Wiosna, wiosna.... ach to Ty.

Nasze hobby itp.

Moderator: Beata:)

antea
Posty: 136
Rejestracja: 2010-03-05, 15:20
Lokalizacja: Olsztyn
Kontaktowanie:

Postautor: antea » 2010-03-19, 15:24

nie czuć tych 18 stopni :-P

Ania W.
Posty: 6335
Rejestracja: 2009-07-11, 17:19
Lokalizacja: Głogów /dolnośląskie

Postautor: Ania W. » 2010-03-19, 15:39

Mam nadzieję, że w weekend zrobi się przyjemnie ciepło. W końcu będzie można wziąć się za porządki w ogródku. :-D

Czy wiecie, że...

Wszystkie zwierzęta pokryte futrem „linieją” na wiosnę, czyli tracą puch, który przez zimę podbijał ich futra,

·- dzięcioł na wiosnę szuka żony, a że nie potrafi śpiewać, to bębni dziobem na suchym sęku,

- pliszka przylatuje już wtedy, kiedy się zaczynają roztopy. Stąd powstała gadeczka, że „jak pliszka ogonkiem brzdęknie – to lód na rzece pęknie”,

- ptaszki siadają na gałęziach zawsze pod wiatr, żeby im się piórka gładko układały (sprawdźcie!),

- pąki na drzewach są już od zeszłego roku, od początku kryła się w każdym z nich łodyżka i gęste, skulone listeczki,

- kuka wyłącznie samiec kukułki, samica wydaje głos podobny do chichotu i syku

- przy wykuwaniu dziupli, co jest ciężką pracą, pracują na zmianę oba dzięcioły – samiec i samica

- młode bociany po wykluciu się z jaj mają przez dłuższy czas czarne dzioby i ciemnoszare, krótkie nogi; potem nogi im się szybko wydłużają i wraz z dziobami zmieniają kolor na czerwony

- jaskółki brzegówki maja na zewnętrznej stronie nóg sztywne piórka do wymiatania ziemi z korytarza, prowadzącego do gniazda


Warto w weekend wybrać się do lasu i parku. Na pewno odnajdziecie Wiosnę. :-D

David
Posty: 6732
Rejestracja: 2009-07-16, 19:29
Lokalizacja: Śląsk :-)

Postautor: David » 2010-03-21, 10:46

Tuja miałaś rację że w weekend będzie już wiosna :-)

Awatar użytkownika
Beata:)

-#Administrator
Posty: 9398
Rejestracja: 2009-02-09, 14:24
Lokalizacja: Toruń

Postautor: Beata:) » 2010-03-21, 11:06

Starałam się jak mogłam i akurat wyszło :-) Teraz już możemy hucznie świętować, bo ciepły wiosenny deszcz to już pikuś w porównaniu z przerażającą ilością śniegu, jaką mieliśmy okazję w tym roku widzieć.U mnie przynajmniej nie ma już po nim śladu. :-) :-) :-) :-) :-)
Obrazek

zosia_cz_wa
Posty: 1010
Rejestracja: 2009-07-13, 17:51
Lokalizacja: Częstochowa
Kontaktowanie:

Postautor: zosia_cz_wa » 2010-03-21, 11:13

Tak pięknie zrobiło się na dworze aż się żyć chce ,pozdrawiam wszystkich wiosennie ;-)
zosieńka3

Ania W.
Posty: 6335
Rejestracja: 2009-07-11, 17:19
Lokalizacja: Głogów /dolnośląskie

Postautor: Ania W. » 2010-03-21, 11:38

U mnie ciepło, ale wiosenny deszczyk mży... Jednak trochę szkoda, bo miałam Marzannę topić. ;-)

Ania W.
Posty: 6335
Rejestracja: 2009-07-11, 17:19
Lokalizacja: Głogów /dolnośląskie

Postautor: Ania W. » 2010-03-21, 12:19

No to palimy Marzannę...

Obrazek

Marzanna

Według ludowych wierzeń obrzęd topienia Marzanny miał przyspieszać odejście zimy i sprowadzić do wsi wiosnę. Niegdyś obrzęd topienia Marzanny odbywał się w czwartą niedziele Wielkiego Postu.

Słomianą kukłę ubraną w białą koszulę ozdobioną wstążkami i koralami dziewczęta obnosiły po wsi po wszystkich domach, aby zebrać wszystkie smutki.

Potem zdzierano z niej strój, rozrzucano na cztery strony świata – koniecznie już za wsią, a nie w niej – i topiono. Samo topienie odbywało się w rzece, stawie, jeziorze lub jakimś innym skupieniu wody – nie mogło natomiast odbywać się w górskim potoku ani w rzece, która była ujęciem wody dla wsi – oznaczało to zarazę. Czasami przed utopieniem Marzannę dodatkowo podpalano. Istniał też pewien rytuał już po utopieniu kukły
nie można było dotknąć pływającej kukły pod groźbą uschnięcia ręki
Po wrzuceniu kukły na wodę należało odejść z miejsca jak najszybciej, nie oglądając się za siebie, ponieważ zwiastowało to chorobę,a do wsi należało wrócić inną drogą

Wyprowadzając ze wsi Marzannę, zwaną też Śmietką lub Śmiercichą, ludzie żegnali zimę – śmierć.

