Karta parkingowa

Linki, programy tv, rozporządzenia itp.

Moderator: Beata:)

David
Posty: 6732
Rejestracja: 2009-07-16, 19:29
Lokalizacja: Śląsk :-)

Karta parkingowa

Postautor: David » 2013-03-06, 15:02

sejmowe prace nad uszczelnieniem możliwości korzystania z kart parkingowych
http://niepelnosprawni.pl/ledge/x/163382

Awatar użytkownika
nemezja
Posty: 1207
Rejestracja: 2014-02-26, 16:07
Lokalizacja: Polska

Zmiana w wydawaniu Kart Parkingowych

Postautor: nemezja » 2014-04-02, 20:43

Może już wiecie o zmianach w wydawaniu Kart Parkingowych dla Osób Niepełnosprawnych, jeśli nie to oto link:

<<Karty Parkingowe dla ON - zmiany od 1 lipca 2014>>


Tak, na kim to państwo może najłatwiej oszczędzić? Szok :5:
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez nemezja, łącznie zmieniany 1 raz.
Dopóki żyjesz nie ma takiej rzeczy na którą by było za późno.
Obrazek
Uśmiechnij się :)
Będzie dobrze!

obi997
Posty: 40
Rejestracja: 2009-01-30, 23:20
Lokalizacja: Opole

Postautor: obi997 » 2014-06-04, 18:49

Po ostatnim artykule w Nowej Trybunie opolskiej z dnia 03.06.2014r. mam pewne obawy co do bezproblemowego załatwienia wymiany tych kart przez osoby niepełnosprawne posiadające orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Mimo, że są niepełnosprawne ruchowo lub neurologicznie czuję, ze ustawodawca będzie nam rzucał kłody pod nogi. Dla zainteresowanych mogę udostępnić artykuł w formacie pdf.

homag
Posty: 9019
Rejestracja: 2010-02-10, 17:44
Wiek: 60
Lokalizacja: Podkarpacie

Postautor: homag » 2014-06-04, 18:53

obi997 pisze:Dla zainteresowanych mogę udostępnić artykuł w formacie pdf.

Jak możesz, obi997, podeślij mi ten artykuł. Z góry dziękuję. :-)
Wojtek

irenkar
Posty: 61
Rejestracja: 2014-01-04, 11:31
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: irenkar » 2014-06-05, 16:35

homag pisze:Jak możesz, obi997, podeślij mi ten artykuł


to ja też chcę! :mrgreen:
„Nie wyruszył od razu. Wiedział z doświadczenia, jak ważne jest umieć odkładać to, za czym się tęskni.”

Awatar użytkownika
Beata:)

-#Administrator
Posty: 9398
Rejestracja: 2009-02-09, 14:24
Lokalizacja: Toruń

Postautor: Beata:) » 2014-06-05, 17:21

obi997 pisze:Dla zainteresowanych mogę udostępnić artykuł w formacie pdf.

A dlaczego nie można tego artykułu udostępnić dla Wszystkich, tu - na forum?
Obrazek

obi997
Posty: 40
Rejestracja: 2009-01-30, 23:20
Lokalizacja: Opole

Postautor: obi997 » 2014-06-06, 07:01

Karty parkingowe tracą ważność!

