Interferon w samolocie/ podróży za granicę

O czym chcecie jeszcze porozmawiać?

Moderator: Beata:)

Ananke
Posty: 106
Rejestracja: 2009-02-27, 19:06
Lokalizacja: Wielkopolska

Interferon w samolocie/ podróży za granicę

Postautor: Ananke » 2009-05-07, 17:14

Witam,
wiem, że już kiedyś ktoś ładnie to opisał, ale mie mogę tego odnaleźć. Wtedy nie miałam czasu, żeby to spisać i teraz mam za swoje. Nie wiem tez czy jest to dobre miejsce na to pytanie, więc nie gniewajcie się jeżeli coś tutaj zaśmiecę, ale juz piszę o co chodzi. W najbliższym czasi planuję podróż samolotem. Chciałabym w bagażu podręcznym przewieźć betaferon, tylko nikt mi nie potrafi powiedzieć dokładnie co ma być w takim zaświadczeniu dla celników, coby się nie czepiali. Wiem tylko, że chcieliby to po polsku i po angielsku. Ponieważ mój angielski kiepski, to czy istnieje gdzieś jakiś wzór, żebym sobie ściągnęła;-), albo co ma być po polsku, to postaram się o jakiegoś tłumacza.
Będę wdzięczna za pomoc :-)
Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez Ananke, łącznie zmieniany 2 razy.

inka
Posty: 742
Rejestracja: 2008-03-31, 15:11
Lokalizacja: Krk
Kontaktowanie:

Postautor: inka » 2009-05-07, 21:16

Z tego co wiem są do tego standardowe formularze, lekarz ma obowiązek wydać Ci komplet dokumentów zaświadczających że leki są legalne i że potrzebujesz ich. Najlepiej by było gdybyś zapytała w wątku betaferon, osoby przyjmujące ten lek powinny mieć informacje na ten temat. :)




Pozdrawiam :-)
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez inka, łącznie zmieniany 1 raz.

Izoldka
Posty: 148
Rejestracja: 2008-12-13, 11:35
Lokalizacja: Dublin

Postautor: Izoldka » 2009-05-08, 12:41

Już to gdzieś pisałam, ale tylko po polsku. Napiszę też po angielsku, aczkolwiek powinien Ci to napisać lekarz prowadzący, ponieważ musi się pod tym podpisać i postawić swoją pieczątkę jak również szpitala, który Ci ten lek wydaje.
A brzmi taka formułka następująco: " Pani/Pan imię, nazwisko ( urodzna/y .... ) jest leczona/y immunomodulująco interferonem ( nazwa) . Przyjmuje lek regularnie domięśniowo. W związku z wyjazdem pacjentka musi mieć przy sobie ( ilość) ampułkostrzykawek leku ( nazwa) z igłami w bagażu podręcznym, aby zapewnić odpowiednią temperaturę leku.
I po angielsku: " Imię i nazwisko ( data urodzenia) is treated with immunomodulatory drug (nazwa leku).
She/ He takes this drug intramuscular.
Imię i nazwisko is going abroad by plane. She will need (ilość) doses of drug during this journey. The patient should have (ilość) syringes with needles of drug (nazwa leku) in her hand luggage because of necessity of proper temperature for drug. :-)

Ananke
Posty: 106
Rejestracja: 2009-02-27, 19:06
Lokalizacja: Wielkopolska

Postautor: Ananke » 2009-05-08, 15:24

Izoldka bardzo dziękuję:-) Własnie o to mi chodziło jak to ubrać w słowa, bo coś tam wiedziałam, ale nie do końca. Lekarz mnie odsyła do celników a celnicy sami nie wiedzą co chcą i co takie pismo ma zawierać, ale mówią, że bez pisma moge mieć problemy. Błędne koło. A lekarze, których o to prosiłam byli zdziwieni i nie wiedzieli jak takie coś ma wyglądać. Mój neurolog stwierdził, że mam sama napisać, a on sie podpisze i przystawi pieczątkę :-). A mój lekarz prowadzący, bo mój neurolog to całkiem ktoś inny, to jest tak zajety, że często nawet zapomina wpisać, że odebrałam lek, szkoda słów. Niestety Iness to właśnie od lekarzy najtrudniej mi cokolwiek uzyskać. Ale bardzo Wam dziękuję za poradę :-) Na tym forum są naprawdę wspaniali ludzie :-)

inka
Posty: 742
Rejestracja: 2008-03-31, 15:11
Lokalizacja: Krk
Kontaktowanie:

Postautor: inka » 2009-05-08, 15:30

Ananke pisze:Niestety Iness to właśnie od lekarzy najtrudniej mi cokolwiek uzyskać.


Taka prawda (czytaj: taki kraj) :-|
Pisałam na podstawie informacji uzyskanych od mojego lekarza kiedy sama interesowałam się tematem, może w dobie kryzysu wycofali formularze? Aż spytam jeszcze raz, niedługo też kroi mi się wyjazd...

Awatar użytkownika
ania.m
Posty: 816
Rejestracja: 2007-06-30, 19:38
Lokalizacja: K-ce

Postautor: ania.m » 2009-05-19, 23:48

mnie na początku czerwca czeka podróż samolotem :-D
i z tego co wiem, to będę miała dość prosto, bo dostanę od pielęgniarki [opiekuje się osobami z sm i leczonymi interferonami] paszport na lek w którym neurolog ze szpitala wbija swoją pieczątkę i podpisuje się. jest to o tyle fajne, że wszystko jest po angielsku.

a może Wy równiez macie szanse na takie paszporty. szczególnie Ci, którzy stosują betaferon [nie wiem jak z innymi interferonami]. popytajcie lekarzy, pielęgniarki, itp. może akurat...
ja nawet nie wiedziałabym, że takie coś jak paszport na lek istnieje, gdyby nie przypadkowa rozmowa z kumpelą, która już taki paszport dostała, bo też za niedługo wylatuje.
**Nunca Diga Nunca**
http://aktiv-med.pl :good:

zgredek
Posty: 1438
Rejestracja: 2008-08-13, 14:20
Lokalizacja: Łódzkie
Kontaktowanie:

Postautor: zgredek » 2009-05-20, 15:04

Z tego co ja wiem ania.m ma rację, ja też biorę Betaferon i moja pielegniarka od tego właśnie luku powiedziała mi że jak się będę wybierał za granicę muszę się z nią skontaktować bo musi mi wydać paszport na lek.
Bob budowniczy zawsze da rade.

Ananke
Posty: 106
Rejestracja: 2009-02-27, 19:06
Lokalizacja: Wielkopolska

Postautor: Ananke » 2009-05-29, 16:28

No właśnie. Ja też słyszłam o tym paszporcie, ale... Ostatnio jak byłam po odbiór leku to lekarka zdziwiona, o co mi chodzi. No to jej pokazałam moje pisemko przygotowane wcześniej (bo tak przypuszczałam, że u niej nic nie dostanę). Czytała to jakby było po chińsku. W ogóle zachowała się tak jakby mi robiła wielką łaskę, że mi podpisze. W każdym bądź razie lecę we wtorek to sie okaże czy wystarczy mój papierek.

mgk
Posty: 3
Rejestracja: 2009-06-09, 10:40
Lokalizacja: Poznań

Postautor: mgk » 2009-08-21, 13:20

Pisałam już o tym w podobnym temacie, ale zeby nie trzeba bylo szukac........ :-)
Własnie wróciłam z wakacji. Leciałam z 10 opakowaniami Betaferonu. Przechodziłam przez dwie kontole na lotnosku na Okęciu i w Oslo i NIKT nie zapytał mi się o te leki. A tak się denerwowałam, czy będę mogła je wziąć do samolotu.
Na wszelki wypadek miałam zaświadczenie ze szpitala w wersji polskiej i angielskiej:

Pani ………………………………. urodzona …………………jest leczona immunomodulująco interferonem BETAFERON. Przyjmuje lek co drugi dzień w postaci zastrzyków podskórnych.
W związku z wyjazdem pacjentka musi mieć przy sobie ……….. opakowań leku BETAFERON. Pojedyncze opakowanie leku zawiera: 1 fiolkę z proszkiem, 1 ampułkostrzykawkę
z rozpuszczalnikiem, 1 łącznik fiolki z igłą.
Aby zapewnić odpowiednią temperaturę oraz warunki przewozu leku pacjentka musi posiadać lek BETAFERON w bagażu podręcznym.

Mrs …………………………(date of birth:…………..) is treated immunomodulatory drug BETAFERON. She takes this drug as subcutaneous injections every second day .
Mrs …………………………is going abroad by plane. She will need …… packages of the drug BETAFERON. One package of the drug BETAFERON contains: 1 phial with powder,
1 syringe pre-filled Betaferon diluent, 1 adapter with needle.
To assure suitable temperature and the conditions of the transport of the medicines the patient must have …… packages of the drug BETAFERON in her cabin baggage.

Delfin
Posty: 556
Rejestracja: 2008-07-21, 16:25
Lokalizacja: Strzelce Opolskie
Kontaktowanie:

Postautor: Delfin » 2009-08-23, 11:58

Ja od mojej Neuro słyszałem,że przecież nikt nie będzie robił sobie zastrzyków w samolocie i wystarczy je schować do głównego bagażu a nie do podręcznego.
Jak będę chciał to mi wypisze ale wg. niej to zbędne

Kasiulek
Posty: 17
Rejestracja: 2009-03-11, 05:13
Lokalizacja: New Jersey

Postautor: Kasiulek » 2009-08-24, 04:23

Delfin pisze:wystarczy je schować do głównego bagażu a nie do podręcznego

Delfin , ja nie ryzykowalabym umieszczeniem leku w walizce (tzw. bagaz rejestrowany). Bagaze gina, ginie tez zawartosc bagazu, walizki ulegaja zniszczeniu i zawartosc tez, poza tym nie masz kontroli jak bagaz jest przechowywany (wystawiony na jakie ekstremalne temperatury). Cos wiem o tym.
Nie ma problemu z zabraniem lekow w postaci zastrzykow do bagazu podrecznego. Ostatnio podrozowalam do Polski (z USA) i potem do Francji. W sumie przechodzilam przez kontrole na 5 lotniskach (2 w Polsce- Okecie i Krakow) i nie mialam zadnych problemow, ani raz nikt nie zapytal mnie "co pani tam wiezie?", gdy bagaz podreczny przechodzil przez "scanner", a wiozlam ponad 30 strzykawek. Mialam oczywiscie list od mojego neuro dotyczacy tego co wioze, ale nawet nie w tak szczegolowej formie jak podala to mgk.

LOT mial kiedys taki slogan: Lataj LOT-em, sniadanie w Warszawie, obiad w Paryzu....bagaze w Tokio. :-)
"rough road ahead"

Iffonka
Posty: 2251
Rejestracja: 2008-06-30, 09:39
Lokalizacja: Ozimek
Kontaktowanie:

Postautor: Iffonka » 2009-08-24, 09:14

Troszkę dołożę do tego co pisał Delfin, rozmowa dotyczyła głównie temperatury w jakiej powinien być przewożony interferon. Chcieliśmy kupić lodówkę samochodową zasilaną z gniazdka zapalniczki, żeby utrzymać odpowiednia temperaturę, ale nasza neuro powiedziała, że nie ma problemu jeśli lek przebywa kilka godzin w temperaturze nieco wyższej, wystarczy obłożyć lek wkładami z lodówki turystycznej i zapakować między ciuchy. No i tak przy okazji zeszło na przewożenie leków przez granicę a w szczególności samolotami, że nie trzeba mieć ich pod ręką, wystarczy dobrze opakować. Inna sprawa to ewentualne zagubienie bagażu :evil:

zgredek
Posty: 1438
Rejestracja: 2008-08-13, 14:20
Lokalizacja: Łódzkie
Kontaktowanie:

Postautor: zgredek » 2009-08-25, 10:01

Jeśli chodzi o Betaferon w książeczce w opakowaniu jest napisana temperatura bodajże do 25 C, także nie trzeba trzymać go w niskich temp. Ja trzymam Beta... na lodówce nie w.
Bob budowniczy zawsze da rade.

Iffonka
Posty: 2251
Rejestracja: 2008-06-30, 09:39
Lokalizacja: Ozimek
Kontaktowanie:

Postautor: Iffonka » 2009-08-25, 10:16

Rebif ma 2 do 8 C więc podróż w tropiki może przysporzyć problemów :-)

pchla
Posty: 803
Rejestracja: 2008-07-28, 21:44
Kontaktowanie:

Postautor: pchla » 2010-01-30, 20:24

Witam Wszystkich Starych i Nowych forumowiczow. Dawno mnie u nie bylo :-P

Pytanko odnosnie przewozu i temperatury przewozu. Czy ktos przewozil schlodzony interferon? Avonex powinien byc schlodzony wiec za bardzo nie wiem jak to zrobic w samolocie przy obecnych obostrzeniach. Co wolno przewozic w celu schlodzenia. Jakies rady?

Dzieki :-)

_


Wróć do „Sugerowane tematy....”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 67 gości