Czy to jest już rzut ?

j.w.

Moderator: Beata:)

Gobio
Posty: 286
Rejestracja: 2008-09-22, 19:14
Lokalizacja: Podlaskie
Kontaktowanie:

Czy to jest już rzut ?

Postautor: Gobio » 2008-09-28, 08:20

Czy to jest już rzut ? Tydzien temu pszeszedłem terapie solu-medrolem, kontunuje ją sterdydami w domu. Mam niepryjemny ból w odcinku górnym kręgosłupa, tzn. między łopatkami i powyżej. Jest mi strasznie gorąco w tym miejscu, mam wrażenie jakby coś mi tam rosło ale nie mogło urosnąc bo ktoś\coś na to uciska. Najgorzej jest w nocy, przeszywający ból całą klatke piersiową, do tego zauważyłem że gdy schylam dłowe drętwieją mnie lewa strona pleców i lewa ręka. Cy to jest moze efekt uboczny sterydów ?
Przepraszam ze załozyłem nowy temat na moze nie istotą rzecz, ale jestem świezy chory i nie za bardzo wiem gdzie to jeszcze wszysko wpisywać.
Proszę pomocy.

Persefona
Posty: 432
Rejestracja: 2008-09-25, 20:46
Lokalizacja: Zabrze

Postautor: Persefona » 2008-09-28, 10:27

Witaj

Z definicji rzutu SM wynika, że nowe objawy muszą trwać powyżej 24 h i pojawić się po minimum miesiącu od ostatniego rzutu. Jeśli niedawno brałeś SoluMedrol wnioskuję z tego, że miałeś niedawno rzut, także obecne objawy mogą być spowodowane czymś innym.
Z tego co opisujesz wiele wskazuje na to, że masz problemy z kręgosłupem. Miałeś robione badania pod kątem kręgosłupa? Np MRI odcianka piersiowego i szyjnego. Takie objawy jakie masz moga sugerowac problem choroby zwyrodnieniowej kresgoslupa. Warto sie skonsultowa z wykwalifikowanym rehabiltantem, który zrobi Ci porządną diagnostykę tego bólu (czy pochodzi od problemów z dyskiem czy czegoś innego). Oni znają odpowiednie testy, aby to sprawdzić.
W SM zdarzają się też czasem przeszywając prądy wzdłuż kręgosłua przy schylaniu głowy, nazywa się to objaw Lhermitte’a. Jest to zwiazane z atakowaniem osłonek mielinowych w kręgosłupie, ale u Ciebie raczej to tak nie wygląda.
Jak masz możliwość skonsultowania się z Twoim neurologiem - warto to zrobić. Warto prześwietlić kręgosłup i zobaczyć co tam się dzieje. Neuorolog też sprawdzi czy w badaniu neurologicznym nie pojawiło się coś nowego.

Pozdrawiam, Madzia

pchla
Posty: 803
Rejestracja: 2008-07-28, 21:44
Kontaktowanie:

Postautor: pchla » 2008-09-28, 10:38

tak sie zastanawiam nad terminem "definicja rzutu"- powiem ze pierwszy raz uslyszalam ale ma sens. Mozna cos wiecej o ksiazkowym pojeciu co to rzut?

Milej niedzieli :-D

Gość

Postautor: Gość » 2008-09-28, 11:19

pchla pisze:tak sie zastanawiam nad terminem "definicja rzutu"- powiem ze pierwszy raz uslyszalam ale ma sens. Mozna cos wiecej o ksiazkowym pojeciu co to rzut?

Milej niedzieli :-D


No więc definicja rzutu: Rzutem SM jest wystąpienie nowych objawów neurologicznych, lub wrócenie starych (zaostrzenie ich, lub ponowny powrót objawów po remisji), które utrzymuje się powyżej 24 godzin i objawy występują conajmniej miesiąc po ostanim rzucie.

Rzutem nie nazywa się zaostrzenie objawów, które może być spowodowanie innym czynnikiem (infekcja, przegrzanie, wysiłek, stres etc). Ma to duże znaczenie w przypadku leczenia Solu-Medrolem, bo nie ma sensu faszerować się sterydami, gdy do rzutu nie doszło. Solu-Medrol działa na obrzęk osłonek mielinowych spowodowanym stanem zapalnym. Jeśli zaostrzenie choroby jest spowodowane innym czynnikiem niż ten obrzęk osłonek mieliniowych to nie ma sensu truć się strydami. Dlatego ważne aby wiedzieć czy to prawdziwy rzut, czy pseudorzut.

To tak w skrócie :). Mam nadzieję, że w miarę jasno :).

Persefona
Posty: 432
Rejestracja: 2008-09-25, 20:46
Lokalizacja: Zabrze

Postautor: Persefona » 2008-09-28, 11:23

To powyżej ja pisłam ;) Nie wiem czemu wylogowało mnie.

Pozdrawiam, Madzia

pchla
Posty: 803
Rejestracja: 2008-07-28, 21:44
Kontaktowanie:

Postautor: pchla » 2008-09-28, 11:28

brzmi jasno i klarownie

jest to cos co warto wiedziec :-D

dzieki

monik
Posty: 87
Rejestracja: 2008-09-28, 14:15
Lokalizacja: gdzieś koło bdg

Postautor: monik » 2008-09-28, 15:24

ja boje sie kolejnego rzutu... w lipcu trafilam do szpitala po 3-tygodniowym oczopląsie lewostronnym ...nie jest do konca powiedziane ze to sm ale wszystko na to wskazuje. boje sie jak cholera jak otwieram oczy to sie rozglądam we wszystkie strony......poza tym mialam "prądy" przy schylaniu glowy...i tak teraz czekam na kolejny rzut..

Delfin
Posty: 556
Rejestracja: 2008-07-21, 16:25
Lokalizacja: Strzelce Opolskie
Kontaktowanie:

Postautor: Delfin » 2008-09-28, 17:01

monik nie czekaj na rzut ! Będzie to będzie - a może go wcale nie będzie ? .Nie myśl o tym bo przez przypadek sama sobie nakręcisz spiralkę strachu.Nie masz jeszcze żadnej, pewnej,diagnozy i po co martwić się na zapas. 3 maj się i myśl pozytywnie

zgredek
Posty: 1438
Rejestracja: 2008-08-13, 14:20
Lokalizacja: Łódzkie
Kontaktowanie:

Postautor: zgredek » 2008-10-01, 20:54

Jak już wcześniej wspominała Persefona objaw Lhermitte’a czyli przechodzący prąd wzdłuż kręgosłupa dochodzący do kończyn jest wyznacznikiem stwardnienia aczkolwiek nie jestem pewien czy tylko stwardnienia tak więc gucioziom nie przejmuj się to się u nas zdarza ja też to mam od ładnych kilku lat.
Bob budowniczy zawsze da rade.

Sylwiątko
Posty: 2281
Rejestracja: 2008-09-28, 15:37
Lokalizacja: lubuskie
Kontaktowanie:

Postautor: Sylwiątko » 2008-10-02, 17:47

Szkoda, że do sm nie ma jakiejś instrukcji obsługi, ja nigdy nie wiem czy to rzut czy nie. Mój lekarz rodzinny jak mnie widzi w przychodni od razu chce wypisywac skierowanie do szpitala. Fajnie, ze jestescie,osoby, które dłuzej chorują są bezcennym źródłem informacji!!!! ;-)
I tylko taką mnie ścieżką poprowadź.........

Wiesia
Posty: 2429
Rejestracja: 2008-05-22, 12:09
Lokalizacja: Chojnice

Postautor: Wiesia » 2008-10-03, 08:20

Ja też nie wiem,a mój neurolog zawsze twierdzi,że za dużo wsłuchuję się w siebie.Może teraz pod opieką innego lekarza coś się wyjaśni jaki to rodzaj SM,czy postępująca czy rzutowo-remisyjna itp.Cały czas myślę czy na prawdę warto to wiedzieć?Czy czekać co się wydarzy?A niech to,staram się żyć ,wolniej, ale po prostu żyć.
Wiesia żyj w zgodzie z sm

Gość

Postautor: Gość » 2008-10-05, 21:45

objaw lehrmita nie jest wyznacznikiem sm! moze wyst. w sm. a takze w innych ch.

aga_tka
Posty: 270
Rejestracja: 2008-01-30, 14:49
Lokalizacja: skądinąd

Postautor: aga_tka » 2008-10-06, 18:40

Dodatni objaw Lhermitte'a może świadczyć o:

* stwardnieniu rozsianym,
* niedoborze witaminy B12,
* spondylozie szyjnej,
* guzach rdzenia kręgowego,
* zespole Devica,
* chorobie Behceta,
* poradiacyjnej mielopatii.

Nie jest więc on objawem swoistym.

Gobio
Posty: 286
Rejestracja: 2008-09-22, 19:14
Lokalizacja: Podlaskie
Kontaktowanie:

Postautor: Gobio » 2008-10-06, 23:21

Dziękuje Wam za wyczerpujące odpowiedzi.
Ale teraz mam kolejny problem... :roll: oj macie się ze mną :lol: a mianowicie, od paru dni budze się z okropnym bólem glowy, zasynam bez porblemu, ale po okolo 3-4 godzinach snu budzi mnie popękęna głowa. Boli mnie cała głowa ale duzo bardziej lewa strona;/ Niewiem czy ma to znaczenie ale wszystkie zaburzenia mam po lewej stronie. Co się dzieje ? help......

zgredek
Posty: 1438
Rejestracja: 2008-08-13, 14:20
Lokalizacja: Łódzkie
Kontaktowanie:

Postautor: zgredek » 2008-10-07, 12:26

Chole... i znów ja Gucioziom, masz dokładnie takie same objawy jak ja toćka w toćkę. Mi te objawy przeszły gdzieś po tygodniu tak więc się nie przejmuj to minie mi pomagał IBUPROM góra dwa, a najczęściej dopadał mnie ból w nocy w trakcie snu do tego stopnia że mnie budził i musiałem wziąść tabletkę.
Bob budowniczy zawsze da rade.


Wróć do „Kolejne rzuty”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 40 gości