Czy kontynuować diagnostykę

Niezdiagnozowani

Moderator: Beata:)

MichałC
Posty: 17
Rejestracja: 2014-12-19, 20:23
Lokalizacja: Śląskie

Czy kontynuować diagnostykę

Postautor: MichałC » 2014-12-23, 12:55

Witajcie Kochani,

Jestem w trakcie leczenia PZNW - bynajmniej tak napisali w szpital, które trwa już miesiąc, a objawiło się plamą w polu widzenia w prawym oku po prawej stronie od centralnego punktu widzenia. Nie mam SM i jest to pierwszy problem z oczami w moim życiu (26 lat)

Pierwsze pytanie jako że ostrość już wróciła - jak długo u Was wracało pole widzenia do normy? u mnie się poprawia ale bardzo powoli i od czasu wystąpienia mijają 4 tygodnie (jestem po solu x3 i na metypredzie)

i drugie pytanie czy kontynuować diagnostykę skąd się wzięło to zapalenie czy zaniechać dalszych badań w kontekście tych już wykonanych:

OCT oka - OK
Rezonans z kontrastem - OK
Tomografia - OK
Barwy - OK
Ostrość widzenia - OK
Krew - OK (troszkę niedoborów wyszło)
VEP - Na zapalonym oku nieco dłuższa latencja, zdrowe OKO - OK
Neurolog - OK
RTG twarzo szczęki - OK (zatoki były sprawdzane)
Brak innych objawów teraz i w przeszłości.

PZNW(o ile to to) wystąpiło na siłowni kiedy to w trakcie ćwiczenia poczułem jakby bardzo delikatne dmuchnięcie powietrza w głowie. Neurochirurg powiedział, że jak MRI czyste i oko wraca do normy, a nie ma żadnych objawów to żeby dać sobie spokój z dalszymi badaniami bo szkoda kasy tylko kontrolnie za rok powtórzyć rezonans.

Co o tym myślicie moi drodzy? Robić jeszcze jakieś dodatkowe badania? i co z tym polem widzenia.

Pozdrawiam Was gorąco!
i dzięki, że takie forum istnieje!
Jesteście super :) - zdrówka!

Awatar użytkownika
a_g_n_e_s
Posty: 3010
Rejestracja: 2007-07-09, 20:36
Wiek: 51
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: a_g_n_e_s » 2014-12-23, 13:09

Witaj MichałC, PZNW nie zawsze oznacza SM i życzę Ci, żeby był to jednorazowy epizod. W kwestii diagnostyki to, co najważniejsze masz zrobione, więc- poza okresową kontrolą u neuro- moim zdaniem możesz odpocząć, uzupełnić niedobory i zająć się przygotowaniami do Świąt.
Pozdrawiam cieplutko :)
"Wszystkie bitwy naszego życia czegoś nas uczą, nawet te, które przegraliśmy" Paulo Coelho

MichałC
Posty: 17
Rejestracja: 2014-12-19, 20:23
Lokalizacja: Śląskie

Postautor: MichałC » 2014-12-23, 13:25

Agnes tego się trzymam bo moje samopoczucie i mój organizm nie zgłasza żadnych dolegliwości więc traktuję ten problem jako idiopatyczny tylko to pole widzenia tak wolno wraca, u Was też tak wolno to wracało?

co do PZNW w szpitalu powiedzieli mi, że jeśli nie ma zmian w MRI i brak objawów to ryzyko rozwoju jest małe w okolicach 10-15% w ciągu 10 lat

no i nie wiem właśnie czy kontynouwać jakieś badania np na borelioze bo te można z krwi chyba zrobić? ale chyba dam sobie na razie na luz

Witaminki jem :)

Awatar użytkownika
zosiako
Posty: 4565
Rejestracja: 2013-04-15, 12:39
Lokalizacja: Stąd

Postautor: zosiako » 2014-12-23, 16:17

Michał - myślę , że Agnes ma rację :-) jeżeli nic się nie dzieje daj na luz, ciesz się życiem i szykuj się do Swiąt. latanie po lekarzach może zdrowego wykończyć ;-)

reguł brak - pole widzenia wraca czasami powoli, czasami szybciej, czasami nie wraca do stanu pierwotnego a czasami jest dokładnie jak przed PZNW - chyba nie pomogłam ;-)
Denerwować się to mścić się na własnym zdrowiu za głupotę innych. Ernest Hemingway

MichałC
Posty: 17
Rejestracja: 2014-12-19, 20:23
Lokalizacja: Śląskie

Postautor: MichałC » 2014-12-23, 18:32

Pomogłaś :) jak wiele osób na tym forum - czytam od jakiegoś czasu, zanim zacząłem panikować i pisać nowe tematy dowiedziałem się ile mogłem i w sumie się uspokoiłem :)

Właśnie ubrałem choinkę ;)

Pozdrawiam Was serdecznie :)

Joanna.28
Posty: 282
Rejestracja: 2012-12-21, 14:09
Lokalizacja: Pomorze

Postautor: Joanna.28 » 2014-12-23, 20:58

Cześć Michał :-)

Przyłącze się do poprzedników. Jak nie ma objawów, zmian brak to lepiej dać na luz. Moja znajoma również rok temu przeszła PZNW, miała szereg badań w tym na SM, które zostało wykluczone. Też nie ma zmian w MRI w głowie ani w rdzeniu. Widzenie długo wracało do normy. Także na Twoim miejscu bym sobie odpuściła i kontrolnie robiłabym sobie MRI co roku, chyba że coś by się działo to wtedy do neuro.

Pozdrawiam i życzę zdrowia :-)
Joasia

MichałC
Posty: 17
Rejestracja: 2014-12-19, 20:23
Lokalizacja: Śląskie

Postautor: MichałC » 2014-12-24, 15:44

Dzięki Joasia,

zatem chyba nie będę dalej kontynuował diagnostyki, za rok powtórzę kontrolnie rezonans za jakiś czas skoczę jeszcze do okulisty sprawdzić oczy i ewentualnie dobrać jakieś okularki.

Dzięki za odpowiedzi i również zdrówka życzę oraz spokojnych i wesołych świąt :)

pawel_wlkp
Posty: 1826
Rejestracja: 2013-05-09, 09:51
Wiek: 50
Lokalizacja: okolice Poznania
Kontaktowanie:

Postautor: pawel_wlkp » 2014-12-25, 17:01

Michał zgadzam się w 100% z dziewczynami. Skoro rezonans czysty ,zapomnieć o diagnostyce i powrót do normalnego życia, o epizodzie po prostu zapomnieć, a że takie się zdarzają dobrze każdy z nas o tym wie.

Pozdrawiam :-)
Budząc się rano, pomyśl jaki to wspaniały skarb żyć, oddychać i móc się radować....

MichałC
Posty: 17
Rejestracja: 2014-12-19, 20:23
Lokalizacja: Śląskie

Postautor: MichałC » 2014-12-27, 17:32

Dzięki Paweł za odpowiedź :) W takim razie jeszcze do okulisty tylko mi zostaje iść :)

Bardzo wolno mi się poprawia to pole widzenia, już 4 tygodnie mam plamę ;/ liczyłem, że to nieco szybciej się będzie poprawiać po tych sterydach.

paulinah
Posty: 12
Rejestracja: 2015-01-08, 12:55
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: paulinah » 2015-01-08, 13:15