PRZEPISY. Nowe przepisy mają wyeliminować z użycia nieważne karty parkingowe niepełnosprawnych. Sęk w tym, że prawo do specjalnych miejsc postojowych straci też część ludzi chorych i wymagających takiej pomocy.
Moja karta straci ważność? Pierwsze słyszę - dziwi się Zbigniew Fornalik z Głuchołaz, który od kilku lat korzysta z karty parkingowej dla niepełnosprawnych. - Władze powinny w tej sprawie przeprowadzić kampanię informacyjną!
Dla wielu niepełnosprawnych taka karta to prawdziwe dobrodziejstwo. Umożliwia skorzystanie ze specjalnie wyznaczonych i oznakowanych miejsc postojowych. Zwalnia z opłat na parkingach publicznych, na terenie swojego powiatu. Pozwala nie stosować się do części znaków drogowych, np. zakazów zatrzymywania się i postoju. Jednak specjaliści szacują, że z ok. 650 tysięcy kart, wydanych dotychczas, 40 procent straciło ważność, choć nadal mogą być w użyciu.
1 lipca w życie wchodzi zmiana kodeksu drogowego, uchwalona z inicjatywy grupy posłów. Wprowadza prawdziwą rewolucję w kartach parkingowych niepełnosprawnych. Wszystkie dotychczas wydane karty stracą ważność do 30 listopada. Od 1 lipca będą wydawane nowe. Będzie je drukować i zamawiać Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej według jednolitego wzoru w całym kraju. Karty będą też centralnie ewidencjonowane i numerowane. Nowy wzór przewiduje, że na przedniej stronie, widocznej przez szybę, policjant czy strażnik miejski będzie mógł od razu sprawdzić numer karty i datę ważności. Obecnie wymaga to głębszej kontroli.
Choć ustawa wchodzi w życie za niecały miesiąc, nadal nie są gotowe rozporządzenia, ustanawiające szczegóły techniczne procedury. Wiadomo, że karty ma wydawać przewodniczący powiatowego zespołu orzekania o stopniu niepełnosprawności. Dotychczas robiły to wydziały komunikacji w starostwach. Nie ma jednak ustalonych wzorów wniosku, nie ma samych formularzy kart. Ministerstwo pytane jeszcze w marcu przez grupę posłów, zapewniło, że wszystkie projekty rozporządzeń są w fazie konsultacji i będą gotowe do lipca - Obawiam się, że szczegóły poznamy dopiero 30 czerwca -mówi Anna Wejchert, przewodnicząca Powiatowego Zespołu Orzekania o Niepełnosprawności w Nysie.
W powiecie nyskim co roku wydawano ok. 500 takich uprawnień. - Ludzie już dzwonią do nas z prośbą o informację, ale na razie niewiele wiemy.
Według nowych przepisów urząd ma 30 dni od złożenia wniosku na wydanie karty. Wniosku nie można przedstawić bez ważnego orzeczenia o niepełnosprawności. Tego zaś nie wydaje się przed upływem ważności poprzedniego orzeczenia. W praktyce to oznacza, że niepełnosprawni będę pozbawieni uprawnień przez co najmniej miesiąc, czekając na orzekające o stopniu niepełnosprawności. O nowe karty na podstawie starego orzeczenia mogą się ubiegać wyłącznie ludzie ze znacznym stopniem niepełnosprawności (stwierdzone choroby narządu ruchu, wzroku i neurologiczne - oznaczane jako 04-0, 05-R lub 10-N). Osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności przy tego rodzaju schorzeniach powinny przynieść nowe, a więc wydane po 1 lipca 2014 orzeczenie. Z nowym orzeczeniem kartę dostaną. Ze starym - nie.
- Znaczna część niepełnosprawnych, posiadających takie karty straci swoje uprawnienia - tłumaczy Anna Wejchert. - Chodzi o ludzi z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, którzy np. mają orzeczenia bezterminowe. Z takim orzeczeniem nie mają podstaw, żeby ubiegać się o wydanie nowego, a ze starym karty parkingowej nie dostaną. Sygnalizowaliśmy ministerstwu ten problem, ale na razie nic nie wiemy o zmianach.

Artykuł z Nowej Trybuny Opolskiej z dnia 3 czerwca 2014r. Co prawda to tylko artykuł prasowy i nie zawsze informacje w nim zawarte mogą być sprawdzone ale czuję, że Ministerstwo jak zawsze coś namiesza.
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez obi997, łącznie zmieniany 1 raz.

