SM czy borelioza

Niezdiagnozowani

Moderator: Beata:)

Awatar użytkownika
a_g_n_e_s
Posty: 3010
Rejestracja: 2007-07-09, 20:36
Wiek: 51
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: a_g_n_e_s » 2009-02-06, 10:40

PMR czyli płyn mózgowo-rdzeniowy, sorry ircek- "skrzywienie zawodowe". Chodziło mi o wynik punkcji w kierunku boreliozy. Pozdrawiam

ircek
Posty: 537
Rejestracja: 2008-06-23, 14:21
Lokalizacja: Północ
Kontaktowanie:

Postautor: ircek » 2009-02-06, 11:08

Przyznaje sie bez bicia, ze nie wiem jak to jest dokładnie z badaniem płynu,trzeba by było popytac na forum boreliozy, napewno oni tam wiedza. Ja nie miałem badania w ten sposb wiec nie interesowałem sie zbytnio.
"You`ll Never Walk Alone"
Idąc przez wichry i burze,
Wysoko trzymaj głowę,
I nie obawiaj się ciemności,
Po burzy zawsze świeci słońce.

quba
Posty: 454
Rejestracja: 2008-04-30, 13:04
Lokalizacja: hm

Postautor: quba » 2009-02-06, 12:32

u mnie z pmr borelia wyszła +. z krwi -.
i było to jeśli nie jedyne takie badanie wykonane w CBDNA, to moze jedno z nielicznych.

ircek
Posty: 537
Rejestracja: 2008-06-23, 14:21
Lokalizacja: Północ
Kontaktowanie:

Postautor: ircek » 2009-02-06, 12:41

u mnie z pmr borelia wyszła +. z krwi -.
i było to jeśli nie jedyne takie badanie wykonane w CBDNA, to moze jedno z nielicznych.

Tak jak pisałem wyżej, z krwi bywaja wyniki ujemne, gdyż bakterie nie zawsze sie tam znjduja. Jesli w PMR wyszła Ci borelka dodatnia jest duze prawdopodobienstwo ze jednak ja masz, wynik ujemny zarówno Western Blot jak PCR nie oznaczaja, ze nie jestesmy zarazeni.
U mnnie np Western Blot wyszedł całkowicie ujemny, znaczy ze organizm przestał produkowac przeciwciała przeciwko boreliozie, a PCR rt wyszedł dodatni, udało mi sie trafic z badaniem z tym , ze bakteria akurat we krwi była inaczej tez nadal bym myslał ze jestem pod tym wzgledem zdrowy.
decydujacym kryterium ponownego badania sa objawy, które raczej przy SM nie wystepuja, dlatego czesto polecam aby dokładnie poczytac o boreliozie sa artykuły na naszej stronce i nie lekcewazcie tego, bo coraz wiecej osob wykrywa borelioze na własna reke, bo raczej na lekarzy nie ma co narazie mocno co liczyc.
"You`ll Never Walk Alone"
Idąc przez wichry i burze,
Wysoko trzymaj głowę,
I nie obawiaj się ciemności,
Po burzy zawsze świeci słońce.

optymistka
Posty: 405
Rejestracja: 2008-10-22, 21:32
Lokalizacja: mazowieckie

Postautor: optymistka » 2009-02-06, 13:48

ja wciaz mialam nadzieje ze to jednak borelioza, wiadomo troche sie bym pomeczyla z leczeniem ale mialabym normalne zycie.
wynik z krwi w tescie ELISA dodatnie ale tylko igg, w Western-blot ujemne. po jakims czasie badania powtorzone i wyniki... ujemne. w koncu pmr wykazal prazki oligoklonalne... i zludzenia prysly :roll:

ostatnio wyszlo jeszcze ze mam przeciwciała ANA... do tej pory nie wiem jaki maja one wplyw na diagnostyke itd, ale je mam :-P
wlasnie moze ktos mnie uswiadomi co one oznaczaja?

