Planowane zmiany ustawy/zatrudnianie osób niepełnosprawnych

Linki, programy tv, rozporządzenia itp.

Moderator: Beata:)

Awatar użytkownika
Beata:)

-#Administrator
Posty: 9392
Rejestracja: 2009-02-09, 14:24
Lokalizacja: Toruń

Planowane zmiany ustawy/zatrudnianie osób niepełnosprawnych

Postautor: Beata:) » 2013-10-09, 14:17

Z dniem 1 stycznia 2014 rząd planuje wprowadzić zmiany ustawy o rehabilitacji i zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, które mogą spowodować likwidację zakładów pracy chronionej.
Projekt nowelizacji zakłada zrównanie dofinansowania do zatrudnienia osób niepełnosprawnych na rynku otwartym i rynku chronionym przy jednoczesnym utrzymaniu drastycznych różnic w wymaganiach w zatrudnianiu na obu tych rynkach pracy.

Proponowane zmiany mają spowodować, że wszystkie osoby niepełnosprawne mogą być zatrudnione na wolnym rynku przez pracodawców, którzy nie muszą spełniać szczególnych wymagań związanych z zatrudnianiem osób niepełnosprawnych.
Zakłady Pracy Chronionej zostaną właściwie zlikwidowane, a tym samym możliwości pracy dla osób niepełnosprawnych ulegną drastycznemu ograniczeniu.


Zmieni się sytuacja przeszło 165 tysięcy osób niepełnosprawnych zatrudnionych w zakładach pracy chronionej. Wkrótce wysokość dofinansowania do wynagrodzenia tych pracowników będzie taka sama, jak dla pracodawców z tzw. otwartego rynku pracy. Czy to znaczy, że walcząc o konkurencyjność, firmy zwolnią niepełnosprawnych?

Miesięczne dofinansowanie do pensji osoby niepełnosprawnej od 1 stycznia 2014 r. wyniesie: 1.920 zł - dla osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności, 960 zł - z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, 480 zł dla osoby zaliczanej do lekkiego stopnia niepełnosprawności.

Dzisiaj maksymalne kwoty dofinansowań dla zakładów pracy chronionej wynoszą odpowiednio: 2.700 zł, 1.500 zł i 600 zł. Obniżka dopłat prawie o jedną trzecią dotknie przede wszystkim osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności.

- To będzie potężny cios dla wielu zakładów pracy chronionej, które ponoszą dodatkowe koszty z tytułu konieczności dostosowania stanowiska pracy do potrzeb osoby niepełnosprawnej, zapewnienia opieki medycznej, dodatkowych 10 dni urlopu czy skróconego wymiaru czasu pracy - z ośmiu do siedmiu godzin dziennie dla osób ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności - mówi Jan Zając, prezes Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych. - Zakłady pracy chronionej nie są przygotowane na takie zmiany. Nie będzie łatwo utrzymać zatrudnienie osób niepełnosprawnych na obecnym poziomie. Sprzeciwiamy się takiemu projektowi ustawy.

W wyniku zrównania dofinansowania obniżenie dopłat nie dotknie pozostałych pracodawców z tzw. otwartego rynku pracy. Jednakże nie mogą oni liczyć w 2014 roku na wyższe kwoty refundacji niż do tej pory.


- Zmiany nie mają nic wspólnego z przywróceniem konkurencyjności. Są raczej jej zaburzeniem. Widać, że szukając oszczędności, nie omija się niepełnosprawnych. Widoczny jest raczej brak woli takiego ukształtowania systemu wspierania zatrudnienia osób niepełnosprawnych, by w sposób elastyczny odpowiadał potrzebom rynku pracy - zauważa Jan Zając.


Źródło: Własny zakład pracy [ZPChr] oraz http://www.popon.pl/index.php?option=co ... w&id=26244

Wróć do „Znalezione w sieci”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości