Czy to jednak może być SM?

Niezdiagnozowani

Moderator: Beata:)

becia
Posty: 859
Rejestracja: 2009-09-04, 13:19
Lokalizacja: Gdynia

Postautor: becia » 2009-11-20, 20:52

[quote="Persefona"]Czarna a u reumatologa byłaś lub masz być?

To do mnie? Czynnik reumatoidalny miałam robiony i wyszedł bardzo niski,więc to nie to
:-(
becia

czarna1412
Posty: 29
Rejestracja: 2009-08-03, 22:42
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: czarna1412 » 2009-11-20, 21:25

Do reumatologa mam iść z wynikami ANA2.

stratus
Posty: 166
Rejestracja: 2009-06-01, 20:18
Lokalizacja: łódzkie
Kontaktowanie:

Postautor: stratus » 2009-11-22, 19:54

Ja tez dorzuce pare groszy o wynikach ANA2. W jednym laboratorium wyszly mi dodatnie, w drugim ujemnie :) To samo cANCA. Reumatolog powiedzial,ze choroby takie jak Ziarniniak Wegenera, Toczen i inne z grup autoimmu. daja czasami objawy neurologiczne ale jemu wiecej mowi diagnostyka obrazowa natomiast poziomem cANCA kontroluje juz tylko reemisje choroby...

becia
Posty: 859
Rejestracja: 2009-09-04, 13:19
Lokalizacja: Gdynia

Postautor: becia » 2009-11-22, 20:18

No to właśnie chyba tak jest u mnie.Lekarze myślą o jakiejś chorobie z autoagresji,a objawy mam neurologiczne :-(
becia

czarna1412
Posty: 29
Rejestracja: 2009-08-03, 22:42
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: czarna1412 » 2009-11-25, 20:17

Jutro idę do torakochirurga. Byłam w poniedziałek, zabrał ode mnie wszystkie wyniki badań i miał się temu wszystkiemu przyjrzeć. Był zainteresowany wszystkimi objawami i myślę, że chciał to skonsultować z innymi lekarzami. Nie wiem co myśleć o diagnozie neurologa, ponieważ kiedy u niego byłam nie miałam jeszcze odebranych wyników ANA1. Być może w świetle tego wyniku neurolog potraktowałby te wszystkie objawy nieco inaczej, a tak stwierdził, że to uszkodzenie wynika ze zmian dyskopatycznych kręgosłupa, choć na żadnym zdjęciu takowych nie uwidoczniono.

czarna1412
Posty: 29
Rejestracja: 2009-08-03, 22:42
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: czarna1412 » 2009-11-26, 17:55

Byłam dzisiaj u torakochirurga. Całość dokumentacji konsultowało trzech lekarzy. Stwierdzili, że zmiana wygląda na łagodną. Dostęp do niej jest mocno utrudniony i w przypadku konieczności przeprowadzenia operacji wymagałby cięcia przez środek klatki piersiowej. Z oczywistych względów chcą tego uniknąć. Na razie lekarz zalecił obserwowanie zmiany i kontrolną TK za trzy miesiące. Wyniki ANA2 będą ok. 11 grudnia.

becia
Posty: 859
Rejestracja: 2009-09-04, 13:19
Lokalizacja: Gdynia

Postautor: becia » 2009-11-26, 18:54

Powodzenia i trzymam kciuki.Moje dolegliwości mają podobno podłoże nerwicowe.Poczekamy,zobaczymy.Trudno mi w to uwierzyć,ale co mam zrobić.
becia

Persefona
Posty: 432
Rejestracja: 2008-09-25, 20:46
Lokalizacja: Zabrze

Postautor: Persefona » 2009-11-26, 19:16

czarna1412 pisze:Byłam dzisiaj u torakochirurga. Całość dokumentacji konsultowało trzech lekarzy. Stwierdzili, że zmiana wygląda na łagodną. Dostęp do niej jest mocno utrudniony i w przypadku konieczności przeprowadzenia operacji wymagałby cięcia przez środek klatki piersiowej. Z oczywistych względów chcą tego uniknąć. Na razie lekarz zalecił obserwowanie zmiany i kontrolną TK za trzy miesiące. Wyniki ANA2 będą ok. 11 grudnia.


Czarna a czy ustalili czy ta zmiana jakieś może dawać objawy z powodu jej lokalizacji?

czarna1412
Posty: 29
Rejestracja: 2009-08-03, 22:42
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: czarna1412 » 2009-11-26, 20:28

Zmiana na pewno nie ma nic wspólnego z uszkodzeniem nerwów. Nie daje na razie objawów, bo jest zbyt mała, ale rosnąc na pewno będzie uciskać tchawicę albo przełyk. Wtedy niezbędna będzie operacja.
Na razie:
- EMG wykazało uszkodzenie korzeni rdzeniowych - nie wiadomo czym spowodowane,
- torbiel w śródpiersiu - nie wiadomo skąd się tam wzięła,
- wynik ANA1 - dodatni,
- badanie ANA2 - w trakcie
- podejrzenie zespołu Raynauda - nie potwierdzone.
Czy to wszystko może być spowodowane jakąś chorobą autoimmunologiczną?