obi997
Posty: 40
Rejestracja: 2009-01-30, 23:20
Lokalizacja: Opole

Postautor: obi997 » 2014-06-11, 13:12

To jeszcze jeden artykuł pokazujący jaką świadomość o naszej chorobie mają ludzie ustanawiający przepisy:

http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/1 ... 5g4VnY7P4Z

Awatar użytkownika
anula;)
Posty: 6100
Rejestracja: 2010-02-11, 16:59

Postautor: anula;) » 2014-07-26, 05:52

Wczoraj był 25 lipca.. i rozporzadzenie teoretycznie funkcjonuje ...teoretycznie :lol:
Ponieważ wczoraj pofatygowałam się i złożyłam wniosek,moje zdziwienie wywołał fakt,że pani
(bardzo miła zresztą) nie miała bladego pojęcia jak wyglądają/wyglądać mają karty... A minął prawie miesiąc od wprowadzenie ustawy... Inna sprawa,że 80% ludzi składających wnioski jest odsyłanych na komisje.Jeżeli ktoś ma stopień umiarkowany,to orzeczenie musi być wydane po 1 lipca 2014.Na 123 wnioski,pani przyjęła ...19 .
Weszłam sobie na dziennik ustaw ,a tam...taki pasztecik- zabezpieczyli się ...lepiej niż dzisiejsze nastolatki na pewno :lol:

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 czerwca 2014 r. w sprawie wzoru oraz trybu wydawania i zwrotu kart parkingowych
(bla bla ba...) i:

§ 8. 2.W przypadku spełnienia warunków do otrzymania karty parkingowej przewodniczący zespołu w terminie 30 dni od złożenia wniosku spełniającego wymogi formalne informuje osobę niepełnosprawną lub placówkę o terminie i miejscu odbioru karty.

Czyli...po miesiącu ,to oni mogą nas poca..(niiie no :mrgreen: )- poinformować,że za dwa miesiące kartę nam wydadzą ...lub nie :14:

Ja akurat spełniam wszelkie przesłanki i wymogi do wydania mi karty ...Teraz tylko pytanie kiedy ja dostanę .
Natomiast osoby,kt. mają stopień umiarkowany ,faktycznie powinny już najpóżniej na początku pażdziernika występować o ponowne orzeczenie.

Ps.Ja akurat jestem absolutnie ZA uszczelnieniem tej ustawy ...Za dużo byczych karków na karty babć parkuje .
.... niech nad waszym gniewem nie zachodzi słońce!... :rece2: EF 4

kolekcjonerka
Posty: 449
Rejestracja: 2013-08-12, 14:17
Lokalizacja: Śląsk
Kontaktowanie:

Postautor: kolekcjonerka » 2014-07-26, 11:01

Ja też jestem jak najbardziej za wprowadzeniem regulacji, bo oprócz osób wykorzystujących cudze karty są też chorzy na choroby zupełnie nie ograniczające poruszania się. I mijam tych chyżo biegnących ledwo powłócząc nogami... Wózkowicza przez półtora roku korzystania z kopert spotkałam RAZ. Karty na razie nie zamierzam wymieniać, dlaczego mam po raz kolejny płacić, skoro spełniam wszystkie wymogi. A orzeczenia nie mam na wieczność i za dwa lata znowu musiałabym płacić, no chyba że cudownie ozdrowieję.
„Nie trzeba odwagi, kiedy i tak nie ma wyboru.”

Awatar użytkownika
anula;)
Posty: 6100
Rejestracja: 2010-02-11, 16:59

Postautor: anula;) » 2014-07-26, 21:12

kolekcjonerka pisze: Karty na razie nie zamierzam wymieniać, dlaczego mam po raz kolejny płacić, skoro spełniam wszystkie wymogi. A orzeczenia nie mam na wieczność i za dwa lata znowu musiałabym płacić, no chyba że cudownie ozdrowieję.


..Kolekcjonerka... problem w tym,że według nowej ustawy Wszystkie dotychczas wydane karty stracą ważność 30 listopada..tego roku... Chcesz czy nie chcesz- chcąc parkować na miejscu dla niepełnosprawnego będziesz musiała mieć nową... Nówkę metalik z hologramem i innymi bajerami potwierdzajacymi Twoje uprawnienia. Opłata za nową kartę wynosi 21 zł.
Jak znam rozmiary naszej dziury budżetowej i pazerność straży miejskiej mandaty będą się sypać równo ...
Masz stopień znaczny - w Twoim przypadku wydanie nowej karty będzie czystą formalnością ;-)
.... niech nad waszym gniewem nie zachodzi słońce!... :rece2: EF 4

kolekcjonerka
Posty: 449
Rejestracja: 2013-08-12, 14:17
Lokalizacja: Śląsk
Kontaktowanie:

Postautor: kolekcjonerka » 2014-07-27, 14:13

No to w listopadzie przemyślę sprawę ;-)
„Nie trzeba odwagi, kiedy i tak nie ma wyboru.”

obi997
Posty: 40
Rejestracja: 2009-01-30, 23:20
Lokalizacja: Opole

Postautor: obi997 » 2014-07-28, 08:22

No to będzie trzeba znów się udać na komisję. Mam stopień umiarkowany, orzeczenie i karta wydana na stałe pod koniec roku 2012. W orzeczeniu oczywiście jest zapis o rodzaju choroby, tj. 10-N, wymagany sprzęt ortopedyczny ułatwiający funkcjonowanie, praca w warunkach chronionych, spełniony pkt.9 tj. art. 8 ust. 1 prawo o ruchu drogowym. Co z tego jak i tak aby mieć nadal możliwość parkowania na kopercie muszę złożyć nowy wniosek i stawić się na komisję. szkoda tylko, że urzędy są na to nie gotowe, nie mają jeszcze wszystkich dokumentów, co miasto, to różnie interpretują zapisy ustawy. Ale to są realia naszego kraju.

Awatar użytkownika
anula;)
Posty: 6100
Rejestracja: 2010-02-11, 16:59

Postautor: anula;) » 2014-08-21, 20:02

Coś mi się wydaje,że okupuję ten watek,ale nie mogę się powstrzymać od radosnego chichotu po otrzymaniu pisemka z komisji :mrgreen: Przytaczam w pełnej rozwiązłości, może komuś też się zrobi radośniej :

"Miejski Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Tarnowie zawiadamia,że wniosek Pani z dnia 25.07 2014 w sprawie wydania karty parkingowej nie może być rozpatrzony w terminie ustawowym przewidzianym w art.35 § 3 k.p.a.,tj.w ciągu 30 dni z powodu trwających prac mających na celu dostosowanie Elektronicznego Krajowego Systemu Monitorowania Orzekania o Niepełnosprawności do wydawania kart parkingowych.
Termin rozpatrzenia sprawy przewiduje się do 30 września 2014 roku

Hmm.. rok 2014 podali :14: ...Nadzieja jest... ! :lol:
...a pomyśleć że poprzednią kartę na miejscu wyrabiali..w 5 minut była gotowa ...No ale mamy ...postęp :-P
.... niech nad waszym gniewem nie zachodzi słońce!... :rece2: EF 4

obi997
Posty: 40
Rejestracja: 2009-01-30, 23:20
Lokalizacja: Opole

karta parkingowa

Postautor: obi997 » 2014-08-21, 21:33

I to są polskie realia. No ale czego się czepiamy, przecież dbają o niepełnosprawnych. Ja 13.08.2014r. złożyłem wniosek o orzeczenie stopnia niepełnosprawności, bo jak wspomniałem wcześniej moje orzeczenie z 2012r. w myśl nowych przepisów nie upoważnia mnie do karty parkingowej (do zostało wydane przed 1 lipca 2014r. u nie ważne jest, że wszystkie inne zapisy są zgodnie z wymaganiem przepisów). Wczoraj dostałem listowne powiadomienie o terminie komisji. Zobaczymy co orzeknie komisja w połowie września.
Najbardziej denerwujące jest to, że wprowadza się zmiany w przepisach ale nic nie jest gotowe. Nam mówi się w lipcu, spokojnie macie na załatwienie sprawy 5 miesięcy. Szkoda tylko, że na dzień dzisiejszy dalej nie zostały uporządkowane sprawy orzekania i wydawania nowych kart.


Wróć do „Znalezione w sieci”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 81 gości