Awatar użytkownika
a_g_n_e_s
Posty: 3010
Rejestracja: 2007-07-09, 20:36
Wiek: 51
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: a_g_n_e_s » 2009-02-06, 16:21

Dzięki za odpowiedzi:) Widziałam posty na temat badań krwi w kierunku boreliozy, ale ich nigdy u mnie nie wykonywano. W zeszłym roku miałam punkcję z ujemnym wynikiem i byłam ciekawa czy po tym jednym badaniu mogę być spokojna, że to nie borelioza. Pozdrówka

szylkretowa
Posty: 1425
Rejestracja: 2008-10-17, 12:04
Lokalizacja: wlkp

Postautor: szylkretowa » 2009-02-06, 17:25

optymitska rowniez mialam badane przeciwciala ana i anca w kierunku chorob tkanki łacznej czyli np. toczen , reumatoidallne zapalenie stawow itp. ale u mnie wyszly akurat ujemne. :->

optymistka
Posty: 405
Rejestracja: 2008-10-22, 21:32
Lokalizacja: mazowieckie

Postautor: optymistka » 2009-02-06, 18:35

no u mnie tylko ANA dodatnie, nie wiem po co lekarze dali mi skierowanie na to bo i tak powiedzieli ze jaki by nie byl wynik to i tak to nic nie zmienia w moim przypadku:roll:

ircek
Posty: 537
Rejestracja: 2008-06-23, 14:21
Lokalizacja: Północ
Kontaktowanie:

Postautor: ircek » 2009-02-06, 22:35

optymistka pisze:ja wciaz mialam nadzieje ze to jednak borelioza, wiadomo troche sie bym pomeczyla z leczeniem ale mialabym normalne zycie.

z boreliozajest o tyle lepiej, ze mozna ja leczyc,ale łatwe to jest tylko na poczatku zakazenia, pozniej jz to tak pieknie nie wyglada, jest to leczenie pzynajmniej rok do 1,5 roku duzymi dawkami antybiotyku i to nie jednego ale nieraz 3 na raz, wiec wcale to nie jest tak latwe jakby sie komus wydawalo,ale zawsze mozna z tym walczyc.
optymistka pisze:wynik z krwi w tescie ELISA dodatnie ale tylko igg, w Western-blot ujemne. po jakims czasie badania powtorzone i wyniki... ujemne. w koncu pmr wykazal prazki oligoklonalne... i zludzenia prysly :roll:

testu Elisa nie brał bym pod uwage to test wmiare dobry zaraz po ugryzieniu przez kleszcza. western blot jest dosc dobry ale nie 100% zreszta takich nie ma a jesli chodzi o prazki to o ile dobrze pamietam wystepuja zarowno w SM jak i w boreliozie, wiec wcale nie wykluczaja one boreliozy.
"You`ll Never Walk Alone"
Idąc przez wichry i burze,
Wysoko trzymaj głowę,
I nie obawiaj się ciemności,
Po burzy zawsze świeci słońce.

optymistka
Posty: 405
Rejestracja: 2008-10-22, 21:32
Lokalizacja: mazowieckie

Postautor: optymistka » 2009-02-07, 00:00

wiem wiem Ircek, naczytalam sie sporo na ten temat. tylko ta borelioza jakos mi nie pasuje, z reszta nie tylko mi.
pogodzilam sie ze mam sm, nie chce juz myslec ze a moze to co innego, bo tylko takie myslenie bardziej meczy... jesli w przyszlosci sie okaze ze to jednak nie sm... bede cholernie zla na lekarzy.
z reszta nie raz juz bylam na nich zla :evil:
zla bylam min. kiedy nie bedac pewnym, ze mam sm i ze swiadomoscia ze to moze byc borelioza, podali mi sterydy. pozniej czytalam ze sterydy w przypadku boreliozy pogarszaja stan pacjenta, potwierdzil mi to jeden lekarz, ale wiadomo - lekarz tez czlowiek, moze sie mylic.

ircek
Posty: 537
Rejestracja: 2008-06-23, 14:21
Lokalizacja: Północ
Kontaktowanie:

Postautor: ircek » 2009-02-11, 14:32

To, ze Tobiwe nie pasuje borelioza to OK, Ty najlepiej wiesz co Ci dolega i mozesz to ustosunkowac w odpowiednie miejsce chorobe.
Jesli chodzi o lekarzy, to ich wiedza na temat boreliozy jest mozna tak nazwac zerowa i nie mowie tu o neurologach ale o zakaznikach, ktorzy sa specjalistami w tej dziedzinie, nie potrafia leczyc na poczatku zakarzenie nie mowiac juz o diagnostyce i leczeniu neuroboreliozy.
Masz racje nie mozna sobie brac do glowy wszelkich objawow i szukac nowych chorob, ja tez sieprzyzwyczailem do SM a niestety musialem jeszce sie zmierzyc z borelioza, i naraziez ta druga przegrywam, ale sie nie poddam :-)
"You`ll Never Walk Alone"
Idąc przez wichry i burze,
Wysoko trzymaj głowę,
I nie obawiaj się ciemności,
Po burzy zawsze świeci słońce.

optymistka
Posty: 405
Rejestracja: 2008-10-22, 21:32
Lokalizacja: mazowieckie

Postautor: optymistka » 2009-02-11, 14:53

i sie nie poddawaj tylko walcz :-D

danielsonn
Posty: 82
Rejestracja: 2009-01-29, 10:16
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: danielsonn » 2009-02-12, 00:46

mam pytanie - czy w przypadku boreliozy w MRI glowy i kregoslupa wystepuja obszary demielinizacji, czy po podaniu sterydow rozne objawy tj np niedowlady mijaja ??
czy konieczne jest do diagnozy SM pobranie plynu z rdzenia, czy nie ma to znaczenia czy sa te prazki czy ich nie ma ??

ircek
Posty: 537
Rejestracja: 2008-06-23, 14:21
Lokalizacja: Północ
Kontaktowanie:

Postautor: ircek » 2009-02-12, 21:00

danielsonn pisze:czy w przypadku boreliozy w MRI glowy i kregoslupa wystepuja obszary demielinizacji,

Tak zmiany w mózgu wystepuja w obu chorobach
danielsonn pisze:czy po podaniu sterydow rozne objawy tj np niedowlady mijaja ??

Jesli ma sie borelioze to czesto po podaniu sterydów jest pogorszenie, ale sa wyjatkinp. ja gdzie sterydy mi nie szkodza przynajmniej tego nie odczuwam, a po ich podaniu czesac objawow mija. Byc moze mam i SM i borelioze stad takie rozne odczucia.
danielsonn pisze:czy konieczne jest do diagnozy SM pobranie plynu z rdzenia, czy nie ma to znaczenia czy sa te prazki czy ich nie ma ??

Wedłog mnie pobranie płynu jest zbedne,ale nie jestem lekarzem, prązki wystepuja zarowno w boreliozie jak i w SM z ta róznica, ze w boreliozie w małym odsetku zas przy SM prawie u kazdego
"You`ll Never Walk Alone"
Idąc przez wichry i burze,
Wysoko trzymaj głowę,
I nie obawiaj się ciemności,
Po burzy zawsze świeci słońce.

rob
Posty: 597
Rejestracja: 2007-08-08, 09:50
Lokalizacja: Pomorskie

Postautor: rob » 2009-02-13, 20:41

Małe uwagi ;-), w przypadku boreliozy nie występują zmiany demienilizacyjne w kręgosłupie.
Co do prążków oligoklonalnych to czasami są obecne w boreliozie, około 20% chorych je ma w SM 95%-98%. Po za tym prążki w boreliozie są inne niż w SM więc tu sprawa jest dość jasna. Badanie płynu mózgowo - rdzeniowego jest badaniem dodatkowym i nie wykonuje się go rutynowo tylko w przypadkach koniecznych.


Wróć do „Bez diagnozy lecz z objawami”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 128 gości