Strona 1 z 1

Odkryli, jak odtworzyć korzystne skutki działania testosteronu bez testosteronu - zabezpieczenie przed rozwojem SM

: 2018-02-01, 16:53
autor: rob.
Wiadomość pochodzi ze strony Kopalnia Wiedzy (http://kopalniawiedzy.pl) z dnia 01.02.2018 w dziale Medycyna.

Odkryli, jak odtworzyć korzystne skutki działania testosteronu bez testosteronu.

"Związana z działaniem testosteronu opiekuńcza cząsteczka uruchamia łańcuch reakcji zabezpieczających przed rozwojem stwardnienia rozsianego (SR). Gdy się ją zastosuje u chorych samic, dochodzi do wyeliminowania objawów.

Nowe ustalenia mogą prowadzić do całkiem nowej terapii SR - podkreśla dr Melissa Brown z Northwestern University.

Kobiety chorują na SR 3-4-krotnie częściej od mężczyzn. Amerykańskie badanie nie tylko pokazuje, czemu się tak dzieje, ale i demonstruje korzyści, jakie mogą z tego odnieść samice.

Odkrycie to poniekąd pokłosie pomyłki, do jakiej doszło wcześniej w laboratorium. Niedoświadczony student nie umiał bowiem odróżnić młodych samic i samców myszy, przez co eksperymenty przeprowadzono na samcach zamiast na samicach.

Koniec końców Amerykanie zauważyli, że u samców pod wpływem testosteronu komórki tuczne wytwarzają ochronną cytokinę IL-33. Wyzwala ona ciąg reakcji, w wyniku których nie dochodzi do rozwoju limfocytów Th17 mogących atakować otoczkę mielinową.

W mysim modelu SR u samic rozwija się silniejsza reakcja autoimmunologiczna. Zostaje ona jednak zniwelowana po zastosowaniu IL-33.

Ponieważ w porównaniu do mężczyzn, u dorosłych kobiet poziomy testosteronu są 7-8-krotnie niższe, podejrzewamy, że są one zbyt niskie, by aktywować ochronny szlak. Wykazaliśmy jednak, że możemy go uruchomić za pomocą IL-33.

Brown i inni podkreślają, że stosowane dotąd metody leczenia SR bazują przeważnie na immunosupresji, co m.in. zwiększa podatność na pewne infekcje. Nasze wyniki wskazały na nowe i bardziej specyficzne cele komórkowe i molekularne, co miejmy nadzieję, doprowadzi do lepszych, oszczędzających układ odpornościowy terapii - podsumowuje Brown."

Autor: Anna Błońska
Źródło: Northwestern University

Odkryli, jak odtworzyć korzystne skutki działania testosteronu bez testosteronu - zabezpieczenie przed rozwojem SM

: 2018-02-02, 19:00
autor: zosiako
Rob- dziękuję za informację. Czy dobrze rozumiem że również podanie testosteronu uruchomiloby cytokinę? Bo to że kobiety nie chciałyby być leczone meskimi hormonami to raczej oczywiste ale czy podanie mężczyznom testosteronu zahamowałoby SM? Nie wiem czy za mocno nie uproscilam....

Odkryli, jak odtworzyć korzystne skutki działania testosteronu bez testosteronu - zabezpieczenie przed rozwojem SM

: 2018-02-07, 18:07
autor: rob.
Zosiako tak podanie testosteronu wywoła ten sam efekt ale tylko gdy poziom testosteronu jest kilkukrotnie niższy a więc u samic :yes:. U facetów ten poziom jest już wystarczająco wysoki (chorują 3-4 razy rzadziej) więc już są chronieni, nic nie pisze że gdy go poda się jeszcze więcej to szlak ochronny będzie jeszcze bardziej aktywny. Wręcz przeciwnie wynika z informacji że u kobiet szlak ten nie jest aktywny bo mają 7-8 krotnie niższy poziom testosteronu. No i nastanie równość w ilości chorujących kobiet i mężczyzn na SM :). Choć jak znam matkę naturę to tak łatwo nie będzie.