Witam wszystkich. Mam pewien problem. Otóż od dwóch miesięcy widzę podwójnie. Na wprost- obraz dwoi się do góry. Widzę tak każdym okiem osobno. Najgorzej jest gry patrze troszkę po skosie. Czasem widze lepiej czasem gorzej. Byłam już u dwóch okulistów i oni zwalaja na nerologa, neurolodzy na okulistów. Jutro znowu ide do okulisty :-(. Miałam robiony rezonans głowy. Wyszedł bez ognisk lecz z gruczolakiem lub torbielą w obrebie przysadki. Powtórny rezonans wycelowany na okolice ze zmianami nic nie wniósł, otóż zmiana nie uciska na nerwy. Inne wyniki badań w normie. Chciałabym wiedzieć co sie dzieje bo bez diagnozy i np dobrze dobranych okularow nie moge samodzielnie prowadzic auta, co jest duzym minusem bo z natury jestem osoba niezalezna. Problem ze wrokiem obiawia sie rowniez na duzych przestrzeniach- gdzie dostaje zawrotow glowy i czuje sie jakbym miala sie zaraz przewrócić. Z natury nie jestem panikarą ale dany problem utrudnia mi życie bardzo i nie wiem gdzie mam sie jeszcze udać. Może mieliście podobnie i coś podpowiecie ;-)

A zapomniałam wspomnieć że drętwieje mi poł głowy i twarzy. Ale nie wiem czy jedno z drugim ma jakiś związek.
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez paulinah, łącznie zmieniany 1 raz.

MichałC
Posty: 17
Rejestracja: 2014-12-19, 20:23
Lokalizacja: Śląskie

Postautor: MichałC » 2015-01-09, 19:18

Ja najpierw gdy trafiłem do lekarzy to mimo dobrej diagnostyki i wielu badań nic się nie udało ustalić po trzech dniach poszedłem prywatnie i zostałem skierowany na szpitalne leczenie ale u mnie było PZNW z typowymi objawami. Myślę, że powinnaś przycisnąć ten temat na okulistyce bynajmniej mi tak mówili, że mimo, że problem dotyczy nerwu to leczą go okuliści, także ciśnij ich tam :)

i zdrówka :)

paulinah
Posty: 12
Rejestracja: 2015-01-08, 12:55
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: paulinah » 2015-01-14, 14:10

Bylam u kolejnego okulisty :(. Niestety rozlozyl rece i powiedzial ze nie jest mi w stanie pomoc. Ewentualnie moge tak profilalaktycznie zrobic tomografie oka.

aura
Posty: 1185
Rejestracja: 2008-01-11, 05:35
Lokalizacja: Koszalinskie
Kontaktowanie:

Postautor: aura » 2015-01-14, 15:25

Wygląda jak objaw rzutowy to podwójne widzenie i drętwienie .
Głównym źródłem cierpienia są wspomnienia. - Sigmund Frend

paulinah
Posty: 12
Rejestracja: 2015-01-08, 12:55
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: paulinah » 2015-01-15, 09:03

Wczoraj moze przez stres, zaczela mi dretwiec lewa reka od ramienia po palce. Takie uczucie jakbym pol reki miala w zimnej wodzie. W rezonansie glowy nie znaleziono nic. Sama nie wiem juz gdzie sie udac. Przeraża mnie perspektywa ganiania od jednego do drugiego gabinetu i trwanie bez zadnej diagnozy.

MichałC
Posty: 17
Rejestracja: 2014-12-19, 20:23
Lokalizacja: Śląskie

Postautor: MichałC » 2015-01-17, 16:45

Ja dziś po polu widzenia - jest poprawa o 50% co mnie cieszy ale niestety przyczyna zapalenia nie ustalona. Swoją drogą jest to trochę drażniące, że okuliści nie widząc badań bez wywiadu z pacjentem tak pochopnie mówią o SM w przypadku PZNW - rozumiem uświadomić pacjenta, że jest to jeden z objawów i trzeba o takim epizodzie pamiętać ale fajnie jakby okuliści byli w stanie powiedzieć też coś więcej o innych przyczynach, przypadkach idopatycznych, których jest bardzo dużo, a tak tylko nakręcają pacjentów.

Paulina, może zrób po prostu badania na boreliozę, niedobory - znajdź dobrego neurologa, który pokieruje diagnostyką.


Wróć do „Bez diagnozy lecz z objawami”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 52 gości