Renta

Renta, dofinansowania, ZUS, US itp...

Moderator: Beata:)

ulaluki
Posty: 180
Rejestracja: 2010-09-15, 17:35
Lokalizacja: polska

Postautor: ulaluki » 2011-06-26, 23:34

no na tak a la mnie to czarna magia czytam was i sie doszkalam

Awatar użytkownika
Wopa
Posty: 628
Rejestracja: 2011-01-09, 11:10
Wiek: 66
Lokalizacja: Rzeszów
Kontaktowanie:

Postautor: Wopa » 2011-06-29, 09:08

Jeszcze jadna sprawa odnośnie rent. Zus może przyznać "sanatorium" czyli:
- staje się na komisje (orzecznik)
- komisja daje rentę np. na pół roku i jednocześnie wysyła do sanatorium (to jest bezpłatne)
- trzeba pojechać do sanatorium
- po sanatorium dostaje się karte informacyjną którą także otrzymuje ZUS
- po czym z ZUSu otrzymuje się druk N9
- wypełnia się go i dostarcza do ZUS (czyli normalne badanie kontrolne w celu ewentualnego przedłużenia renty)
- staje powtórnie na komisję (orzecznik) na której komisja ma karte informacyjną z sanatorium i na jej podstawie wydaje orzeczenie.
- komisja (orzecznik) przyznaje dalszą rentę lub nie.
Co ma byc napisane na karcie informacyjnej to pozostawiam wam.
Dzień dzisiejszy, jutro należeć bedzie już do przeszłości, a jutra nie wolno nam zmarnować

ulaluki
Posty: 180
Rejestracja: 2010-09-15, 17:35
Lokalizacja: polska

Postautor: ulaluki » 2011-06-29, 20:18

a powiedzcie mi jak maz ma rechabilitacyjny do listopaa a umowa konczy mu sie w sierpniu i bedzie bez pracy to czy aby miec ubezpieczenie to musi sie w up zarejestrowac jako bezrobotny i jak juz bedzie 9 mies na rechabilitacyjnym co dalej robic dla mnie to czarna magia

Awatar użytkownika
Wopa
Posty: 628
Rejestracja: 2011-01-09, 11:10
Wiek: 66
Lokalizacja: Rzeszów
Kontaktowanie:

Postautor: Wopa » 2011-06-29, 22:09

Po pierwsze nie ma ani renty rehabilitacyjnej ani zasiłu rehabilitacyjnego. Jest świadczenie rehabilitacyjne, które można otrzymać jak się wyczerpie możliwy zasiłek chorobowy. Na świadczeniu rehabilitacyjnym nie mozna zwolnić pracownika, bo jest to niejako przdłużenie zasiłku chorobowego (jeżeli jest umowa na czas nieokreślony lub umowa na czas okreslony ale z terminem zakończenia pracy po świadczeniu rehabilitacyjnym). Przebywając na swiadczeniu rehabilitacyjnym ma się wszystkie świadczenia zdrowotne tak jakby sie pracowało. Po świadczeniu rehabilitacyjnym się wraca do pracy (trzeba mieć zaświadczenie z medycyny pracy o dopuszczeniu do pracy) lub jak otrzyma sie wypowiedzenie lub zakończy pracę rejestruje się jako bezrobotny w Urzędzie Pracy. Ale równolegle mozna także składać papiery do ZUSu na rente inwalidzką. Można to zrobić samemu - niekoniecznie poprzez zakład pracy. Na rentę mozna składać papiery na ogólnie obowiązujących zasadach: 5 lat pracy w ostatnim dziesięcioleciu i nie później niż 18 miesięczy od zakończenia pracy (w tym wypadku od zakończenia świadczenia rehabilitacyjnego). Druki: N9 który wypełnia lekarz, wniosek o rentę, lata pracy wraz z wysokością wynagrodzenia oraz zasiłkami chorobowymi z poszczególnych zakładów pracy, Chyba nic nie zapomniałem.
Dzień dzisiejszy, jutro należeć bedzie już do przeszłości, a jutra nie wolno nam zmarnować

Awatar użytkownika
róża
Posty: 1924
Rejestracja: 2010-06-07, 20:08
Lokalizacja: woj.śląskie

Postautor: róża » 2011-06-30, 21:34

Muszę trochę skorygować to co napisał Wopa bo to nie do końca tak wygląda.
Otóż świadczenie rehabilitacyjne dostaje się po okresie chorobowym (182 dni)gdy pracownik nadal jest niezdolny do pracy i nie jest tak jak napisał Wopa że zakład nie może zwolnić pracownika , zakład zwalnia pracownika już po trzech miesiącach nawet gdy jest się zatrudnionym na czas nieokreślony i wtedy świadczenie wypłaca ZUS .
Na świadczeniu można być najdłużej rok a potem to już tylko renta :13:

Awatar użytkownika
jaszmurka
Posty: 2747
Rejestracja: 2010-01-19, 22:09
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Postautor: jaszmurka » 2011-06-30, 21:41

RÓŻA pisze:zakład zwalnia pracownika już po trzech miesiącach nawet gdy jest się zatrudnionym na czas nieokreślony i wtedy świadczenie wypłaca ZUS .
Na świadczeniu można być najdłużej rok a potem to już tylko renta :13:
dokładnie ja zostałam zwolniona po 2 miesiącach bycia na świadczeniu rehabilitacyjnym bo umowa mi wygasła,reszte zasiłku przez kolejne 10 miesięcy płacił mi Zus,renty nie dostałam bo mam za mało lat pracy i koło zamkniete
Żyj! - powiedziała nadzieja.. - Bez Ciebie nie mogę - odparło cicho życie..

