Orzeczenie o stopniu niepełnosprawności

Renta, dofinansowania, ZUS, US itp...

Moderator: Beata:)

Awatar użytkownika
Wopa
Posty: 628
Rejestracja: 2011-01-09, 11:10
Wiek: 66
Lokalizacja: Rzeszów
Kontaktowanie:

Postautor: Wopa » 2012-02-19, 16:43

mateuszr91 pisze:że pójdę i się dowiem

To się dowiesz! a pójść i spróbować trzeba. A jak napiszesz we wniosku że starasz się o stopień w zwiazku z nauka lub praćą to go dostanisz
Dzień dzisiejszy, jutro należeć bedzie już do przeszłości, a jutra nie wolno nam zmarnować

mateuszr91
Posty: 15
Rejestracja: 2012-02-17, 17:25
Lokalizacja: Jasło

Postautor: mateuszr91 » 2012-02-19, 17:34

no fajnie by było :) dzięki wszystkim za odpowiedz. Dobrze, że udało mi się trafić na to forum bo można się tu dowiedzieć wielu potrzebnych rzeczy. Dzięki !

Awatar użytkownika
malina :/
Posty: 2026
Rejestracja: 2009-05-23, 22:49
Wiek: 38
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Postautor: malina :/ » 2012-02-23, 23:03

ja podobnie jak Ty mateusz91 starałam się o grupę tylko do celów stypendium...
za pierwszym razem przyznano mi lekki stopień na 2 lata i na ponownej komisji pół roku temu także dostałam lekki ale również kartę parkingową bo podczas badania moja noga nie miała prawidłowych odruchów i pani doktor była w wielkim szoku, że tak prosto chodzę :p więc nigdy nic nie wiadomo :) ale zawsze warto spróbować ... powodzenia
...bo trzeba się śmiać, wariata grać, szczęśliwym być i z życia drwić...

Awatar użytkownika
Bynik
Posty: 5715
Rejestracja: 2008-04-20, 20:49
Wiek: 59
Lokalizacja: zza winkla

Postautor: Bynik » 2012-02-23, 23:24

Po przykrych doświadczeniach z kartą parkingową, mam zamiar stanąć przed komisją w tym roku. Aktualnie mam w ZUS całkowitą niezdolność do pracy na stałe i do samodzielnej egzystencji do 2013 roku. Czy ktoś z grupą z ZUZ-u stawał przed miejskim zespołem? I jak ten zespół aktualnie podchodzi do grupy z ZUS? Piszę, że aktualnie, bo kiedyś gdy złożyłem papiery do miejskiego, to mi nie przyjęli twierdząc, że do wszystkiego mam się legitymować orzeczeniem z ZUS, a gdy w grudniu zeszłego roku, chciałem wyrobić kartę parkingową, to okazało się, że muszę mieć z miejskiego :-/ wrrr...
Obrazek

Awatar użytkownika
Wopa
Posty: 628
Rejestracja: 2011-01-09, 11:10
Wiek: 66
Lokalizacja: Rzeszów
Kontaktowanie:

Postautor: Wopa » 2012-02-23, 23:33

Bynik pisze:że muszę mieć z miejskiego

To coś u was z kartami parkingowymi jest nie tak. Zawsze odpowiednie stpnie niepełnosprawności są równowazne odpowiednim stpniom zdolnosci do pracy w ZUS. I w twoim przypadku stawanie na stopień niepełnosprawnosci nie ma sensu. Twoje orzeczenie o niezdolności do pracy jest równoważne znacznemu stopniowi niepełnosprawności. Czyli full. Nic więcej nie dostanisz.
Dzień dzisiejszy, jutro należeć bedzie już do przeszłości, a jutra nie wolno nam zmarnować

Awatar użytkownika
Bynik
Posty: 5715
Rejestracja: 2008-04-20, 20:49
Wiek: 59
Lokalizacja: zza winkla

Postautor: Bynik » 2012-02-23, 23:38

Ja nie chcę nic więcej :D bo jak sam napisałeś mam full opcję :D Ale Musi być papierek z miejskiego, bo się przepisy zmieniły. Jakie i gdzie nie wiem, ale tak mnie poinformowano w Urzędzie Miejskim i w Miejski Zespół d/s Orzekania o Niepełnosprawności.
Obrazek

Awatar użytkownika
Wopa
Posty: 628
Rejestracja: 2011-01-09, 11:10
Wiek: 66
Lokalizacja: Rzeszów
Kontaktowanie:

Postautor: Wopa » 2012-02-24, 08:33

U nas nie ma to znaczenia przy tzw. I gr. którą ty masz. Być może UM chce dokładnie napisane z jakiego powodu masz I gr. bo ZUS nie pisze na dokumencie. Ale to dziwne gdyż I gr. czyli niezdolnosć do samodzielnej egzystencji jest jednoznaczne. Ale jak tak koniecznie UM chce wiedzieć z jakiego powodu, to podejdź do ZUS i weź zaświadczenie z jakiego powodu masz takie orzeczenie. W orzeczeniach z MOPSU jest napisane np. 05-R czyli narzad ruchu lub 10-N sprawy neurologiczne. Najprawdopodobniej ZUS bedzie się pytał po co ci takie zaswiadczenie to odpowiedz po co. Napewno otworzą oczy ze zdumienia.
Oznaczenie stopni niepełnosprawności jes tutaj:
http://stwardnieniesmrozsiane.ok1.pl/vi ... &start=390
Dzień dzisiejszy, jutro należeć bedzie już do przeszłości, a jutra nie wolno nam zmarnować

marthea87
Posty: 84
Rejestracja: 2011-07-11, 22:24
Lokalizacja: Nibylandia
Kontaktowanie:

