Choroby autoimmunologiczne

Niezdiagnozowani

Moderator: Beata:)

Ri
Posty: 164
Rejestracja: 2009-04-05, 18:51
Lokalizacja: Warszawa

Choroby autoimmunologiczne

Postautor: Ri » 2014-01-10, 16:59

Nie znalazłam podobnego wątku, więc pozwoliłam sobie stworzyć nowy.

Czy w trakcie diagnostyki w kierunku SM okazało się, że występują u Was inne choroby z grupy autoagresywnych? Czy mimo to postawiono diagnozę SM czy zespół chorób autoimmunologicznych w tym zajęcie układu nerwowego ale bez diagnozy SM? Albo jeszcze coś innego? ;)

Pytam, ponieważ jestem ciekawa jak wielu z Was cierpi na inne choroby układu immunologicznego. Wiemy, że lubią występować w grupach...

Byłam cały czas diagnozowana w kierunku SM, teraz okazuje się, że jest coś więcej. Na pewno zapalenie tarczycy, żołądka i dwunastnicy (niedobór B12), wysokie ANA 2 i cholera wie co jeszcze... Wygląda jakby kolejne narządy powoli siadały (?). Ruszyła też diagnostyka w kierunku tocznia.
Prowadzi mnie od lat niewidzialna siła, która nadaje sens i każe trwać...

Awatar użytkownika
Jukka
Posty: 2012
Rejestracja: 2012-12-15, 22:17
Lokalizacja: z miasta
Kontaktowanie:

Postautor: Jukka » 2014-01-10, 19:49

Jak byłam u okulistki z powodu WZNW to zanim wypisała mi skierowanie do szpitala z podejrzeniem zmian demielinizacyjnych to robiła wywiad w kierunku m.in. tocznia. Ilekroć jestem w szpitalu robią mi m.in. badania na poziom hormonów tarczycy... nie wiem, może chcą sprawdzić, czy i haszimoto mi się nie przyplątało? Ale skoro wyniki są w normie to nie pytam po co mi te a nie inne badania.

Ri
Posty: 164
Rejestracja: 2009-04-05, 18:51
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Ri » 2014-01-14, 14:25

A jak wygląda wywiad w kierunku tocznia? :)

Jeśli te badania w kierunku hashi to TSH i FT4 to wiem już i mogę przekazać, że same (bez innych badań) wyniki w normie o niczym nie świadczą :/
Prowadzi mnie od lat niewidzialna siła, która nadaje sens i każe trwać...

Awatar użytkownika
Jukka
Posty: 2012
Rejestracja: 2012-12-15, 22:17
Lokalizacja: z miasta
Kontaktowanie:

Postautor: Jukka » 2014-01-14, 21:17

Ri pisze:A jak wygląda wywiad w kierunku tocznia? :)

Nie pamiętam. To było lata temu. Pamiętam tylko, że kierując mnie do szpitala na oddział neuro z podejrzeniem zmian demielinizacyjnych, na podstawie wywiadu uznała, że to raczej nie toczeń, borelioza i kilka innych chorób. Też dokładnie nie pamiętam jakich. W sumie wystarczyło mi info, co mi dolega, informacjami co mi nie dolega raczej nie zaśmiecałam sobie podówczas głowy. Tocznia zapamiętałam, bo wówczas ta nazwa była dla mnie nowością.

ana1212
Posty: 405
Rejestracja: 2013-05-21, 14:18
Lokalizacja: K-ów

Postautor: ana1212 » 2014-01-14, 23:42

Ri pisze:A jak wygląda wywiad w kierunku tocznia? :)

Jeśli te badania w kierunku hashi to TSH i FT4 to wiem już i mogę przekazać, że same (bez innych badań) wyniki w normie o niczym nie świadczą :/


Jeśli hashi to aTPO i aTG
Ogólne tarczycy- niedoczynnosc/nadczynnośc tsh tf3 ft4

Sabri
Posty: 560
Rejestracja: 2011-02-28, 14:29
Wiek: 41
Lokalizacja: Sosnowiec

Postautor: Sabri » 2014-01-15, 06:52

A jak wygląda wywiad w kierunku tocznia?


Obecnie jeszcze ciągle też jestem podejrzana o tocznia ;-) Jeśli chodzi o wywiad to ważne pytania to wysypka w kształcie motyla na twarzy reagująca na słońce,ANA,objaw raynalda,często w wywiadzie zapalenie płuc,wypadanie włosów,zapalenie przynajmniej dwóch stawów.
Jednak jeśli nie spełnia się wszystkich kryteriów lub obraz jest nie jasny to ciągle dalej tylko podejrzenie.No i jeśli jest toczeń(który daje objawy podobne) to raczej nie sm ;-)
Obrazek

Awatar użytkownika
Jukka
Posty: 2012
Rejestracja: 2012-12-15, 22:17
Lokalizacja: z miasta
Kontaktowanie:

Postautor: Jukka » 2014-01-16, 00:00

Właśnie, mnie okulistka pytała o wiele różnych rzeczy, bo i to wypadanie włosów było i rumień na twarzy chyba też, ale i były kleszcze i dużo rożnych objawów, które u mnie nie występowały (to jakieś 9 lat temu było, to sobie mogę nie pamiętać) i ona po prostu jednym wywiadem wykluczała wszystko, od czego mogłam mieć WZNW. Stąd nie wiedziałam jak wygląda wywiad w kier. tocznia, wiedziałam natomiast, że był przeprowadzany m.in. w tym kierunku.

Ri
Posty: 164
Rejestracja: 2009-04-05, 18:51
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Ri » 2014-01-16, 10:26

Sabri pisze:No i jeśli jest toczeń(który daje objawy podobne) to raczej nie sm ;-)


Tu mnie zaskoczyłaś... Ja ostatnio kilka razy usłyszałam od różnych lekarzy, że może być i to i to...
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez Ri, łącznie zmieniany 1 raz.
Prowadzi mnie od lat niewidzialna siła, która nadaje sens i każe trwać...

Sabri
Posty: 560
Rejestracja: 2011-02-28, 14:29
Wiek: 41
Lokalizacja: Sosnowiec

Postautor: Sabri » 2014-01-16, 13:30

Ri, Oni chyba sami nie są pewni.Moja neuro mi tłumaczyła ,że toczeń to poważna choroba,która często na początku jest mylnie diagnozowana jako SM.Podobno jest to z chorób,która może dawać MR taki jak w SM.ale leczenie się ciut róźni.
Taką wersję znam od mojej lekarki.
Jest też coś na ten temat w necie.
Obrazek

Ri
Posty: 164
Rejestracja: 2009-04-05, 18:51
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Ri » 2014-01-20, 11:14

Czemu ja jednak nie poszłam na medycynę... ;)
Prowadzi mnie od lat niewidzialna siła, która nadaje sens i każe trwać...

ana1212
Posty: 405
Rejestracja: 2013-05-21, 14:18
Lokalizacja: K-ów

Postautor: ana1212 » 2014-01-20, 16:06

Moja teściowa ma toczeń. Była z początku diagnozowana pod kątem SM.
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez ana1212, łącznie zmieniany 1 raz.

aidi
Posty: 444
Rejestracja: 2011-06-10, 19:37
Lokalizacja: dolnośląskie

Postautor: aidi » 2014-03-06, 11:19

Ja też byłam diagnozowana w kierunku Tocznia, i pomimo tego,że spełniałam przynajmniej 4 z 11 warunków+ ANA dodatnie to reumatolog (dobry) wykluczył tocznia. Po kilku miesiącach diagnostyki.Miałam rumień na twarzy,ale w miejscu niespecyficznym dla Tocznia, wszystkie objawy,dodatnie ANA,zapalenie stawów (wtedy czterech-potwierdzone na RTG),ale zrobił mi jeszcze jedno badanie - Antykoagulant toczniowy (LAC), oraz CRP. LAC był dobry, CRP w normie więc Toczeń wykluczony.

Chociaż kiedyś neuro powiedział mi,że on obstawia tocznia, który u mnie wyjdzie za parę lat jak wyjdzie białko w moczu. Póki co Tocznia nie mam. Twarz się wygoiła,Dermatolog potwierdził Trądzik różowaty przerostowy- 3 miesiące Tetracykliny i buzia ładna ( mało widoczne blizny) .


Wróć do „Bez diagnozy lecz z objawami”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 142 gości