Przejścia z renty na emeryturę

Renta, dofinansowania, ZUS, US itp...

Moderator: Beata:)

Awatar użytkownika
Wopa
Posty: 627
Rejestracja: 2011-01-09, 11:10
Wiek: 66
Lokalizacja: Rzeszów
Kontaktowanie:

Przejścia z renty na emeryturę

Postautor: Wopa » 2023-02-28, 18:59

Ogólny przepis mówi, że jeżeli osoba jest na rencie na stałe i pracuje lub nie, to ZUS z urzędu w momencie nabycia uprawnień do emerytury odpowiednio 65 i 60 lat wystawia decyzję emerytalną bez wniosku o emeryturę. I tak jest (nawet nie ma obowiązku przerywać pracy - jeżeli ktoś pracuje) zgodnie z prawem, aby otrzymać emeryturę. Oczywiście w tym momencie kończy się wypłata renty a zaczyna się pobierać emeryturę. Wszystko się zgadza i jest tak jak wyżej napisałem jeżeli decyzja komisji rentowej powstała nie później niż 2017 roku (czego prawie nikt nie wie). Natomiast jeżeli rentę na trwale otrzymało się przed 2017 rokiem, to trzeba składać wniosek o emeryturę bez względu czy się pracuje czy nie i pracę się przerwało czy nie. Jak się jej nie złoży to ZUS przeniesie nas na emeryturę w momencie osiągnięcia przez nas 67 lat (być może u kobiety może być inny wiek) - dlaczego tego nikt nie wie. Właśnie dzisiaj złożyłem wniosek mimo, że nabyłem prawo do emerytury w grudniu 2022. I jeszcze obejmie mnie waloryzacja marcowa w tym roku. Osobny wniosek musiałem złożyć aby mi wypłacono emeryturę od grudnia 2022 tzn wyrównanie, gdyż nadal na konto przychodzi mi renta. Nic dodać nic ująć - Polska.
Dzień dzisiejszy, jutro należeć bedzie już do przeszłości, a jutra nie wolno nam zmarnować

Wróć do „Urzędy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 99 gości