Łodzianin nauczył się mówić... oczami

O czym chcecie jeszcze porozmawiać?

Moderator: Beata:)

Awatar użytkownika
jaszmurka
Posty: 2747
Rejestracja: 2010-01-19, 22:09
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Łodzianin nauczył się mówić... oczami

Postautor: jaszmurka » 2010-05-11, 08:17

Chory na stwardnienie rozsiane łodzianin Zbigniew Dobroszek poznał nowy sposób komunikowania się. Potrafi... mówić oczami.

Na potrzeby audycji "Prosto z Polski," emitowanej w TVN24, nauczył się korzystać z programu bLink, który stworzyła Aleksandra Królak, doktorantka z Politechniki Łódzkiej.

Program umożliwia sterowanie komputerem za pomocą oka. Sprzęt musi być wyposażony w kamerę internetową, która rejestruje mrugnięcia powieką - są one rozpoznawane przez system i traktowane jako kliknięcie. Za pomocą kolejnych mrugnięć niepełnosprawny porusza się po wierszach klawiatury, potem po poszczególnych znakach, na koniec akceptując jeden z nich.



REKLAMA Czytaj dalej




- Początkowo mieliśmy drobne problemy techniczne, gdyż kamera "gryzła się" z naszą kartą telewizyjną, ale w końcu się udało - cieszy się Jolanta Dobroszek, żona pana Zbyszka. - Mąż szybko opanował program, a teraz się nim bawi. W jego przypadku bLink sprawdza się znakomicie, bo ręce odmawiają mu posłuszeństwa. A tak może sam napisać e-maila. Ten program jest stworzony dla takich osób jak on.

Pan Dobroszek ze stwardnieniem rozsianym walczy już ponad 20 lat. Obecnie porusza się na wózku inwalidzkim. Nie poddaje się, a jego dobrym duchem jest żona, która wyjątkowo się o niego troszczy. Ponieważ mężczyzna ma ogromne kłopoty z poruszaniem się, ze znajomymi często kontaktuje się e-mailami. W ich pisaniu musiała go wyręczać żona. Teraz już poradzi sobie sam. Polska Dziennik Łódzki
Żyj! - powiedziała nadzieja.. - Bez Ciebie nie mogę - odparło cicho życie..

nati_1978
Posty: 2484
Rejestracja: 2009-03-12, 19:59
Lokalizacja: Chorzów

Postautor: nati_1978 » 2010-05-11, 08:24

Super!!! ;-)
Nadzieja umiera ostatnia ...

martyna
Posty: 2661
Rejestracja: 2010-03-04, 14:33
Lokalizacja: Białystok
Kontaktowanie:

Postautor: martyna » 2010-05-11, 08:56

Rewelacja :-)

Iffonka
Posty: 2251
Rejestracja: 2008-06-30, 09:39
Lokalizacja: Ozimek
Kontaktowanie:

Postautor: Iffonka » 2010-05-11, 11:30

A ja widziałam i wypróbowałam taki komputer :-) , nie jest to wcale takie łatwe jakby się mogło wydawać.

W muzeum Simensa- Nixdorfa (w Niemczech) można też było wypróbować komputer sterowany głosem, łatwiej, udało mi się zrobić zdjęcie i wydrukować je.

Awatar użytkownika
jaszmurka
Posty: 2747
Rejestracja: 2010-01-19, 22:09
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Postautor: jaszmurka » 2010-05-11, 11:51

Iffonka pisze:nie jest to wcale takie łatwe jakby się mogło wydawać.
pewnie tak ale jest mozliwe a to juz coś
Żyj! - powiedziała nadzieja.. - Bez Ciebie nie mogę - odparło cicho życie..

inka
Posty: 742
Rejestracja: 2008-03-31, 15:11
Lokalizacja: Krk
Kontaktowanie:

Postautor: inka » 2010-06-04, 00:35

Świetna sprawa, na pewno pomoże wielu osobom :!:


Wróć do „Sugerowane tematy....”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 277 gości