Orzeczenie o stopniu niepełnosprawności

Renta, dofinansowania, ZUS, US itp...

Moderator: Beata:)

Awatar użytkownika
Beata:)

-#Administrator
Posty: 9398
Rejestracja: 2009-02-09, 14:24
Lokalizacja: Toruń

Postautor: Beata:) » 2011-09-14, 12:50

David pisze:uot;]"zgodnie z obowiązującymi przepisami nowe orzeczenie nie może być wydane przed upływem ważności poprzedniego orzeczenia.
To jest jeden z wielu bubli w PL, które mnie zaskakują swoją bezsensownością. Nazwałabym to wręcz- dyskryminacją osób cierpiących na choroby przewlekłe. I tak w przypadku SM - chorzy, którzy mieli wcześniej już wydane orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, otrzymują z tego tytułu "zawrotny", ale jednak zasiłek, w kwocie 153 zł. Jeżeli kolejny wniosek złożymy w przepisowym terminie, czyli te nieszczęsne 30 dni przed końcem ważności, to jest raczej pewne, że kolejne orzeczenie nie zapewni płynności wypłacanych pieniędzy. Czyli tracimy nasze przywileje na co najmniej miesiąc, ale .. z jakiej racji ?? Czy przez ten czas będziemy zdrowi? Nie wspomnę już o tym, że z tego powodu są zwalniani pracownicy w zakładach pracy chronionej, których umowy o pracę są zawierane co najwyżej do dnia końca ważności orzeczenia. Wiadomo, dotacje itp. inny interes tych "humanitarnych" przecież firm. Podobno SM zaliczane jest do chorób szczególnie utrudniających wykonywanie pracy, >> źródło<< jednak... co z tego? Nic, bo i tak musimy zrobić sobie przerwę w zatrudnieniu, a MOPS nie musi nam wypłacać jałmużny na leki i rehabilitację. Nie otrzymamy też oczywiście żadnego wyrównania.
Gdzieś..kiedyś...mówiło się o tym, że mają być zmienione terminy składania wniosków, aby osoba niepełnosprawna, tym bardziej z powodu choroby przewlekłej, nie traciła ani przez jeden dzień swoich uprawnień. Cisza oczywiście. Przynajmniej ja nic nie wiem o takowych "ułatwieniach". Cudzysłów aż śmieszny w tym wyrazie, bo wydawałoby się, że powinno byc normą.
Tak więc David musisz niestety czekać, bo odwoływanie się? Wiadomo- przepisy itp bzdury. :evil:
Obrazek

Awatar użytkownika
Wopa
Posty: 627
Rejestracja: 2011-01-09, 11:10
Wiek: 66
Lokalizacja: Rzeszów
Kontaktowanie:

Postautor: Wopa » 2011-09-15, 01:01

Beata:) pisze:że mają być zmienione terminy składania wniosków

Prawdę powiedziawszy to jestem trochę zdziwiony,że istnieje taki przepis (?). No bo jak wytłumaczyć fakt, że moja córka ma orzeczenie wydane przed 7 laty na stałe ze stopniem umiarkowanym. Natępnie miała orzeczenie o stopniu znacznym wydane w marcu 2008 do stycznia 2011, a teraz od lutego 2011 do grudnia 2012. Czyli wniosek sie składa a to ze napiszą kiedy bedzie komisja to zupełnie inna sprawa. Poza tym jest taki punkt w orzeczeniu: Ustalony stpoień niepełnosprawności datuje się od ...... (jest to data złożenia wniosku do PZDOON - dokładnie taka sama zasada jest z ZUSie jeżeli chodzi o renty). Jeżeli na orzeczeniu które jest przedłużeniem orzeczenia istniejącego wczesniej jest ta sama data ( a musi byc jeżeli nie jest zmieniony stopień niepełnosprawności), to.. jest ciągłośc niepełnosprawności i termin komisji, nawet w następnym miesiącu po ustaniu orzeczenia poprzedniego nie ma żadnego znaczenia
Dzień dzisiejszy, jutro należeć bedzie już do przeszłości, a jutra nie wolno nam zmarnować

Awatar użytkownika
Beata:)