David
Posty: 6732
Rejestracja: 2009-07-16, 19:29
Lokalizacja: Śląsk :-)

Postautor: David » 2011-06-30, 22:33

po tym jak lekarz nie podbił mi badań okresowych przez chorobę to wylądowałem na półrocznym chorobowym :-) po tym okresie zakład pracy wysłał mnie na świadczenia rehabilitacyjne ale ZUS stwierdził inaczej, Jak się ma stwardnienie rozsiane to świadczenia rehabilitacyjne nie przysługują tylko renta. i tak właśnie wylądowałem i przyznali mi rentę, kiedyś miałem kolegę który w innym mieście składał wniosek i przyznali mu świadczenia rehabilitacyjne.

Awatar użytkownika
jaszmurka
Posty: 2747
Rejestracja: 2010-01-19, 22:09
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Postautor: jaszmurka » 2011-06-30, 22:35

zauwazyłam,że interpretacja ustaw różni sie w zusie w zależności od miejscowości
Żyj! - powiedziała nadzieja.. - Bez Ciebie nie mogę - odparło cicho życie..

ulaluki
Posty: 180
Rejestracja: 2010-09-15, 17:35
Lokalizacja: polska

Postautor: ulaluki » 2011-06-30, 22:35

no moj maz ma swiadczenie rechabilitacyjne ale diagnozy jeszcze nie ma

Awatar użytkownika
Wopa
Posty: 628
Rejestracja: 2011-01-09, 11:10
Wiek: 66
Lokalizacja: Rzeszów
Kontaktowanie:

Postautor: Wopa » 2011-07-01, 22:34

RÓŻA pisze:zakład zwalnia pracownika

Jest to oczywista nieprawda. Jezeli pracownik jest zatrudniony na czas nieokreślony to zakład pracy nie może zwolnić pracownika podczas przebywania na świadczeniu rehabilitacyjnym!! Tak jak nie moze zwonić w trakcie zasiłku chorobowego. Nie wprowadzaj ludzi w błąd.
Uwaga: oczywiście że dyrektor może moze zwolnić nawet w tych okresach każdego. Tyle ze to mu się nie opłaca, gdyz taka osoba przestaje pracować, składa pozew do Sądu Pracy i zakład przegrywa i musi wypłacić pracownikowi pobory tak jakby pracował.
Na drugi raz czytaj dokładniej co piszę
Dzień dzisiejszy, jutro należeć bedzie już do przeszłości, a jutra nie wolno nam zmarnować

ulaluki
Posty: 180
Rejestracja: 2010-09-15, 17:35
Lokalizacja: polska

Postautor: ulaluki » 2011-07-01, 22:41

no ale jak umowa wygasa w trakcie to i tak wygasnie i swiadczenie wyplaca zus na nasze konto tylko mysle co z ubezpieczeniem

Awatar użytkownika
jaszmurka
Posty: 2747
Rejestracja: 2010-01-19, 22:09
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Postautor: jaszmurka » 2011-07-01, 22:44

mnie po wygasnieciu umowy zus wypłacał przez 10 miesięcy swiadczenie rehabilitacyjne i miałam ubezpieczenie takie samo jak bym była zatrudniona czy zarejstrowana w Pup-ie
Żyj! - powiedziała nadzieja.. - Bez Ciebie nie mogę - odparło cicho życie..

ulaluki
Posty: 180
Rejestracja: 2010-09-15, 17:35
Lokalizacja: polska

Postautor: ulaluki » 2011-07-01, 22:45

a potem znalazłas jakas prace czy nie pracujesz

Awatar użytkownika
jaszmurka
Posty: 2747
Rejestracja: 2010-01-19, 22:09
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Postautor: jaszmurka » 2011-07-01, 23:04

za dwa miesiące kończy mi sie zasiłek dla bezrobotnych-niestety :20:
Żyj! - powiedziała nadzieja.. - Bez Ciebie nie mogę - odparło cicho życie..

ksu
Posty: 114
Rejestracja: 2008-07-20, 21:11

Postautor: ksu » 2011-07-02, 15:41

David pisze:po tym jak lekarz nie podbił mi badań okresowych przez chorobę to wylądowałem na półrocznym chorobowym :-) po tym okresie zakład pracy wysłał mnie na świadczenia rehabilitacyjne ale ZUS stwierdził inaczej, Jak się ma stwardnienie rozsiane to świadczenia rehabilitacyjne nie przysługują tylko renta. i tak właśnie wylądowałem i przyznali mi rentę, kiedyś miałem kolegę który w innym mieście składał wniosek i przyznali mu świadczenia rehabilitacyjne.


może dla mnie coś podpowiecie
ja własnie będę miał badania okresowe we wrzesniu (okulista,neurolog,laryngolog),pracuję przy obsłudze maszyn produkcyjnych.co będzie jak mi lekarz tych badań nie podpisze?.do tej pory miałem badany tylko słuch i tak przechodziłem
raczej wątpię żebym te badania przeszedł(oczopląs lewego oka i neuro)


Wróć do „Urzędy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 65 gości