiego bólu ze tracę czucie i ręki i nogi a plecy robią mi się sztywne jakbym zamiast kręgosłupa miała kij od szczotki. Jak leże bez ruchu to jest wszystko OK .Nie wiem co mam z tym robić .Lekarz kazał brać mi Neurowit ale rezultatów zero .Czy ktoś ma też takie objawy i jak sobie z tym radzi .Myślałam o akupunkturze ale nie wiem czy to nie beda wyrzucone tylko pieniadze a ja dalej bede sie czuła jakbym była porażona prądem.
Witam !
w prezencie świątecznym otrzymałam dziagnozę ...SM

jaszczurka
Posty: 588
Rejestracja: 2009-01-25, 00:37
Lokalizacja: chwilowo ok.Rabki

Postautor: jaszczurka » 2013-05-02, 00:15

Krysiu a nie dałabyś rady skonsultować sie z innym lekarzem? Bo mi się nie podoba to,że jak leżysz to jest ok a jak się ruszasz to nie-ja mam wprawdzie obsesję na tym punkcie,bo przerabiałam podobny cyrk- ale mi to wygląda na problem z kręgosłupem.Ponieważ mam diagnozę sm kilku kolejnych lekarzy nie chciało wnikać w mój problem i też dostawałam jakieś leki na odczep się,które najpierw na krótko zmniejszały dolegliwości a potem już ani-ani .Jak wywalczyłam wreszcie rezonans kręgosłupa to dopiero wyszło szydło z wora-gorzka satysfakcja,bo niektórzy musieli odszczekać co nieco i mam nadzieję mają nauczkę na przyszłość,gorzka dla mnie bo było już za pózno na metody nieinwazyjne i pokroili :-/ .A jak to jest rzut,to neurowit też nie jest najwłaściwszym lekiem chyba (tyle że nie zaszkodzi raczej)...ech,do bani te szarpaniny z tymi doktorami ...trzymaj się i leż ile wlezie

Awatar użytkownika
renia1286
Posty: 14352
Rejestracja: 2009-06-20, 09:28
Wiek: 59
Lokalizacja: Warmia

Postautor: renia1286 » 2013-05-02, 08:08

krysia69 pisze:Od miesiąca mam zdrętwiałą połowę ciała. Jak idę to drętwieje jeszcze bardziej aż do takiego bólu ze tracę czucie i ręki i nogi a plecy robią mi się sztywne jakbym zamiast kręgosłupa miała kij od szczotki. Jak leże bez ruchu to jest wszystko OK .

Krysiu jaszczurka ma rację, leż ile wlezie, nogi wysoko, zgięte w kolanach pod kątem prostym i tak poleż z pół godziny. Po takim leżeniu powinno odpuścić na chwilę i to będzie dowód, że winien jest kręgosłup.
Mam tak samo z bólem kręgosłupa z tym, że ja i leżeć nie mogę (mam wypukliny).
Ja zrobiłam rezonans sama i dlatego wiem, lekarze nie chcieli nic z tym robić, winne SM, słyszałam a po rezonansie....a czemu tak późno? :shock:
Akupunktury możesz spróbować, ale najpierw dobrze by było zbadać, co tam jest i rehabilitacja, póki jest co rehabilitować.
Trzymaj się Krysiu :-)
Ps. Dla mnie na ten ból pomaga piroxicam 20mg. Odkąd zaczęłam go brać, nawet leków od spastyki nie potrzebuję.
Nie potrzebuję skrzydeł by latać, potrzebuję ludzi, dzięki którym nie upadnę.

krysia69
Posty: 62
Rejestracja: 2008-12-18, 09:02
Lokalizacja: Szczecin
Kontaktowanie:

Postautor: krysia69 » 2013-05-02, 20:47

We wrześniu miałam rezonans, wyszły mi plamy demielinizacyjne w rdzeniu kręgowym szyjnym i piersiowym, więc gdy dopadły mnie takie drętwienia to już mnie nie badali tylko dostałam 5 kroplówek i wypisali w stanie gorszym niż przed sterydami. No i tez tak sobie myślę czy to nie jest od kręgosłupa tym razem, bo mam napisane w rezonansie wypustki modelujące worek oponowy...kurcze może te wypustki naciskają na nerw.
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez krysia69, łącznie zmieniany 1 raz.
Witam !
w prezencie świątecznym otrzymałam dziagnozę ...SM

Awatar użytkownika
zosiako
Posty: 4565
Rejestracja: 2013-04-15, 12:39
Lokalizacja: Stąd

Postautor: zosiako » 2013-05-03, 16:23

witajcie, w ramach wolnych dni wybralam się do sauny ( ciągle mi zimno więc stwierdziłam że w końcu się wygrzeję) nie byłam tam długo ale już wieczorem miałam ogólne poczucie rozbicia i boli mnie wszystko jakby mięśnie odpadały mi od kości , noc z głowy a teraz gorzej mi się pisze i nadal wszystko boli, od wczoraj ketonal tabletki i żel ale nie pomaga .. co robić?
Denerwować się to mścić się na własnym zdrowiu za głupotę innych. Ernest Hemingway

Awatar użytkownika
malina :/
Posty: 2026
Rejestracja: 2009-05-23, 22:49
Wiek: 38
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Postautor: malina :/ » 2013-05-04, 00:28

bo sauna to jest to co SM lubi... ogólnie bardzo lubi ciepełko i wtedy mu jest, aż tak dobrze, że nam się robi źle...
temperatura źle działa na Smerfy :)

a co robić hmm mam nadzieję, że jak sobie odpoczniesz w normalnej temperaturze to się polepszy, trzymaj się :588:
...bo trzeba się śmiać, wariata grać, szczęśliwym być i z życia drwić...

