Demielinizacja w płacie czołowym - czy to na pewno sm ?

Niezdiagnozowani

Moderator: Beata:)

pawel88
Posty: 2
Rejestracja: 2014-05-23, 05:53
Lokalizacja: gorzów

Demielinizacja w płacie czołowym - czy to na pewno sm ?

Postautor: pawel88 » 2014-05-23, 06:14

Wiem, że takich tematów na tym forum jest mnóstwo. Od wczoraj trochę tutaj przeczytałem, ale ponieważ w wielu miejscach natknąłem się na informacje, że nie zawsze objawy podobne do sm oznaczają tą chorobę i że u każdego wygląda to inaczej chcę poznać Waszą opinię.
Nie chodzi o mnie tylko o moją dziewczynę. Ponieważ miała częste bóle głowy, osłabiony organizm, była senna i miała kilka innych niepokojących objawów przeprowadzono jej badania głowy. Z tego co mówiła to półtora roku wcześniej też miała tego typu badania i wtedy nie wykryto demielinizacji, natomiast zauważono jakiś problem z tętnicą (nie za bardzo rozumiem jak to wyszło na badaniu głowy..i nie jestem pewien czy to ważne, ale pomyślałem, że o tym wspomnę). W każdym razie otrzymała wyniki badań i w opisie znajduje się informacja o demienilizacji w płacie czołowym - 8 mm. Za kilka dni ma wizytę u lekarza, a ja nie wiem co myśleć.. Czy to na pewno sm ? Pytałem czy była kiedyś ugryziona przez kleszcza, ale mówi, że nie.. Gdzieś trafiłem na informacje, że silna nerwica też może powodować demielinizację.. Czy to prawda ? A jeśli okaże się, że to sm to na jakiej podstawie określa się czy komuś zostanie przyznana refundacja czy też nie ? Ile się na to czeka ? Czy zalecane jest natychmiastowe leczenie czy można poczekać (ok. miesiąca, żeby uzbierać pieniądze)? Ile tak naprawdę realnie kosztuje leczenie w skali miesiąca (leki, rehabilitacja i ew. dodatkowe koszty jeśli takie są) ? Jak widzicie mam mnóstwo pytań, bo bardzo mi na Niej zależy i stanę na głowie, żeby zapewnić Jej to czego potrzebuje, dlatego proszę o rozsądne i jak najszybsze odpowiedzi.

Izulka5555
Posty: 147
Rejestracja: 2013-11-23, 11:11
Lokalizacja: Lublin

Re: Demielinizacja w płacie czołowym - czy to na pewno sm ?

Postautor: Izulka5555 » 2014-05-23, 07:34

Witam na forum ;-)

Po pierwsze, spokojnie. Diagnostyka SM bywa bardzo długa, trudna i żmudna. Dlaczego? Ponieważ jest cała masa chorób dających podobne objawy i obraz MRI.

Problem z tętnicą wykryto zapewne przy robieniu angiografii, to takie badanie przepływu krwi.
Jeśli zaś chodzi o MRI to czasami radiolog się myli i błędnie opisuję zmianę naczyniopochodną niedokrwienną jako demielinizacyjną (i na odwrót). Po drugie, jedna zmiana nie stanowi podstaw do postawienia rozpoznania, ponieważ są pewne kryteria diagnostyczne wymagające stwierdzenia rozsiania zmian w czasie i przestrzeni.
Oczywiście, demielinizacja jest wskazaniem do pogłębienia diagnostyki i sprawdzenia co się dzieje, ale bez paniki.

Nikt z nas nie odpowie czy to na pewno SM, czasami (nawet bardzo często) lekarze sami mają z tym problem.

Z mojej strony uważam, że trzeba znaleźć dobrego neurologa, najlepiej w klinice. Ten najpewniej zechce zrobić takie badania jak wzrokowe potencjały wywołane, emg albo badanie prążków. Może również przyjąć taktykę obserwacji - co lekarz to metoda.

Przy programach leczniczych, specjalna komisja ocenia, czy dany program należy przyznać czy nie. O tym też na razie nie ma co myśleć. Tak samo jak o rehabilitacji. Poczytaj forum, jakbyś czegoś nie wiedział - dopytuj. Do wizyty u lekarza już niedługo, życzę wam powodzenia! :)

pawel88
Posty: 2
Rejestracja: 2014-05-23, 05:53
Lokalizacja: gorzów

Postautor: pawel88 » 2014-05-23, 07:49

Dziękuję za odpowiedź :) Przyznam szczerze, że trochę mnie uspokoiłaś :) Masz rację, że do wizyty już niedługo, a co do znalezienia dobrego neurologa to czy orientujesz się (albo ktoś inny na tym forum) kto jest godny polecenia w regionie: lubuskiego, wielkopolski i zachodnio-pomorskiego ?

Izulka5555
Posty: 147
Rejestracja: 2013-11-23, 11:11
Lokalizacja: Lublin

Postautor: Izulka5555 » 2014-05-23, 07:57

http://stwardnieniesmrozsiane.ok1.pl/viewforum.php?f=19

Tutaj jest lista neurologów z poszczególnych województw. Moje zdanie dalej jest takie, że warto szukać kogoś, kto pracuje w klinice. Dzięki temu lekarz może szybko przyjąć na swój oddział w razie potrzeby. Terminy wykonywania badań ambulatoryjnie bywają nieziemsko długie...

Karolci1990
Posty: 802
Rejestracja: 2014-04-21, 06:46
Lokalizacja: Łódź
Kontaktowanie:

Postautor: Karolci1990 » 2014-05-23, 10:41

Ja myślę tak jak dziewczyny że nie trzeba na razie panikować. Trzeba te wyniki skonsultować z lekarzem neurologiem.

Nodrep
Posty: 28
Rejestracja: 2012-11-25, 12:05
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: Nodrep » 2014-06-29, 12:11

[quote="pawel88"]Dziękuję za odpowiedź :) Przyznam szczerze, że trochę mnie uspokoiłaś :) Masz rację, że do wizyty już niedługo, a co do znalezienia dobrego neurologa to czy orientujesz się (albo ktoś inny na tym forum) kto jest godny polecenia w regionie: lubuskiego, wielkopolski i zachodnio-pomorskiego ?

Witaj
Polecam dr Dorotę Koziarska, w klinice neurologii w Szczecinie, ul. Unii Lubelskiej. Najlepiej zarejestrować się do niej do przychodni. Ona stwierdzi podczas badania jakie jeszcze trzeba wykonać badania i jak będzie tak potrzeba da skierowanie do kliniki na badania. Taki pobyt w szpitalu to najszybszy sposób na badania. Tak mnie skierowała i leczy do tej pory . Leczenie np interferonami z polecenia lekarza jest bezpłatne.
Beata


Wróć do „Bez diagnozy lecz z objawami”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 324 gości