Postautor: marthea87 » 2012-03-02, 12:04

Wojtku drogi,
widzę, że troszku znasz się na tych sprawach to mam pytanie :D

Mam stopień niepełnosprawności lekki. Nigdy nie mówiłam o tym pracodawcom.
Obecnie szukam nowej pracy i zastanawiam się, czy warto dołączać ten dokument do CV.
Czy ja coś z tego mam?
Czy pracodawca coś z tego ma i czy tym samym może przychylniej spojrzy na moją kandydaturę?

a i gdzieś wyczytałam, że osoby z orzeczeniem mają zniżki np. do muzeum tylko jest mowa chyba o okazaniu jakiejś legitki. Takowej nie posiadam i zastanawiam się czy trzeba ją sobie na własną rękę wyrobić?

z góry dzięks za odpowiedzi wszelkie ;)
"Nie kiwnąłem nawet palcem, by się znaleźć w takiej walce..."

szylkretowa
Posty: 1425
Rejestracja: 2008-10-17, 12:04
Lokalizacja: wlkp

Postautor: szylkretowa » 2012-03-03, 14:32

legitymacje na miejscu sie wydaje tam gdzie wydaja ci orzeczenie, przynajmniej u mnie tak bylo, aha i jest to bezplatne ;)

Awatar użytkownika
Wopa
Posty: 628
Rejestracja: 2011-01-09, 11:10
Wiek: 66
Lokalizacja: Rzeszów
Kontaktowanie:

Postautor: Wopa » 2012-03-05, 00:17

marthea87,
Zawsze szukając pracy możesz załączyc orzeczenie. Zwłaszcza do Zakładów pracy Chronionej lub Urzedów (mają z reguły mało niepełnosprawnych i płacą kary do PFRONu). Legitymacja tak jak wyżej napisane w miejscu wydania orzeczenia. A co do ulg, to różnie z tym jest w różnych miejscach naszego kochanego kraju. Musisz się dowiedzieć najlepiej tez w miejscu wydania orzeczenia lub w MOPSie.
Dzień dzisiejszy, jutro należeć bedzie już do przeszłości, a jutra nie wolno nam zmarnować

keyara
Posty: 692
Rejestracja: 2009-11-03, 10:06
Lokalizacja: Radlin

Postautor: keyara » 2012-03-05, 07:59

Moze ktos wie czy jeśli mam orzeczenie niepełnosprawnosci stopień umiarkowany ważne do 01.2013 ,a w tej chwili mój stan jest o niebo gorszy -to mogę złożyć dokumenty o ponowne wydanie orzeczenia ?
Staram się o dopłatę na remont lazienki -modernizację itd
"...nie piję wody ,bo rybki się w niej piep..ą..." ;-)

"Każdy problem ma rozwiązanie, jeśli rozwiązanie nie istnieje, nie istnieje też problem" Obrazek

marthea87
Posty: 84
Rejestracja: 2011-07-11, 22:24
Lokalizacja: Nibylandia
Kontaktowanie:

Postautor: marthea87 » 2012-03-05, 09:33

dziękować za odpowiedzi. Gnam w takim razie po legitę.

keyara ja niestety nie znam odpowiedzi na twoje pytanie, ale logicznie rzecz biorąc wydaje się, że tak właśnie należy zrobić. Jednak z racji, że naszym urzędom daleko od racjonalnego i logicznego postępowania to poczekajmy, aż odpowie ktoś ogarnięty w tym temacie :lol:
"Nie kiwnąłem nawet palcem, by się znaleźć w takiej walce..."

Awatar użytkownika
Beata:)

-#Administrator
Posty: 9398
Rejestracja: 2009-02-09, 14:24
Lokalizacja: Toruń

Postautor: Beata:) » 2012-03-05, 09:53

keyara, oczywiście, że możesz złożyć.W przypadku zmiany stanu zdrowia osoba niepełnosprawna posiadająca orzeczenie o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności może wystąpić z wnioskiem o ponowne wydanie orzeczenia uwzględniającego zmianę stanu zdrowia.
Tak więc- do dzieła ;-)
Obrazek

Awatar użytkownika
renia1286
Posty: 14352
Rejestracja: 2009-06-20, 09:28
Wiek: 59
Lokalizacja: Warmia

Postautor: renia1286 » 2012-03-05, 17:01

keyara pisze:Staram się o dopłatę na remont lazienki -modernizację

Aniu a umiarkowany do tego nie wystarczy?.
Złóż papiery i jak dostaniesz znaczny, będzie 153 zł. zas pielęgnacyjnego co miesiąc, zawsze to coś.
Nie potrzebuję skrzydeł by latać, potrzebuję ludzi, dzięki którym nie upadnę.

moskit30
Posty: 178
Rejestracja: 2012-01-02, 09:19
Lokalizacja: Wadowice
Kontaktowanie:

Postautor: moskit30 » 2012-03-06, 17:12

Mozecie mi pomoc,
lekarz powiedzial ze mam SM i za niedlugo zaczniemy leczenie ,zastanawiam sie czy nalezy mi sie grupa inwalidzka? jezeli tak to czy moge ubiegac sie o nia przed leczeniem czy musze poczekac az zaczne sie leczyc?
Moskit30


Wróć do „Urzędy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 36 gości