Po utopieniu kukły wnoszono do wsi iglastą gałąź przybraną wstążkami, świecidełkami koralikami. Obchodzono z nią wieś, podobnie jak z Marzanną śpiewając piosenki. Z tym, że maik – gaik mogły nosić tylko dziewczęta.

:-D

agaciszon
Posty: 474
Rejestracja: 2008-11-14, 18:54
Lokalizacja: gdzieś koło Warszawy

Postautor: agaciszon » 2010-03-21, 19:14

Jak ja uwielbiam wiosnę. Dzisiaj 1,5 godzinny spacer, słonko świeciło, ptaszki wrzeszczały, było super dopóki chmurki nie nadpłynęły.

Ania W.
Posty: 6335
Rejestracja: 2009-07-11, 17:19
Lokalizacja: Głogów /dolnośląskie

Postautor: Ania W. » 2010-03-28, 22:34

Wiosna już na dobre zawitała do mojego ogródka. :-)

Obrazek


Obrazek

Obrazek


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

David
Posty: 6732
Rejestracja: 2009-07-16, 19:29
Lokalizacja: Śląsk :-)

Postautor: David » 2011-03-01, 12:15

mam już dość tej okropnej zimy :-/ gdzie się schowała wiosna :roll:

poziomka
Posty: 23
Rejestracja: 2011-02-28, 22:51
Lokalizacja: lubelskie

Postautor: poziomka » 2011-03-01, 13:10

Jak ja czekam na wiosnę, ale już za chwileczkę, już za momencik i będzie :lol: . Dzisiaj u mnie słońce już takie wiosenne, zaraz śniegi stopnieją i się zacznie nowe życie.
Polecę do ogrodu nareszcie hurra. Moje psy tracą sierść to znak, że wiosna już bardzo blisko.

DARIAZAPORA
Posty: 3
Rejestracja: 2011-02-23, 08:06
Lokalizacja: KRYNICE

Postautor: DARIAZAPORA » 2011-03-01, 13:17

Ja też chce już wiosenki niech się trawka zazieleni,grilika się jakigoś zrobi,bo już mi się chce takiej grilowanej kiełbaski z sosikiem czosnkowym....mniam mniam!!! :-)

Ania W.
Posty: 6335
Rejestracja: 2009-07-11, 17:19
Lokalizacja: Głogów /dolnośląskie

Postautor: Ania W. » 2011-03-01, 13:21

Davidzie,Poziomko i DARIAZAPORA dzięki za odgrzanie tematu. :-D

A u mnie na ogródku przedwiośnie, pojawiły się hiacynty ale śniegu jeszcze troszkę jest. Widzę też jak ptaszki wiją gniazdka, rano śpiewają, a w nocy już zaczynają się kocie amory. :mrgreen:

U mnie też już wiosna w sercu....i....hahaha na głowie. Byłam u fryzjera, rozjaśniłam włosy, zmieniłam fryzurkę. :-) Trzeba będzie się brać za wiosenne porządki, a to akurat najmniej mnie cieszy.

A najbardziej mnie cieszy, że w końcu nie jest tak depresyjne na dworze, słonko świeci, chce się żyć... :lol:

poziomka
Posty: 23
Rejestracja: 2011-02-28, 22:51
Lokalizacja: lubelskie

Postautor: poziomka » 2011-03-01, 14:26

Ania W to Ty w ciepłych krajach mieszkasz, już masz hiacynty w ogrodzie?U mnie tona śniegu jeszcze, no ale niebawem będzie.... wiosenka lalalal.
Porządki kto lubi, ja ostatnio okna tarasowe myję wężem ogrodowym , taka jestem pracowita :lol: Niech już będzie ciepło to wszystko zrobię, ale niech ten śnieg już idzie sobie.
Do fryzjera też muszę się udać , bo wyglądam jak kobieta pierwotna typ jaskiniowy :lol: .
David jak poczekasz jeszcze chwilkę to i wiosna przybędzie, już pachnie powietrze tak wiosennie, znaczy ja czuję przez śnieg, mróz i lód ten zapach :lol: .
DARIAZAPORA ja tez chcę takiej trawki, ale nie chcę aeracji i wertykulacji, bo to wiosenna robota, za to grilka bardzo bym chciała i pieczony chlebek z czosnkiem mniam i pomidorka takiego swojego w pełni lata, ach co to za rarytasy :-D .
Ten wątek też znacznie poprawia mi humor :mrgreen: .

niuniak
Posty: 442
Rejestracja: 2010-08-02, 11:08
Lokalizacja: Tuchów
Kontaktowanie:

Postautor: niuniak » 2011-03-01, 17:50

Ja też stanowczo chcę wiosnę :14: To moja ulubiona pora roku
:569: Wiosnoooooooo :569: Wiosnooooooooo Hop hop
"Skąd mogłam wiedzieć, że losu karty, są naznaczone albo wytarte"


Wróć do „Jak spędzasz swój wolny czas...”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 111 gości