-#Administrator
Posty: 9398
Rejestracja: 2009-02-09, 14:24
Lokalizacja: Toruń

Postautor: Beata:) » 2011-09-15, 08:22

Wszystko się zgadza, istnieje ciągłość niepełnosprawności, jednak nie ma ciągłości w np. wypłacaniu zasiłku pielęgnacyjnego. Wszystko zależy od tego kiedy de facto złożymy w urzędzie wydaną decyzję (czyt. kiedy ją otrzymamy). W moim przypadku (mimo otrzymania tego samego, znacznego stopnia niepełnosprawności), zasiłku pielęgnacyjnego za ten okres "przerwy" nie otrzymałam.
Zachowanie ciągłości nie pomaga też w utrzymaniu pracy w zakładzie pracy chronionej, który zatrudnia na czas określony, do końca ważności orzeczenia, a pracownik nie ma szans na złożenie "papierka" w terminie pozwalającym na dalsze zatrudnienie.
Wszystko tu zależy od tego, do czego jest nam ten dokument potrzebny i ile tracimy na tym, że przez jakiś czas ( mimo, że istnieje ciągłość niepełnosprawności latami) tracimy swoje uprawnienia, czyli zasiłek, pracę, możliwość bezpłatnych przejazdów, zniżek itp.
Trochę pisaliśmy o tym tutaj i jest tam link, który dawał nadzieję, że coś się zmieni. Nie mam jednak wiedzy, czy były jakieś posunięcia w tej sprawie.
Wopa pisze:nawet w następnym miesiącu po ustaniu orzeczenia poprzedniego nie ma żadnego znaczenia

Data otrzymania dokumentu, który to potwierdza ma więc jednak dla niektórych osób znaczenie i to duże.
Obrazek

Awatar użytkownika
Wopa
Posty: 627
Rejestracja: 2011-01-09, 11:10
Wiek: 66
Lokalizacja: Rzeszów
Kontaktowanie:

Postautor: Wopa » 2011-09-16, 11:06

Beata:) pisze:nie pomaga też w utrzymaniu pracy w zakładzie pracy chronionej

Troche wyjasnienia. Akurat jestem zatrudniowy w zakładzie pracy chronionej. U nas umowy o pracę zawierane są niezależnie od daty końca orzeczenia o niepełnosprawności. Są osoby które mają zatrudnienie na czas nieokreślony lub zamknięty a orzeczenie mają na czas określony. Wszystko zależy od dobrej woli pracodawcy. U nas się czeka 1.5 miesiąca na dostarczenie przez pracownika nowego orzeczenia, jak skończy mu się ważność orzeczenia w czasie stosunku pracy. Wynika to z tego, że sprawozdania z realizacji zatrudnienia a co sie z tym wiąże dofinansowania do pracowników składa się do 20 następnego miesiąca. Jezeli zdąży mieć komisję do tego czasu to ok. Jak nie, to robi się korektę zatrudnienia w sprawozdaniu i dofinansowanie dla zakładu pracy znika za dany miesiąc. Po czym wznawia się dofonansowanie jak pracownik otrzyma orzeczenie. Natomiast nie jest prawdą, że pracownik musi być zwolniony jak skończy mu się orzeczenie o niepełnosprawnosci. Czasem moze być problem z procentowym udziałem w zatrudnieniu niepełnosprawnych (od tego zależy ststus zakładu pracy chronionej) ale nawet wtedy do 3 m-cy można nie spełniać warunków zpch i nic sie nie dzieje. Kolejny raz, wszystko zależy tylko od dobrej woli ludzi.
Dzień dzisiejszy, jutro należeć bedzie już do przeszłości, a jutra nie wolno nam zmarnować

Awatar użytkownika
Beata:)

-#Administrator
Posty: 9398
Rejestracja: 2009-02-09, 14:24
Lokalizacja: Toruń

Postautor: Beata:) » 2011-09-16, 11:33

Natomiast mój zakład pracy zawiera umowy na czas określony, najdłużej do dnia ważności orzeczenia, a zatrudnia ponad 1500 pracowników, z czego 97% to osoby niepełnosprawne.
Wopa pisze: Natomiast nie jest prawdą, że pracownik musi być zwolniony jak skończy mu się orzeczenie o niepełnosprawnosci.

Nigdzie tego nie napisałam, że musi.
Cytat z mojego postu wyżej:
"Zachowanie ciągłości nie pomaga też w utrzymaniu pracy w zakładzie pracy chronionej, który zatrudnia na czas określony, do końca ważności orzeczenia."
Pracujemy po prostu w różnych zakładach, co nie zmienia faktu, że obecne terminy możliwości składania wniosków o ustalenie niepełnosprawności, terminy komisji i otrzymania ostatecznej decyzji są krzywdzące, gdyż czasowo pozbawiają chorych (mam tu szczególnie na myśli choroby przewlekłe, w tym SM) należnych im uprawnień.
Wyraziłam swoją opinię, która i tak niczego nie zmienia ;-)
Obrazek

David
Posty: 6732
Rejestracja: 2009-07-16, 19:29
Lokalizacja: Śląsk :-)

Postautor: David » 2011-09-16, 12:49

Wopa, nie porównuj ZUSu do np MZON bo w tym pierwszym np mam rentę i orzeczenie do 30września i wołają mnie na komisję już w sierpniu [miałem tak już nie raz] dostaje na 2lata i zawsze jest do końca września chociaż że komisja była wcześniej a u tych drugim jakoś tak nie potrafią zrobić i to jest dziwne :evil:

Awatar użytkownika
Wopa
Posty: 627
Rejestracja: 2011-01-09, 11:10
Wiek: 66
Lokalizacja: Rzeszów
Kontaktowanie:

Postautor: Wopa » 2011-09-16, 13:44

David pisze:nie porównuj ZUSu

Nie porównuję. Chodziło tylko o zasadę. A odnośnie ZUSu to robią tak jak powinno być (co jest wymuszone wypłatą swiadczenia, a nie jest wymuszone w PKDOON bo tu swiadczeń nie ma) bo chyba swiadczenie rentowe nie mogą być w tym samym czasie dwa, jezeli komisja ZUS była jeszcze w trakcie wypłaty renty. Natomiast jężeli w ZUSie komisja była po terminie wygasnięcia renty (jako badanie kontrolne), to ciągłość renty się zachowuje
Beata:) pisze:mój zakład pracy zawiera umowy na czas określony

Dlatego napisałem, że wszystko zależy od dobrej woli pracodawcy (ludzi) a nie od przepisów. Widocznie jestem szczęsciarzem, bo pracuję z normalnymi ludźmi
Dzień dzisiejszy, jutro należeć bedzie już do przeszłości, a jutra nie wolno nam zmarnować

David
Posty: 6732
Rejestracja: 2009-07-16, 19:29
Lokalizacja: Śląsk :-)

Postautor: David » 2011-09-27, 16:36

właśnie dostałem wezwanie na komisję która odbędzie się 14października :-|

Awatar użytkownika
Beata:)

-#Administrator
Posty: 9398
Rejestracja: 2009-02-09, 14:24
Lokalizacja: Toruń

Postautor: Beata:) » 2011-09-27, 17:59

Ja natomiast właśnie dzisiaj dowiedziałam się, że jednak jest ciągłość wypłacania zasiłku pielęgnacyjnego w przypadku znacznego stopnia niepełnosprawności. Podobno przepisy jakiś czas temu uległy zmianie. Urzędnik nie potrafił mi nic więcej powiedzieć na ten temat (?!)
Najważniejsze jest jednak to, że w przypadku ciągłości niepełnosprawności i zachowania oczywiście wymaganego terminu złożenia wniosku, otrzymujemy wyrównanie.
Obrazek

ksu
Posty: 114
Rejestracja: 2008-07-20, 21:11

Postautor: ksu » 2011-09-29, 17:01

witam
otrzymałem dzisiaj orzeczenie,mam stopień umiarkowany.
w podpunkcie
wskazania dotyczące zatrudnienia-aktualnie niezdolny do pracy

moje pytanie jak mam to rozumieć,czy będę mógł pracować jako osoba niepełnosprawna? itp.

Awatar użytkownika
Wopa
Posty: 627
Rejestracja: 2011-01-09, 11:10
Wiek: 66
Lokalizacja: Rzeszów
Kontaktowanie:

Postautor: Wopa » 2011-09-30, 08:38

ksu pisze:aktualnie niezdolny do pracy

Nie ma takiego orzeczenia zarówno z PZOON i ZUS które uniemożliwiałoby zatrudnienie. Zawsze można pracować.
Dzień dzisiejszy, jutro należeć bedzie już do przeszłości, a jutra nie wolno nam zmarnować

ksu
Posty: 114
Rejestracja: 2008-07-20, 21:11

Postautor: ksu » 2011-09-30, 22:12

chura :-) ,dla mnie jako dla pracocholika to dobra wiadomość

szylkretowa
Posty: 1425
Rejestracja: 2008-10-17, 12:04
Lokalizacja: wlkp

Postautor: szylkretowa » 2011-10-03, 15:05

przedluzyli mi stopien lekki na 3 lat, jednak te komisje sa milsze niz moja ostatnia kiedys w zusie :lol: :lol: :lol:

dariutka
Posty: 2
Rejestracja: 2010-12-09, 21:06
Lokalizacja: Łódź

Postautor: dariutka » 2011-11-07, 14:05

hey.

Mama dziś dostała orzeczenie o stopniu niepełnosprawności

-umiarkowany do 31.10.2014

izun
Posty: 155
Rejestracja: 2009-10-13, 18:53
Lokalizacja: Śląsk

Postautor: izun » 2011-11-27, 16:40

Hejka.Ja z pytaniem...od dwóch lat orzeczony 1 stopień niepełnosprawności,choć jak mam być szczera daleko mi chyba do aż takiego.W grudniu kończy mi się czas orzeczenia,lekarz wypisał wniosek pisząc,że nic się nie zmieniło,ale nie zaznaczył,czy mogę brać udział w komisji czy nie.Nadmienię,że na poprzedniej nie byłam obecna.Moje pytanie-zostawić papier jak jest czy zaznaczyć samemu coś?no i co?mogę wpaść "kombinując"?
kto pyta,nie błądzi...tylko czasem drogi nadkłada...


Wróć do „Urzędy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 21 gości