Piotrek Medic
Posty: 35
Rejestracja: 2013-04-21, 16:10
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: Piotrek Medic » 2013-05-04, 10:57

krysia69, z tego co widzę obserwując Twoje posty problem jest bardziej złożony i wymaga szczegółowego spojrzenia.

krysia69 pisze:Jak idę to drętwieje jeszcze bardziej aż do takiego bólu ze tracę czucie i ręki i nogi a plecy robią mi się sztywne jakbym zamiast kręgosłupa miała kij od szczotki.


Powyższy opis może wskazywać na kilka ważnych aspektów, które trzeba rozstrzygnąć. Po pierwsze pojawiają się pytania, takie jak:
- co pojawia się pierwsze, ból czy drętwienie
- powyższe objawy zaczynają się w częściach dalszych ( tj dłoniach, stopach)czy też bliższych ( biodro, kolano, pośladek, obręcz barkowa)?
- czy sztywność pleców, kręgosłupa pojawia się tylko wtedy, czy istnieje mimo wspomnianych objawów?
- w jakich rejonach masz stwierdzone ogniska demielinizacji ( ich największe skupienie)?
- na czym polega Twoja obecna rehabilitacja, co z fizjoterapeutą przerabiasz ( o ile przerabiasz?)

Problem tzw. parestezji przy usztywnionym korpusie może świadczyć np o wzmożonym napięciu mięśniowym co z kolei podwyższa stabilizację ciała nie mięśniami lecz tzw. powięziami i uczucie drętwienie może być natury mięśniowo - powięziowej.

krysia69 pisze: Jak leże bez ruchu to jest wszystko OK


To bardzo cenna wskazówka, próba ruchu powoduje pogorszenie objawów. Gdy próbujesz się ruszyć musisz załączyć jednostki mięśniowe, z chwilą gdy są one w stanie podwyższonego napięcia ( stan podwyższonej gotowości) wszystkie objawy bólowe, neurologiczne ulegają nasileniu.

Powiedz mi, czy np nie obserwujesz u siebie uczucia sztywności w klatce piersiowej i tułowiu jak próbujesz się po coś np schylić? Czy nie czujesz, że masz płytszy oddech? Czy łatwiej Ci się prostować, czy zginać w tułowiu?

Jak sama widzisz przyczyn jest bardzo wiele począwszy od oczywistych i prostych typu spastyka, a skończywszy na bardziej skomplikowanych takich jak np przepukliny krążka międzykręgowego, kręgozmyki, dyskopatie, czy choćby zaburzona ruchomość opon rdzenia kręgowego

By określić, co się dzieje niezbędne jest szczegółowe badanie strukturalne i funkcjonalne Twojego ciała Może to zrobić przede wszystkim fizjoterapeuta, który powinien współpracować ściśle z neurologiem, gdyż o ile wyjdą jakieś niejasności w trakcie badania, należy wówczas je wyjaśnić np. badaniem obrazowym typu MRI.


Spróbuj zrobić tylko jedną rzecz, zanim zaczniesz ,,iść" spróbuj usiąść w taki sposób by mieć kolana i biodra pod kątem prostym, postaw sobie przed sobą krzesło, które bedzie zwrócone oparciem do Ciebie. Złap dłońmi krzesło i spróbuj parę razy przesunąć je do przodu na wyprostowanych rękach i ponownie je przyciągnąć ( nie odrywając pośladków i krzesło ma być przesuwane po podłodze, nie można krzesła unosić). To ma przypominać prostą, poranną gimnastykę. Powtórz to parę razy i zobacz czy zaobserwujesz jakąś zmianę. Jeżeli czujesz jakiś dyskomfort, ból lub nie możesz tego wykonać NIE RÓB TEGO NA SIŁę. ćwiczenie jest bezpieczne ale nie może wywoływać bólu. Jeżeli masz trudności z utrzymaniem równowagi, niech ktoś lekko podtrzyma krzesło, abyś się nie przewróciła przypadkiem. Jeżeli coś zaobserwujesz możesz dać znać. Niemniej jednak koniecznie polecam skonsultować to z fizjoterapeutą prowadzącym.

I popieram poprzedników - takich objawów NIGDY NIE WOLNO BAGATELIZOWAć.

krysia69
Posty: 62
Rejestracja: 2008-12-18, 09:02
Lokalizacja: Szczecin
Kontaktowanie:

Postautor: krysia69 » 2013-05-05, 15:51

Piotrku przeczytałam uważnie Twoje sugestie i u mnie to tak wygląda najpierw jest zawsze zdrętwienie najsilniejsze w dłoni i u stopach a nasila się gdy idę .Plecy mam bardzo sztywne a gdy idę to od lędzwi zaczynam drętwieć w górę.Czuję się wtedy jakbym miała gorset.A jeśli chodzi o wynik rezonansu to brzmi on tak ...w szyjnym i piersiowym odcinku rdzenia kregowego oraz końcowym odcinku rdzenia przedłużonego kilka hiperintensywnych w obrazach T2 zależnych ognisk które ulegają wzmocnieniu kontrastowemu bez poszerzenia rdzenia kregowego.Najdłuzsza zmiana mierzy 17mm w osi długiej.Obraz przemawia za ogniskami demializacyjnymi.Poza tym na poziomie C4/5,C5/6,C6/7 widoczne drobne wyrośla kostne tylne krawedzi trzonów które modelują worek oponowy.Jak na razie to nie mam rehabilitanta który by pokierował moimi ćwiczeniami .najczęściej mam masaz reczny to mi pomagało na te sztywne plecy.Dziękuję za zainteresowanie i pomoc .Krysia69
Witam !
w prezencie świątecznym otrzymałam dziagnozę ...SM

Piotrek Medic
Posty: 35
Rejestracja: 2013-04-21, 16:10
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: Piotrek Medic » 2013-05-06, 12:52

krysia69, informacje, które teraz napisałaś są bardzo cenne. Moim zdaniem ( nie wolno tego traktować jako diagnozy, gdyż przez internet jest to niemożliwe) problem jest złożony z dwóch składowych:

- brak dobrej stabilizacji centralnej tułowia, co objawia się wzmożonym napięciem części obwodowych, czyli w stopach oraz dłoniach i jednocześnie wiąże się z usztywnieniem tułowia. Wiąże się to jeszcze z zaburzeniem ekonomii ruchu, brakiem koordynacji etc.

- o ile w części szyjnej rdzenia oraz mówiąc inaczej ( jeżeli najgęstsze ogniska występują w ogóle w rdzeniu) zazwyczaj mamy do czynienia z zaburzeniem napięcia tułowia, problemy z czynnością jelit oraz np pęcherza etc.

Piszesz, że po masażu było lepiej - super to też wskazówka i jakby potwierdzenie tego co napisałem powyżej. Masaż tonizuje napięcie jednak uwaga - jest jedynie pomocniczym działaniem o ile chory nie posiada zestawu ćwiczeń dobranych pod jego stan funkcjonalny. Masaż super wygasi pewne odruchy patologiczne, znormalizuje napięcie. Jednak uwaga - paradoksalnie mięśnie, które masz napięte nie są mocne, one są słabiutkie i je trzeba właśnie wzmocnić wręcz wymuszając pracę tułowia, a jeszcze inaczej - trzeba nauczyć Twój tułów prawidłowej pracy, tj stabilizacji i jednocześnie ruchu.
Dlatego powtarzam polecam udać się do fizjoterapeuty, który oceni aktualny stan funkcjonalny i na tej podstawie powie co dalej. REHABILITACJA W SM JEST BEZWZGLęDNIE KONIECZNA I POTRZEBNA.

Oczywiście to moje podejrzenie, po tym co teraz przeczytałem i moja porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty.

Awatar użytkownika
blanka
Posty: 7000
Rejestracja: 2012-09-07, 17:02
Wiek: 50
Lokalizacja: tarnowskie góry

Postautor: blanka » 2013-05-06, 14:49

Piotrku-mam pytanie .
Czasami bardzo bolą mnie nogi-tak jakby reumatycznie ,do tego też lędzwiowo-krzyżowe partie kręgosłupa.Jeżeli występują przy temu jakieś"sensacje" skórne ,to myśle że to sm-owe.Ale czasem jest tylko sam ból .Kilka lat temu robiłam badanie gęstości kości ,wyszło z tego ze jeszcze nie osteoporoza ,ale wapń uzupełniałam długo. Na jakiś czas potem był spokój .
Dodam tez ,że pracowałam w ośr .rehab. dla dzieci i młodzieży-dzwiganie ,pozycjonowanie ,ogólnie wszystko-eksploatujące kręgosłup .Nie robiłam nigdy nawet rtg kręgosłupa ,ale czy ten ból może być spowodowany jakimiś nieprawidłościami z tej strony?
Blanka

krysia69
Posty: 62
Rejestracja: 2008-12-18, 09:02
Lokalizacja: Szczecin
Kontaktowanie:

Postautor: krysia69 » 2013-05-06, 16:25

Piotrku dziękuje Ci za cenne uwagi w środę będę szukać jakiejś sprawdzonej osoby od rehabilitacji.
Witam !
w prezencie świątecznym otrzymałam dziagnozę ...SM


Wróć do „Obecne samopoczucie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 48 gości