czarna1412
Posty: 29
Rejestracja: 2009-08-03, 22:42
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: czarna1412 » 2009-12-05, 14:50

Odebrałam wynik ANA2:

Metodą immunofluorescencji pośredniej (IIF) stwierdzono obecność przeciwciał przeciwjądrowych w mianie 1:160 dających na komórkach HEp-2 obraz świecenia jąderkowy. Autoprzeciwciał tych nie zidentyfikowano jako: antycytoplazmatycznych, nRNP, Sm, TOPO-1 (Scl-70), SS-A(Ro), SS-B(La), ACA (antycentromerowych), PCNA (cyklinowych), "nuclear dots", Jo-1, rybosomalnych, mitochondrialnych, cytoszkieletowych, przeciw aparatowi Golgiego, lizosomom oraz przeciw wrzecionu podziałowemu.

Komentarz kliniczny:
Przeciwciała przeciwjąderkowe mogą występować w przebiegu twardziny układowej.

Czy to znaczy, że mogę mieć twardzinę układową, czy może się ona dopiero rozwinąć?

Persefona
Posty: 432
Rejestracja: 2008-09-25, 20:46
Lokalizacja: Zabrze

Postautor: Persefona » 2009-12-05, 19:41

czarna1412 pisze:[

Czy to znaczy, że mogę mieć twardzinę układową, czy może się ona dopiero rozwinąć?


Witaj

Czarna najważniejsze aby zabrał się za dokładną diagnostykę dobry reumatolog na oddziale klinicznym reumatologii, gdzie się specjalizują w chorobach układowych.

Nasza wiedza tu jest w tej kwestii zbyt ograniczona. Mam nadzieję, że uda Ci się ostatecznie zdiagnozować i mieć możliwość leczenia.

czarna1412
Posty: 29
Rejestracja: 2009-08-03, 22:42
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: czarna1412 » 2009-12-16, 23:14

Byłam dzisiaj u reumatologa. Pani doktor nie przejęła się moimi wynikami ANA2, twierdząc, że miano 1:160 to tak naprawdę jeszcze ujemny wynika i nie ma się czym przejmować. W kapilaroskopii żadnych zmian, nie ma objawu Raynauda. Podobno mam objaw zblednięcia, który jest nadmierną reakcją organizmu na zimno, ale nie jest chorobą i może trwać 10-15 lat, a następnie samoistnie minąć. Na dzień dzisiejszy nie ma objawów świadczących o chorobie autoimmunologicznej, co nie znaczy wg pani dr, że może ona się pojawić. Zleciła wykonanie kontrolnych badań ANA2 za pół roku i unikanie solarium i słońca, skoro pod ich wpływem pojawiają się bóle.
Nadal nie wiem co powoduje bóle stawów i mięśni, co uszkodziło korzenie rdzeniowe, skąd biorą się bóle głowy. Wg reumatologa objawy mają jednak podłoże neurologiczne. Bolą mnie nogi i ręce, kolano, nie mogę wyjść na mróz bo zaraz pojawia się okropny ból, a nadal zero diagnozy.
Co dalej robić? Ktoś ma jakieś pomysły co to może być?

stratus
Posty: 166
Rejestracja: 2009-06-01, 20:18
Lokalizacja: łódzkie
Kontaktowanie:

Postautor: stratus » 2010-01-03, 22:18

[quote="czarna1412"]Odebrałam wynik ANA2:

Metodą immunofluorescencji pośredniej (IIF) stwierdzono obecność przeciwciał przeciwjądrowych w mianie 1:160 dających na komórkach HEp-2 obraz świecenia jąderkowy. Autoprzeciwciał tych nie zidentyfikowano jako: antycytoplazmatycznych, nRNP, Sm, TOPO-1 (Scl-70), SS-A(Ro), SS-B(La), ACA (antycentromerowych), PCNA (cyklinowych), "nuclear dots", Jo-1, rybosomalnych, mitochondrialnych, cytoszkieletowych, przeciw aparatowi Golgiego, lizosomom oraz przeciw wrzecionu podziałowemu.

Komentarz kliniczny:
Przeciwciała przeciwjąderkowe mogą występować w przebiegu twardziny układowej.

To ja jeszcze dodam rozszerzenie komentarza do ANA2(miano 1:160 jest mianem granicznym)

Przeciwciala niespecyficzne o typie swiecenia ziarnistym w niskich mianach wystepuja niekiedy w roznych chorobach autoimmunologicznych, szczegolnie w ich poczatkowej fazie lub w trakcie leczenia. Moga rowniez nie miec znaczenia klinicznego wystepujac m.in po infekcjach wirusowych pasozytniczych, bakteryjnych, w zapaleniach tarczycy watroby oraz w chorobach rozrostowych. Czasami moga wystepowac u osob zdrowych szczegolnie w starszym wieku.


Wróć do „Bez diagnozy lecz z objawami”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości